stavros

Φορολογία 2017

Recommended Posts

On 1/23/2017 at 5:13 PM, stavros said:

Καλή εβδομάδα σε όλους και οι ελεύθεροι επαγγελματίες ή μπλοκάκια... ψυχραιμία με το ασφαλιστικό.

Εμένα με βάση τη νομοθεσία τότε που άνοιξα την επιχείρηση (ενοικιαζόμενα διαμερίσματα) έπρεπε να μπω στον ΟΓΑ, όχι ΤΕΒΕ. Δεν κάνω λάθος, αυτό έλεγε ο νόμος για τη περίπτωσή μου. Έκανα τα χαρτιά μου αρχές του 2015 να μπω στον ΟΓΑ και μετά από τσακωμούς, επίσκεψή μου στα κεντρικά στο Ηράκλειο και χίλια παρακάλια, δεν με έχουν βάλει στο μητρώο τους ακόμα. Μου στείλανε τον Δεκέμβρη του '16 ότι θέλουν έξτρα δικαιολογητικά και ότι δεν έχουν ανοίξει ακόμα το φάκελό μου γιατί είναι 8 άτομα που παλεύουν όλη τη Κρήτη και δεν έχουν χρόνο.

Τώρα με το καινούριο ασφαλιστικό θα πληρώνω 20% επί των καθαρών κερδών για ασφάλεια στο καινούριο ταμείο. Αν ένα μήνα δεν υπάρχουν έσοδα πληρώνεις 20% απί του κατώτατου βασικού μισθού που τον όρισαν στα 586€. Και το χειρότερο της υπόθεσης; Ο ΟΓΑ θα ζητήσει αναδρομικά λέει τις εισφορές μου για τον ενάμισι χρόνο που δεν ήμουν ασφαλισμένος στον ΟΓΑ. 

Πόσο για λούτσο είναι πόσο :hehe:

Πες και εσύ @spider220075 που ασχολείσαι με Α.Ε και έχεις φρίξει :hehe: Πες :hehe: 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Το αποτέλεσμα είναι ότι ενώ με την εγκύκλιο που έβγαλαν λένε ότι σε περίπτωση που εμπίπτεις στις διατάξεις των ελεύθερων επαγγελματιών, αλλά με εξαρτημένη εργασία κατά κάποιων τρόπο, δηλ. κατά τη διάρκεια όλου του έτους να έχεις κόψει ΑΠΥ το πολύ σε 2 πελάτες (αυτό ισχύει για τους παρέχοντες υπηρεσίες, π.χ. μηχανικοί, courier, οδοκαθαριστές, κλπ) ή ...., τα 2/3 των ασφαλιστικών εισφορών θα τα πλήρωνε ο εργοδότης (ωραίο ακούγεται είμαστε υπέρ του εργαζόμενου) και το 1/3 ο ασφαλιζόμενος, αυτό ήταν αφορμή για καθολικές μειώσεις μισθών στους εργαζόμενους κάτω από αυτό το καθεστώς με πολλαπλές απώλειες σε χρήμα και προς όφελος των εργοδοτών οι οποίοι δεν διατίθεντε να βάλουν φράγκο παραπάνω από αυτά που δίνουν σήμερα, αντιθέτως πατάνε πάνω σε μια εγκύκλιο η οποία κατά τη γνώμη μου βγήκε σκόπιμα.

Στις κατασκευαστικές εταιρείες π.χ. οι εργαζόμενοι τα έχουν βάψει μαύρα. Γίνονται όργια.

Κατά τα άλλα, οι λοιποί ελεύθεροι επαγγελματίες (π.χ. έμποροι, εστιάτορες, κλπ.) που έχουν να κάνουν με πελάτες ιδιώτες, θα ενισχύσουν την μαύρη πληρωμή τους, προκειμένου να μην ανέβουν τα ασφάλιστρα. Πολλοί (π.χ. υδραυλικοί, κλπ) κλείσανε τα βιβλία τους και δουλεύουν αποκλειστικά μαύρα.

@George_o/cγιατί 20%? 26,9% δεν είναι?

Edited by stavros
Διορθώθηκε ο αναφερόμενος (quoted)
Link to comment
Share on other sites

21 hours ago, George_o/c said:

Όχι 20% θα είναι οι ασφαλιστικές εισφορές, στην περίπτωσή μου τουλάχιστον. 

Άντε καληνύχτες πάω γιατί έχει πρωινό ξύπνημα. 

Γιώργο 20% είναι για σύνταξη + 6,9% για περίθαλψη. Καλά δεν ανοίγω κουβέντα για Α.Ε. γιατί δεν τελειώνουμε ούτε μεθαύριο

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρες! 

@spider220075 Σωστός ναι το είχα παραβλέψει αυτό Βαγγέλη :P 

 

On 1/24/2017 at 11:37 PM, stavros said:

Κατά τα άλλα, οι λοιποί ελεύθεροι επαγγελματίες (π.χ. έμποροι, εστιάτορες, κλπ.) που έχουν να κάνουν με πελάτες ιδιώτες, θα ενισχύσουν την μαύρη πληρωμή τους, προκειμένου να μην ανέβουν τα ασφάλιστρα. Πολλοί (π.χ. υδραυλικοί, κλπ) κλείσανε τα βιβλία τους και δουλεύουν αποκλειστικά μαύρα.

