escobar

ηxο απο cpu cooler?

Recommended Posts

Εδω και καιρό όταν ανοίγω τον υπολογιστή ακούω έναν ήχο σαν το βεντιλατερ του αυτοκινήτου και μετά απο λίγα λεπτά σταματάει 

Δεν μπορώ να καταλαβω αμα είναι απο το cooler η απο το τροφοδοτικό

Αν θυμάμαι καλά πρέπει να μου το ξαναεκανε παλιά και σταμάτησε αλλα τωρα άρχισε πάλι

Cpu athol x4 640

Psu tr2 600 gold

Edited by escobar
Link to comment
Share on other sites

Άνοιξε το κουτί από τα πλάγια βάλε το κεφάλι σου κοντά και μετά πάτα το κουμπί να ανοίξει για να ακούσεις τι το κάνει, εγώ λέω ότι είναι η κάρτα γραφικών.

Link to comment
Share on other sites

Καλά δε λέει κάτι το ότι το άλλαξες πέρυσι μπορεί να χάλασε, ποτέ δε ξέρεις. Έτσι όπως το λες εμένα μου κάνει ότι είναι το cpu cooler σαν να έχεις βάλει κάποιο πιο silent profile για μειωμένο θόρυβο και μέχρι να φορτωθούν οι ρυθμίσεις γκαζώνει.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

αν θμαμαι καλα εχω να αλλαξω απο το 13 και το 12 τον ειχα αγορασει

αλλα δεν προλαβαινει να ανοιξει και ακουγεται ετσι?

μονο στο boot το κανει μολις εμφανιζει την μπλε οθονη οτι φορτωνουν τα windows 7 σταματαει

ο ηχος δεν ηταν σαν αλυσοπριονο?

Link to comment
Share on other sites

Θα σου πρότεινα πριν κάνεις ότιδήποτε να δοκιμάσεις να δεις πρώτα ποιες είναι οι θερμοκρασίες σου πρώτα σε idle και αν είναι σε επιτρεπτά όρια τότε δοκίμασε να το ζορίσεις κιόλας να δεις αν ξανά ακούγεται κιόλας αλλά ταυτόχρονα να το κοιτάς στις θερμοκρασίες για παν ενδεχόμενο. Μπορεί να θέλει απλά αλλαγή πάστας.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Αν έχεις δοχείο πεπιεσμένου αέρα φύσα λίγο στην βάση του ανεμιστήρα λογικά θα μάζεψε σκόνη. Αν έχεις και δοχείο λαδιού για μηχανές(κοπτοραπτικές κτλ) ρίξε 1-2 σταγόνες στην βάση του και βάλτο να γυρίσει εκτός κουτιού πάντα.

Link to comment
Share on other sites

23 hours ago, STORM1978 said:

Αν έχεις δοχείο πεπιεσμένου αέρα φύσα λίγο στην βάση του ανεμιστήρα λογικά θα μάζεψε σκόνη. Αν έχεις και δοχείο λαδιού για μηχανές(κοπτοραπτικές κτλ) ρίξε 1-2 σταγόνες στην βάση του και βάλτο να γυρίσει εκτός κουτιού πάντα.

οχι δεν εχω τα δοχεια που αναφερεις

οι θερμοκρασιες του cpu ειναι 30 με 34 και κατεβαινει μετημενο με το speccy

 

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now