odim

AMD vs INTEL

Recommended Posts

Ανοιγω αυτο το θεμα μια που ειμαι χρηστης amd και intel για να ακουσω τις διαφορες που εχουν και την υπερισχυ της intel,που ειναι ετη φωτος μπροστα,αντιθετα η amd οπως λενε δεν αξιζει μια,ειναι για πεταμα,ειναι 5 χρονια πιο παλια πλατφορμα,δεν τρεχει τιποτα,εγω παντως που διαθετω εναν amd fx8370 και εναν i5 6600k δεν ειμαι ενθουσιασμενος με intel ουτε ξενερωμενος με amd,οποιος εχει δουλεψει και απο τις δυο εταιρειες περιμενω να ακουσω προσωπικες γνωμες που κανουν την amd απαγορευτικη για τα σημερινα δεδομενα ενω την intel πολυ εξελιγμενη κλτπ κτλπ,α εδω μεσα διαβασα οτι οι νεοι ιντελ επεξεργαστες θα ειναι 0,02% πιο γρηγοροι απο τους παλιους,δηλαδη τιποτα,γιατι τους βγαζει τοτε??? 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Το καλύτερο θέμα άνοιξες.

In before the lock που λένε και στο χωριό μου, αν και εδώ δύσκολα θα γίνει τόσος πανικός.

:)

Quote

εδω μεσα διαβασα οτι οι νεοι ιντελ επεξεργαστες θα ειναι 0,02% πιο γρηγοροι απο τους παλιους,δηλαδη τιποτα,γιατι τους βγαζει τοτε??? 

1, γιατί πρέπει να τους βγάλει για να ανανεώσουν οι διάφορες εταιρίες τα προϊόντα τους.

2. Ποτέ δεν είπε η intel οτι η σειρά 7ΧΧΧ θα έχει διαφορές στο cpu κομμάτι γιατί η αρχιτεκτονική είναι 100% η ίδια, καμία διαφορά. Είπε οτι για την ίδια κατανάλωση ή για τα ίδια V θα έχουν +300MHz παραπάνω, οτι μάλλον θα κάνει OC καλύτερα και οτι θα έχει ανανεωμένα γραφικά.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

τα παιδακια στο fb με πεταξαν απο το group pc building gr γιατι τους ειπα τα αυτονοητα και επρεπε να το παιξω τσατσος της ιντελ για να μεινω,ευχαριστω αλλα δε θα γινω..

 

ΥΓ:ειμαι τσατσος tuf series της ASUS μονο για tuf series!!!

Edited by odim
Link to comment
Share on other sites

@odim Έχεις m2 και πολύ γρήγορες ram στον 6600k σου? Χρησιμοποιείς κάποιο πρόγραμμα που έχει ανάκγη την επεξεργαστική ισχύς του 6600k? Αν όχι τότε όλα τα pc είναι το ίδιο και συμφωνώ μαζί σου για καθημερνή απλή χρήση :) 

Τα πράγματα με την intel ξεφύγαν στην μεγάλη της πλατφόρμα που οι επιδόσεις είναι πολλαπλάσιες των amd επεξεργαστών γι αυτό κοστίζουν και μια περιουσία.

@antonis ήμουν απασχολημένος....

3vYOaZg.jpg

 

 

 

 

  • Like 8
Link to comment
Share on other sites

Ο καθένας είναι ευχαριστημένος με αυτό που κάνει την δουλειά του, για κάποιον που ζει μέσα στην πόλη είναι τέλειο ένα smart για κάποιον που ζει στο χωριό είναι ένα hilux δεν μπορείς να συγκρίνεις ποτέ κ πουθενά τα 2 αυτοκίνητα όμως και οι 2 άνθρωποι είναι χαρούμενοι με τις επιλογές τους για την χρήση που τα θέλουν :)

 

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

19 hours ago, odim said:

Ανοιγω αυτο το θεμα μια που ειμαι χρηστης amd και intel για να ακουσω τις διαφορες που εχουν και την υπερισχυ της intel,που ειναι ετη φωτος μπροστα,αντιθετα η amd οπως λενε δεν αξιζει μια,ειναι για πεταμα,ειναι 5 χρονια πιο παλια πλατφορμα,δεν τρεχει τιποτα,εγω παντως που διαθετω εναν amd fx8370 και εναν i5 6600k δεν ειμαι ενθουσιασμενος με intel ουτε ξενερωμενος με amd,οποιος εχει δουλεψει και απο τις δυο εταιρειες περιμενω να ακουσω προσωπικες γνωμες που κανουν την amd απαγορευτικη για τα σημερινα δεδομενα ενω την intel πολυ εξελιγμενη κλτπ κτλπ,α εδω μεσα διαβασα οτι οι νεοι ιντελ επεξεργαστες θα ειναι 0,02% πιο γρηγοροι απο τους παλιους,δηλαδη τιποτα,γιατι τους βγαζει τοτε??? 

