Astalavista

QNAP TS-251A/2G Review: Build your Cloud

Recommended Posts

8 minutes ago, venisk said:

Ωραίο review, ενδιαφέρον λύση για media center και back up, μεγάλο κρίμα που παίρνει μόνο μέχρι 4tb δίσκους πραγματικά κρίμα!!

Γράψε λάθος. Η επίσημη πηγή δεν αναφέρει κάτι τέτοιο πλέον, οπότε και το αφαιρώ.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

@Astalavista Όπως φαίνεται στο επίσημο site τους σηκώνει μέχρι 10tb. 

Έτσι αξίζει για back up σε raid 1, αφού πιάσαμε τα nas να ρωτήσω αν αξίζει το raid 5 σε μεγαλυτερο τέτοιο σύστημα φυσικά με 4 δίσκους.

 

10.JPG

Link to comment
Share on other sites

Θεωρώ πως το RAID 5 είναι το καλύτερο που μπορείς να έχεις από άποψης home user. Αρκεί να είσαι διατεθειμένος να χάσεις το 1/4 της χωρητικότητας που έχεις αγοράσει.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Αξίζει όμως γιατι αν χαλάσει ένας δίσκος δεν χάνεις τίποτα, σωστά? Θα το προτιμούσα από 2 δίσκους σε raid 1 γιατί χάνω λιγότερο χώρο. Να ρωτήσω κάτι ακόμα, αν το κάνω στο pc μεταφέρετε το raid 5 από μητρική σε μητρική ή είναι μεγάλο το ρίσκο?

Link to comment
Share on other sites

350€ για x86 αρχιτεκτονική, για μόνο δύο δίσκους? Για ποιον λόγο?

Αν κάποιος έχει πραγματική ανάγκη για video transcoding κλπ, μπορεί να πάει σε λύσεις "πραγματικών" PC, με το αντίστοιχο software για όλες τις σχετικές δυνατότητες και του παρόντος qnap, και με 5-10 δίσκους... 

Νομίζω ότι έχει πολύ περιορισμένο αγοραστικό κοινό, που θα πρέπει ταυτόχρονα να θέλει μικρό μέγεθος + ελάχιστους δίσκους + τα extra functionalities του συγκεκριμένου μηχανήματος... Γιατί αλλιώς ακόμα και ένα (απλό) synology π.χ. θα είναι ταχύτερο και φτηνότερο... Και αν κάποιος δεν χρειάζεται τις εξειδικευμένες λειτουργίες του παρόντος qnap, πλέον υπάρχουν NASάκια στο ~100€ με 2 δίσκους που πιάνουν επίσης τα 100ΜΒ/sec σε sequential transfer μεγάλων αρχείων , αν κάποιος θέλει απλά εξωτερικό / δικτυακό / αποθηκευτικό χώρο... 

Αλλο επίσης που γυρνάει στην σκέψη μου... raid σε δύο δίσκους??? Προσωπικά ή jbod, ή 4δισκο με raid... Κι αν απλά ήταν backup άλλης συσκευής, πάλι jbod... 

Edited by lyk
ορθογραφικά
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

@lyk έχω ένα δυνατό pc για κατεβαστήρι με z170 και 6600k αν κάνω εκεί raid 5 και αργότερα αποφασίσω να αναβαθμίσω το σύστημα αυτό θα μεταφερθεί το raid στο επόμενο σύστημα? Λογικά όχι..σε μια λύση όμως όπως το qnap ή το synology αυτά θα είναι μελετημένα. Υποθέτω, δεν το γνωρίζω απλά προσπαθώ να καταλάβω πως λειτουργεί όλο αυτό. 

Link to comment
Share on other sites

On 30/11/2016 at 10:21 AM, venisk said:

@lyk έχω ένα δυνατό pc για κατεβαστήρι με z170 και 6600k αν κάνω εκεί raid 5 και αργότερα αποφασίσω να αναβαθμίσω το σύστημα αυτό θα μεταφερθεί το raid στο επόμενο σύστημα? Λογικά όχι..σε μια λύση όμως όπως το qnap ή το synology αυτά θα είναι μελετημένα. Υποθέτω, δεν το γνωρίζω απλά προσπαθώ να καταλάβω πως λειτουργεί όλο αυτό. 

Δεν είμαι ο κατάλληλος να το απαντήσω αυτό. Πάντα είχα την αίσθηση ότι raid = availability και γρήγορη (?) επαναφορά στην πρότερη κατάσταση όταν συμβεί το κακό, εγώ που έχω (πολύ πρόσφατα αγορασμένο) NAS, είναι backup του 24x7 μου, και οι δίσκοι του είναι jbod.. ότι πιο απλό. Ναι ακόμα και σε σπιτικά μηχανάκια, τα θέλω ανεξάρτητα (και τους δίσκους μεταξύ τους, αλλά και τα μηχανήματα που τους φιλοξενούν). Λόξες του καθενός... :-P 

Link to comment
Share on other sites

Την βρήκα την απάντηση μεταφέρετε ευτηχώς από intel σε intel chipset μετά την 7 σειρά.

Μα εννοείτε, σιγά μην έχω τον 5930κ 4.5ghz 24/7 :hehe: Σκεφτόμουν για 5 δίσκους τον ήδη υπάρχων 4tb για torrents και άλλους 4 hdd σε raid 5 για αποθήκη, το κακό είναι οτι το 350d παίρνει μόνο 2 δίσκους...οπότε είδα αυτό..

Δίσκους δεν έχω αποφασίσει ακόμα αλλά θα πρέπει να ναι πολύ καλοί :)

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now