Τι να κάνουν οι άνθρωποι αφού τώρα τους κάνουν σιγά-σιγά αναγκαστικό το POS και λένε ότι θα αυξήσουν και τους ελέγχους, θα έχουν πρόβλημα πολλοί απ' αυτούς. Οι πρώτες κατηγορίες που είχα διαβάσει ότι θα κυνηγήσουν τα τσακάλια είναι κλάδοι όπως γιατροί, δικηγόροι, υδραυλικοί και ηλεκτρολόγοι. 

Γενικότερα κατάλαβαν ότι με τα μετρητά δεν πρόκειται να καταπολεμήσουν την φοροδιαφυγή και προσπαθούν να τους γυρίσουν όλους τώρα στο πλαστικό χρήμα. Αφού και το αφορολόγητο ποσό που ανακοίνωσαν απαιτεί ένα minimum ποσοστό πληρωμών με πλαστικό χρήμα. 

Από Δευτέρα που γυρίζω Χανιά πρέπει να πάω με τη μάνα μου στη τράπεζα να της βγάλω κάρτα κι αυτής και να της μάθουμε να σηκώνει λεφτά από ATM :hehe:

Εδώ το άρθρο του taxheaven για όποιον έχει όρεξη να διαβάσει https://www.taxheaven.gr/news/news/view/id/33064

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, George_o/c said:

Καλημέρες! 

@spider220075 Σωστός ναι το είχα παραβλέψει αυτό Βαγγέλη :P 

 

Τι να κάνουν οι άνθρωποι αφού τώρα τους κάνουν σιγά-σιγά αναγκαστικό το POS και λένε ότι θα αυξήσουν και τους ελέγχους, θα έχουν πρόβλημα πολλοί απ' αυτούς. Οι πρώτες κατηγορίες που είχα διαβάσει ότι θα κυνηγήσουν τα τσακάλια είναι κλάδοι όπως γιατροί, δικηγόροι, υδραυλικοί και ηλεκτρολόγοι. 

Γενικότερα κατάλαβαν ότι με τα μετρητά δεν πρόκειται να καταπολεμήσουν την φοροδιαφυγή και προσπαθούν να τους γυρίσουν όλους τώρα στο πλαστικό χρήμα. Αφού και το αφορολόγητο ποσό που ανακοίνωσαν απαιτεί ένα minimum ποσοστό πληρωμών με πλαστικό χρήμα. 

Από Δευτέρα που γυρίζω Χανιά πρέπει να πάω με τη μάνα μου στη τράπεζα να της βγάλω κάρτα κι αυτής και να της μάθουμε να σηκώνει λεφτά από ATM :hehe:

Εδώ το άρθρο του taxheaven για όποιον έχει όρεξη να διαβάσει https://www.taxheaven.gr/news/news/view/id/33064

Άρα, 26,9% (λέω και εγώ ρε παιδί μου).

Δεν λέω τι να κάνουν οι άνθρωποι, απλά προσπαθώ να δω τα αποτελέσματα του μέτρου, αν και θα μπορούσα να πω πολλά από τη στιγμή που προσωπικά ο,τι πληρώνομαι το κόβω σε ΑΠΥ (δεν υπάρχει ίχνος μαύρου).

Όσον αφορά στο κυνήγι, ξέρω από τα έσω πως οι έλεγχοι που γίνονται έξω είναι υποτυπώδεις, καθώς δεν υπάρχει διαθέσιμο προσωπικό. Οι έλεγχοι πλέον γίνονται εσωτερικά με κριτήρια τα δηλωθέντα κέρδη και τον φόρο που αναλογεί σε σχέση με τα προηγούμενα χρόνια. π.χ. αν δήλωνες καθαρό εισόδημα 15.000 το 2015 και το 2016 δηλώσεις καθαρό εισόδημα 5.000, αυτομάτως υπάρχει και μεγάλη διαφορά στον αναλογούντα φόρο και σε καλούνε για έλεγχο στη ΔΟΥ. Για τις μεγάλες εταιρείες υπάρχει διαφορετική διαδικασία.

Το αφορολόγητο που ανακοίνωσαν μάλλον δεν θα είναι αυτό αλλά μικρότερο και θα ανακοινωθεί μετά το κλείσιμο της συμφωνίας με τους δανειστές μας (πιθανότερο τέλη Φεβρουαρίου).

Όσον αφορά στο πλαστικό χρήμα, εδώ και πολύ καιρό λένε στην άλλη μεριά του Ατλαντικού "cash is king". Επίσης, προκειμένου να ενισχύσουν τη χρήση του πλαστικού χρήματος και φυσικά με το αζημίωτο κυκλοφορεί η φήμη για εφαρμογή φόρου στην ανάληψη μετρητών (είτε από το κισσέ, είτε από ΑΤΜ). Αν θυμάμαι καλά αυτό ήταν πρόταση του μέγα Σόιμπλε.

