odim

[SOLVED] SSD δείχνει γεματος ενω δεν ειναι..

Recommended Posts

Γεια σας,εχω εναν ssd samsung 120gb κι εχω εγκαταστησει τα win 10 pro,εκανα σημερα εγκατασταση το λειτουργικο,προσθεσα και μερικα προγραμματακια,ενω συνολικα μεσα οι φακελοι δεν ειναι πανω απο 25gb ,εξω μου εμφανιζει μια κοκκινη μπαρα και γραφει οτι εχω ελευθερο χωρο μονο 10gb,τι συμβαινει??? παω να τρελαθω,τι περιεργα ειναι αυτα που μου κανει,εσβησα μερικα προγραμματα και συνεχιζεται η ιδια κατασταση,τι να κανω??? 

Link to comment
Share on other sites

33 minutes ago, MetallicGR said:

Άνοιξε τα hidden system files και δες στο root του drive και στον φάκελο του χρήστη. Αλλιώς με ένα chkdsk /f μπορεί να επανεμφανίσει τη σωστή χωρητικότητα. ;)

μπηκα στη γραμμη εντολων εγραψα  chkdsk /f   εκανε ελεγχο τσεκαρισμα επανεκινηση αλλα τιποτα....

Link to comment
Share on other sites

12 hours ago, JackSparrow21 said:

Αν δεν βγάλεις άκρη δοκίμασε αυτό: https://www.fosshub.com/SpaceSniffer.html/spacesniffer_1_3_0_2.zip
Δεν θέλει εγκατάσταση, αλλά πρέπει να το τρέχεις σαν administrator (δεξί κλίκ και "run as administrator").

Φιλε μου σε ευχαριστω!!! με εσωσες,κατεβασα το προγραμματακι,ειναι πολυ χρησιμο,το ετρεξα οπως ειπες,αμεσως μου βρηκε δυο αρχεια στον δισκο το πρωτο ειναι το Pagefiles.sys καταλαμβανε τον μεγαλυτερο χωρο στον δισκο περιπου 60GB βρηκα αυτο το βιντεακι κι εκανα ακριβως αυτο που ελεγε ο τυπος,συγκεκριμενα ειναι το 

το δευτερο αρχειο ηταν το Hiberfil.sys που καταλαμβανε 25GB το τακτοποιησα με αυτες τις οδηγιες που βρηκα στο νετ---->http://www.howtogeek.com/howto/15140/what-is-hiberfil.sys-and-how-do-i-delete-it/

 

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, MetallicGR said:

Πρακτικά το 2ο πόστ έλεγε το ίδιο ;) Αλλά damn 60Gs?

μια που βρηκαμε ακρη και προσπαθησες κι εσυ.....για τη συνεισφορα σου προτεινω να το κανεις επισημασμενο το θεμα για οποιον αλλον αντιμετωπισει παρομοιο προβλημα με δισκο SSD..

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, MetallicGR said:

Πρακτικά το 2ο πόστ έλεγε το ίδιο ;) Αλλά damn 60Gs?

Λογικό με 64GB RAM να έχεις και τεράστιο hibernate και pagefile, με το πρώτο να είναι 100% αχρείαστο.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now