MetallicGR

CES 2017: Δύο AM4 μητρικές παρουσίασε η MSI!

Recommended Posts

Δύο από τα κορυφαία μοντέλα της αποφάσισε να παρουσιάσει η MSI στην έκθεση CES 2017 με τα chipsets X370 και B350 και προορίζονται για enthusiasts.

Την αρχή κάνει η X370 XPower Gaming Titanium η οποία έρχεται με ATX form factor και βρίσκεται στην οικογένεια προϊόντων Enthusiast Gaming. Το PCB της είναι το ίδιο και γνώριμο από τη σειρά 100 Series όμως αυτή τη φορά θα συνοδέψει το λανσάρισμα των επεξεργαστών RyZen της AMD. Το ATX form factor της, της επιτρέπει τη στέγαση τριών PCIe, δύο εκ των οποίων έχουν μεταλλικό housing για μέγιστη σταθερότητα ενώ η τρίτη πιθανότατα θα τρέχει από το southbridge. Στη μητρική εντοπίζουμε όλα τα features της πλατφόρμας όπως υποστήριξη για SLI και CrossFire, δύο M.2 32Gbps, Μια U.2 32Gbps, έξι SATA 6Gbps και μερικές USB 3.1, στη περίπτωση της Titanium, μια USB 3.1 TypeC. Παράλληλα σε πολλές μητρικές η θύρα Gigabit Ethernet θα είναι της Intel ή της Qualcomm (Killer).

Η επόμενη στη σειρά είναι η B350 Tomahawk. Η συγκεκριμένη αποτελεί πρακτικά κάτι ολοκαίνουριο από πλευράς σχεδίασης, μιας και εμφανίζεται με τα 200 Series chipsets της Intel, εκτός από τη πλατφόρμα της AMD. Η μητρική φέρει το μικρότερο chipset της AMD, και έτσι πολλά από τα features της είναι "κομμένα", όπως για παράδειγμα η δεύτερη PCIe που λειτουργεί σε x4 mode αποτρέποντας τη χρήση δύο καρτών γραφικών της NVIDIA σε SLI διάταξη. Κατά τα λοιπά, η μητρική έχει όλα τα απαραίτητα που θα ζητήσει ένας gamer όπως μια M.2 32Gbps, legacy PCI για όποιον τη χρειάζεται ακόμη και έως 8 USB 3.0. Ο οκτακάναλος ήχος μαζί με πλήθος εξόδων εικόνας για μελλοντικούς APUs ολοκληρώνουν το "πακέτο" των μητρικών. 

Σημειώνεται ότι η κυκλοφορία των μητρικών σύμφωνα με πηγές θα πραγματοποιηθεί κατά τον Φεβρουάριο. 

 

Οι φωτός πάρθηκαν από το video του Eteknix.

6 (4).jpg

 

6 (5).jpg

 

6 (2).jpg

 

6 (3).jpg

 

 

 

 

 

Πηγή.

 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, GreeKpHantom said:

 

overclocking και καλα μητρικη, και εχει 6 phase VRM με 8+4 pin CPU τροφοδοσια. Λίγο αχρηστο imo

6+4 είναι τα VRM, έχει άλλα 4 επάνω από το socket.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Αυτά τα κολλήματα μερικών δεν τα καταλαβαίνω. Οκ δεν σου άρεσε το design, δεκτό, αλλά γι' αυτό το λόγο πλέον κάθε εταιρία βγάζει 40 διαφορετικά μοντέλα με διαφορετικά στυλ - για να πουλήσει σε όλους.

Όσον αφορά το "[insert brand here] από μακρυά γιατί πριν 15 χρόνια είχα φάει νίλα και δεν θα ξαναγοράσω απ' αυτούς", όλες οι μητρικές είναι rock solid πλέον, γιατί η Intel - και η AMD να είστε σίγουροι - ελέγχουν αρκετά πλέον το πως συμπεριφέρονται γιατί ορίζουν τα spec τους.

Τους μόνους που μπορώ να καταλάβω είναι τους overclockers οι οποίοι θέλουν να δουλεύει τέλεια για να κάνουν και αυτοί την δουλειά τους και ψάχνουν την τελειότητα. Αλλά είναι το 0.1% της παγκόσμιας αγοράς.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, billpeppas said:

Βασικά αγνοείς το γεγονός πως έχει πολύ κακή προϊστορία αλλά και παρών ( και στο z170 έχω δεί ουκ ολίγες περιπτώσεις ) με καμμένους Intel CPU η MSI.

και η asus rampage v εχει καψει 2 5960X και εναν 5930K, και ας με επιβεβαιωσουν @venisk και @Astalavista

 

Link to comment
Share on other sites

@Aten-Ra

Δεν είπα ότι είναι κακάσχημη από μόνη της (μια χαρά είναι και ευχαρίστως να 3d εκτυπώσω mods/panels για αυτή), συγκριτικά όμως σε z270 έχει πιο όμορφα mobo η ίδια εταιρία. Αν δεις το CES άρθρο για τις MSI Z270 ποια σου φαίνεται πιο ωραία η gaming 7 ή η titanium; Εμένα μου αρέσει η gaming 7. Από το άρθρο που έκανα link αν με ρωτούσες ποιά σχέδια μου αρέσουν λιγότερο θα διάλεγα αυτά που αντέγραψαν για τις am4 και για αυτό έκανα το σχόλιο.

