GoriLLakoS

OCCT (OverClock Checking Tool) version 3.0 Released !

Recommended Posts

[WRAPLEFT]http://www.hwbox.gr/images/imagehosting/54983a059edd54.jpg[/WRAPLEFT]To ocbase.com μετά απο ένα χρόνο δουλειάς μας παρουσιάζει το OCCT (OverClock Checking Tool) version 3.0 ! Τι μπορεί να κάνει αυτό το πρόγραμμα?

- Πρώτα απ'ολα διαθέτει 3 διαφορετικα είδη μετρήσεων όπως :

1. CPU = Μέτρηση του επεξεργαστή με κύρια ιδιότητα την παραγωγή θερμότητας.

2. RAM = Τριγωνικές μετρήσεις σε CPU-Chipset-Memory με κύριο σκοπό την ανίχνευση λάθων στις μνήμες αλλά και στα υπόλοιπα δύο .

3. Joint = Μία μίξη και των δύο παραπάνων μετρήσεων .

- Δέυτερον, διαθέτει 3 διαφορετικές μεθόδους μετρήσεων όπως :

1. Automatic Test = Συνδιασμένες όλες οι μετρήσεις με διάρκεια 1 ώρας.

2. Infinie Personal (Infinity) = Διαλέγει ο χρήστης τι μέτρηση θα κάνει .

3. Personal (set) = Μέτρηση που ο χρήστης διαλέγει τα τέστ που θέλει, καθώς και την διάρκεια της ώρας .

Ο κάθε χρήστης μπορεί να βλέπει μέσα απο μια ενωματωμένη κονσόλα on the fly ότι πληροφορία θέλει μέσω των CPU-Z και HWmonitor και τέλος το OCCT υποστηρίζει external monitoring software όπως το Everest και το Speedfan.

Μια φωτογραφία του OCCT Interface :

000000083304.png

Διαβάσε περισσότερα

εδώ και κατεβάστε το απο εδώ . . .

Link to comment
Share on other sites

Οντως, μεγαλη αλλαγη το νεο OCCT!

Το ενσωματωμενο Module ανιχνευσης artifacts και στρεσαρισματος της καρτας γραφικων τα σπαει! (Αντε γιατι με το Ati tool που εδω και καιρο ειχε σταματησει η αναπτυξη του ειχα αρχισει και σπαζομουν).

Επισης ωραιο το PSU τεστ, που σου βαζει CPU + VGA στο 100%. Εκει θα κλαψουν πολλα οριακα μαμισια τροφοδοτικα χεχεε!!

Τι μου αρεσε:

Τα παντα :D Τι να πρωτοπω? Αυτο το προγραμμα τα κανει ολα σε ενα οικοκυρεμενα :D

Ωραια τα συνδυασμενα γραφηματα, καθως και οτι αναγραφεται πλεον ολη η συνθεση στα γραφηματα.

Τωρα στο τι θα ηθελα:

1) Να τους ειχε δωσει μια ψωροκαρτα και η Ati, για να ειχαμε και εμεις με Ati δυνατοτητα GPU memtest.

Link to comment
Share on other sites

Για να καταλάβω...

Κάνω overclock το cpu και την κάρτα γραφικών...και με αυτό το πρόγραμμα κοιτάω σταθερότητα??

Αν το καταλάβα καλα...πώς θα καταλάβω ότι είναι σταθερό??

Θα μου το δείξει το τεστ?

Link to comment
Share on other sites

Nαι ειναι κατι αντιστοιχο με το Prime95 που σου προτεινα στο αλλο θεμα, αλλα με πολυ περισσοτερες επιλογες, παραλληλα stresses, πληροφοριες κτλ κτλ...!

Αν δεν ειναι σταθερο το συστημα σου ειτε θα πεταξει σφαλμα το προγραμμα, ειτε θα αναψει το κοκκινο λαμπακι, ειτε θα κανει επανεκκινηση ο υπολογιστης.

Ειναι πιο "γενικο", απο αλλα CPU Stressers οπως το Orthos ή το Prime95, αλλα και για λιγο πιο πεπειραμενους χρηστες (π.χ. που ξερουν τι ειναι vcore).

Εχει διάφορα τεστ, μπορεις π.χ. να του ορισεις διαρκεια τεστ 2 ωρες, και αν δε βγαλει σφαλμα αυτες τις 2 ωρες, σημαινει οτι "περασε το τεστ".

Link to comment
Share on other sites

Πολύ σύντομα θέλω να ελπίζω πώς θα κυκλοφορήσει ένα ακόμα πιο βαρβάτο stress CPU πρόγραμμα ;)

Αν και προσωπικά, ποτέ δεν τρέχω prime για να δώ αν είναι σταθερό το συστημα μου. Ένα παιχνίδι για 2 ώρες μου λύνει τις απορίες :)

Μιλάω για 24/7 και όχι για ακραίο benchmarking.

Link to comment
Share on other sites

Πιο βαρβατο απο συνεχες 100% load?? (εστω 98)

Δηλαδη τι θα κανει, θα τον πηγαινει 110%? :D:P

Ναι, με ενα παιχνιδι τσεκαρεις σταθεροτητα, αλλα δεν ειναι απολυτο.

Μπορει να μην ειναι βραχο-stable, και να σου πεταξει ΜΙΑ φορα καααποτε σφαλμα.

Αν και 99% ουτε που θα σε πειραξει, τι θα γινει αν 1% παιζεις 5 ωρες και χασεις προοδο 5 ωρων? :P [εγω θα εσπαγα το pc παντως :D ]

Απλα με τη χρηση τετοιων στρεσοπρογραμματων το σιγουρευεις πιο πολυ οτι δε θα σου σκασει εροράκι :)

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now