Thanos1

To Link or not to Link ... ιδού η απορία

Recommended Posts

Παιδιά γειά σας ,

μία ακόμη ερώτηση έχω να θέσω και περιμένω τις απόψεις σας σχετικά με την χρήση του software που συνοδεύει την H100i V2 ( μιάς και αυτήν έχω για την

ώρα .. και μάλλον θα την έχω για αρκετό διάστημα για την τεστάρω σε όλες της συνθήκες χειμώνα - καλοκαίρι .. ) .

Με τί είναι καλύτερο να ελέγχεις την H100i V2 με το Corsair Link ( Τελευταία έκδοση software 4.3.0.154 - 14/09/2016 ) ή μέσω

BIOS της μητρικής ( Έχω Asus Maximus Hero VII .. ) ???

Link to comment
Share on other sites

το ενα ειναι software το αλλο hardware

πιο ασφαλες το hardware

αλλα το software εχει περισσοτερα info, πχ θερμοκρασια ψυγειου, ελενχο led κτλ

θα προτιμουσα software

Link to comment
Share on other sites

το ενα ειναι software το αλλο hardware

πιο ασφαλες το hardware

αλλα το software εχει περισσοτερα info, πχ θερμοκρασια ψυγειου, ελενχο led κτλ

θα προτιμουσα software

Με το software είμαι και εγώ για τους ίδιους λόγους ...

Ετσι ρώτησα γνώμες ..

Χαιρετώ ..

Link to comment
Share on other sites

Πριν αρκετό καιρό όταν είχα και εγώ τη Corsair H100i χρησιμοποιούσα το εν λόγω πρόγραμμα αλλά κάποιες φορές αντιμετώπιζα προβλήματα. Μπορούσα να ρυθμίσω τις στροφές των ανεμιστήρων χωρίς κανένα πρόβλημα και ποτέ δε παρουσίασε κάτι αλλά όσο αναφορά τα θέματα φωτισμού και τα λοιπά συνέχεια έχανε τις ρυθμίσεις τις. Με τη μητρική που έχεις εγώ να σου πω την αλήθεια θα τη συνέδεα επάνω της να έχω το κεφάλι μου ήσυχο. Σε γενικές γραμμές την έχω σε εκτίμηση αλλά όσο αναφορά τα software διαχείρισης συσκευών θέλουν δουλειά ακόμα. Μπορεί να έχει διορθωθεί η κατάσταση από τότε καθώς εγώ την είχα πριν 3-4 χρόνια.

Link to comment
Share on other sites

Πριν αρκετό καιρό όταν είχα και εγώ τη Corsair H100i χρησιμοποιούσα το εν λόγω πρόγραμμα αλλά κάποιες φορές αντιμετώπιζα προβλήματα. Μπορούσα να ρυθμίσω τις στροφές των ανεμιστήρων χωρίς κανένα πρόβλημα και ποτέ δε παρουσίασε κάτι αλλά όσο αναφορά τα θέματα φωτισμού και τα λοιπά συνέχεια έχανε τις ρυθμίσεις τις. Με τη μητρική που έχεις εγώ να σου πω την αλήθεια θα τη συνέδεα επάνω της να έχω το κεφάλι μου ήσυχο. Σε γενικές γραμμές την έχω σε εκτίμηση αλλά όσο αναφορά τα software διαχείρισης συσκευών θέλουν δουλειά ακόμα. Μπορεί να έχει διορθωθεί η κατάσταση από τότε καθώς εγώ την είχα πριν 3-4 χρόνια.

Να σου πώ .. εγώ που την έχω λιγότερο από χρόνο το συγκεκριμένο ΑΙΟ υδρόψυξης , οπότε χρησιμοποιώ εκδόσεις του Link από 4.0 και πάνω δεν έχω το παραμικρό πρόβλημα .. το software τρέχει με την εκκίνηση των win 10 χωρίς να καθυστερεί πολύ δηλ. 22 δευτερα cold boot απο το πάτημα του κουμπιού ελέγχει αυτά που πρέπει σωστά .

Επειδή σκέφτομαι για 4 fan η έκδοση 2 που έχω της h100i ξέρεις άν δέχεται χωρίς προβλήματα pwm y - splitters της EK Water blocks να βάλω 4 F4 VARDAR ( 2200 rpm ) ??

Link to comment
Share on other sites

Αν ρωτάς σχετικά με την κατανάλωση, τέσσερις F4 είναι ~8,6w; Αν ναι, οι δύο bundled είναι ~7w αν θυμάμαι καλά, οπότε είναι απίθανο να το έχουν σχεδιάσει τόσο οριακά, μια χαρά θα είσαι.

Αλλά ξαναδες τα νούμερα, μπας και θυμάμαι κάτι λάθος.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now