Link to comment
Share on other sites

Quote

Αυτά τα κολλήματα μερικών δεν τα καταλαβαίνω. Οκ δεν σου άρεσε το design, δεκτό, αλλά γι' αυτό το λόγο πλέον κάθε εταιρία βγάζει 40 διαφορετικά μοντέλα με διαφορετικά στυλ - για να πουλήσει σε όλους.

Αφού δέχεσαι ότι δεν μας άρεσε το design για ποια κολλήματα μιλάς? 

Quote

και η asus rampage v εχει καψει 2 5960X και εναν 5930K, και ας με επιβεβαιωσουν @venisk και @Astalavista

Δεν μου έκαψε η rampage τον επεξεργαστή εγώ τον έκαψα από λάθος αφού έβαλα beta bios. 

Link to comment
Share on other sites

 

On 7/1/2017 at 10:03 PM, billpeppas said:

Βασικά αγνοείς το γεγονός πως έχει πολύ κακή προϊστορία αλλά και παρών ( και στο z170 έχω δεί ουκ ολίγες περιπτώσεις ) με καμμένους Intel CPU η MSI.

Δεν με ενδιαφέρει η προϊστορία, βλέπω τι γίνεται την τελευταία τετραετία και σε αυτήν την περίοδο δεν έχω συναντήσει κάτι τέτοιο από κανέναν κατασκευαστή. Η φράση "η τάδε εταίρα καίει CPUs" είναι ένα τεράστιο τσουβάλιασμα, δεν συμφωνείς;

On 8/1/2017 at 0:58 AM, GreeKpHantom said:

και η asus rampage v εχει καψει 2 5960X και εναν 5930K, και ας με επιβεβαιωσουν @venisk και @Astalavista

 

Μην τα μπερδεύεις, το δικό μου δεν γνωρίζω για ποιον λόγο κάηκε - μπορεί να οφείλεται στο degradation από παλιά extreme κλόκια (όχι εκ μέρους μου)

5 hours ago, venisk said:

Αφού δέχεσαι ότι δεν μας άρεσε το design για ποια κολλήματα μιλάς? 

Δεν μου έκαψε η rampage τον επεξεργαστή εγώ τον έκαψα από λάθος αφού έβαλα beta bios. 

 

Υπήρξε ένα σχόλιο ότι με αυτά τα design κάνει δώρο στην Intel κλπ κλπ.  Καμία σχέση με το τι βγάζει ο κατασκευαστής σαν εμφάνιση με το αν αυτό επηρεάζει το ποιος θα αγοράσει Ryzen ή όχι.

Πάντως το ότι έβαλες Beta BIOS δεν σημαίνει ότι πρέπει να σου κάψει CPU. Η αλήθεια είναι ότι οι Rampage είχαν μια κακή φήμη για ένα διάστημα με καμμένα CPUs, χωρίς να το επιβεβαιώνω  - αλλά με αυτό που μου έτυχε δεν το απορρίπτω κιόλας.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Αν θυμάμαι καλά η z87 GD45 ήταν που υπάρχουν κάμποσες αναφορές για σκοτωμένα CPU.
Θύμα της η CPU ενός φίλου μου ( κατά το 1ο στήσιμο, ούτε OC ούτε τίποτα... ).

Η προϊστορία φαντάζομαι δεν σου είναι άγνωστη ( αξιομνημόνευτη παρουσία η K7N2D-L ).

 

Προσωπικά, επαναλαμβάνω, προσωπικά MSI motherboard δεν υφίσταται για εμένα.
Όποιος γουστάρει ας πάρει, δεν το απαγορεύω σε κανέναν, ο καθένας κάνει ότι θέλει και αναλαμβάνει το όποιο ρίσκο :D

 

Link to comment
Share on other sites

Quote

Υπήρξε ένα σχόλιο ότι με αυτά τα design κάνει δώρο στην Intel κλπ κλπ.  Καμία σχέση με το τι βγάζει ο κατασκευαστής σαν εμφάνιση με το αν αυτό επηρεάζει το ποιος θα αγοράσει Ryzen ή όχι.

Άλλο αυτό τότε νόμιζα ότι έχεις πρόβλημα που δεν μας αρέσει εμφανισιακά κάτι..λέω και εγώ :)

Quote

Πάντως το ότι έβαλες Beta BIOS δεν σημαίνει ότι πρέπει να σου κάψει CPU.

Ε φταίω κ εγώ που δεν έκανα reset το bios, και beta και χύμα......δούλεψε 1 μήνα το z170 φούλ μέχρι να γυρίσει η μητρική ενώ η intela 1 μέρα...

 

 

Link to comment
Share on other sites

παντως εγω παιζω με μια msi p35 απλη και εχω πανω απο 30.000 ωρες λειτουργιας, χωρις o/c βεβαια. ειμαι πληρως ευχαριστημενος για τα 85 ευρω που ειχα δωσει. στα 970 νομιζω ειχαν πολλα θεματα με τα vrm.

Edited by conroe
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now