Sectone

AMD or NviDia?

Recommended Posts

Γεια χαρά παιδιά,

Λοιπόν, εχω στήσει ενα PC σχετικά high-end αλλά δεν έβαλα κάρτα γιατί ήθελα να το σκεφτώ λίγο τώρα έχω μια ΑMD R9 270X 4GB για να την βγάζω. Είμαι σε τρελο δίλημμα γιατί από πάντα αγαπούσα την AMD θεωρούσα πάντα ότι έχει καλύτερο display αλλά όχι καλές θερμοκρασίες σε σύγκριση με την Nvidia...

Οπότε είμαι μεταξύ 1080 η RX490 που θα βγει σύντομα το πρόβλημα μου είναι ποιο...

 

Πλεονεκτήματα AMD rx490 :

1) HΜΒ2 , 2) Αρκετά μεγάλο memory bandwith 716. κάτι GB/S αρκετά γρηγορότερη από 1080 σε αυτό και καλά GFLOPS 9.5. Εκεί που με χαλάει είναι το πότε θα βγει Ελλάδα γιατί βιάζομαι και τα ρολόγια των πυρήνων τώρα σοβαρα? Έχει base clock 1200 και χωρίς boost clock? Πως γίνεται να κυκλοφορήσει χωρίς boost clock δεν έπρπε να έχει boost clock? Μετά είναι και το Vulkan API  το οποίο το βάζω στα + της.

 http://videocardz.com/amd/radeon-rx-400/radeon-rx-490

 

Τώρα η NviDia ποτέ δεν ασχολήθηκα πιάνει μεγάλα fps έχει καλό εργοστασιακό cooler από ASUS αλλά δεν έχει ούτε καλό memory bandwith ούτε HBM έχει GDDR5X Ε ΟΚ ΗBM δεν είναι όμως και ποτέ δεν νομίζω να φτάσει την αποδοτικότητα της HBM. Αν κάνω λάθος διορθώστε με έχει καλά ρολόγια φυσικά αλλά είναι πανάκριβη κάρτα.

Οπότε τι λέτε να περιμένω η να παω για 1080? Νομίζω πρέπει να περιμένω την 490 αλλά και αυτή η καημένη δεν κάνει "Beat" την 1080 μετά πρέπει να περιμένουμε αλλό Launch έλεος.

 

Το μόνο που με χαλάει με την 1080 είναι το κατά πολύ κατώτερο memory bandwith speed καθώς και ο τύπος μνήμης κατα τα άλλα είναι γαμώ τις κάρτες.

Πείτε καμιά γνώμη. Διαθέτω το πολύ μέχρι 750€ θέλω high fps stable έχω 1080P οθόνη αλλά σε λίγο καιρό θα αλλάξω σε 1440p Freesync η GSync ότι έρθει οπότε για αυτό θέλω πολλά fps.

Edited by Sectone
Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά δεν μπορώ να σου κάνω πρόταση ανάμεσα σε κάτι που κυκλοφορεί εδώ και μήνες και σε κάτι που είναι προς το παρόν "σπέκουλα", και δεν γνωρίζουμε ούτε τι θα είναι (ΗΒΜ, GFLOPS και ότι άλλο αναφέρεις είναι ανεπιβεβαίωτα), και κυρίως πόσο θα κοστίζει για να καταλάβουμε πως στοιβάζεται στην αγορά και ποιόν ανταγωνίζεται τελικά.

Θεωρητικά ο αντίπαλος της θα είναι η 1070, κυρίως γιατί αν χτυπά επίπεδα 1080, το κενό που θα υπάρχει ενδιάμεσα θα είναι σημαντικό για να μην το καλύψει η AMD.

Περίμενε να γίνει η ανακοίνωση, εικάζεται ότι θα γίνει στις 13 Δεκεμβρίου, και τότε το συζητάμε εκ νέου. 

Το μόνο που μπορώ να πω είναι ότι μην περιμένεις η 490 να κάνει θαύματα και να κοστίζει σημαντικά λιγότερο από την 1080. Λογικά θα αντέχει ικανοποιητικά 1440p, αλλά πως ακριβώς θα δείξει.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

9 hours ago, Sectone said:

Γεια χαρά παιδιά,

Λοιπόν, εχω στήσει ενα PC σχετικά high-end αλλά δεν έβαλα κάρτα γιατί ήθελα να το σκεφτώ λίγο τώρα έχω μια ΑMD R9 270X 4GB για να την βγάζω. Είμαι σε τρελο δίλημμα γιατί από πάντα αγαπούσα την AMD θεωρούσα πάντα ότι έχει καλύτερο display αλλά όχι καλές θερμοκρασίες σε σύγκριση με την Nvidia...

Οπότε είμαι μεταξύ 1080 η RX490 που θα βγει σύντομα το πρόβλημα μου είναι ποιο...

...

Μάλλον θα περιμένεις για RX490 γιατί το σύντομα είναι σχετικό...

Vega-Slide.jpg

 

Τωρά γιατί έχεις αγχωθεί τόσο πολύ με το memory bandwidth..

Edited by Nickzzz
Link to comment
Share on other sites

Αν είναι να πάρεις άμεσα εννοείται 1080 χωρίς συζήτηση, παίζει μόνη της στο Hi end κομμάτι.

Αν είναι να περιμένεις θα περιμένεις τις vega/volta μεσα στο 17 και εννοείται σε καμία περίπτωση την 490.

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Εντάξει είπα να δοκιμάσω για πρώτη φορά την 1080 inno x3 να κάνω σύγκριση ;P με όλες τις amd που έχω αγοράσει τόσα χρόνια. Τώρα μια οθόνη χρειάζομαι g-sync κατα προτίμηση 4κ και ips όλα μαζί :P

Έχω καταλήξει σε αυτό τσουχτερή η τιμή της αλλά πρέπει να ναι θαύμα έχει να προτείνει κάποιος άλλος κάτι φθηνότερο αλλά να είναι g-sync ips και ας είναι 2k δεν με ενοχλεί.

Asus ROG Swift PG27AQ

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

http://www.skroutz.gr/s/7969888/Dell-S2716DG.html

Έχω ακούσει καλά λόγια για τη συγκεκριμένη αλλά δε ξέρω να σου πω 100% τι γίνεται. Νομίζω όμως ότι της Dell πλέον μπορείς να τις δεις και στο Πλαίσιο αν την έχουν σαν εκθεσιακό για να δεις πως είναι.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now