tyijing

Οθόνη

Recommended Posts

Γεια σας.
Ψαχνω ενα μονιτορ 24 ιντσες fhd.
Επισης θελω να εχει μικρα bezel και να μπορει να μπει σε αλλη βαση για να μπει στον τοιχο.

Δεν ξερω τι ειναι καλυτερο ΤΝ η ΙPS panel, απλα μου εχουν πει οτι το IPS εχει καλυτερα χρωματα.

Στο στόχαστρο μου εχω βαλει την https://www.skroutz.gr/s/8799905/Dell-U2417HA.html

Γενικά παίζω παιχνιδια στον υπολογιστή αλλά όχι τιποτα τρελο και πολυ competitive. (δηλαδή και το cs που εχω δεν νομιζω να δω διαφορά στους 64tick της valve)

Τι έχετε να προτείνετε; Ειναι η επιλογη μου καλη;
Ευχαριστω :)

 

Link to comment
Share on other sites

300 έυρα για 24 fhd δε τα έδινα...

Πρόσφατα πήρα αυτή

http://www.e-shop.gr/othoni-lg-23mp68vq-p23-led-full-hd-black-p-PER.155877

 

Sta 138 crazy Sunday. 

 

Για δεύτερη οθόνη και είναι ταμαμ 

Την έχω και σε βάση στο τοίχο. 

 

Την βάζει συχνά πυκνά σε προσφορά το eshop

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

dell ultrasharp U2515H. Επειδή είπες οτι δεν ασχολέισαι πολύ με gaming, νομίζω είναι οτι καλύτερο μπορείς να πάρεις στα λεφτά της. Κάτω από 2K ανάλυση μην πάρεις μονιτορ... Μόλις δουλέψεις σε 2Κ δεν γυρίζεις πίσω. Εχω και εγώ την dell που σου προτείνω και την προτεινα και σε αλλο άτομο και είναι πάρα πολύ ευχαριστημενος. Σιγουρα η καλύτερη αγορα που εχω κάνει μέχρι στιγμής!

Edited by kabatzas2
Link to comment
Share on other sites

@Kabatzas2

 25 Ινττσες δεν ειναι λιγες για 2K ανάλυση ;

Η αληθεια ειναι οτι games παιζω, απλα δεν παιζω τιτλους. Λιγο wow αρκετο hearthstone λιγο cs που και λιγο heroes of the storm. Αλλα παιχνιδια δεν παιζω. 

@HyperionX
Εμ θα ηταν καλη για κυριο μονιτορ αυτη που προτείνεις; 

 

Γενικά δεν ξερω τι πρεπει να παρω. :Ρ απλα διαβαζω απο ολους οτι οι IPS εχουν χρωματάρες ενω οι TN ειναι λιγο καπως και εχω μπερδευτεί. 

Link to comment
Share on other sites

TΝ μη το σκέφτεσαι καθόλου...

 

Μια χαρά θα είναι και για κύριο με τις απαιτήσεις που έχεις...

Δίπλα δίπλα με την  27αρα 2k που έχω δεν έχει να ζηλέψει σε εικόνα..

Link to comment
Share on other sites

Quote

 

 25 Ινττσες δεν ειναι λιγες για 2K ανάλυση ;

 

 

Θέλει λίγο dpi scaling αν δεν βλέπεις καλά αλλά επειδή την έχω δει απο κοντά είναι απλά η καλύτερη επιλογή στα χρήματα της!

Link to comment
Share on other sites

Για το lg τι έχετε να πείτε οι υπόλοιποι ; 
Κάτι σαν και αυτό αξίζει;

https://www.skroutz.gr/s/9204356/Samsung-C24F396FHU.html
https://www.skroutz.gr/s/9204420/Samsung-S24F356FHU.html

Επίσης παιζει και το θεμα με την καρτα γραφικων οτι δεν θα μπορω να υποστηρίξω το wow και hots σε 2κ ανάλυση, οπότε λεω να μην παω εκεί για αυτο τον λογο. Όσον αφορα το hs και το cs ολοι ξερουν τι παιχνιδια ειναι. (εχω την 750ti evga ftw acx)

Σε περιπτωση που θα ηθελα να παιξω αλλα παιχνιδια θα εχω θεμα με τo dell ; Ρωτάω για το μέλλον όπου θα εχω αλλη καρτα γραφικων,