Τέλος, δεν ξαναγράφω τίποτα στο παρόν post, λυπάμαι που μαυρίζουν οι "Καλημέρες" και η εύθυμη διάθεση. Αν είναι να δημιουργηθεί σχετικό post, αφού πρόκειται και για κάτι που αφορά λίγους.

 

ΚΑΛΗΜΕΡΑ.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Εγώ είμαι 42 ετών με δύο παιδιά 19 μηνών και αποφάσισα να βολιδοσκοπήσω την αγορά εργασίας στο εξωτερικό, με όλες τις οικογενειακές δυσκολίες που πρόκειται να συναντήσω στο εξωτερικό. Και αυτό γιατί οι δυσκολίες που θα συναντήσω στο εσωτερικό υπολογίζω να είναι πολύ μεγαλύτερες και σημαντικότερες. Κοινώς δεν βλέπω μέλλον και αυτό το λέω για τους νεότερους και πόσο μάλλον αυτούς που δεν έχουν σύνθετες οικογενειακές υποχρεώσεις.

Edited by stavros
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

@stavros Ναι έχεις δίκιο. Την περίθαλψη την είχα κρατήσει στην πίσω πλευρά του μυαλού μου γιατί επικεντρωνόμουν περισσότερο στο ασφαλιστικό λόγω του προβλήματος με τον ΟΓΑ που προανέφερα. Για το αφορολόγητο ομολογώ δεν το γνώριζα ότι σκέφτοναι να το μειώσουν, έχω να διαβάσω για αυτό από αρχές Γενάρη που δημοσιεύτηκε το άρθρο στο taxheaven και μίλησα με τη λογίστρια :P 

Για το "κυνήγι" έχει νόημα αυτό που λες, ότι θα επικεντρώνονται σε συγκεκριμένες περιπτώσεις λόγω του ότι είναι understaffed. Είδα πόσο κυνήγησαν και την παράνομη ενοικίαση σπιτιών ως τουριστικά καταλύματα. Επειδή δεν μαζεύεται τώρα η κατάσταση, βάλανε ότι θα πρέπει να ενοικιάζονται ως επιπλωμένα με καμία άλλη υπηρεσία πέρα από αλλαγή κλινοσκεπασμάτων, μιας και πιστεύουν ότι θα τα διαφοροποιήσουν έτσι από τα ξενοδοχεία, ξενοδοχεία διαμερισμάτων και λοιπές επιχειρήσεις που είναι εγεγραμμένες στον ΕΟΤ και έχουν ένα κάρο παραπάνω έξοδα. Άκουγε ο άλλος ότι είναι νόμιμη η ενοικίαση αφού υπάγεται στη νομοθεσία περί αστικής μίσθωσης, αλλά έμενε εκεί. Το ότι πρέπει να κάνει εγγραφή στο Μητρώο Βραχυχρόνιας Μίσθωσης Ακινήτων και να καταχωρεί τις βραδιές που πουλάει και σε ποιους ώστε να φορολογείται στο τέλος του χρόνου, το παράκαμψε πολύς κόσμος. Φυσικά δεν είναι η μόνη προϋπόθεση, απλά αναφέρω την πιο σημαντική.

Παράδειγμα: Μιλούσα τον Δεκέμβρη με μια γνωστή, που νοίκιαζε σε τουρίστες ένα σπίτι της στο χωριό από τον Απρίλη μέχρι τον Οκτώβρη του 2016. Μου είπε ότι είναι νόμιμο με την αστική μίσθωση και ότι είμαι "κορόιδο" που έκανα έναρξη επιχείρησης και πληρώνω τόσα κερατιάτικα στο κράτος. Έπειτα μου είπε ότι θέλει να μιλήσει με τον λογιστή της για να δει τι της αναλογεί να πληρώσει στην εφορία, ΑΝ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ κιόλας. Της εξήγησα λοιπόν τι σημαίνει αστική μίσθωση και για να μην στα πολυλογώ, καταλήξαμε στο ότι: Νοικιάζει σπίτι το οποίο έχει χτιστεί χωρίς άδεια. Συμπλήρωσε πάνω από 90 μέρες ενοικίαση. Δεν καταχώρησε τίποτα στο μητρώο. Εν τέλη έβγαλε μαύρα 10k και όλα κομπλέ. Γνωρίζω πολλές πολλές τέτοιες περιπτώσεις και ανατριχιάζω με την αδιαφορία και την πλήρη απουσία πληροφόρησης ορισμένων ανθρώπων. Φταίει λοιπόν και ο Έλληνας απ' τη πλευρά του.

