JC_Denton

Διαχείριση των Volts των GPU μας μέσω του RivaTuner !

Recommended Posts

Ναι.

Και με Vista 64bit που δοκιμάζω πάλι το ίδιο. :confused:

Δες:

Αφού δεν έχεις βάλει σαν working directory τον φάκελο που έχεις εγκαταστήσει το RivaTuner βρε.

Αν το RivaTuner το εγκατέστησες στον φάκελο ( παράδειγμα δίνω ) C:\Program Files\RivaTuner πρέπει να γράψεις στο CMD

CD C:\Program Files\RivaTuner

ώστε να "βρεθεί" μέσα στον φάκελο RivaTuner.

έπειτα δίνεις τις εντολές.

Αν δεν μπορείτε να καταλάβετε αυτά τα βασικότατα πράγματα ( δίχως παρεξήγηση ) καλύτερα να μην προχωρήσετε παρα πέρα γιατί ουδείς ξέρει τι μπορεί να γίνει εν τέλει.

Link to comment
Share on other sites

Σε οποιαδήποτε κάρτα έχει PWM Controller που δέχεται αλλαγές στο VID μέσω I2C BUS.

Απλά θα πρέπει να ψάξεις και να βρείς τους κατάλληλους registers γιατί από διαφέρουν από controller σε controller.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον ολα καλα με 1.15 στον πυρηνα πηρα σταθερα τα 730/1500 μια χαρουλα πιστευω για καθε μερα .....το θεμα πως θα γινει να σωνονται τα settings! Μακαρι να βγει κατι , γιατι το να τα βαζω συνεχεια βαριεμαι.....

Link to comment
Share on other sites

Μόνο με BIOS Edit γίνεται να κάνεις τις αλλαγές μόνιμα.

Αλλά και αυτό ξέχνα το... πρέπει να έχεις ειδικά BIOS tools που δεν υπάρχουν εκεί έξω.

Εκτός και αν είσαι τόσο άρχοντας που κάνεις manually edit το BIOS σε hex με κάποιον editor.

Θέλεις απλή λύση ?

Φτιάξε ένα batch file ( .bat ) με τις εντολές για το CMD και βάλε το να τρέχει autorun κάθε φορά που κάνεις log in στα Windows.

Link to comment
Share on other sites

1) Να ακόμα ένας οδηγός, από τους OCXάδες αυτή τη φορά. Είναι αρκετά πιο δομημένος από του justageek, μπορεί να κάτσω να το μεταφράσω αν βρω χρόνο :)

http://www.ocxtreme.org/forumenus/showthread.php?t=4427

2) Ο τυπάς εδώ λέει ότι δουλεύει και σε 4870:

http://www.xtremesystems.org/forums/showpost.php?p=3601947&postcount=171

3) Επιβεβαιώνεται για όλες τις REFERENCE 4870, από το δημιουργό του Riva. Λέει πως δε θα ασχοληθεί με τον περαιτέρω έλεγχο των Volts, γιατί δεν το θεωρεί σωστό (noob χρήστες θα καίνε κάρτες, κτλ).

http://forums.guru3d.com/showpost.php?p=3000060&postcount=9

4) Τώρα πλέον στο XS τσακώνονται για το λόγο για τον οποίο δεν θέλει να βάλει το Voltage Control στο RT :hehe:

5) Και εν τέλει, άρχισαν οι ίδιοι οι χρήστες να modάρουν το Riva:

http://www.xtremesystems.org/forums/showpost.php?p=3619152&postcount=352

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχουν Overvoltage Protection οι 4870? Αν έχουν, το Riva δεν το κοιτάει νομίζω. Βέβαια, στη 4870Χ2 έδωσε από όσο είδα μόνο μέχρι 1.35, και 1.65 που έδινε ο τυπάς, διαφορά δεν είχε.

Δοκίμασέ το, ποτέ δεν ξέρεις. Ίσως σε αφήσει να πας παραπάνω.

Link to comment
Share on other sites

Αφού δίνω στον πυρήνα 1,55V και η κάρτα παίζει απροβλημάτιστα.Αυτό που χαλάει όλη την δουλειά είναι ότι δεν ανεβαίνουν οι μνήμες, δηλαδή δεν μπορείς να παιξεις με ψηλά τις μνήμες και τον πυρήνα ταυτόχρονα, αλλά ευελπιστώ να διορθωθεί αυτό με άλλο bios.Σύντομα θα ξέρω...

