MetallicGR

Φήμη: Μόνο με MediaTek SoC το Xiaomi Redmi Note 4

Recommended Posts

[NEWS_IMG=Φήμη: Μόνο με MediaTek SoC το Xiaomi Redmi Note 4]http://www.hwbox.gr/members/2195-albums497-picture39279.jpg[/NEWS_IMG] Το επερχόμενο mainstream handset δε θα κυκλοφορήσει σε παραλλαγή με Snapdragon επεξεργαστή κάτι που ίσως απωθήσει ορισμένους από την αγορά του.

Το Redmi Note 3 της Κινέζικης Xiaomi είχε κυκλοφορήσει σε πλήθος εκδόσεων, με MediaTek SoC, με Snapdragon SoC, σε Pro έκδοση, σε non-Pro έκδοση. Μπορεί μεταξύ τους να είχαν μικρές διαφορές, όμως ως επί το πλείστον οι κάτοχοι Snapdragon φαίνεται πως χαίρουν καλύτερης υποστήριξης από τη κοινότητα με bug fixes και σχετικές διορθώσεις.

Το Redmi Note 4 θα ενσωματώνει σύμφωνα με φήμες που προέρχονται από τη Κίνα, μόνο με τον νέο Helio X20 της MediaTek, ένα δεκαπύρηνο επεξεργαστή με άφθονη επεξεργαστική ισχύ και ικανό chip γραφικών κάτι που δεν είναι κακό, παρά μόνο για όσους επιθυμούν να ασχοληθούν με την ανάπτυξη λογισμικού ή το port διάφορων ROM από τη στιγμή που η MediaTek δεν διαθέτει στο κοινό τους πηγαίους κώδικες του Kernel.

Τα χαρακτηριστικά του τα έχουμε παρουσιάσει στο σχετικό άρθρο την ημέρα της ανακοίνωσης και μπορείτε να τα δείτε από εδώ.

[img_alt=Φήμη: Μόνο με MediaTek SoC το Xiaomi Redmi Note 4]http://www.hwbox.gr/members/2195-albums813-picture69979.jpg[/img_alt]

Link to comment
Share on other sites

Οπότε δεν χρειάζεται να περιμένω να βγει με snapdragon! Κρίμα πάντως γιατί φαίνεται ότι κ αυτό θα το παρατήσουν στην μοίρα του, το μόνο καλό είναι η τιμή του....

Link to comment
Share on other sites

Οπότε δεν χρειάζεται να περιμένω να βγει με snapdragon! Κρίμα πάντως γιατί φαίνεται ότι κ αυτό θα το παρατήσουν στην μοίρα του, το μόνο καλό είναι η τιμή του....

Θα το παρατήσουν στη μοίρα του????? Wtf????? Έχεις καθόλου επίγνωση του community πίσω από τη xiaomi, του support που λαμβάνουν με εβδομαδιαία updates και του customization που μπορείς να τους κάνεις???

Sent from my U65GT using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

3 xiaomi Redmi 3 από πέρυσι ούτε ένα update.. Πρέπει να τους μάθω να περνάνε custom rom για να εκτιμήσουν το community???

Sent from my SM-G935F using Tapatalk

Αν ο χρήστης δεν ξέρει και δεν ασχολείται, πρέπει να φοράει την "επίσημη" stable ρομ που αναβαθμίζεται αυτόματα κάποιες φορές τον χρόνο. Αν ασχολείσαι, το αγοράζεις με developer rom και αναβαθμίζεις ΚΑΘΕ βδομάδα με ένα απλό copy paste από τον υπολογιστή.

Τα xiaomi δεν αφήνονται στην τύχη τους ποτέ ακόμα και 3+ χρόνια μετά την κυκλοφορία. Τα samsung κ.α. αφήνονται στην τύχη τους....

ΥΓ όλα τα παραπάνω ΔΕΝ αφορούν τις custom rom για τους ακόμη πιο ψαγμένους

Sent from my Redmi Note 2 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Τα κινητά με mediatek είναι όλα γτπ. Και για τον εξής λόγο ότι είναι closed Source. Είχα πριν κάποια χρόνια κινητό με mediatek και είπα ποτέ ξανά. Ρομ δεν υπάρχουν για αυτά. Τώρα αυτό το κάθε εβδομάδα εδώ εγώ δεν θέλω να κάνω κάθε εβδομάδα update. Θα προτιμούσα κάτι οτα. Και κάτι τελευταίο τι να το κάνω το κάθε εβδομάδα update και να είναι ακόμα με kit Kat και lollipop; Περίμενα κινητό με sd αλλά άμα επιβεβαιωθούν οι φήμες και δεν βγει τους το χαρίζω. 1000 φορές redmi note 3 pro