Δεν είμαι κατά της φορολογίας. Είμαι υπέρ της όταν όμως εφαρμόζεται σωστά και δεν είναι γεμάτη τρύπες. Γιατί αν αφήσεις τον άλλο παντελώς ελεύθερο, καταλήγουμε σε σενάρια όπως αυτό που ανέφερα πριν. Για αυτό λέγαμε, θα το πιούμε και αυτό το ποτήρι, θα το πιούμε και το άλλο και το παρ' άλλο. Μέχρι πότε όμως θα αντέξει ο κόσμος; Δώστε μια ανάσα ρε παιδιά. Μην είστε τόσο ανοργάνωτοι ρε γαμώτο. Και αντί να ελαφραίνει λίγο η κατάσταση μπας και αναπτυχθεί κάπως η επιχειρηματικότητα στην Ελλάδα, η κατάσταση χειροτερεύει συνεχώς. Με αποτέλεσμα να φεύγει κόσμος στο εξωτερικό (όπως ανάφερες κι εσύ) και να δημιουργείται ένας φαύλος κύκλος που δεν λέει να κλείσει. 

Έγραψα πολλά ακόμα αλλά τα έσβησα γιατί ανοίγω πολύ το θέμα και χάνεται η ουσία. Καταλαβαίνω εν μέρη λοιπόν τη θέση σου και λέω εν μέρη, όχι ότι έχεις κάπου άδικο, αλλά γιατί είσαι 16 χρόνια μεγαλύτερός μου και έχεις οικογένεια, οπότε η θέση σου είναι πιο λεπτή. Εύχομαι ό,τι καλύτερο ρει, μακάρι να σου πάνε όλα καλά :T: Εγώ θα το παλέψω προς το παρόν και ελπίζω όταν φτάσω στα χρόνια σου να έχει βελτιωθεί κάπως η κατάσταση. Θα βελτιωθεί άραγε; :/ 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Το πρόβλημα εδώ πέραν της αδιαφορίς και αγνόησης των νόμων είναι ότι σε οδηγούν και σε αυτό γιατί η φορολογία μας είναι ΤΡΑΓΙΚΗ.

Δεν μπορεί μια επιχείρηση να δίνει 55%+ φόρο.
Ανοίγω εγω μια επιχείρηση, ρισκάρω εγω τα πάντα, και θα παίρνει μεγαλύτερο μερίδιο από εμένα αυτό το μπουρδελοκράτος ?

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Άποψή μου είναι ότι η κατάσταση δεν πρόκειται να βελτιωθεί ή τουλάχιστον να βελτιωθεί στον βαθμό που επιθυμούμε ή θυμόμαστε. Δυστυχώς έχουμε μπει σε τροχιά "3ου κόσμου" και με τα σημερινά δεδομένα δεν βλέπω να βγαίνουμε από αυτήν την τροχιά. Δεν τους νοιάζει αν αντέχεις ή πόσο αντέχεις. Μάλλον το πόσο αντέχεις είναι αυτό του λίγο πριν λιμοκτονήσεις. Η μεσαία τάξη είναι υπό εξαφάνιση (όχι μόνο εντός αλλά και εκτός). Καπιταλισμός.

Όσον αφορά στο ασφαλιστικό και φορολογικό θα σας πω μια ωραία ιστορία η οποία ήταν και η αφορμή του πρώτου post και αφορά στον κλάδο εργασίας μου (κατασκευαστικές, μελετητικές).

Οι περισσότεροι απασχολούμενοι σε εταιρίες του κατασκευαστικού ή μελετητικού κλάδου εργάζονται με δελτίο ή απόδειξη Παροχής Υπηρεσιών (ΑΠΥ). Αφενός στους μηχανικούς τόσο καιρό δεν τους το επέτρεπε ο ασφαλιστικός φορέας τους (ΤΣΜΕΔΕ) αφετέρου βόλευε τους εργοδότες καθώς σε άλλοι περίπτωση (ΙΚΑ) θα έπρεπε να καταβάλουν μεγάλες ασφαλιστικές εισφορές.

Α. Βάσει του εργατικού νόμου, όποιος ελεύθερος επαγγελματίας εκδίδει ΑΠΥ σε πάνω από δύο πελάτες και σε αυτούς τους πελάτες δεν υπάρχει κάποιος που να του έχει εκδώσει πάνω από το 70% των συνολικών ετήσιων αποδοχών του, τότε λογίζεται ως ελεύθερος επαγγελματίας (πχ. Συνολικές ετήσιες αποδοχές 10.000 από τις οποίες 6.999 (69%) στο πελάτη Α, και τα υπόλοιπα 3.001 (31%) στους πελάτες Β και Γ).

Β. Σε άλλη περίπτωση θεωρείσαι μισθωτός με εξαρτημένη εργασία.

Τόσα χρόνια όπως είπαμε βόλευε τους εργοδότες και τα παραπάνω Α και Β δεν εφαρμοζόντουσαν και όλοι όσοι ήταν με ΑΠΥ λογιζόντουσαν ως ελεύθεροι επαγγελματίες.

Ήρθε η στιγμή που βγήκε ο νέος ασφαλιστικός νόμος του 2016 και έλεγε ότι οι ελεύθεροι επαγγελματίες θα έχουν διαφορετικό τρόπο υπολογισμού ασφαλιστικών εισφορών. Σύμφωνα με το νόμο οι ασφαλιστικές εισφορές ανέρχονται περίπου σε 26,9% των καθαρών εσόδων. Υπάρχουν και κάποιες εξαιρέσεις με εκπτώσεις σε νέους ελ. επαγγ. κλπ. και ποιους άλλους του μηχανικούς :hehe:.

