GiannisSma

Επίδοση 80%. Γιατί?

Recommended Posts

Καλησπέρα στο forum.

Στο HD Sentinel μου βγάζει το παρακάτω:

sentinel.png

Έκανα αναζήτηση στο google το error αλλά ότι και να δοκίμασα η μειωμένη επίδοση παραμένει. Καμιά ιδέα τι μπορώ να δοκιμάσω?? Ευχαριστώ!

Edited by GiannisSma
Link to comment
Share on other sites

41 minutes ago, venisk said:

Καλησπέρα! Μπορείς να κατεβάσεις ένα benchmark όπως αυτό για να δούμε τις επιδόσεις του δίσκου σου , επίσης γράψε μας το μοντέλο του ssd σου.

Το μοντέλο είναι: Intenso 3812430 Top Performance 128GB.

Αν και είχα το CrystalDiskMark εγκατεστημένο κατέβασα και αυτό που έδωσες. Ορίστε τα αποτελέσματα και από τα δυο:

crystal disk.png

as ssd bench.png

Edit: Και ένα screenshot από το HWInfo ότι είναι Sata 3 η μητρική:

sata 3.png

Edited by GiannisSma
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

19 minutes ago, venisk said:

Τα write σου είναι πολύ χαμηλά από τι βλέπω, πριν τρέξεις το benchmark απανεργοποιησες το antivirus σου?

Δεν είχα απενεργοποιήσει το antivirus στα προηγούμενα τεστ και έτσι το έκανα τώρα αλλά έτρεξα μόνο το AS SSD γιατί γίνεται πιο γρήγορα. Τα αποτελέσματα δεν έχουν μεγάλη διαφορά πάντως. Ορίστε και το screenshot:

as ssd bench 1.png

Edited by GiannisSma
Link to comment
Share on other sites

Κάτι δεν πάει καλά με το ssd σου φίλε,  πάτησε στο device manager δεξί κλικ στον ssd σου properties και στα policies κάνε τικ και το δεύτερο κουτάκι κάτω και ξανα τρέξε το as ssd.

Link to comment
Share on other sites

8 minutes ago, venisk said:

Κάτι δεν πάει καλά με το ssd σου φίλε,  πάτησε στο device manager δεξί κλικ στον ssd σου properties και στα policies κάνε τικ και το δεύτερο κουτάκι κάτω και ξανα τρέξε το as ssd.

Το είχα κάνει αυτό αλλά το έκανα πάλι τώρα και έτρεξα το τεστ με κλειστό antivirus και τα αποτελέσματα είναι σχεδόν τα ίδια με το προηγούμενο screenshot που έχω κάνει post. Στο google κάνοντας αναζήτηση "The TRIM feature of the SSD is supported but disabled. It is recommended to upgrade the operating system, the disk controller or its driver to improve performance." μου έβγαλε διάφορα fix και δοκίμασα πρώτα αυτό που ήθελε απλά μια επανεκκίνηση σε safe mode, μετά δοκίμασα αυτό που λες εσύ και τέλος να αλλάξω το sata mode από achi σε compatible αλλά δεν έκανε boot τα windows, φόρτωνε μέχρι το logo το λειτουργικό και έκανε επανεκκίνηση.

Link to comment
Share on other sites

Το trim για να γίνει πρέπει να μείνει ώρες το pc ανοιχτό χωρίς να το χρησιμοποιείς, αλλά δεν νομίζω ότι θα σου δώσει 100mb στα write μόνο αυτό.

Drivers στην μητρική έχεις περάσει? Στο chipset sata κλπ?

Link to comment
Share on other sites

24 minutes ago, venisk said:

Το trim για να γίνει πρέπει να μείνει ώρες το pc ανοιχτό χωρίς να το χρησιμοποιείς, αλλά δεν νομίζω ότι θα σου δώσει 100mb στα write μόνο αυτό.

Drivers στην μητρική έχεις περάσει? Στο chipset sata κλπ?

Για να γίνει εννοείς να φύγει ή αν μείνει ώρες ανοιχτό δημιουργείται και πέφτει η επίδοση? Ναι από drivers είναι εντάξει, περασμένοι και του chipset και sata. Το σκέφτηκα και αυτό και κατέβασα το driverpack solution και μου βγάζει ότι υπάρχει διαθέσιμα updates για drivers του chipset και του intel controller μου βγάζει ένα update επίσης. Δεν το έκανα όμως γιατί έχω περάσει από το site της toshiba τους drivers και το driverpack το χρησιμοποιώ στην έσχατη περίπτωση αν και με τους drivers που βρίσκω στο επίσημο site παραμένει κάποια συσκευή άγνωστη και κάνω εγκατάσταση μόνο εκείνη πάντα.

Link to comment
Share on other sites

Ναι για να δουλέψει το trim πρέπει να μην δουλέυεις τον υπολογιστή.

Toshiba? Μιλάμε για laptop τόση ώρα? Εντάξει ρε τότε είσαι καλά σχετικά αν δεν είναι και καινούριο..

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, venisk said:

Ναι για να δουλέψει το trim πρέπει να μην δουλέυεις τον υπολογιστή.

Toshiba? Μιλάμε για laptop τόση ώρα? Εντάξει ρε τότε είσαι καλά σχετικά αν δεν είναι και καινούριο..