Ότι και να λέμε τώρα πλέον είναι αργά για συγκρίσεις.

Συγκρίσεις θα μπορούμε να κάνουμε ξανά, μετά την έλευση των ZEN από την AMD .

Προσωπικά είμαι απόλυτα ευχαριστημένος από τον FX 8350 που έχω στην κατοχή μου από την αρχή της κυκλοφορίας του. 

Από τα ZEN περιμένω να αυξήσουν το IPC και να μειώσουν καταναλώσεις μέσω των 14nm και της νέας αρχιτεκτονικής. 

Αν τα καταφέρουν θα τους προτιμήσω.

Edited by adtakhs
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Just now, adtakhs said:

Ότι και να λέμε τώρα πλέον είναι αργά για συγκρίσεις.

Συγκρίσεις θα μπορούμε να κάνουμε ξανά, μετά την έλευση των ZEN από την AMD .

Γιατι τωρα ειναι μαπα και δεν την παλευουν..εγω παντως δεν ειχα κανενα προβλημα σε οτι και να ετρεχα με τον 8370,τωρα εαν πρεπει και τα bench να αποδειξουν οτι οι zen ειναι καλοι εμενα με αφηνει παγερα αδιαφορο,γενικα δεν κοιταω τι λενε οι αλλοι και τι κυκλοφορει εξω για να αγορασω κατι,επειδη δουλεψα και με τις δυο εταιρειες μπορω να πω οτι για να δεις διαφορα παρε τον CPU που εχει ο venisk στα 650€.......αν ειναι να δινουμε τοσα φραγκα για να δουμε τη διαφορα της intel,συγνωμη δε θα παρω..

Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, odim said:

Γιατι τωρα ειναι μαπα και δεν την παλευουν..εγω παντως δεν ειχα κανενα προβλημα σε οτι και να ετρεχα με τον 8370,τωρα εαν πρεπει και τα bench να αποδειξουν οτι οι zen ειναι καλοι εμενα με αφηνει παγερα αδιαφορο,γενικα δεν κοιταω τι λενε οι αλλοι και τι κυκλοφορει εξω για να αγορασω κατι,επειδη δουλεψα και με τις δυο εταιρειες μπορω να πω οτι για να δεις διαφορα παρε τον CPU που εχει ο venisk στα 650€.......αν ειναι να δινουμε τοσα φραγκα για να δουμε τη διαφορα της intel,συγνωμη δε θα παρω..

 

 

Δεν είπα αυτό. 

Είπα πως πλέον η σύγκριση δεν έχει νόημα.

Για φαντάσου να δεις 8c/16t και 95watt TDP με IDLE κατανάλωση στα 5watt και τιμή στα 300€ από την AMD .... με την αύξηση του IPC που υπόσχεται, με NVME, 2X16 PCI-EV3 lanes από το CPU και με τιμή μητρικών με το 370 chip στο κατοστάρικο ....:D

Edited by adtakhs
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, adtakhs said:

 

 

Δεν είπα αυτό. 

Είπα πως πλέον η σύγκριση δεν έχει νόημα.

Για φαντάσου να δεις 8c/16t και 95watt TDP με IDLE κατανάλωση στα 5watt και τιμή στα 300€ από την AMD .... με την αύξηση του IPC που υπόσχεται, με NVME, 2X16 PCI-EV3 lanes από το CPU και με τιμή μητρικών με το 370 chip στο κατοστάρικο ....:D

χιλιες φορες αυτο που λες,η πολιτικη της ιντελ με κατηγοριες επεξεργαστων,αλλαζουμε socket καθε χρονο λογω διαφορετικης αρχιτεκτονικης χωρις καμια σημαντικη διαφορα στις επιδοσεις,καταντα αηδια,πιστευω οτι πιο φιλικη στον πελατη ειναι η amd παρολο που η intel εχει τον πιο γρηγορο επεξεργαστη της αγορας τον i7-6950x στα 1900€..

Link to comment
Share on other sites

13 minutes ago, odim said:

χιλιες φορες αυτο που λες,η πολιτικη της ιντελ με κατηγοριες επεξεργαστων,αλλαζουμε socket καθε χρονο λογω διαφορετικης αρχιτεκτονικης χωρις καμια σημαντικη διαφορα στις επιδοσεις,καταντα αηδια,πιστευω οτι πιο φιλικη στον πελατη ειναι η amd παρολο που η intel εχει τον πιο γρηγορο επεξεργαστη της αγορας τον i7-6950x στα 1900€..

