MetallicGR

Υψηλό το 'κόστος' της ανάκλησης των Samsung Galaxy Note 7

Recommended Posts

[NEWS_IMG=Υψηλό το 'κόστος' της ανάκλησης των Samsung Galaxy Note 7]http://www.hwbox.gr/members/2195-albums497-picture35424.jpg[/NEWS_IMG] Η Κορεάτικη εταιρία καλείται να πληρώσει ένα υψηλό τίμημα για το "άτσαλο" λανσάρισμα του Galaxy Note 7 ενώ σταματά τη συνεργασία της με έναν από τους προμηθευτές μπαταριών.

Σύμφωνα με πληροφορίες που έρχονται τώρα στο φως η Samsung ενδέχεται να χάσει έως και $1 δις στη προσπάθειά της να διορθώσει τη κατάσταση που έχει δημιουργηθεί με το Galaxy Note 7. Προ λίγων ημερών, αρκετοί χρήστες ανέφεραν περιστατικά φωτιάς στις συσκευές τους, ιδίως κατά τη διάρκεια της φόρτισης και αμέσως υποδείχθηκε πως ο υπαίτιος ήταν η μπαταρία. Παρά τις λίγες συσκευές που φαίνεται πως επηρεάζονται από το πρόβλημα, η Samsung αποφάσισε την καθολική ανάκληση και των 2.5 εκ. που βρίσκονται αυτή τη στιγμή στην αγορά.

Παρόλ' αυτά, η ζημία που ενδέχεται να υποστεί η εταιρία, αναλογεί στο 5% των καθαρών εσόδων που στοχεύει η εταιρία για το έτος. Τέλος, η προσπάθεια για αντικατάσταση των 2.5 εκατομμυρίων συσκευών της αγοράς, θα ακολουθηθεί από μεγάλη καθυστέρηση και μικρή διαθεσιμότητα για τους επόμενους μήνες.

[img_alt=Υψηλό το 'κόστος' της ανάκλησης των Samsung Galaxy Note 7]http://www.hwbox.gr/members/2195-albums570-picture69335.png[/img_alt]

[img_alt=Υψηλό το 'κόστος' της ανάκλησης των Samsung Galaxy Note 7]http://www.hwbox.gr/members/2195-albums570-picture69340.png[/img_alt]

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ μαζί σου. Σκατ@ να φάνε και καλά να πάθουν. Έπρεπε να πάθουν μια χοντράδα μήπως και βάλουν μυαλό από τη μαλ@κία που έκαναν πέρυσι με το Note 5, που δεν μπορούσαμε να το πάρουμε.

Τώρα εμπλοκή για τα σάπια υλικά που βάζουν. Έτσι ρε, αίμα να σας πάει.

Link to comment
Share on other sites

οπως αναφέρει η εφημερίδα β€žThe Korea Heraldβ€œ οι μπαταρίες που κάνουν μπουμμμμμμ είναι της θυγατρικής της Samsung SDI και ειναι τοποθετημένες στο 70% των Νοτε 7. Το αλλο 30% είναι της εταιρίας ATL η οποια τωρα ειναι υποχρεωμένη να ανεβάσει τους ρυθμούς παράγωγης για να μπορεσει η Samsung να ανταλλάξει όλες τις ελαττωματικές των Νοτε 7

Link to comment
Share on other sites

Μετά από αυτό κανονικά δε πρέπει να το αγοράσει κανείς. Φαντάσου να το έχει κάποιος στο αυτί του και να γίνει κάτι...Το σκότωσε χαλαρά! Κανονικά της αξίζει να πάει άπατο για πολλούς λόγους όχι μόνο για τη βλάβη.

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ με τον παραπάνω, αλλά πείτε μου εναλλακτική. Μη μου πείτε για τίποτα Xiaomi γιατί δεν υπάρχει κάτι εδώ. Τηλέφωνο που να είναι διαθέσιμο σε όλο τον κόσμο θέλω (βασικά στη Νορβηγία) και να εισάγετε επίσημα.

Apple, Samsung, LG, HTC, SONY (ούτε για αστείο SONY αλλά λέμε τώρα).

Link to comment
Share on other sites

Μετά από αυτό κανονικά δε πρέπει να το αγοράσει κανείς. Φαντάσου να το έχει κάποιος στο αυτί του και να γίνει κάτι...Το σκότωσε χαλαρά! Κανονικά της αξίζει να πάει άπατο για πολλούς λόγους όχι μόνο για τη βλάβη.