Link to comment
Share on other sites

Τα κινητά με mediatek είναι όλα γτπ. Και για τον εξής λόγο ότι είναι closed Source. Είχα πριν κάποια χρόνια κινητό με mediatek και είπα ποτέ ξανά. Ρομ δεν υπάρχουν για αυτά. Τώρα αυτό το κάθε εβδομάδα εδώ εγώ δεν θέλω να κάνω κάθε εβδομάδα update. Θα προτιμούσα κάτι οτα. Και κάτι τελευταίο τι να το κάνω το κάθε εβδομάδα update και να είναι ακόμα με kit Kat και lollipop; Περίμενα κινητό με sd αλλά άμα επιβεβαιωθούν οι φήμες και δεν βγει τους το χαρίζω. 1000 φορές redmi note 3 pro

Το kitkat και το lollipop είναι irrelevant με το miui, διότι φοράει χαρακτηριστικά και έχει ui που απλά δεν υπάρχουν σε aosp roms.

Sent from my Redmi Note 2 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Θα το χτυπήσω το redmi note 4 pro για δεύτερο τηλ θα δούμε πότε κ πως θα κάνει τα updates στο μέλλον :) Γενικά βαρέθηκα να ασχολούμαι με bootloader rom πάνω στην rom κλπ, αυτά τα κάναμε εποχές 2 πύρινων τηλ και είχαν νόημα, τώρα αυτά τα τηλ πρέπει να είναι κομπλέ από την αγορά τους.

Link to comment
Share on other sites

Έχω Lenovo k4 note με 8core mediatek και κάνει αυτά που του ζητάω 110% χωρίς να έχει κολλήσει πουθενά ΠΟΤΕ, ούτε καν έχω μπει στην διαδικασία να βρω άλλη rom και να το ρουτάρω, για πιο λόγο να το κάνω? για 4 ολες και όλες εφαρμογές της Lenovo που δεν απ εγκαθίστανται?

Άρα γτπ δεν είναι με την καμία. Τώρα άμα ο καθένας θέλει το κινητό του για playstation και έχει θέμα με το πόση ram έχει ελεύθερη ή πόσες εφαρμογές δεν απ εγκαθίστανται και ψάχνει να ελευθερώσει το κάθε byte δικό ψυχωτικό θέμα.

Στο τέλος αυτό που μετράει είναι να έχει καλό σήμα και να κρατάει η μπαταρία, για κινητό τηλέφωνο μιλάμε.

Link to comment
Share on other sites

Γενικά τα κινητά μετά το 2013 είναι απαράδεκτό να θέλουν rom για να πηγαίνουν καλά με τέτοιο hw και μετά από τόσες εκδόσεις του android...γενικά όμως φίλε τα android να χτυπάς το ποπό σου κάτω πάντα θα λαγκάρουν...έχουν λόξιγκα από την μάνα τους :hehe:

Link to comment
Share on other sites

Η κάθε εταιρία θέλει να προστατέψει το οικοσύστημά της καταστρέφοντας το experience. Γι' αυτό και τα διαφορετικά interfaces και γενικότερα οι διαφορετικές εμφανίσεις που έχουν οι roms. Ως ένα σημείο (για να μη πω πλήρως) αυτό είναι αποδεκτό από μεγάλο ποσοστό των χρηστών. Το να φέρεις την εμφάνιση δηλαδή στα μέτρα σου και να προσθέσεις μερικά wallpapers δεν είναι κάτι που πιστεύω ότι ενοχλεί. Αλλά το να έχεις ένα δεύτερο store (βλ. Samsung και πολλές άλλες εταιρίες) με εφαρμογές που δεν έχουν ουσιαστική χρήση είναι τραγικό.

Και πολλές φορές δεν σταματάνε εκεί! Βάζουν επιπλέον sync services με τις δικές τους υπηρεσίες cloud όταν υπάρχει μια και μοναδική, το Google. Αυτό που αξίζει κατ' εμέ σε μερικές roms όπως τη MIUI είναι τα επιπλέον χαρακτηριστικά one hand mode, dev roms με εβδομαδιαία updates και κάποια που σίγουρα έχω χρησιμοποιήσει και μου διαφεύγουν τώρα και τα οποία δε τα βρίσκεις (εύκολα) στο aosp που λέει και ο [MENTION=376]gdp77[/MENTION].

Link to comment
Share on other sites

3 xiaomi Redmi 3 από πέρυσι ούτε ένα update.. Πρέπει να τους μάθω να περνάνε custom rom για να εκτιμήσουν το community???

Sent from my SM-G935F using Tapatalk

Κατά πάσα πιθανότητα δεν έχουν official rom αλλά κάποια γαργαλημενη...

Dev rom παίρνεις κάθε βδομάδα και με stable περίπου κάθε μήνα άλλες φορές πιο συχνά άλλες πιο αργά ανάλογα πόσο γρήγορα προχωράει η dev.