Αποτέλεσμα του παραπάνω υπολογισμού είναι η μεγάλη αύξηση των ασφαλιστικών εισφορών των ελ. επαγγ. Ήτοι, έστω έσοδα Ε, γενικά έξοδα (τιμολόγια) Εξ, ασφαλιστικές εισφορές Α και καθαρά (φορολογητέα) έσοδα Κ. Έχουμε τις δύο εξισώσεις:

Κ = Ε - Εξ - Α

και

Α = 0,269 * Κ

άρα Κ = (Ε - Εξ)/1,269

1. Αν θέσουμε Ε = 35.000 και Εξ = 4.000 τότε Κ = 24.428,68 και Α = 6571,32 ετησίως ή 1.095,22 στο δίμηνο (το θέτω δίμηνο γιατί το ΤΕΒΕ ερχόταν ανά 2 μήνες).

Εχθές πλήρωσα τις ασφαλιστικές εισφορές μου στο ΤΕΒΕ για το τελευταίο 2μηνο του 2016, 700€. Άρα μιλάμε για +395 ευρώ ή 56% αύξηση των ασφαλιστικών εισφορών.

Όμως δεν σταματάει εκεί το πράγμα. Οι έξυπνοι έβγαλαν μια εγκύκλιο την οποία θεωρώ σκόπιμη για να γίνουν όργια και θα καταλάβετε παρακάτω.

Η εγκύκλιος λέει ότι όσοι ελ. επαγγ. υπάγονται στην παραπάνω Β περίπτωση τότε ο ασφαλισμένος πληρώνει το 1/3 των ασφαλιστικών εισφορών (Α1) και τα 2/3 (Α2) ο εργοδότης. Ζήτω είμαστε ωραίοι, είμαστε υπέρ του εργαζόμενου, δηλ. θα πάρουμε αύξηση?:hehe:

Πήραν την εγκύκλιο οι εργοδότες και τι να πουν, θα μας κοστίζετε παραπάνω ? (35.000 + 2/3*Κ') Αμ δεεεεεεεε.

Έρχεται και σου λέει μείωση μισθού (Ε') έτσι ώστε το συνολικό ποσό να μου βγαίνει το ίδιο. Ήτοι, Ε = Ε'+ Α2 = Ε' + 2/3*Α'. Όπου Α' οι νέες ασφαλιστικές εισφορές. Σημειώνεται φυσικά πως Ε > Ε'. Έπεσε γραμμή και όλοι οι εργοδότες μιλάνε για μείωση 20%, δηλαδή Ε' = Ε*0,8.

2. Αυτό τι σημαίνει? Αναλύουμε παρακάτω:

Κ' = Ε' -Εξ - Α1 = Ε' - Εξ - 1/3 * Α'

δηλαδή αν έχουμε την μείωση της τάξης του 20% στα Ε τότε Ε' = Ε * 0,8.

άρα, Κ' = Ε * 0,8 - Εξ -Α1 = 35.000 * 0,8 - 4.000 - 1.974,92 = 22.025,08.

και Α' = 5.924,74 ==> 1/3Α' = 1.974,92 και 2/3Α' = 3.949,83

Άρα, Κ' < Κ, δηλαδή αν ληφθεί υπόψη η εγκύκλιος για τα παραπάνω δεδομένα τότε τα καθαρά σου μειώνονται και Α' < Α Ζημιές για μένα (Κ) και για το δημόσιο (Α).

Ποιος έχει κέρδος ? α. το δημόσιο το οποίο θεωρεί σίγουρο πως θα πάρει τα 2/3Α' από τους εργοδότες γιατί γνωρίζουμε όλοι πόσοι δεν πληρώνουν τις ασφαλιστικές εισφορές τους, β. οι εργοδότες, γιατί αν τελικά εγώ εκδώσω τιμολόγια πάνω από 2 και δεν υπάρχει ο περιορισμός του 70% (βλ. περίπτωση Α παραπάνω) τότε ο εργοδότης που μου έχει κάνει τη μείωση δεν έχει την υποχρέωση να καταβάλει το 2/3Α'. Επίσης, όσο αυξάνονται τα έξοδα (Εξ) του εργαζόμενου (τιμολόγια) τόσο μειώνεται το Α' άρα και το 1/3Α' που έχω να πληρώσω εγώ αλλά και το 2/3Α' που έχει να πληρώσει ο εργοδότης (επωφελείται ο εργοδότης από τις ενέργειες του εργαζόμενου κατά 2/3 ενώ ο ίδιος ο εργαζόμενος κατά 1/3).

Του εργοδότη του βγαίνει μία ή άλλη μόνο στην περίπτωση που έχω μηδενικά έξοδα (Εξ=0) και υπάγομαι στην Β περίπτωση παραπάνω.

