MetallicGR

Αυξάνονται και οι τιμές των DDR3 - DDR4!

Recommended Posts

Μνήμες RAM τύπου DDR4 "βλέπουν" αύξηση που ξεπερνά το 75% στην αγορά της Ευρώπης (Γερμανία) ενώ είναι ένα φαινόμενο που εντοπίζεται και στην Ελλάδα

Οι πληροφορίες επιβεβαιώνονται και από το DRAMeXchange το οποίο αναφέρει πως ένα DDR3 memory chip των 1600MHz είχε τιμή $1.23 USD (Ιούνιος) ενώ στις αρχές Οκτωβρίου ξεπέρασε και τα $2 USD! Πλέον σημειώνεται ότι υπάρχουν αντίστοιχα chips που πωλούνται μέχρι και $2,67 το chip, τιμή που αφορά τους κατασκευαστές DIMM όπως η Corsair. Όσον αφορά τις DDR4, το DRAMeXchange φέρνει το ίδιο παράδειγμα με ένα DDR4 chip χρονισμένο στα 2133MHz. Τον Μάρτιο η τιμή του βρισκόταν στα $1.68 USD ενώ τον Ιούνιο είχε πέσει στα $1.46 USD προτού βρεθεί στα $2.67 USD με τα σημερινά δεδομένα. 

Όπως είναι επόμενο η αύξηση αυτή μεταφράζεται και σε υψηλότερες τελικές τιμές των DIMMs κάτι που αντικρίζουμε και στην Ευρωπαϊκή αγορά συμπεριλαμβανομένης και της χώρας μας. Αναφορές τονίζουν πως η παραπάνω τάση των τιμών αναμένεται να συνεχιστεί και μέχρι τις αρχές του 2017. Ο λόγος είναι σύμφωνα με πηγές το "bottleneck" που υφίσταται η αγορά από την υψηλή ζήτηση που έχουν οι μνήμες στην αγορά.

 

 

108.jpg

 

 

Πηγή.

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Πάνω στην ώρα που θέλω να πάρω λίγες DDR4 ( 128GB ), και έναν ακόμα m.2 SSD... πάλι καλά που δεν σκέφτονται να ανεβάσουν και τις τιμές των VGA, μιας και λέω να πάρω και μια από δαύτες :D

Link to comment
Share on other sites

6 hours ago, Trabakoulas said:

Εγώ αγοράζω πάντα όταν είναι πάνω οι τιμές γμτ, για τα 16Gb 2400MHz έχω δώσει συνολικά 190€.

Η υψηλή ζήτηση όμως δεν θα έπρεπε να ρίχνει και τις τιμές? wtf?

αμα η παραγωγη ειναι σταθερη οχι......

βαλε και κατι φωτιες που γιναν και θα γινουν σε εργοστασια ολα πανω θα πανε :P

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now