To mi2s (snapdragon 600) πχ που έχω παίρνει ακόμα updates στην miui κανονικα. Και το Redmi note 3 pro έχει περάσει σε 6.0.1 στην dev. Και τα δύο ενοειτε miui 8

OK σαν έκδοση android δεν είναι στην τελευταία αλλά τα security updates καθε μήνα μαζί με το update στο miui τα παίρνουν.

Sent from my Redmi Note 3 Pro using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Σχετικά με το Redmi note 4........ Έστειλα mail στο Vickmail να μου πουν αν μπορούν να βάλουν International rom γιατί με την original δεν βλέπω να γίνεται δουλειά!!

Sent from my SM-G935F using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=543]Trabakoulas[/MENTION] το θέμα είναι στις ρομ. Δεν μίλησα για ταχύτατη. Και όταν χρειαστείς ρομ δεν θα έχεις. Επίσης προφανές θα βγάλω ότι εφαρμογές έχει. Γιατί να φορτώνει το κινητό και να καταναλώνει μπαταρία χωρίς να χρειάζεται; [MENTION=1118]venisk[/MENTION] μην παίρνεις Samsung και εσύ ?. Επίσης συνήθως για τις ρομ τις international συνήθως βάζουν δικιά τους ρομ που έχουν πράγματα μέσα κινέζικα και Bloatware.

Link to comment
Share on other sites

Σχετικά με το Redmi note 4........ Έστειλα mail στο Vickmail να μου πουν αν μπορούν να βάλουν International rom γιατί με την original δεν βλέπω να γίνεται δουλειά!!

Sent from my SM-G935F using Tapatalk

Αν η Xiaomi δεν έχει βγάλει international/global rom επίσημα και σου βάλουν κάτι τέτοιο κατά 99,9% θα έχεις θέμα με τα updates και αφού η ρομ αυτη κατά πάσα πιθανότητα θα είναι βασισμένη σε παλιότερη θα έχεις και όλα τα bugs που έχουν φτιαχτεί στις νεότερες εκδόσεις.

Xiaomi πάντα με official rom και αν δεν σου κάνει ξεκλειδώνεις με τον επίσημο τρόπο τον bootloader και περνάς κάτι άλλο εφόσον είναι κάτι διαθέσιμο. Αυτές οι ρομ των μαγαζιών είναι που δημιουργούν τα περισσότερα προβλήματα μιας και έχουν θέμα ακόμα και στο ξεκλειδωμα του bootloader...

Sent from my Redmi Note 3 Pro using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Οπότε δλδ λες να το πάρω από Κίνα με την κινεζική στα αγγλικά χωρις playstore η από Ελλάδα κινεζική με αγγλικά και playstore? Ελπίζω να μ απαντήσουν από Κίνα.. Στο μαγαζί Ελλάδα μ είπαν ότι θα ναι original με playstore.

Sent from my SM-G935F using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=543]Trabakoulas[/MENTION] το θέμα είναι στις ρομ. Δεν μίλησα για ταχύτατη. Και όταν χρειαστείς ρομ δεν θα έχεις. Επίσης προφανές θα βγάλω ότι εφαρμογές έχει. Γιατί να φορτώνει το κινητό και να καταναλώνει μπαταρία χωρίς να χρειάζεται; [MENTION=1118]venisk[/MENTION] μην παίρνεις Samsung και εσύ ?. Επίσης συνήθως για τις ρομ τις international συνήθως βάζουν δικιά τους ρομ που έχουν πράγματα μέσα κινέζικα και Bloatware.

Μα αυτό σου λεω, το κινητό μου με mediatek πάει νερό με την official, άρα γιατί να ψαχτω για μη official και για ποιο λόγο να το ρουταρω? Να μπω σε μια τέτοια διαδικασία που όλοι ξερουμε οτι δεν υπάρχει απροβληματιστη rom, ολο και κατι δεν θα δουλεύει, θες απο κλείδωμα gps θες απο wifi bug, θες απο mobile data, για πιο λογο να μπω σε αυτη τη διαδικασία να χάσω την ηρεμια μου και τον χρόνο μου για κάτι που ξέρεις απο την αρχή οτι δεν θα δουλεύει 100%???

Μερικοί ξεχνάτε οτι μιλάμε για κινητά, που σε κάποιους είναι επαγγελματικά εργαλεία και οχι παιχνιδομηχανές. Αρα καταλήγουμε στο τι ζητάει κάποιος απο ενα smartphone, και μπορεί κάποιο πχ για σενα κινέζικο με mediatek να είναι γτπ επειδή δεν εχει unofficial roms αλλά για καποιο αλλον να είναι οκ.

