MetallicGR

Ο Samsung 850 Pro 4TB καθυστερεί λόγω της χαμηλής διαθεσιμότητας NAND flash

Recommended Posts

Η κορεάτικη εταιρία θα καθυστερήσει την κυκλοφορία της 4TB έκδοσης του 850 Pro SSD της μιας και η διαθεσιμότητα είναι μικρή λόγω της μεγάλης ζήτησης που έχει και στον χώρο των smartphones.

Σύμφωνα με ανακοίνωση της ίδιας, αποφάσισε πως είναι πιο σωστή η μετατόπιση της παραγωγής για άλλα πιο mainstream προϊόντα αποθήκευσης κάτι που έχει ως αποτέλεσμα την αόριστη καθυστέρηση της κυκλοφορίας του 850 Pro 4TB. Μιας και πολλοί κατασκευαστές έχουν αρχίσει να χρησιμοποιούν NAND Flash υψηλών επιδόσεων στα smartphones τους, οι κατασκευαστές μνημών (μαζί και η Samsung) δίνουν περισσότερο βάρος - φυσικά εκεί που βρίσκονται τα μεγαλύτερα κέρδη - αφήνοντας ίσως για λίγο την αγορά του PC. Βέβαια, αναλυτές υποστηρίζουν πως μέσα στο έτος η αγορά των PC αναμένεται να στερέψει και πάλι από πλευράς DRAM, οπότε οι κατασκευαστές θα πρέπει να ξαν-αλλάξουν τη στρατηγική τους. 

 

 

102.jpg

 

 

 

 

Πηγή.

Βρείτε μας στα Social:  twitter.jpggplus.jpgfb.jpginsta.jpgyt.png

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Και αύριο το πρωί να τον βγάλει ποιος εμπιστεύεται έναν ssd με τέτοιο κόστος? Να πάρεις 2 να τους βάλεις σε mirror να χαλάσουν και οι 2 μπαμ μπαμ :hehe:

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Εδώ ζητάνε 1300€ για τον 4ΤΒ Evo, αυτός δεν θέλω να ξέρω πόσο θα κάνει. Θα ήθελα πάντως να πάρω δυο για το Desktop να φύγουν επιτέλους οι μηχανικοί από το pc. 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Και 200 ευρώ να κάναν ο ένας τι βάζεις και ησυχάζεις εκεί μέσα όμως? Θα εμπιστευτείς την δουλειά σου ή τις φώτος σου σε ssd? Έχουν ακόμα χρόνια για να αποδείξουν αν είναι αξιόπιστοι..

Link to comment
Share on other sites

Μια χαρά αξιόπιστοι είναι.

Η διαφορά με τους HDDs είναι ότι φθείρονται πιο γρήγορα όταν περάσεις το "critical mass" ( το θεωρητικό/πρακτικό προσδόκιμο life cycle των cells ).

Τους 850 Pro τους είχα ξεσκίσει κυριολεκτικά και ουδείς έκανε κιχ ( και σκέψου ότι ήταν μικροί, 128άρηδες ).

Δεν πιστεύω να παίρνεις σαν δείγμα αξιοπιστίας τους Vertex 3 π.χ. που είχαν σοβαρά θέματα, αλλά και είναι και παροπλισμένα τσιπάκια.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Πιο σίγουρος είμαι να βάλω data σε SSD παρά σε μηχανικό. Επίσης το RAID (οποιασδήποτε μορφής εκτός του 0) δεν είναι backup. Είναι τρόπος να έχεις τα δεδομένα σου high available. Αν δεν κάνεις και backup όμως απλά είσαι άξιος της μοίρας σου.
Τα δεδομένα που ΔΕΝ θέλω να χάσω αυτή τη στιγμή τα έχω σε έναν μηχανικό και 2 SSD. Μεγαλύτερη σιγουριά από 2 ή 3 μηχανικούς.

