La_MoRt

Αναβάθμιση συστήματος

Recommended Posts

Καλησπέρα,
Θα ήθελα τη γνώμη σας όσο αναφορά την αναβάθμιση του συστήματος μου. Δεν είναι κοντινή μιλάμε σε κανά 7-8 μήνες απλά θα ήθελα μια πρώτη άποψη επί του θέματος. Σκεφτόμουν να πάω σε socket 2011-3 και να πάω για τον 6900K. Η χρήση είναι κυρίως για gaming και θα γίνει και OC απλά θα ήθελα να πάω σε αυτό το socket γιατί είναι πιο future proof. Γνωρίζω ότι δεν είναι η καλύτερη επιλογή για gaming κάτι τέτοιο αλλά θα ήθελα να ακούσω και τη γνώμη σας σε αυτό. Θα προτείνατε κάτι άλλο;

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, σε 7-8 μήνες θα έχουμε skylake-e και καινούριο chipset είναι πάρα πολύ νωρίς να μιλάμε γι αυτό.

Σου προτείνω να πάρεις τον Γενάρη 7700k που είναι kabylake θα είσαι πάνω από οποιονδήποτε broadwell-e επεξεργαστή στα παιχνίδια και από τον 6900k φυσικά. Επίσης θα κάνεις πολύ πιο εύκολα oc.

Κράτησε τα λεφτά σου για να αγοράζεις κάρτες γραφικών.

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Αν δεν έχεις διάθεση για streaming - video editing κλπ, πιστεύω ότι είναι too much η πλατφόρμα αυτή.

Ένα αυτό. Το δεύτερο είναι πως πως σε κανα χρόνο από τώρα περίπου να φτάνει και η X99 στο τέλος της ζωής της.

Στην θέση σου, θα περίμενα και τους Zen, μπας και έχουν καλή προσφορά σε πυρήνες/τιμή.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, venisk said:

Καλησπέρα, σε 7-8 μήνες θα έχουμε skylake-e και καινούριο chipset είναι πάρα πολύ νωρίς να μιλάμε γι αυτό.

Σου προτείνω να πάρεις τον Γενάρη 7700k που είναι kabylake θα είσαι πάνω από οποιονδήποτε broadwell-e επεξεργαστή στα παιχνίδια και από τον 6900k φυσικά. Επίσης θα κάνεις πολύ πιο εύκολα oc.

Κράτησε τα λεφτά σου για να αγοράζεις κάρτες γραφικών.

 

Thanks για τη πρόταση μου ακούγεται πολύ καλό απλά όσο ανφορά αυτό που είπα για πιο future proof πλατφόρμα δεν είναι αλήθεια για το socket 2011-3;

2 hours ago, George Pan said:

Αν δεν έχεις διάθεση για streaming - video editing κλπ, πιστεύω ότι είναι too much η πλατφόρμα αυτή.

Ένα αυτό. Το δεύτερο είναι πως πως σε κανα χρόνο από τώρα περίπου να φτάνει και η X99 στο τέλος της ζωής της.

Στην θέση σου, θα περίμενα και τους Zen, μπας και έχουν καλή προσφορά σε πυρήνες/τιμή.

Όσο αναφορά τους Zen πες το κόλλημα πες το όπως θες για να πω ότι πάω προς τα εκεί πρέπει να δω κάτι πάρα πολύ καλό το οποίο θα μου κινήσει το ενδιαφέρον. Ωστόσο ευχαριστώ πολύ για τη πρόταση.

Link to comment
Share on other sites

Quote

Thanks για τη πρόταση μου ακούγεται πολύ καλό απλά όσο ανφορά αυτό που είπα για πιο future proof πλατφόρμα δεν είναι αλήθεια για το socket 2011-3;

Όχι δεν είναι και δεν ισχύει για μας τους gamers αυτό, δλδ θα πάρεις cpu 700 ευρώ και μετά απο 2 χρόνια στο ιδιο socket θα δώσεις ξανά 700 ευρώ για το επόμενο cpu? Και θα μέινεις με την ίδια κάρτα? Νομίζω ότι καταλαβαίνεις τι θέλω να πω...

Αν έκανες video editing και γενικά κάτι πραγματικά βαρύ, έπερνες έναν απλό 6 core και μετά απο 2 χρόνια έναν 10 core θα ήταν feature proof γιατί θα γινόταν η δουλειά σου γρηγορότερα, στα games δεν ισχύει αυτό φίλε, ένας τότε 7700k.. 8700κ κλπ των 350 ευρω θα σε πατάει :)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ούτως ή άλλως θα κάνω υπομονή να μαζέψω και χρήματα για τη μετάβαση.

37 minutes ago, venisk said:

Όχι δεν είναι και δεν ισχύει για μας τους gamers αυτό, δλδ θα πάρεις cpu 700 ευρώ και μετά απο 2 χρόνια στο ιδιο socket θα δώσεις ξανά 700 ευρώ για το επόμενο cpu? Και θα μέινεις με την ίδια κάρτα? Νομίζω ότι καταλαβαίνεις τι θέλω να πω...

Αν έκανες video editing και γενικά κάτι πραγματικά βαρύ, έπερνες έναν απλό 6 core και μετά απο 2 χρόνια έναν 10 core θα ήταν feature proof γιατί θα γινόταν η δουλειά σου γρηγορότερα, στα games δεν ισχύει αυτό φίλε, ένας τότε 7700k.. 8700κ κλπ των 350 ευρω θα σε πατάει :)

έχεις δίκιο απλά με έπιασε η τρέλα για κάτι extreme :P

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

αν εχεις το χρημα, παρε ο,τι σου κανει κεφι.    Extreme θες?  Extreme παρε...!!   

αλλα οπως σου ειπαν και πιο πανω, δεν εχει καμια ουσια σε Gaming, η 2011-3.  σε αλλες χρησεις,  ναι..!!   

Link to comment
Share on other sites

Τελικά νομίζω πως θα περιμένω για z270 & i7 7700K. Τα χρήματα για τη πλατφόρμα του 2011-3 είναι πολύ περισσότερα και το συγκεκριμένο socket είναι στο τέλος της ζωής του σιγά σιγά οπότε θα κινηθώ προς τα εκεί.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now