Recommended Posts

Καλησπέρα

Αποφάσισα να κάνω upgrade στο PC μου, ολική ή μερική.

Το PC σήμερα αποτελείται από: CPU:  i5 4670k / Motherboard: Asrock Z87 Extreme 4 / GPU: Gigabyte GV-N980G1 GAMING-4GD / RAM:  Corsair Vengeance 4X4GB DDR3 CL9 1600MHz / SSD: Kingston SSD 240GB / HDD: 1 Χ WD Caviar Blue 1GB, 1 X WD Caviar Black 1GB, 2 X Seagate 2GB / Sound Card: on board / Case: Thermaltake Commander MS-III / Cooling: Noctua NH U12s PP, OS win7 ultimate.

και χρησιμοποιείται ως gaming αλλά και ως επαγγελματικός (χρήση MS Office, CAD). Στο gaming μέχρι σήμερα χρησιμοποιώ monitor 1080p / 60Hz το οποίο εντός του επόμενου έτους (ίσως και εντός του 2016) αλλάξει σε κάτι πιο γρήγορο (π.χ. BenQ xl2411z) ή σε 2Κ. Τα αγαπημένα μου games είναι CoD, Assasins, GTA, Dirt, Tomb Raider, Fallout χωρίς ωστόσο να αποκλείονται άλλα όπως BF, Tom Clancys, Metal Gear Solid.

Όπως και να έχει σκέφτομαι να κρατήσω το PSU και το Cooling. Το Case θα πάει μάλλον σε CoolerMaster Mastercase 5, ενώ η αγορά ενός επιπλέον SSD 500 GB θεωρείται δεδομένη (πιο πολύ Samsung 850 Evo 500GB). Τέλος,

Σκέφτομαι τα παρακάτω και ζητάω την άποψή σας.

Επιλογή Αναβάθμισης 1: CPU i7 4790k και GPU GTX 1070, RAM DDR3: Corsair Dominator Platinum 2800MHz ή G.Skill TridentZ 2800MHz.

Επιλογή Αναβάθμισης 2: CPU i7 6700k, GPU GTX 1070, ΜB Asrock Z170 Extreme3 ή Asrock Z170 Extreme4 ή Asrock Fatal1ty Z170 Gaming K4.

Επιλογή Αναβάθμισης 3:  CPU i7 5820k, GPU GTX 1070, ΜB Asrock X99 Extreme3.

Για τις επιλογές 2 και 3 εφόσον υλοποιηθούν ξεχωρίζω τις RAM: G.Skill Ripjaws στα 3000 ή 3200 MHz.

Όλες οι αγορές θα γίνουν από Ελλάδα (σίγουρα) και το ψάξιμο στο skrutz.gr (προαιρετικό).

Link to comment
Share on other sites

Λέω σιγά σιγά να τα μαζεύω, μην μου έρθουν μαζεμένα :P.

Για το κουτί, οι παράμετροι που λαμβάνω υπόψη και οι απαιτήσεις μου είναι:

  • Μέγεθος: midi
  • Ευρυχωρία: Λόγω της παραμονής της Noctua NH U12s PP (H=158 mm), CPU clearance τουλάχιστον 160mm & GPU clearance τουλάχιστον 300mm για να χωράει την υφιστάμενη GTX980 g1 (L=280) και κάποια επερχόμενη GPU GTX 1070.
  • HDD/DVD: κατά προτίμηση τουλάχιστον 4 HDD. Η πρόβλεψη για DVD είναι προαπαιτούμενο. Μ/Β: ΑΤΧ.
  • AIr flow: Καλό με δυνατότητα τοποθέτησης επιπλέον fans (συνολικά τουλάχιστον 2in & 2out)
  • Cable management: να υπάρχει η δυνατότητα.
  • Window: προαπαιτούμενο.
  • Εμφάνιση: Απλό.
  • Τιμή: μέχρι 100 euro.
  • Extra: fan controller ή δυνατότητα εγκατάστασης fan controller επιθυμητό.

Έπειτα από σχετική έρευνα διέκρινα τα παρακάτω κουτιά:

1. Phanteks Enthoo Pro M Acrylic Window (88 euro)

2. Sharkoon S25-W (55 euro)

3. Sharkoon BW9000-W (76 euro)

4. Υπέρβαση το CoolerMaster Mastercase Pro 5 (160 euro)

Ποιο από τα παραπάνω (όχι την υπέρβαση) ? Υπάρχει άλλη πρόταση ?

 

Επίσης από GPU διέκρινα τις:

1. Inno3D iChill GTX 1070 X3 Edition (505 euro) και

2. Gigabyte GTX 1070 G1 Gaming (495 euro).

Βέβαια η iChill έχει μήκος 302,2mm

Τί λέτε?

Link to comment
Share on other sites

Όχι το συγκεκριμένο cm αισθητικά δνε μου αρέσει καθόλου, απο ποιότητα λογικα θα ναι ανώτερο από τα phantecs που κοιτάς όμως για μένα παίζει τεράστιο ρόλο η εμφάνιση.

Link to comment
Share on other sites

On ‎22‎/‎11‎/‎2016 at 6:44 PM, jax7480 said:

Sorry αλλά το atx glass είναι κακάσχημο μπροστά στο 570. 

Εντάξει, αν και από όσο είδα δεν είναι modular πάραυτα είναι κούκλα το 570, αλλά όχι και κακάσχημο το atx glass. To 570 δεν το βρήκα Ελλάδα και αν το βρώ μαλλον θα είναι στα 200 euro.

Βtw, αν και αρχικά είχα προϋπόθεση την υποστήριξη 5,25", σε περίπτωση που πάω σε bugdet 150-200 euro, κλίνω προς το Phanteks Enthoo Evolv ATX, 174,00 euro (πολύ με αρέσει) μαζί με 1 τουλάχιστον 3.5" HDD Bracket (7,00 euro).

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

20 minutes ago, jax7480 said:

Αν μιλάς για το 570 συμφωνώ. Είναι το ομορφότερο. Τα Evolv ούτε στα 10 πιο όμορφα δεν θα το έβαζα. 

Όπως είπε και ο La_MoRt αυτά είναι απόψεις και γούστα. Εμένα το Evolv ATX (το σκέτο όχι το glass και μάλιστα το Anthracite Grey) μου αρέσει και θα το έβαζα στη δεκάδα, όπως και το 570 και το Evolv ATX glass. Όμως εκτός από ομορφιά θεωρώ πως το Evolv είναι πιο πρακτικό (modular, θέση Ι/Ο panel, άνοιγμα side panel). Πάντως σε ευχαριστώ γιατί προς Corsair μεριά δεν είχα κοιτάξει καλά.

Link to comment
Share on other sites

Follow up

Κλείσαμε με το κουτί:

Edit: plus SSD

Edit 2: ίσως είναι λίγο ρίσκο (coil whine) ίσως οι αναφορές που έβρισκα στο net να είναι υπερβολές.

Κλείσαμε και με gpu

 

Edited by stavros
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now