Πήραν λοιπόν παραμάσχαλα οι εργοδότες μια εγκύκλιο (νομικά οι εγκύκλιοι δεν έχουν καμία αξία, απευθύνονται στο δημόσιο εσωτερικά και είναι ερμηνείες) και βουρ στις μειώσεις μισθών και ο,τι αρπαξουμε. Τόσα χρόνια γιατί δεν εφάρμοζαν τον εργατικό νόμο? Απλά θέλουν να ρίξουν το εργατικό κόστος. Το Δημόσιο θα το συνέφερε να κρατήσουν το καθεστώς και να εισπράττει Α αντί για Α'.

Παρεμπιπτόντως ενώ οι εργοδότες κάνανε ήδη τις μειώσεις (20%) με σκοπό να σου παρακρατάνε τα 2/3Α', ο ΕΦΚΑ όμως έστειλε ήδη τα ραβασάκια στους ελ. επαγγ. να πληρώσουν όλο το ποσό (3/3Α'). Δεν είναι ακριβώς 3/3Α', αλλά αυτό θεωρείται προς το παρόν μέχρι την ασφαλιστική εκκαθάριση.

Μαύρες πλερέζες. Και κερατάς και γ@μημ€νο$.

Τώρα τίθεται και το ερώτημα τι θα γίνει αν κάποιος εργαζόμενος πάει σε έναν εργατολόγο (τύπου Κατρούγκαλου) και ζητήσει πίσω από τους εργοδότες την εφαρμογή του εργατικού νόμου? Είμαι σίγουρος ότι θα το κερδίσει, θα θεωρηθεί μισθωτός και θα λάβει όλα όσα δικαιούταν σαν μισθωτός και δεν δικαιούταν σαν ελ. επαγγ. (άδειες, επιδόματα, αποζημιώσεις, κλπ.)  ΚΟΛΑΣΗ

Σημείωση: ΑΠΥ κόβουν επίσης, οδοκαθαριστές στους Δήμους, οι courier και άλλος κόσμος.

Edited by stavros
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, billpeppas said:

Το πρόβλημα εδώ πέραν της αδιαφορίς και αγνόησης των νόμων είναι ότι σε οδηγούν και σε αυτό γιατί η φορολογία μας είναι ΤΡΑΓΙΚΗ.

Δεν μπορεί μια επιχείρηση να δίνει 55%+ φόρο.
Ανοίγω εγω μια επιχείρηση, ρισκάρω εγω τα πάντα, και θα παίρνει μεγαλύτερο μερίδιο από εμένα αυτό το μπουρδελοκράτος ?

Το μεγαλύτερο κακό δεν είναι η υψηλή φορολόγηση, αλλά η ασταθείς. Κάθε χρόνο έχουμε ένα καινούργιο φορολογικό νομοσχέδιο. Τι πλάνο θα κάνεις ένας επενδυτής ή ένας επιχειρηματίας όταν τα επόμενα χρόνια δεν ξέρει πόσο θα φορολογηθεί. Απλά δεν τους νοιάζει ούτε τους μεν (ελληνικές κυβερνήσεις) ούτε τους δε (επενδυτές). Οι ελληνικές κυβερνήσεις ξέρουν πως το χρέος δεν γίνεται να αποπληρωθεί και κάνουν ότι τους λένε οι έξω (να μπαίνει ο μισθός μας, να έχω τη δουλειά μου και τη βολή μου και να καεί το μπ0ρντ€λ0), ενώ οι επενδυτές έχουν άλλους φορολογικούς παράδεισους (Ιρλανδία, Ολλανδία, Λουξεμβούργο, κλπ, κλπ).

Link to comment
Share on other sites

Με αυτές τις κλίμακες φορολόγησης ούτε ΑΕ ούτε ΕΠΕ ούτε μπλοκάκι δεν σκέφτεται ουδείς πλέον.
Υπάρχουν ένα σωρό χώρες με χαμηλότερη φορολογία, ευνοϊκότερες συνθήκες και μεγαλύτερες αγορές και μικρότερα ποσοστά ανεργείας ( συν κάποιες που έχουν και επιδόματα για κάθε τυχαίο :D )

Link to comment
Share on other sites

http://adminportal.acci.gr/images/Η_ΦΟΡΟΛΟΓΙΑ_ΣΤΗΝ_ΕΥΡΩΠΗ.pdf

 

απλα στην ευρωπη ειναι σταθερη και καποιες χωρες οπως η γερμανια εχει καποιες διευκολυνσεις για πολυ μικρες επιχειρησεις με αρχικο κεφαλαιο καπου στα 10.000 ή 20.000 νομιζω.

Link to comment
Share on other sites

Δημοσιεύθηκε στην Εφημερίδα της Κυβερνήσεως (ΦΕΚ 1445 Β/2017) η ΚΥΑ 45231/20.04.2017 περί "Ρύθμισης Υποχρέωσης Αποδοχής Πληρωμών με Κάρτα, σύμφωνα με το άρθρο 65 του ν. 4446/2016, (Α΄ 240)".

 

Σύμφωνα με την εν λόγω απόφαση πλήθος επιχειρήσεων και ελεύθερων επαγγελματιών υποχρεούνται στην εγκατάσταση αυτόματων μηχανημάτων εξόφλησης συναλλαγών με κάρτες (POS).

