Thanos1

Αγορά Samsung 950 pro M.2 256 ??

Recommended Posts

Καλησπέρα  σε  όλους ..

Ο  τίτλος  τα  λέει  όλα  .. για  πείτε  καμιά  γνώμη  αξίζει  να  αλλάξω  λαμβάνοντας  υπόψη  ότι  έχω  chipset  z97 - 1150 - asus  maximus  hero  vii ...

Link to comment
Share on other sites

Θα παίξει κανονικά.

Αν έχεις δύο κάρτες γραφικών παίζει να έχεις θέμα γιατί μάλλον ( δεν είμαι σίγουρος αν ισχύει και στην Hero ) θα σου κλείσει την 2η pci-express 16x θύρα βάζοντας τον m.2 SSD.

Link to comment
Share on other sites

12 hours ago, venisk said:

Καλησπέρα! Από τι γράφει η asus έχεις m2 socket 3 οπότε λογικά δεν θα έχεις κάποιο πρόβλημα :)

( 1 x M.2 Socket 3, black, with M Key, type 2260/2280 storage devices support (PCIE mode) )

Το  ξέρω  venisk  σύμφωνα  με  την  asus  έτσι  είναι ... άλλα  με  απασχολούν ... κυρίως  2  πράγματα .. 1) Από  την  στιγμή  που  εγκαθίσταται  σε z97 chipset  -  o  δίσκος  θα  τρέχει  στην  μισή  ταχύτητα  (  10MB/sec ΜΑΧ  )  ή  βάζοντάς  τον  πάνω  σε  pcie κάρτα  λίγο  παραπάνω ... δήλαδή  με  λίγα  λόγια  εννοώ  άν  αξίζει  η   αλλαγή  απο  την  στιγμή  που  δεν  έχω  z170 chipset ...  και  2) Απ'  ότι  διάβασα  εδώ  εκεί  αυτοί  οι  ssd  ανεβάζουν  θερμοκρασίες  κατά  τις  εγγραφές  ... βέβαια  η  samsung  λέει  ότι  δεν  υπάρχει πρόβλημα  αλλα  παρ' όλα  αυτά  προτείνει  καλή  συνεχόμενη  ροή  αέρα  πάνω  στο  δίσκο ..

Για  αυτό  λέω  μήπως  η  τεχνολογία  των  m.2  δεν  είναι  ώριμη  για   χρήση ..

 

10 hours ago, billpeppas said:

Θα παίξει κανονικά.

Αν έχεις δύο κάρτες γραφικών παίζει να έχεις θέμα γιατί μάλλον ( δεν είμαι σίγουρος αν ισχύει και στην Hero ) θα σου κλείσει την 2η pci-express 16x θύρα βάζοντας τον m.2 SSD.

Μιά   κάρτα  έχω  ... δεν  έχω  sli ...

Link to comment
Share on other sites

Quote

Για  αυτό  λέω  μήπως  η  τεχνολογία  των  m.2  δεν  είναι  ώριμη  για   χρήση ..

Φυσικά και είναι, έχει φτάσει σχεδόν 3000mb/sec!! Αν μπορείς πάρτον και μην το σκέφτεσαι είναι 5 φορές πάνω από τον καλύτερο ssd που υπάρχει.

Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, venisk said:

Φυσικά και είναι, έχει φτάσει σχεδόν 3000mb/sec!! Αν μπορείς πάρτον και μην το σκέφτεσαι είναι 5 φορές πάνω από τον καλύτερο ssd που υπάρχει.

Στην  δική  μου  μητρική  θα  τρέχει  με  μισή  ταχύτητα  σε  σχέση  με  τίς πλήρης δυνατότητές  του  αν  ήταν  πάνω  Z170 - skylake ή  x99  σαν  το  δικό  σου   .. βέβαια  η  ταχύτητά του  ακόμα  και  έτσι  είναι  πάνω  απο  τον  καλύτερο  ssd  της  αγοράς  .. εδώ  συμφωνούμε ... στο  pc  της  υπογραφής  σου  που  τον  έχεις  βάλει με  m.2  port  ή  σε  κάρτα  pcie ??  