 

Εντάξει, η AMD έχει μια πλατφόρμα στην αγορά η οποία στην ουσία παρουσιάστηκε με την έλευση των AMD DENEB το 2009 ?

To 990FX/SB950 στην ουσία είναι ίδιο και απαράλλακτο με τον 890FX και το SB850 (SATA III) . Λόγω των πολλών PIC-E V2.0 lanes κατάφερε με εξωτερικούς controllers να δίνει πληρότητα στον χρήστη και να μην έχει εμφανείς ελλείψεις, αλλά χρειάζεται ανανέωση ώστε να μην αυξάνεται η τιμή της πλατφόρμας από εξωτερικούς controlles .

Το AM3+ λοιπόν η ΑΜΔ το 'εχει αφήσει στην τύχη του παρόλο που στο FM2/FM2+ έκανε διαρκείς ανανεώσεις σε chip προσθέτοντας χαρακτηριστικά. 

Και στους επεξεργαστές του AM3+ δεν ανανέωσε τίποτα. Ενώ ανέπτυξε αρκετές νέες εκδόσεις των modules , οι οποίες έφερναν και μείωση στην κατανάλωση και αύξηση σε IPC, δεν παρουσίασε τίποτα στο AM3+ που νομίζω πως διψούσε για μια ανανέωση σε cores και σε cache. Ούτε στα 28nm δεν τους πήγε .... ούτε αύξηση στα cores έκανε, ώστε να δώσει έστω και έτσι μια Α αύξηση στην επεξεργαστική ισχύ.

Από την άλλη η INTEL πήγε σε διαρκείς ανανεώσεις δίνοντας περισσότερα lanes από τα αρχικά κουτσουρεμένα των πρώτων I5 και προσπάθησε κάθε φορά να δίνει και κάτι νέο μέσα από την αλλαγή socket και πλατφόρμας γενικά.  

Ανέπτυξε τα core της και τα έδινε διαρκώς στην νέα πλατφόρμα. Εστω και με 3-5-10% αύξηση απόδοσης .... και με μείωση στα nm ...

 

Ετσι φτάσαμε στο σήμερα .....

Το αν έκανε καλά η AMD που άφησε την AM3+ χωρίς υποστήριξη, ώστε να δημιουργήσει κάτι εντελώς νέο για αυτή, βλέπε ZEN , θα  το κρίνουμε μέσα στο 2017.

 

Edited by adtakhs
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, adtakhs said:

 

Εντάξει, η AMD έχει μια πλατφόρμα στην αγορά η οποία στην ουσία παρουσιάστηκε με την έλευση των AMD DENEB το 2009 ?

To 990FX/SB950 στην ουσία είναι ίδιο και απαράλλακτο με τον 890FX και το SB850 (SATA III) . Λόγω των πολλών PIC-E V2.0 lanes κατάφερε με εξωτερικούς controllers να δίνει πληρότητα στον χρήστη και να μην έχει εμφανείς ελλείψεις, αλλά χρειάζεται ανανέωση ώστε να μην αυξάνεται η τιμή της πλατφόρμας από εξωτερικούς controlles .

Το AM3+ λοιπόν η ΑΜΔ το 'εχει αφήσει στην τύχη του παρόλο που στο FM2/FM2+ έκανε διαρκείς ανανεώσεις σε chip προσθέτοντας χαρακτηριστικά. 

Και στους επεξεργαστές του AM3+ δεν ανανέωσε τίποτα. Ενώ ανέπτυξε αρκετές νέες εκδόσεις των modules , οι οποίες έφερναν και μείωση στην κατανάλωση και αύξηση σε IPC, δεν παρουσίασε τίποτα στο AM3+ που νομίζω πως διψούσε για μια ανανέωση σε cores και σε cache. Ούτε στα 28nm δεν τους πήγε .... ούτε αύξηση στα cores έκανε, ώστε να δώσει έστω και έτσι μια Α αύξηση στην επεξεργαστική ισχύ.

Από την άλλη η INTEL πήγε σε διαρκείς ανανεώσεις δίνοντας περισσότερα lanes από τα αρχικά κουτσουρεμένα των πρώτων I5 και προσπάθησε κάθε φορά να δίνει και κάτι νέο μέσα από την αλλαγή socket και πλατφόρμας γενικά.  

Ανέπτυξε τα core της και τα έδινε διαρκώς στην νέα πλατφόρμα. Εστω και με 3-5-10% αύξηση απόδοσης .... και με μείωση στα nm ...

 

Ετσι φτάσαμε στο σήμερα .....

Το αν έκανε καλά η AMD που άφησε την AM3+ χωρίς υποστήριξη, ώστε να δημιουργήσει κάτι εντελώς νέο για αυτή, βλέπε ZEN , θα  το κρίνουμε μέσα στο 2017.