Ναι laptop είναι. Τώρα έκανα αναβάθμιση ότι μου έβγαζε σχετικό με το chipset και το ένα update που είχε για το intel controller και μετά την επανεκκίνηση μου βγάζει και το card reader στο sentinel και τον βλέπει 100% τώρα.

senti.png

Και τα αποτελέσματα του AS SSD με 100% επίδωση και κλειστό antivirus.

bench 100.png

Οπότε είτε 80% είτε 100% οι ταχύτητες πάνω κάτω είναι οι ίδιες. Εννοούσες ότι ήταν εντάξει οι ταχύτητες όταν είπες -Μιλάμε για laptop τόση ώρα?- ή για το ότι τον έδειχνε 80% επίδοση ήταν "φυσιολογικό"?

Link to comment
Share on other sites

Quote

Εννοούσες ότι ήταν εντάξει οι ταχύτητες όταν είπες -Μιλάμε για laptop τόση ώρα?- ή για το ότι τον έδειχνε 80% επίδοση ήταν "φυσιολογικό"?

Πρέπει να έχεις πολύ καλό και νέο laptop για να δεις καλές ταχύτητες με ssd φίλε, πες μας όμως το μοντέλο του toshiba σου αν και είμαι 110% σίγουρος ότι αυτό φταίει...

Quote

Για sata 3 δεν επρεπε να εχει τουλάχιστον +100mb στο seq r-w???

Read όχι write ναι, ο συγκεκριμένος ssd απ ότι βλέπω στο google δεν πάει πάνω από 300mb/s

Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, jax7480 said:

δεν μας λες και ποιο είναι το λαπτοπ?

Toshiba Satelite A300-235 αυτό είναι το μοντέλο του λαπτοπ.

3 hours ago, venisk said:

Πρέπει να έχεις πολύ καλό και νέο laptop για να δεις καλές ταχύτητες με ssd φίλε, πες μας όμως το μοντέλο του toshiba σου αν και είμαι 110% σίγουρος ότι αυτό φταίει...

Read όχι write ναι, ο συγκεκριμένος ssd απ ότι βλέπω στο google δεν πάει πάνω από 300mb/s

Ακριβώς αυτό δίνει για εγγραφή και για ανάγνωση μέχρι 520mb/s

Edited by GiannisSma
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ακόμα και αν ισχύει το 500mb/s το laptop σου είναι πολύ παλιό φίλε μου για να δεις τέτοια νούμερα πρακτικά, μπορεί να υποστηρίζει sata 3 δλδ το πρότυπο ταχύτητας αλλά δεν μπορεί να αποδώσει τόσο ψηλά μηχάνημα με ddr2 και t6600. Για να δεις ότι έχω δίκιο βάλε τον ssd σου σε ένα desktop και θα δεις αμέσως άλλα νούμερα.

Edited by venisk
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

15 minutes ago, venisk said:

Ακόμα και αν ισχύει το 500mb/s το laptop σου είναι πολύ παλιό φίλε μου για να δεις τέτοια νούμερα πρακτικά, μπορείς να υποστηρίζει sata 3 δλδ το πρότυπο ταχύτητας αλλά δεν μπορεί να αποδώσει τόσο ψηλά μηχάνημα με ddr2 και t6600. Για να δεις ότι έχω δίκιο βάλε τον ssd σου σε ένα desktop και θα δεις αμέσως άλλα νούμερα.

Δεν περιμένω μεγαλύτερα νούμερα και δεν ήταν αυτό το πρόβλημα μου αλλά το θέμα το άνοιξα γιατί τον έβγαζε 80% επίδοση και αυτό που περίμενα είναι ότι αν πάει 100% ίσως ανέβουν κάπως οι ταχύτητες. Το πρόβλημα με το ότι τον έβλεπε 80% λύθηκε με την αναβάθμιση των drivers και είναι 100% πλέον αλλά οι ταχύτητες δεν ανέβηκαν άρα δεν μπορούμε να παίξουμε σε παραπάνω νούμερα στο συγκεκριμένο λαπτοπ και είναι λογικό και το καταλαβαίνω.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, MetallicGR said:

Το GM45 Express chipset είναι SATA 3Gbps όχι SATA III (κλασικό λάθος) οπότε εκεί τερματίζει ;) 

Στην εικόνα που έχω βάλει και στο πιο πάνω post 5887940821511_sata3.png.bb1fd62a1d78fda1558d6e25efe38add.png που δείχνει ότι είναι 6GB/s(άρα sata 3) από το HW Info είναι η ένδειξη ότι ο δίσκος είναι sata 3. Για να δω τον τύπο sata της μητρικής στο HW Info πρέπει να πάω Bus->PCI Bus #0-> SATA AHCI Controller και στις πληροφορίες που ανοίγουν στο παράθυρο λέει Interface speed supported και εκεί είναι ο τύπος sata και η μέγιστη ταχύτητα. 

Το δικό μου:

sata.png

Οπότε @MetallicGR έχεις δίκιο.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ο δικος μου τι φαση? Αρχικα βγαζει 380MBps write και πεφτει...

Δεν εχω καποιο θεμα απλα δοκιμασα το bench μιας και διαβαζα το αρθρο και λεω σαπιος ο toshiba μου :P

as-ssd-bench TOSHIBA Q300 26.1.2017 6-28-17 μμ.png

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now