Απο  θερμοκρασίες  σε  καθημερινή  "χαλαρή"  χρήση  ή  σε  κάνα  2ωρο  gaming  πως  πάει ... θέλει  απαραίτητα  έναν  ανεμιστήρα  πάνω  του ??

Link to comment
Share on other sites

Ανεβάζουν θερμοκρασίες αν τον πιέσεις, κάτι που το 90% απο εμας δεν κάνει. Αν εχεις ένα σχετικά καλό air flow στο κουτί σου δεν θα εχεις κάποιο θέμα.

Αν είσαι στο 10% τότε αλλάζει το θέμα.

Link to comment
Share on other sites

Έχω και x99 και z170 έχω και στους 2 m2, τους έχω στις κανοικές τους θύρες m2 :)

Μπορείς να μου πεις ποιος το λέει αυτό το ότι θα τρέχει στην μισή του ταχύτητα?

Στο gaming ρε φίλε δεν τρέχει o m2 το game τρέχει από την μνήμη ram :)  Δεν χρειάζεται κανέναν ανεμιστήρα πάνω τού.

 

re.JPG

Link to comment
Share on other sites

Εσύ είσαι σε Χ99 και εχεις θεωρητικά παντα, 32Gb/s M.2 x4 ενώ το Ζ97 Chipset with M.2 support (up to 10Gb/s data-transfer), τώρα πόση μείωση στην ταχύτητα υπάρχει δεν το ξέρω αλλα 100% θα ειναι τουλάχιστον στο διπλάσιο απο όποιον SATA SSD ;) και του μένει ο SSD για μελλοντική αναβάθμιση. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

11 minutes ago, venisk said:

Μα ακριβώς εκεί το πάω και εγώ! Τι σημασία έχεις πόσο θα πιάνει όταν έτσι κι αλλιώς καταστρέφει ότιδήποτε άλλο υπάρχει σε δίσκο :) 

Το  κατάλαβα  βρε  venisk ... αυτό που  λέει  ο  vroom  εννοούσα .. έχω  δεί  και  κάποια  reviews  πάνω  στο  συγκεκριμένο  ssd  και  το  αποτέλεσμα  έδειχνε  ότι  μόνο  σε  x99 ή z170  εκμεταλλευόσουν  την  μέγιστη  ( θεωρητική )  ταχύττητα  του .. εντάξει  ψιλά  γράμματα ..

Link to comment
Share on other sites

35 minutes ago, jax7480 said:

 Αν βάλεις τον Μ.2 πάνω σε pciexpress κάρτα θα πάρεις την full ταχύτητα του ασχέτως chipset. Δεν χρειάζεται να την αλλάξεις.

Αυτό  μάλλον  θα  κάνω  ... σε  κανά  review που  είδα  για  το  z97  ... όταν  τον  έβαλαν  πάνω  σε pciexpress κάρτα  επέκτασης  και  έτρεξαν  μετά  κανά  2  benchmark .. υπήρξε  άλμα  πρός  τα  εμπρός ... βέβαια  άν  κάνεις  απλή  καθημερινή  χρήση  χωρίς  να  ζορίζεται  όπως  πχ  workstation  δεν  ξέρω  αν  θα  το  αντιληφθείς  την  αλλαγή  αν  δεν  δείς  τα  νούμερα  στο  benchmark ..  

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα  σε  όλους , 

 

Όπως  θα  καταλάβατε  ξαναγράφω  γιατί  δεν  έχω  κάνει  ακόμα  την  αγορά .. λοιπόν  επειδή  το  τελευταίο διάστημα  έχουν

πέσει  οι  τιμές  στους  m.2  δηλαδή  παραπλήσιες  τιμές  με  κλασσικούς  ssd sata 3 σε  μεγάλες  χωρητικότητες , λέω  να  πάω για Samsung  960 Evo m.2  NVMe 500GB  --> 270 ευρώ  eshop ... Κάποιες  ερωτήσεις  λόγω  εμπειρίας  σας  ώς  κάτοχοι  πολλοί  απο  εσάς ...