 

καλα μην περιμενεις αποτελεσματα τρελα,εδω και dual core να εχεις τρεχεις οτιδηποτε,το μονο που θα αλλαξει θα ειναι η αρχιτεκτονικη και οι πυρηνες,θα λεει και η amd οτι εβγαλε νεο socket,βεβαια θα υπαρχουν και καποιοι βλακες που θα περιμενουν καλα bench και  fps για να θεωρησουν οτι αξιζει καποιος να παρει amd,τωρα πλεον ειναι σκαρτη και για πεταμα,αφου περασανε τοσα χρονια..

Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, adtakhs said:

Για φαντάσου να δεις 8c/16t και 95watt TDP με IDLE κατανάλωση στα 5watt και τιμή στα 300€ από την AMD .... με την αύξηση του IPC που υπόσχεται, με NVME, 2X16 PCI-EV3 lanes από το CPU και με τιμή μητρικών με το 370 chip στο κατοστάρικο ....:D

Αυτό δεν το λες άπλα φαντασία :hehe: μακάρι αλλά βλέπω πιο πιθανό το σενάριο να σβήσουν το χρέος της χώρας .

Κακά τα ψέματα όλοι θέλουμε να πληρώνουμε λιγότερα για περισσότερα ..

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Quote

Για φαντάσου να δεις 8c/16t και 95watt TDP με IDLE κατανάλωση στα 5watt και τιμή στα 300€ από την AMD .... με την αύξηση του IPC που υπόσχεται, με NVME, 2X16 PCI-EV3 lanes από το CPU και με τιμή μητρικών με το 370 chip στο κατοστάρικο ..

 

haddon-sundblom-coke-santa.jpg

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

On 12/11/2016 at 3:57 PM, adtakhs said:

 

 

Δεν είπα αυτό. 

Είπα πως πλέον η σύγκριση δεν έχει νόημα.

Για φαντάσου να δεις 8c/16t και 95watt TDP με IDLE κατανάλωση στα 5watt και τιμή στα 300€ από την AMD .... με την αύξηση του IPC που υπόσχεται, με NVME, 2X16 PCI-EV3 lanes από το CPU και με τιμή μητρικών με το 370 chip στο κατοστάρικο ....:D

λιγο δυσκολο να τιμολογηθει τοσο χαμηλα. λογικα κοντα στα 350-400$ θα μπει, εφοσον ειναι πολυ καλο τσιπ, για να πετυχει και πωλησεις.

Link to comment
Share on other sites

"Φήμες" λένε πως το μεγαλό τσιπάκι των ZEN θα είναι εφάμιλλο ή έστω αρκετά κοντά σε επιδόσεις με τον 7700K.
Σαν πλατφόρμα θα έχει και τα σύν του και τα πλήν του (μειωμένες PCI-E Lanes ίσως?)
Σε δύο μήνες θα ξέρουμε όλοι όπως και να'χει.

Εγώ AMDάς ξεκίνησα και η AMD θέλω να ξαναποκτήσει δυνατά CPU. :D

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Γενικά είναι λίγο "ότι μπορούσαμε κάναμε" αλλά-στην-παρουσίαση-σας-είπαμε-ότι-να-ναι-δεν-πειράζει-amd-είμαστε-το-έχετε-συνιθήσει :hehe:

Επίσης φήμες λένε ότι δεν περνάει τον 4ο όροφο για πολύ..... φήμες σε 2 μήνες θα μάθουμε!! Μάλλον!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

9 hours ago, venisk said:

Γενικά είναι λίγο "ότι μπορούσαμε κάναμε" αλλά-στην-παρουσίαση-σας-είπαμε-ότι-να-ναι-δεν-πειράζει-amd-είμαστε-το-έχετε-συνιθήσει :hehe:

Επίσης φήμες λένε ότι δεν περνάει τον 4ο όροφο για πολύ..... φήμες σε 2 μήνες θα μάθουμε!! Μάλλον!

κακιες...θαα μεγαλωσουμε ξανα. Ας μην εκανε παλια τις βρομιες στις η Intel και θα τα λεανε στα ισια

12 hours ago, GoriLLakoS said:

"Φήμες" λένε πως το μεγαλό τσιπάκι των ZEN θα είναι εφάμιλλο ή έστω αρκετά κοντά σε επιδόσεις με τον 7700K.
Σαν πλατφόρμα θα έχει και τα σύν του και τα πλήν του (μειωμένες PCI-E Lanes ίσως?)
Σε δύο μήνες θα ξέρουμε όλοι όπως και να'χει.

Εγώ AMDάς ξεκίνησα και η AMD θέλω να ξαναποκτήσει δυνατά CPU. :D

AMDάς  και εγω ξεκινησα!!!

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now