MetallicGR

Φήμη: Ο Core i7 7700K υπόσχεται μηδενική "αύξηση" στις επιδόσεις!

Recommended Posts

Τελευταίες μετρήσεις του 7700K στην ίδια συχνότητα λειτουργίας με τον τωρινό Core i7 6700K δείχνουν πως η Intel δεν έχει κάτι νέο να προσφέρει με τους νέους Kaby Lake!

Μετρήσεις του Core i7 7700K, του νέου 4-core/8-thread επεξεργαστή της Intel για την performance αγορά προϊόντων έρχονται στο φως από το Expreview. Η νέα οικογένεια επεξεργαστών Kaby Lake θα υποστηρίζεται και από τις επερχόμενες 200 Series μητρικές, εκτός από τις τωρινές 100 Series και οι μετρήσεις που δημοσιεύθηκαν από το γνωστό Ασιατικό site επιβεβαιώνουν πως η Intel έχει πραγματοποιήσει βελτιώσεις μόνο στο κατασκευαστικό κομμάτι, κάτι που οδήγησε και στην αύξηση της συχνότητας λειτουργίας από τα 4/4.2 του 6700K στα 4.2/4.5 αυξάνοντας και το TDP κατά 4W! 

Το Expreview είναι το πρώτο site που δοκίμασε τον επεξεργαστή επάνω σε μια Z270 μητρική της GIGABYTE και εκτός από τις μετρήσεις στις εργοστασιακές συχνότητες παρείχε και ένα clock per clock chart, το οποίο είναι και το πιο ενδιαφέρον μιας και επιβεβαιώνει μια 'αύξηση' της τάξης του 0,02%. 

Όμως, δε μπορούμε να αφήσουμε στην άκρη τις δυνατότητες overclocking που εντοπίζονται στον επεξεργαστή των δοκιμών τους μιας και στη περίπτωση του Expreview, ο 7700K έτρεξε απρόσκοπτα για 1 ώρα το FPU stress test του AIDA64 στα 5GHz με τάση 1.296V και μέγιστες θερμοκρασίες που άγγιξαν τους 91 βαθμούς σε ένα πυρήνα! Υπενθυμίζεται ότι η συχνότητα επετεύχθη με αερόψυξη και είναι επόμενο να θυμίσει εποχές Sandy Bridge!

 

 

38.png

 

38.jpg

 

38 aida 1hour.png

 

 

Πηγή.

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Ισχύει αλλά δείτε την θετική πλευρά και κυρίως το target της Intel τουλάχιστον σε επίπεδο engineering/marketing.

Το target ήταν σωστό performance και 5G on air. Το έκαναν. Τους πήρε 4-5 γενιές μετά τους 2600Κ αλλά το έκαναν.

Οπότε ναι, κάποιος που θα clockάρει το CPU του θα μπορεί να το έχει at least 4.8-4.9G (prime95) στην χειρότερη περίπτωση που είναι 200Mhz at least πάνω από την σειρά 6.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

νομίζω πως το θέμα με τους επεξεργαστές, έχει πάρει τουλάχιστον αστεία τροπή, και για τις δυο εταιρίες, ο ένας ξεζουμίζει, ο άλλος πετάει χαρταετό..
0,02%??? σοβαρά τώρα?

Μπράβο που μπόρεσαν να το δουλέψουν στα 5Ghz με αέρα, αν και 91C δεν ξέρω αν το θεωρεί ο οποιοσδήποτε σωστή λειτουργία ενός επεξεργαστή. Πέρα όμως από το Overclock, δεν βλέπουμε απόλυτος τίποτα.

270100-10.jpg

  • Like 6
Link to comment
Share on other sites

Η διαφορές με έναν 6700κ φαίνονται μηδενικές.Και οι τιμές θα είναι σίγουρα αυξημένες κατά 50 από την προηγούμενη γενιά.Το κατα πόσο θα είναι εφυκτό να μένει στα 5 ghz θα το δούμε στην πορεία.

Link to comment
Share on other sites

6 hours ago, billpeppas said:

Αν δεν κάνει καλή δουλειά η AMD με τους Zen αύξηση επιδόσεων από Intelα σε 3 χρόνια πάλι...

Εεεε νομίζω κάτι θα μας πει ο ΖΕΝ όταν βλέπεις την Intel να βγάζει το 2018 6Core στο Mainstream. Ένας μήνας έμεινε, άντε να δούμε μπας και πάρουμε κάνα καινούργιο CPU γιατί αλλιώς θα μείνω με τον 3770Κ για άλλον έναν χρόνο.

Link to comment
Share on other sites

49 minutes ago, Aten-Ra said:

Εεεε νομίζω κάτι θα μας πει ο ΖΕΝ όταν βλέπεις την Intel να βγάζει το 2018 6Core στο Mainstream. Ένας μήνας έμεινε, άντε να δούμε μπας και πάρουμε κάνα καινούργιο CPU γιατί αλλιώς θα μείνω με τον 3770Κ για άλλον έναν χρόνο.

Δεν ξέρω αν είναι ο Zen, αλλά υποθετικά, όταν πλέον και η AMD λογικά θα ξεκινήσει να βγάζει αντίστοιχα 6 & 8 cores και στα APU, λογικό είναι.

Βασικά, γενναιόδωρο θα ήταν να το κάνανε από το 17, αλλά Intel είναι αυτή.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now