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

8 hours ago, billpeppas said:

Δεν πιστεύω να παίρνεις σαν δείγμα αξιοπιστίας τους Vertex 3 π.χ. που είχαν σοβαρά θέματα, αλλά και είναι και παροπλισμένα τσιπάκια.

τι ειχαν δλδ οι vertex 3 εμενα κομπλε μου ειναι μετα απο τοσα χρονια Ο_ο

ΜΗΠΩΣ ΤΑ ΕΧΕΙΣ ΚΑΙ ΜΕ ΤΗΝ ΟCZ ΕΚΤΟΣ ΑΠΟ ΤΗΝ ΚΟΚΚΙΝΗ?????

Link to comment
Share on other sites

40 minutes ago, X4K4 said:

τι ειχαν δλδ οι vertex 3 εμενα κομπλε μου ειναι μετα απο τοσα χρονια Ο_ο

ΜΗΠΩΣ ΤΑ ΕΧΕΙΣ ΚΑΙ ΜΕ ΤΗΝ ΟCZ ΕΚΤΟΣ ΑΠΟ ΤΗΝ ΚΟΚΚΙΝΗ?????

Πρώτα από όλα δεν τα έχω με καμμία, ούτε κόκκινη ούτε πράσινη ούτε μπλέ.

Αφού ξεκαθαρίσαμε αυτό, πάμε στην ερώτησή σου.

 

Αν κάνεις ένα googling, θα δείς πως υπήρχανε 2 θέματα με τους Vertex 3:

1) λόγω firmware

2) ότι είχανε σχετικά υψηλό failure rate

 

Εγω είχα 4 δικούς μου, και είχα βάλει και σε μηχανήματα φίλων και πελατών γύρω στους άλλους 20.

Στον 1ο χρόνο πρέπει να έκανα RMA ένα 5αρι κομμάτια.
Από τους δικούς μου άντεξε μέχρι που τον έδωσα στο ξαδερφάκι μου ο 1 από τους 4, οι άλλοι ψοφήσανε στον 2ο χρόνο χρήσης.

Γενικότερα πάντως, οι SSD έχουνε μικρότερο failure rate από τους σκληρούς δίσκους.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

εχω 4 ssd Samsung SSD 850 PRO 1TB απο 07.07.2014 σε διαταταξει Raid 10+1 και τους έχω ξεκωλώσει

Απο μηχανικούς εχω δοκιμάσει τα παντα και καταληξα στους HGST γιατι κανενας Seagate δεν επαιζεσε πανω απο 2 1/2 χρόνια εκτος 2 seagate constellation που εινααι 5 ετων περιπου και δεν εχουν το παραμικρό προβλημα.

 

τωρα αν σα πω οτι εχω περισσότερη εμιστοσυνη στην hitachi ααπο οτι σε αλλους καατασκευαστες θα με πειτε παππου..:P

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Quote

τωρα αν σα πω οτι εχω περισσότερη εμιστοσυνη στην hitachi ααπο οτι σε αλλους καατασκευαστες θα με πειτε παππου..

Και εγώ μαζί σου είμαι... πέρα από το παλαβό κόστος των μεγάλων ssd που είναι και το μεγάλο πρόβλημα δεν μπορώ να τους εμπιστευτώ ακόμα για κάτι εκτός λειτουργικού!!

Quote

Στον 1ο χρόνο πρέπει να έκανα RMA ένα 5αρι κομμάτια.

3 αγορές ocz σε 2 χρόνια, όλες failure 100% failure rate σε μένα....

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, Dimitrios1971 said:

εχω 4 ssd Samsung SSD 850 PRO 1TB απο 07.07.2014 σε διαταταξει Raid 10+1 και τους έχω ξεκωλώσει

Απο μηχανικούς εχω δοκιμάσει τα παντα και καταληξα στους HGST γιατι κανενας Seagate δεν επαιζεσε πανω απο 2 1/2 χρόνια εκτος 2 seagate constellation που εινααι 5 ετων περιπου και δεν εχουν το παραμικρό προβλημα.