Όλα και όλα 2 smartphone εχω αγοράσει, motorola moto g2 που τωρα το έχει η γυναίκα και το k4 note που έχω εγω τώρα, όλα στοκ και δουλεύουν χωρις να κανουν κιχ.

Απο την άλλη ο αδερφός μου παει και αγοραζει τα πιο τελειωμένα κινεζικα(THL,lenovo) κτλ που έρχονται με un official roms για να εχουν Ελληνικά και ενα κάρο σπαμ μεσα, οπου εχω βαρεθεί να τα περνώ roms. Όποτε με παίρνει τηλέφωνο δεν εχουμε μιλήσει σαν άνθρωποι γιατί την μια θα του κάνει επανεκκίνηση, την άλλη δεν θα του δουλεύει το bluetooth κτλ κτλ. Τελικά τον επεισα και αγόρασε το xiamni redmi note 3 pro και τον απετρεψα να βάλει την unofficial με ελληνικά rom και να συνηθίσει τα Menu με αγγλικά, απο τότε ησυχασα και γω και ίδιος και το κινητό πάει νερό.

Οκ καταλαβαίνω οτι μερικοί θέλετε τον έλεγχο της συσκευής αλλα πραγματικά τι κερδίζεται περα απο το να σπαταλατε χρόνο στο να γίνετε beta testers σε unofficial roms και απο το να βγαλετε 5 εφαρμογές? γιατί και στο tablet που εχω περάσει cyanogenmod 11 σιγα τα ουα σε σχεση με την official της google ίδια απόκριση έχει και με την μεν και με την δε και ίδια κατανάλωση μπαταρίας, παπατζα νίντζα δηλαδή.

Τα samsung τα αποκλειω βέβαια γιατι θελουν root και un official from the first boot! :P

Lenovo K4 note

Link to comment
Share on other sites

Ρουτ εγώ πάντα έχω. Είτε είμαι με κάποια ρομ είτε στοκ. Αμα δουλεύει από την αρχή καλά εννοείται ότι δεν αλλάζεις ρομ. Αλλά άμα έχεις μείνει με κιτ κατ και υπάρχει καστομ 7αρα γιατί να μην βάλεις κάποια custom; Ε με mediatek δεν υπάρχει περίπτωση να έχεις 7αρα και γενικά οι custom με mediatek έχουν συνήθως πολλά bugs ή είναι παλιές.

Είμαι χωρίς φορματ και χωρίς να κλείσω το κινητό και χωρίς καστομ 7μηνες με διακοπή 2 εβδομάδων που το έστειλα για σέρβις και μερικές φορές όταν έκλεισε από μπαταρία. Παλιά φλασαρα nighlty.

Προφανώς και τώρα δεν θα το κάνω γιατί θέλω να είμαι ήρεμος και να έχω και κινητό. Απλά λέω ότι στην περίπτωση που θες custom για τον οποιονδήποτε λόγο δεν θα έχεις την δυνατότητα με mediatek. Οπότε συμφωνούμε ?

Edited by Omerta
Link to comment
Share on other sites

Κινητάρα το 4, θα πάρω 2 και για μένα και για τη γυναίκα κάνα χρυσουλί τσιγγάνικο :hehe:

Πάντως για τους γκαου που παίζουν παιχνίδια στο κινητό, ο snapdragon είναι καλύτερη επιλογή απ'ότι διαβάζω.

Link to comment
Share on other sites

Οπότε δλδ λες να το πάρω από Κίνα με την κινεζική στα αγγλικά χωρις playstore η από Ελλάδα κινεζική με αγγλικά και playstore? Ελπίζω να μ απαντήσουν από Κίνα.. Στο μαγαζί Ελλάδα μ είπαν ότι θα ναι original με playstore.

Sent from my SM-G935F using Tapatalk

Από Ελλαδα στο 3 pro όσοι το πήραν το πήραν με πείραγμενη και μάλιστα τους λέγαν ότι αν αλλάξουν rom δεν θα ισχύει η εγγύηση, ακόμα και αν πήγαιναν σε official!!!

Δεν ξέρω τι παίζει με το 4 αυτή την στιγμή.

Εγώ πάντα αγοράζω από Κινα με official rom το ξεκελειδωνω με τον official τρόπο και δεν είχα ποτέ πρόβλημα.

Και στην αγγλοκινεζικη περνάς εύκολα playstore. Λίγο που είδα έχει/θα έχει και global.

Μόνο το έξτρα κόστος της αγοράς από εδώ κανει την συσκευή λιγότερο ελκυστική... Γιατί κακά τα ψέματα ο κύριος λόγος αγοράς τέτοιας συσκευής είναι το κόστος.

Αν κάνεις μία γύρα στο my phone και στο miui gr θα δεις τι παίζει με το 4.

Sent from my Redmi Note 3 Pro using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now