1)  Σύνδεση  σε  m.2  socket  ?? ( Σημείωση  : Εχω  z97 - aus  maximus  v2 hero - 1150... max  m.2 pcie mode  10gb/sec .. )

2) Σύνδεση  μέσω  adaptor -- >  https://shop.aquacomputer.de/product_info.php?products_id=3400&XTCsid=307oim9b75asselr3tpfb0so038gcf5j

πχ  με  αυτόν  σε  pcie  ??  ή  μήπως  χωρίς  passive  heat sink -- > https://shop.aquacomputer.de/product_info.php?products_id=3399&XTCsid=307oim9b75asselr3tpfb0so038gcf5j

3) Σε  ποιά  pcie  πρέπει  για  να  αποφύγω  προβλήματα ?? 

   Ανέβασα  απο  το  manual  κάποια  στοιχεία .. μάλλον  πρέπει  στην  PCIEX4_3 ( μαύρη .. )

4) Τέλος  πρέπει  να  προσέξω  κάτι  στο  bios ??

 

Σημείωση :  Ξέρω  για  μια  κάρτα  ήχου  που  έχω  πάνω  σε  μια  pcie x1  πάπαλα ... αλλά  δεν  πειράζει  onboard ...
 

 

E9799_MAXIMUS_VII_HERO_V2_WEB (1)-021.pdf

E9799_MAXIMUS_VII_HERO_V2_WEB (1)-040.pdf

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, δεν χρειάζεσαι κάτι ιδιαίτερο ένα απλό adaptora και να τον βάλεις σε όποια pci θύρα σου αρέσει, στο bios όταν μπεις και τον επιλέξεις για να bootάρει να κάνεις save και μετά να κλείσεις το pc όχι μόνο το restart που κάνει απο μόνο του γιατί θα πεδεύεσαι.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα  venisk ...

 

δεν  νομίζω  ο  adaptoras  να  πάει  οπουδήποτε .. αν  είδες  το  σχεδιάγραμμα  με  τις  pcie  της  μητρικής  μου  ( 021.pdf )  και  τα  αντίστοιχα  modes  λειτουργίας  τους ( 040.pdf )  το  συμπέρασμα  που  βγαίνει  είναι  ότι  πάει  στην  PCIEX4_3 ( τελευαία μαύρη με  mode x 4 ) ... κάνω  λάθος ??
 

Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, jax7480 said:

Και στην Χ8 μπαίνει κανονικά. Απλά θα δουλεύει Χ4. 

 

Ανταπτορα πάρε με το heatsink. 

Μάλλον έχεις  δίκιο  jax7480 ...  Ρίξε  μία  ματιά  στην  038.pdf  σελίδα  που  ανέβασα  από  το  manual  ... Αν  κατάλαβα  καλά  από  το  σχεδιάγραμμα  μόνο  οι  θέσεις  2 -> PCIe 3.0/2.0 x16/x8_1 slot  και  4-> PCIe 3.0/2.0 x8_2 slot  είναι  pcie 3.0  ... και  αφού  o  adaptoras  είναι  pcie 3  θέλουμε  pcie 3  ... άρα  πρέπει  να  πάει  στην  Χ8 ( Κόκκινη  PCIe 3.0/2.0 x8_2 slot )  αλλά 

όπως  είπες  θα  τρέχει  Χ4 ...  όλες  οι  άλλες  pcie  της  hero v2 - 1150 είναι  PCIe 2.0 ... Όσο  για  τον  τύπο  του  adaptora 

θα  πάρω  αυτόν  με  την  παθητική  ψύκτρα ... Και  κάτι  τελευταίο  από  την  στιγμή  που  θα  πάει  στην  Χ8 PCIe 3.0  οι  υπόλοιπες   Χ1 PCIe 2.0  υποδοχές  εξακολουθούν  να  απενεργοποιούνται  αυτόματα  μετά  την  εγκατάσταση  του  adaptora  και  το  ρωτάω  γιατί  έχω  μία  creative  κάρτα  ήχου  που  αυτή  τη  στιγμή  την  έχω  πάνω  σε  μία  Χ1 PCIe 2.0  ???


 

E9799_MAXIMUS_VII_HERO_V2_WEB (1)-038.pdf

Link to comment
Share on other sites

Εντάξει  παιδιά  .. Ευχαριστώ  ξανά  για  τις  απαντήσεις ... μετά  τις  αγορές  και  τις  εγκαταστάσεις  θα  ξανα  γράψω  μαζί  με  κανά  bench .. Χαιρετώ  για  την  ώρα .. :)

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now