Νομίζω ότι ο κίνδυνος παρουσιάζεται μόνο κατά την φόρτιση - και όχι την αργή αλλά κατά το quick charge που τραβάει περισσότερα Ampere.

Συμφωνώ με τον παραπάνω, αλλά πείτε μου εναλλακτική. Μη μου πείτε για τίποτα Xiaomi γιατί δεν υπάρχει κάτι εδώ. Τηλέφωνο που να είναι διαθέσιμο σε όλο τον κόσμο θέλω (βασικά στη Νορβηγία) και να εισάγετε επίσημα.

Apple, Samsung, LG, HTC, SONY (ούτε για αστείο SONY αλλά λέμε τώρα).

One Plus, Huawei είναι επίσης μερικές επιλογές. Ειδικά για την τελευταία έχω καλά λόγια να πω.

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι ο κίνδυνος παρουσιάζεται μόνο κατά την φόρτιση - και όχι την αργή αλλά κατά το quick charge που τραβάει περισσότερα Ampere.

Ναι πόσες φορές έχει τύχει να μιλάς ενώ φορτίζει; Για εμένα τουλάχιστον είναι τραγικό λάθος από τέτοια εταιρεία αυτό..

Link to comment
Share on other sites

Γενικά το αποφεύγω, γιατί ζητάς πολλά πράγματα από την μπαταρία ταυτόχρονα. Όχι γιατί θα σκάσει, αλλά γιατί την φθείρεις πιο γρήγορα. Αλλά ναι καταλαβαίνω τι θες να πεις, αν είχα Note 7 αυτή την στιγμή θα κώλωνα να το χρησιμοποιώ γενικά.

avnRpQb_700b_v1.jpg

Link to comment
Share on other sites

Θα της κοστίσει 1b και καλά να πάθει γιατί ήθελε να παίζει κουτοπόνηρα.

ATM όμως βλέπω κι ένα καλό. Αμέσως μόλις βρέθηκε ένα πρόβλημα αποσύρει όλες τις συσκευές, σταματάει τις πωλήσεις και είτε αλλάζει τις συσκευές είτε προχωράει σε refund. Μπορούσαν να μην είχαν κάνει τίποτα από αυτά ή μερικά.

Link to comment
Share on other sites

Δεν νομίζω να μην έκαναν τίποτα. Παίζει θέμα safety στην προκειμένη περίπτωση. Σκέψου κάποιος να φόρτιζε και καθώς μιλούσε να του έσκαγε στο αυτί. Εκεί να δεις προβλήματα.

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ με τον παραπάνω, αλλά πείτε μου εναλλακτική. Μη μου πείτε για τίποτα Xiaomi γιατί δεν υπάρχει κάτι εδώ. Τηλέφωνο που να είναι διαθέσιμο σε όλο τον κόσμο θέλω (βασικά στη Νορβηγία) και να εισάγετε επίσημα.

Apple, Samsung, LG, HTC, SONY (ούτε για αστείο SONY αλλά λέμε τώρα).

Εγώ θα πήγαινα στο s7 edge αφού ούτως ή άλλως δεν έχουν διαφορές μεταξύ τους μεγάλες στα χαρακτηριστικά τους.

Link to comment
Share on other sites

Oι ασφαλιστικές εταιρείες προσαρμόζουν τις υπηρεσίες τους στα νέα δεδομένα....:hehe:

Σωματικές βλάβες απο το εκρηκτικό galaxy note 7__________________________________1.000.000?.

Σωματικές βλάβες προς τρίτους μετά απο ανατίναξη του galaxy s7___________________1.000.000?

Πυρκαϊά μόνιμης κατοικίας μετά απο παρανάλωμα του galaxy note 7_________________700.000?

Πυρκαϊά ολόκληρης γειτονιάς μετά απο ανατίναξη galaxy note 7 και αγωγού αερίου___5.000.000?

Υλικές ζημιές απο ανασφάλιστο galaxy note 7_______________________________________200.000?

Φροντίδα στον τόπο του ατυχήματος_______________________________________________ ΙΣΧΥΕΙ.

Προστασία Bonus________________________________________________________________ ΙΣΧΥΕΙ.

Επείγουσα αερομεταφορά________________________________________________________ ΙΣΧΥΕΙ.

:P

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now