 

τωρα αν σα πω οτι εχω περισσότερη εμιστοσυνη στην hitachi ααπο οτι σε αλλους καατασκευαστες θα με πειτε παππου..:P

Οι HGST ( Hitachi ) είναι από ότι φαίνεται οι πιο αξιόπιστοι δίσκοι στα 2,3,4 TB.

Όχι από μικρό δείγμα, αλλά από τεράστιο δείγμα που έχουν στο backblaze ( cloud servers )

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, GoriLLakoS said:

Κάτι τέτοιες συζητήσεις διαβάζω και σκέφτομαι να κάνω backup την ίδια στιγμή :P

και γω μεχρι που βλεπω οτι εχω 50GB memes που δεν θελω να χασω περα απο τις εργασιες σχολειου καθως και photo απο παλια χρονια, αλλα τα δυο τελευταια ειναι ηδη backuped οποτε... Εγω πιστευω οτι η Hitachi ειναι σκυλια, ο πρωτος δισκος μου ηταν hitachi 2TB απο φιλο του πατερα μου, λειτουργει ακομα σε μηχανημα που τον εβαλα γιατι δεν τον χρειαζομουν

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

θυμαμαι που εστειλα πισω (μαλλον τους πηγαα εγω) 8 Seagete και 4 WD των 2TB γιατι δεν έκαναν raid...διέκοπταν την εγκατασταση των Windows και εδειχναν κατεστραμενο λογισμικο, Ο τεχνικος του καταστηματος μου ειπε οτι ηταν γνωστο το προβλημα οταν του ειπα οτι θελω raid. Μου σύστησε Hitachi και μου πε θα με θυμηθεις

Ε...ακόμα των θυμαμαι xD

 

C/: OS Ιntel Raid10+1 ( 4 ssd Samsung SSD 850 PRO 1TB )

D/: DATEN (HGST HUH728080ALE604 8TB )


E/:BACUP (HGST HUH728080ALE604)

 

Unbenannt.jpg

Edited by Dimitrios1971
Link to comment
Share on other sites

To +1 εννοείς τον hdd που κάνεις back up? Γιατί συνεχίζω να μην βγάζω νόημα...όκ έβαλες τους 4 ssd σε raid 10 και έχεις 2tb διαθέσιμα το +1 τι είναι? Αφού οι άλλοι 2 δίσκοι είναι hdd...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

RAID 10 +1 - το λες ένα μηδέν οχι δέκα + ένα - που αναφέρεται ως RAID 0 + 1 Ε. Ειναι ένας συνδυασμός RAID 0 και RAID 1 που σημαίνει διαγράμμιση και κατοπτρισμός (Striping & Mirroring). RAID 10 παρέχει τα πλεονεκτήματα τόσο του RAID 0 όσου και του RAID 1. Προσφέρει ταυτοχρόνως προστασία των δεδομένων  ταχύτητα..απαιτεί τουλάχιστον 4 σκληρούς δίσκους. Δύο από τους δίσκους είναι συνδεδεμένα μεταξύ τους για να σχηματίσουν ένα RAID 1 οι οποίοι στη συνέχεια συνδυάζονται σε ένα RAID 0
Το RAID 10 είναι ιδιαίτερα κατάλληλο για αποθήκευση μεγάλων ποσοτήτων δεδομένων. Αλλά εδώ θα πρέπει θα πρέπει να υπάρχουν στον υπολογιστή  διπλός  αριθμός  σκληρών δίσκων (4) από ότι σε ένα RAID. 1

Σε περίπτωση που ένας (1) σκληρός δίσκος χαλάσει το σύστημα δεν επηρεάζετε και ο δίσκος μπορεί να αντικατασταθεί. Το λεγόμενο 10+1

Σε περίπτωση που δυο (2) σκληροί δίσκοι χαλάσουν και δεν επηρεαστούν οι δίσκοι με το είδωλο - (αποφασίζει το σύστημα) - άλλα οι δίσκοι με την Διαγράμμιση   εκτός ότι είναι κωλοφαρδία δεν επηρεάζετε και οι δίσκοι μπορούν να αντικατασταθούν . Αν είναι οι δίσκοι με κατοπτρισμό..ε τότε..άντε για..