 

Στο άρθρο 1 καθορίζονται οι υπόχρεοι (επιχειρήσεις, ελεύθεροι επαγγελματίες) σύμφωνα με τον Κωδικό Αριθμό Δραστηριότητας (θα τον βρείτε στο Ε3).

 

Πιο συγκεκριμένα υποχρεούνται σε εγκατάσταση POS οι κάτωθι δραστηριότητες:

 

ΚΑΔ  ΠΕΡΙΓΡΑΦΗ ΔΡΑΣΤΗΡΙΟΤΗΤΑΣ

33.12 Επισκευή μηχανημάτων

33.13 Επισκευή ηλεκτρονικού και οπτικού εξοπλισμού

33.14 Επισκευή ηλεκτρικού εξοπλισμού

35.11 Παραγωγή ηλεκτρικού ρεύματος

35.12 Μετάδοση ηλεκτρικού ρεύματος

35.13 Διανομή ηλεκτρικού ρεύματος

35.14 Εμπόριο ηλεκτρικού ρεύματος

35.21 Παραγωγή φυσικού αερίου

35.22 Διανομή αέριων καυσίμων μέσω αγωγών

35.23 Εμπόριο αέριων καυσίμων μέσω αγωγών

36.00 Συλλογή, επεξεργασία και παροχή νερού

43.21 Ηλεκτρικές εγκαταστάσεις

43.22 Υδραυλικές και κλιματιστικές εγκαταστάσεις θέρμανσης και ψύξης

45.11 Πώληση αυτοκινήτων και ελαφρών μηχανοκίνητων οχημάτων

45.19 Πώληση άλλων μηχανοκίνητων οχημάτων

45.20 Συντήρηση και επισκευή μηχανοκίνητων οχημάτων

45.32 Λιανικό εμπόριο μερών και εξαρτημάτων μηχανοκίνητων οχημάτων σε εξειδικευμένα καταστήματα

45.40 Πώληση, συντήρηση και επισκευή μοτοσικλετών και των μερών και εξαρτημάτων τους

47.21 Λιανικό εμπόριο φρούτων και λαχανικών σε εξειδικευμένα καταστήματα

47.22 Λιανικό εμπόριο κρέατος και προϊόντων κρέατος σε εξειδικευμένα καταστήματα

47.23 Λιανικό εμπόριο ψαριών, καρκινοειδών και μαλακίων σε εξειδικευμένα καταστήματα

47.24 Λιανικό εμπόριο ψωμιού, αρτοσκευασμάτων και λοιπών ειδών αρτοποιίας και ζαχαροπλαστικής σε εξειδικευμένα καταστήματα

47.25 Λιανικό εμπόριο ποτών σε εξειδικευμένα καταστήματα

47.26 Λιανικό εμπόριο προϊόντων καπνού σε εξειδικευμένα καταστήματα

47.30 Λιανικό εμπόριο καυσίμων κίνησης σε εξειδικευμένα καταστήματα

47.41 Λιανικό εμπόριο ηλεκτρονικών υπολογιστών, περιφερειακών μονάδων υπολογιστών και λογισμικού σε εξειδικευμένα καταστήματα

47.42 Λιανικό εμπόριο τηλεπικοινωνιακού εξοπλισμού σε εξειδικευμένα καταστήματα

47.43 Λιανικό εμπόριο εξοπλισμού ήχου και εικόνας σε εξειδικευμένα καταστήματα

47.52 Λιανικό εμπόριο σιδηρικών, χρωμάτων και τζαμιών σε εξειδικευμένα καταστήματα

47.54 Λιανικό εμπόριο ηλεκτρικών οικιακών συσκευών σε εξειδικευμένα καταστήματα

47.59 Λιανικό εμπόριο επίπλων, φωτιστικών και άλλων ειδών οικιακής χρήσης σε εξειδικευμένα καταστήματα

47.61 Λιανικό εμπόριο βιβλίων σε εξειδικευμένα καταστήματα

47.64 Λιανικό εμπόριο αθλητικού εξοπλισμού σε εξειδικευμένα καταστήματα

47.65 Λιανικό εμπόριο παιχνιδιών κάθε είδους σε εξειδικευμένα καταστήματα

47.71 Λιανικό εμπόριο ενδυμάτων σε εξειδικευμένα καταστήματα

47.72 Λιανικό εμπόριο υποδημάτων και δερμάτινων ειδών σε εξειδικευμένα καταστήματα

47.73 Λιανικό εμπόριο φαρμακευτικών ειδών (φαρμακεία)

47.74 Λιανικό εμπόριο ιατρικών και ορθοπεδικών ειδών σε εξειδικευμένα καταστήματα

47.75 Λιανικό εμπόριο καλλυντικών και ειδών καλλωπισμού σε εξειδικευμένα καταστήματα