Link to comment
Share on other sites

στα vista 64 bit δεν παιζει το riva tuner μου λεει κατι για ενα DRIVER SYS 64 BIT οτι δεν κανει located και κανε restart για να στρωσει, κανω restart αλλα και παλι τιποτα! Τι φταει με τα vista 64 bit και to riva tuner ρε παιδια???

Link to comment
Share on other sites

Ok φιλαρακο ειμαι οκ τωρα , αλλα παω στο cp και γραφω τα ιδια αλλα δεν αλλαζουν τα volt στην καρτα...γιατι?? Σε VISTA 64 BIT λεω

Πριν που επαιζε το εκανα σε XP 64 BIT

Link to comment
Share on other sites

Μόνο με BIOS Edit γίνεται να κάνεις τις αλλαγές μόνιμα.

Αλλά και αυτό ξέχνα το... πρέπει να έχεις ειδικά BIOS tools που δεν υπάρχουν εκεί έξω.

Εκτός και αν είσαι τόσο άρχοντας που κάνεις manually edit το BIOS σε hex με κάποιον editor.

Θέλεις απλή λύση ?

Φτιάξε ένα batch file ( .bat ) με τις εντολές για το CMD και βάλε το να τρέχει autorun κάθε φορά που κάνεις log in στα Windows.

Με το NiBiTor γίνεται;

Επίσης αν δε γίνομαι κουραστικός θα ήθελα να ρίξεις μια ματιά εδώ πριν προχωρήσω.. ( δε μου τη γλιτώνει.. lol αλλά να ξέρω τι πρόκειται να συμβεί πριν πάρω κολλητήρι και τη ξεκοιλιάσω.. αν προλάβω δηλ.. )

Λοιπόν βρήκα αυτές τις τιμές στα register values

1) 1.1875

2) 1.15

3) 0.8375

4) 1.1125

Και αν καταλαβαίνω σωστά από το riva αυτό που ψάχνω είναι το No 4. Σωστά;

Εάν σωστά, μέχρι τι τάση να ρισκάρω να του δώσω με αέρα;

Εάν πάντως είναι όντως το 1,1125 με αέρα αυτή τη στιγμή δουλεύει χωρίς artifacts στα 720/1478/1309 και max θερμοκρασία 62.

Θα έχει ενδιαφέρον να μάθω που θα φτάσει.

201.jpg

2.JPG

201.jpg

2.JPG

201.jpg

2.JPG

201.jpg.71483d4fa3ca0837bf505e2740e64bce

2.JPG.8a36a59a7571e38ca2ca9247d717ba64.J

Link to comment
Share on other sites

Ναι εχω περασει service pack 1 , και επισης και την τελευταια εκδοση riva tuner 2.22 , εχω vista 64 bit ultimate , ενω κανω την ιδια διαδικασια με τα XP 64 BIT δεν μου αλλαζει το ρευμα! Τι φταιει? κανεις με vista 64 bit που το εχει κανει να δουλεψει?

Link to comment
Share on other sites

Ναι εχω περασει service pack 1 , και επισης και την τελευταια εκδοση riva tuner 2.22 , εχω vista 64 bit ultimate , ενω κανω την ιδια διαδικασια με τα XP 64 BIT δεν μου αλλαζει το ρευμα! Τι φταιει? κανεις με vista 64 bit που το εχει κανει να δουλεψει?
Είσαι σίγουρος πως αλλάζεις το σωστό value;

Σε ρωτώ γιατί εγώ άλλαζα λάθος και ενώ μου έδειχνε αρχικά πως το ρεύμα άλλαξε, μόλις ξεκίναγα το Atitool για scan for artifacts και έμπαινε σε ρύθμιση 3d, το ρεύμα γύριζε πάλι στα κανονικά.

Αν σου συμβαίνει κάτι τέτοιο, τσεκάρισε με το GPU-Z.0.3.1 το τελευταίο value στα sensors (VDDC) με ποιό register value είναι ίδιο, έχοντας φορτώσει 3D εφαρμογή οπότε ανάλογα θα βάλεις και το σωστό. (15,16,17 ή 18)

Εγώ σιγά, σιγά αρχίζω την ανηφόρα.

(αρχικό ρεύμα 3D 1.1875 και εδώ στο πρώτο τεστ με 1,25)

3.JPG

3.JPG

3.JPG

3.JPG.3098a68bcf87d4ac5515f669798f540c.J

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now