Ολο αυτο το πανω μεταφράζετε σε

Απόδοση: + 100%
Ασφάλεια δεδομένων: 100%
Χωρητικότητα: 50%

 

Ζήτω συγνώμη αν δεν το απέδωσα καλά διότι 30 χρόνια στην Γερμανία μου λείπουν λίγο οι εξειδικευμένες λέξεις από το ελληνικό λεξιλόγιο μου

 

ΥΓ: Μαμισαμε λίγο το θέμα ( Ζήτω συγνώμη και για αυτο ) άλλα μαθαίνουμε 

Edited by Dimitrios1971
Link to comment
Share on other sites

Σορρυ αλλά μάλλον ή εσυ κάτι δεν μας λες καλά ή εγώ τόσα χρόνια δεν έχω μάθει τίποτα από storages. Θα απαντήσω αργότερα γιατί είμαι από κινητό. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημήτρη εγώ σε καταλαβαίνω απόλυτα, λες ότι συνδυάζοντας το raid 0 stripe και raid 1 mirror κάνεις το raid 10 που είναι απόλυτα σωστό και αυτό έχεις κάνει με τους 4 ssd σου, το λάθος σου στα λόγια είναι ότι βάζεις αυτό το +1 δίπλα στο 10 και δεν βγάζει νόημα :)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν. Ας πάρουμε τα πράγματα με τη σειρά:

RAID 0+1

Έχεις 4 drives το ελάχιστο και κάνεις δύο RAID0 τα οποία μετά τα κάνεις mirror (RAID1).

Ελάχιστoi controllers το κάνουν αυτό και όσοι το κάνουν, δεν προτείνεται. Ο λόγος που δεν προτείνεται είναι πως αν χάσεις ένα drive από τα δύο RAID0 που έχεις, έχεις χάσει όλη τη συστοιχία. Οπότε ξεμένεις με ένα RAID0. Όταν θα προσπαθήσεις να κάνεις το rebuild για το RAID0 που χάλασε επειδή στην ουσία αντιγράφεις τα δεδομένα από το ένα RAID0 στο άλλο (mirror - RAID1) έχεις πολλά data που γίνονται read από το καλό σου RAID0. Το κακό είναι πως οι πιθανότητες να γίνει κάτι αυξάνονται λόγω του ότι βάζεις το RAID0 να διαβάζει συνεχώς. Αυτός είναι και ο λόγος που έχει παραμελιστεί σαν επιλογή.

 

RAID 1+0 ή αλλιώς RAID 10

Θέλεις πάλι τουλάχιστον 4 drives και κάνεις δύο RAID 1 τα οποία όμως γίνονται stripping μεταξύ τους (RAID0). Σε αυτή την περίπτωση λοιπόν έχεις δύο συστοιχίες RAID1 που στην περίπτωση των 4 drives κάνουν RAID0 μεταξύ τους. Αν χάσεις ένα drive από κάθε συστοιχία έχεις ακόμα τα δεδομένα σου (εξαρτάται βέβαια πιο drive).

 

Το RAID 10+1 λοιπόν δεν υπάρχει. Μπορείς να το αναφέρεις μόνο σε περίπτωση που έχεις hot spare drive αλλά και πάλι δεν το αναφέρεις σαν +1 αλλά σαν hot spare.

ή Εχεις RAID 1+0 (RAID10) ή έχεις RAID 0+1.

Και αυτό είναι καθαρά θέμα controller. Ο IRST controller μπορεί να κάνει RAID10, όχι RAID 0+1.

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now