La_MoRt

Καταραμένη Asus Z9PE-D8 WS

Recommended Posts

Καλημέρα παιδιά,

Τα φώτα σας χρειάζομαι. Εχθές έστησα ένα μηχάνημα με την εν λόγο μητρική και 2 επεξεργαστές Intel xeon e5 2670 μνήμη Ram 64GB HyperX Fury 16GB (2x8GB) DDR3L 1866MHz Memory Review | ProClockers Μόλις το άνοιξα έδειχναν όλα καλά. Η συγκεκριμένη μητρική έχει κάποιες εξωτερικές συσκευές usb firewire κτλ τις οποίες τις σύνδεσα βάση manual στη μητρική. Όταν έβαλα επάνω ένα usb για να bootarei δεν έβλεπε από BIOS τις USB θύρες για να κάνει boot και εκτός αυτού το στικάκι που ήταν συνδεδεμένο στην εξωτερική συσκευή ζεματίστηκε και ίσως να κάηκε κιόλας από αυτό γιατί μετά ήταν νεκρό. Δε το έκανα με κανένα άλλο στικάκι μόνο με αυτό το έκανε οπότε υπέθεσα πως μπορεί να ήταν και στα τελευταία του. Τροφοδοτικό φοράει το EVGA 750 https://www.skroutz.gr/s/7941473/EVGA-SuperNOVA-750-GQ.html?from=drop . Όλα λειτουργούν μια χαρά το πρόβλημα είναι ότι οι θύρες usb δεν λειτουργούν και όταν από device manager πάω να κάνω update driver το Pc τραβάει restart. Επίσης μου έχει με ερωτηματικό SAS controller στις συσκευές. Έχει γίνει καθαρή εγκατάσταση με Windows 8.1 pro 64 και το PC από μόνο του τραβάει restart. Έχω κάνει καμιά πατάτα ή μητρική έχει θέμα;

Link to comment
Share on other sites

το επόμενο που θα κάνω είναι να αποσυνδέσω τις εξωτερικές συσκεύες USB που συνδέονται χαμηλά στη μητρική μήπως αυτό κάνει καμιά βλακεία. Μετά θα δοκιμάσω να τη δουλέψω έξω από το κουτί.

Επίσης τώρα που μίλησα με το παιδί απενεργοποίησε όλες τις εξωτερικές συσκευές και άφησε μόνο τη μητρική συνδεδεμένη και έκανε από την αρχή καθαρή εγκατάσταση αλλά το πρόβλημα παραμένει. Η μητρική πατάει επάνω σε αποστάτες και όχι κατευθείαν επάνω στο κουτί αλλά θα δοκιμάσω να τη δουλέψω και από έξω.

Επίσης μια διόρθωση από το αρχικό μήνυμα είναι 32 GB RAM αυτές που έχω βάλει στο λίνκ όχι 64 και το κουτί είναι https://www.skroutz.gr/s/4862110/Phanteks-Enthoo-Pro-Window.html

Edited by La_MoRt
Link to comment
Share on other sites

Και μολις εμαθα πως η μητρικη εκαψε και αλλο στικακι usb που σημαινει οτι σιγουρα εχει βραχυκυκλωμα. Ελπιζω να μην εχει γινει ζημια. Αυριο θα δοκιμαστει εκτος κουτιου να δουμε.

Link to comment
Share on other sites

Απο οτι μου ειπε για τις μνημες τις εχει τσεκαρει απο το επισημο site της asus και ειδε πτι κανουν. Οσο αναφορα τη μητρικη δε ξερω τι εχει συμβει αυριο θα το δω απο κοντα το μηχανημα και θα εχω νεα. Για το στησιμο ειμαι σχεδον σιγουρος πως ολα ειναι καλα καθως σε καποια που δεν ημουν σιγουρος πηγα βαση manual. Κατι μου λεει οτι ειναι αυτο που ειπαμε πιο πανω απλα ελπιζω να μην εχει κανει ζημια. Αυτο το κουτι εχει και κατι περιεργες πλακετες για ανεμιστηρες κτλ μπορει και τιποτα απο εκει. Θα τη βγαλω απο το κουτι και αν ολα ειναι καλα θα αρχισω σιγα σιγα να ξανασυνδεω να δω τι φταιει.

Link to comment
Share on other sites

Σύμφωνα με το παρακάτω link δεν φαίνεται να υπάρχει στο support list μνήμες σε ddr3l

http://dlcdnet.asus.com/pub/ASUS/server/ESC2000_G2/Manual&QVL/ESC2000_G2_Z9PE-D8_WS_AVL_UDIMM_20160219.pdf?_ga=1.33105210.564480417.1452686301

Ωστόσο θα μπορούσε το θέμα που έχει παρουσιάσει να προκληθεί από αυτό;

Link to comment
Share on other sites

Εχθές μετά από δοκιμή έξω από το κουτί με τα απολύτως απαραίτητα, συνέχισε τα κουλά η μητρική. Έβγαζε στην οθόνη με τα qcodes το ένα error μετά το άλλο. Τα restart που έκανε λογικά πρέπει να οφείλονται στις λάθος μνήμες. Το γεγονός όμως ότι έκαψε 2 usb sticks μας έκανε να τη συσκευάσουμε και να τη στείλουμε πίσω καθώς δεν έχουμε πλέον εμπιστοσύνη. Το καλό είναι ότι μίλησε με το κατάστημα το παιδί και του είπαν πως για τη συγκεκριμένη μητρική απλά δηλώνεις το πρόβλημα με το σειριακό της αριθμό και τη στέλνεις πίσω για να σου στείλουν καινούρια. Οι μνήμες πάντως οι συγκεκριμένες δεν ήταν συμβατές για αυτό και παραγγείλαμε καινούριες που είναι συμβατές σύμφωνα με τη λίστα από το επίσημο site της ASUS. Με την έλευση της καινούριας Motherboard και των καινούριων μνημών θα σας πω αποτελέσματα. Πάντως η μητρική έδειχνε τρελαμένη βγάζοντας το ένα error μετά το άλλο και πέταξε και μπλε οθόνη σε δοκιμή με κάποιες άλλες μνήμες που είχαμε και δοκιμάσαμε. Ακόμα να πω πως ότι drivers και αν περάσαμε συνέχισε στη διαχείριση συσκευών να δείχνει εκτός sas controller & marvel και τα usb από το BIOS για να κάνει boot δε τα είδε ποτέ. Επίσης με μεγεθυντικό φακό τσέκαρα τα pin της και δε φάνηκε να είναι κάτι στραβωμένο οπότε αυτό δεν ήταν το πρόβλημα. Οι πυκνωτές της έμοιαζαν μια χαρά χωρίς να δείχνουν κάτι. Τι να πω, πέσαμε στη περίπτωση; Θα δείξει...

Edited by La_MoRt
Link to comment
Share on other sites

Feedback: Τελικά η μητρική αλλάχτηκε με καινούρια και όλα πήγαν μια χαρά. Το μηχάνημα δουλεύει μια χαρά χωρίς θέμα. Η ASUS σαν εταιρεία σε αυτό το κομμάτι μου έκανε τρομερή εντύπωση. Χωρίς να έχει στείλει το παιδί τη παλιά πίσω του στείλανε σε 2 μέρες τη καινούρια και μαζί οδηγίες για το πως θα επιστρέψει τη παλιά. Τελικά πιστεύω πως όλα είναι καλά πλέον και το μηχάνημα φυσάει. Ευχαριστώ για τη βοήθεια παιδιά!!!

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now