47.77 Λιανικό εμπόριο ρολογιών και κοσμημάτων σε εξειδικευμένα καταστήματα

55.10 Ξενοδοχεία και παρόμοια καταλύματα

55.20 Καταλύματα διακοπών και άλλα καταλύματα σύντομης διαμονής

55.30 Χώροι κατασκήνωσης, εγκαταστάσεις για οχήματα αναψυχής και ρυμουλκούμενα οχήματα

55.90 Άλλα καταλύματα

56.10 Δραστηριότητες υπηρεσιών εστιατορίων και κινητών μονάδων εστίασης

56.30 Δραστηριότητες παροχής ποτών

59.14 Δραστηριότητες προβολής κινηματογραφικών ταινιών

61.10 Ενσύρματες τηλεπικοινωνιακές δραστηριότητες

61.20 Ασύρματες τηλεπικοινωνιακές δραστηριότητες

61.30 Δορυφορικές τηλεπικοινωνιακές δραστηριότητες

69.10 Νομικές δραστηριότητες

69.20 Δραστηριότητες λογιστικής, τήρησης βιβλίων και λογιστικού ελέγχου· παροχή φορολογικών συμβουλών

71.11 Δραστηριότητες αρχιτεκτόνων

71.12 Δραστηριότητες μηχανικών και συναφείς δραστηριότητες παροχής τεχνικών συμβουλών

75.00 Κτηνιατρικές δραστηριότητες

77.11 Ενοικίαση και εκμίσθωση αυτοκινήτων και ελαφρών μηχανοκίνητων οχημάτων

77.12 Ενοικίαση και εκμίσθωση φορτηγών

77.21 Ενοικίαση και εκμίσθωση ειδών αναψυχής και αθλητικών ειδών

77.22 Ενοικίαση βιντεοκασετών και δίσκων

77.29 Ενοικίαση και εκμίσθωση άλλων ειδών προσωπικής ή οικιακής χρήσης

79.11 Δραστηριότητες ταξιδιωτικών πρακτορείων

79.12 Δραστηριότητες γραφείων οργανωμένων ταξιδιών

85.20 Πρωτοβάθμια εκπαίδευση

85.31 Γενική δευτεροβάθμια εκπαίδευση

85.32 Τεχνική και επαγγελματική δευτεροβάθμια εκπαίδευση

85.41 Μεταδευτεροβάθμια μη τριτοβάθμια εκπαίδευση

85.51 Αθλητική και ψυχαγωγική εκπαίδευση

85.53 Δραστηριότητες σχολών οδηγών

85.59 Άλλη εκπαίδευση π.δ.κ.α.

86.10 Νοσοκομειακές δραστηριότητες

86.21 Δραστηριότητες άσκησης γενικών ιατρικών επαγγελμάτων

86.22 Δραστηριότητες άσκησης ειδικών ιατρικών επαγγελμάτων

86.23 Δραστηριότητες άσκησης οδοντιατρικών επαγγελμάτων

86.90 Άλλες δραστηριότητες ανθρώπινης υγείας

87.10 Δραστηριότητες νοσοκομειακής φροντίδας με παροχή καταλύματος

87.20 Δραστηριότητες φροντίδας με παροχή καταλύματος για άτομα με νοητική υστέρηση, ψυχικές διαταραχές και χρήση ουσιών

87.30 Δραστηριότητες φροντίδας με παροχή καταλύματος για ηλικιωμένους και άτομα με αναπηρία

87.90 Άλλες δραστηριότητες φροντίδας με παροχή καταλύματος

88.91 Δραστηριότητες βρεφονηπιακών και παιδικών σταθμών

92.00 Τυχερά παιχνίδια και στοιχήματα

93.13 Εγκαταστάσεις γυμναστικής

93.21 Δραστηριότητες πάρκων αναψυχής και άλλων θεματικών πάρκων

93.29 Άλλες δραστηριότητες διασκέδασης και ψυχαγωγίας

95.11 Επισκευή ηλεκτρονικών υπολογιστών και περιφερειακού εξοπλισμού

96.02 Δραστηριότητες κομμωτηρίων, κουρείων και κέντρων αισθητικής

 

Σύμφωνα με το ίδιο άρθρο οι παραπάνω θα πρέπει να συμμορφωθούν μέχρι 28.07.2017, σε διαφορετική περίπτωση το πρόστιμο ανέρχεται στα 1.500,00€.

 

Οι υπόχρεοι που θα προβούν σε έναρξη δραστηριότητας εντός της περιόδου 28.06.2017 - 28.07.2017 έχουν το δικαίωμα να προμηθευτούν το pos μέχρι 28.08.2017.

 

Οι υπόχρεοι που θα προβούν σε έναρξη δραστηριότητας ή σχετική μεταβολή, μετά τη 28.07.2017 θα πρέπει να συμμορφωθούν μέχρι 30 ημέρες από την ημερομηνία έναρξης.

 

Τα POS μπορεί να τα αποκτήσει κάποιος μέσω διαφόρων προγραμμάτων, ενοικίαση, αγορά, αγορά και τεχνική υποστήριξη, κλπ, με τις τιμές να διαφοροποιούνται ανά περίπτωση. Κυρίαρχοι στην αγορά προμήθειας pos είναι τα Τραπεζικά Ιδρύματα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now