George_o/c

Gigabyte 790FX AM3 Board Announced

Recommended Posts

[wrapleft]http://www.hwbox.gr/images/imagehosting/547c429f95addf.jpg[/wrapleft]Η Gigabyte ανακοίνωσε την πρώτη motherboard της για την AMD "Dragon Platform", Gigabyte GA-MA790FXT-UD5P το οποίο και βασίζεται στο 790FX + SB750 chipset. Δύο κεντρικά χαρακτηριστικά του είναι η Ultra Durable 3 technology με 8+2 power phase design, χαρακτηριστικό το οποίο συναντάμε και στην Asus M4A79T Deluxe ;)

Gigabyte_GA-MA790FXT-UD5P_4.jpg

Το mobo υποστηρίζει DDR3 dual channel 1666MHz+, έχει 2 θύρες PCI-E x16 για CF, 2 Gigabit Ethernet LAN, Power/reset/Clr CMOS onboard buttons για τους overclockers και τέλος 106dB SNR ALC889A HD audio για υποστήριξη Blue-Ray playback.

Ας εστιάσουμε τώρα σε μερικά unique features της UD5P :

  • Ultra Durable 3 Technology ---> 2 ουγγιές χαλκού και για τα δύο layers (Power & Ground) με αποτέλεσμα την δραματική μείωση της θερμοκρασίας του συστήματος, αφού η θερμότητα που συγκεντρώνεται σε "κρίσιμα" σημεία της motherboard, όπως η περιοχή γύρω από τον επεξεργαστή, εξαπλώνεται. Ακόμα με την τεχνολογία αυτή μειώνεται η PCB impedance (εμπέδηση του PCB) κατά 50% έτσι ώστε να μειώνεται το electrical waste καθώς επίσης και οι θερμοκρασίες των διάφορων components.
  • Easy Energy Saver ---> χρησιμοποιώντας ένα ιδιαίτερα εξελιγμένο και "αποκλειστικό" software design έχει τη δυνατότητα να ρυθμίζει την επεξεργαστική ισχύ ανάλογα με το "φορτίο", παρέχοντας μόνο την απαιτούμενη επεξεργαστική ισχύ.
  • Onboard Quick Switches ---> Τα Onboard Power, Clear CMOS and Reset buttons επιτρέπουν γρήγορο και εύκολο tweaking, overclocking friendly feature λοιπόν.

Link to comment
Share on other sites

Γιατι μ'αρεσει ΠΑΡΑ πολυ?

(by the way, MOS, σαρωνεις το φορουμ χεχε! nice dude :D ΤΟ λιγο καιρο που συμμετεχω ενεργα εδω ομως δεν ειχα δει ποστ σου. Που ησουν τοσο καιρο? Διαβασα και κατι περι "σιδερενιος". Σου ετυχε κατι? )

Link to comment
Share on other sites

Όχι Γιώργη, δώξα το Θεό μια χαρά είμαι :hehe:

Απλά τόσο καιρό που post-αρες εσύ εγώ είχα internet problems και εξεταστική ;) Τώρα το Σάββατο δίνω τελευταίο μάθημα και τέλος ... Οπότε καταλαβαίνεις ότι θα επιστρέψω στα φυσιολογικά μου πάλι :P

Link to comment
Share on other sites

Hertzlichen willkommen λοιπον!

(φτου φτου μακρυα απο μας τα net probs :P )

Back on topic λοιπον, κλασσικο Gigabyte Layout (8 USB πισω διπλα διπλα ανα 2, διπλο Gigabit Lan).

Καλα εξοπλισμενη κιολας.

Απο τιμη ξερουμε κατι?

(μονο σπαστικο οτι τωρα οι της Gigabyte θα μας τα σπανε με τις ουγγιες χαλκου των ψυκτρων τους).

(και ενα edit: Σιδεροκεφαλος ηταν η ευχη που ειδα, I was close :P)

Link to comment
Share on other sites

Hertzlichen willkommen λοιπον!

(φτου φτου μακρυα απο μας τα net probs :P )

Back on topic λοιπον, κλασσικο Gigabyte Layout (8 USB πισω διπλα διπλα ανα 2, διπλο Gigabit Lan).

Καλα εξοπλισμενη κιολας.

Απο τιμη ξερουμε κατι?

(μονο σπαστικο οτι τωρα οι της Gigabyte θα μας τα σπανε με τις ουγγιες χαλκου των ψυκτρων τους).

(και ενα edit: Σιδεροκεφαλος ηταν η ευχη που ειδα, I was close :P)

Nαι μακριά τα κωλο-net problems :mad:

Προσπαθώ να βρω τιμή, αλλά δεν υπάρχει τίποτα πουθενά ... :(

Link to comment
Share on other sites

1-2 τεστ, 1-2

Αφεντικό λαμβάνω καθαρά. Εκτιμώ την κατάσταση και ζητάω ενισχύσεις :hehe:

Πώς θα γίνει να βγάζετε και λινκ απο το Site να τα βάζουμε εδώ σαν youtube video? e? :P

PS. Μεγειά το avatar "αστέρα" :hehe:

Link to comment
Share on other sites

Θα προτιμησω υλοποιηση Msi

http://global.msi.com.tw/index.php?func=proddesc&maincat_no=1&cat2_no=171&prod_no=1739

Και 4πινο στον cpu? huh?[/quote

Α

Οπως και το τετραπινο, οπως και τα ελαχιστα σατα συγκριτικα με την Gb.

Αυτή η MSI βέβαια είναι με το 790GX και όχι με το 790FX όπως η Gigabyte, άλλη κατηγορία μητρικών.

Αυτή εδώ όμως... http://global.msi.com.tw/index.php?func=proddesc&maincat_no=1&cat2_no=171&prod_no=1740#

Link to comment
Share on other sites

Χμμμ ... Αν συγκρίνουμε καθαρά και μόνο features, η Gigabyte νομίζω υπερέχει. Αν σε αυτό προσθέσουμε και το performance των MSI boards (δύστροπες στο overclocking, pain in the ass) ... Για 24/7 χρήση καλές είναι :hehe:

//EDIT: Γιώργη (GeorgeMan) ρώτησες αν ξέρουμε τίποτα για την τιμή του συγκεκριμένου motherboard ... Σήμερα μου είπε ένα πουλάκι από Ινδονησία, ότι μάλλον θα κοστίζει γύρω στα 300$ USD :)

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν σήμερα που μπήκα επιτέλους στο internet, μίλησα ξανά με αυτόν από Ινδονησία που μου είχε πει κάτι για 300$ ... Έμαθε λοιπόν από contacts του στην Gigabyte ότι τελικά η τιμή θα είναι γύρω στα 180? ίσως και λιγάκι πιο λίγα ;) Επίσης μου είπε ότι η πληροφορία αυτή ισχύει 100%. Αργότερα την επιβεβαίωσα και από τον Stephan, ο οποίος με link-αρε εδώ :)

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now