Link to comment
Share on other sites

Μπορεις να παιζεις και σε 1080...  αν και μελλοντικα ολα 2Κ θα ειναι. Επίσης εχεις premium εγγυηση DELL, το design της φοβερο, εχει usb3 θυρες πανω στο μονιτορ που εμενα με βολευουν πολυ και η βαση της είναι ό,τι πιο βολικο.. Τωρα στην χρηση... Την πρωτη εβδομαδα μου φαινοταν μεγαλη η αναλυση, αλλα ευκολα το συνηθιζεις.Είναι ξεκουραστη και εντυπωσιακα φωτεινη (40% την εχω ακόμα και μέρα) Πλέον οταν βλεπω αλλες οθονες, καθως και την παλια μου που την εχω κρατησει, μου φαίνονται "αστείες" γιατι νομιζω οτι η αναλυση ειναι πολυ μικρη και αδικειται η εικονα. Νομιζω την ειχαν στημενη στο πλαισιο, δεν ξερω αν ειναι ακομα...πηγαινε να την δεις και live. Οθόνη δεν παιρνεις καθε χρονο οποτε κανε οσο πιο καλη επενδυση μπορεις. Προσωπικα αν ειχα τη δυνατοτητα θα πηγαινα σε 4Κ σε μεγαλυτερο μεγεθος...

Υ.Γ Το desktop χωράει τα πάντα και εχεις χωρο να κανεις δουλεια με πολλαπλα παραθυρα χωρις scroll 'η minimize

Link to comment
Share on other sites

11 hours ago, tyijing said:

@Kabatzas2

 25 Ινττσες δεν ειναι λιγες για 2K ανάλυση ;

Η αληθεια ειναι οτι games παιζω, απλα δεν παιζω τιτλους. Λιγο wow αρκετο hearthstone λιγο cs που και λιγο heroes of the storm. Αλλα παιχνιδια δεν παιζω. 

@HyperionX
Εμ θα ηταν καλη για κυριο μονιτορ αυτη που προτείνεις; 

 

Γενικά δεν ξερω τι πρεπει να παρω. :Ρ απλα διαβαζω απο ολους οτι οι IPS εχουν χρωματάρες ενω οι TN ειναι λιγο καπως και εχω μπερδευτεί. 

 

Την 2515 την αγόρασα τον Οκτώβρη, είναι η καλύτερη αγορά οθόνης που έχω κάνει ever. Μέσα στις πρώτες 2 ώρες θα έχεις συνηθίσει τα 2Κ σε αυτές τις ίντσες. Μετά από μια βδομάδα θα ανοίξεις PC με 1080p οθόνη και θα σου φαίνεται σαν να έκατσες σε παμπάλαιο monitor :hehe:

Link to comment
Share on other sites

40 minutes ago, George_o/c said:

 

Την 2515 την αγόρασα τον Οκτώβρη, είναι η καλύτερη αγορά οθόνης που έχω κάνει ever. Μέσα στις πρώτες 2 ώρες θα έχεις συνηθίσει τα 2Κ σε αυτές τις ίντσες. Μετά από μια βδομάδα θα ανοίξεις PC με 1080p οθόνη και θα σου φαίνεται σαν να έκατσες σε παμπάλαιο monitor :hehe:

 

Σου κάνει κανένα tearing στα video ή στα παιχνίδια στο ~ 1/3 του ύψους υπολογίζοντας από το πάνω όριο;

Link to comment
Share on other sites

5 hours ago, Nickzzz said:

 

Σου κάνει κανένα tearing στα video ή στα παιχνίδια στο ~ 1/3 του ύψους υπολογίζοντας από το πάνω όριο;

 

Κανενα τετοιο προβλημα εδω και ενα εξαμηνο...

 

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας και για τον χρόνο που διαθέσατε.
Από ότι έχω καταλάβει αναζητώντας και στο ίντερνετ η αρχική μ επιλογή για οθόνη είναι λίγο κακή γιατί δεν έχει διαφορές με άλλα μόνιτορ όπως αυτό που έδειξε ο hyperionX απλά είναι η βάση και τα usb που την κάνουν ξεχωριστή από άλλες και πιο ακριβή.
Από την άλλη όμως έχω μαζέψει κάποια χρήματα και η αλήθεια είναι ότι θα μπορούσα να πάω σε 2Κ οθόνη αλλά το μόνο που με κρατάει είναι η κάρτα γραφικών αλλά σύντομα προβλέπεται και εκεί αναβάθμιση λογικά σε καμιά 1060. 
 

Link to comment
Share on other sites

6 hours ago, Nickzzz said:

 

Σου κάνει κανένα tearing στα video ή στα παιχνίδια στο ~ 1/3 του ύψους υπολογίζοντας από το πάνω όριο;

 

Όχι Νίκο, δεν είχα κανένα πρόβλημα.

 

23 minutes ago, tyijing said:

Σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας και για τον χρόνο που διαθέσατε.
Από ότι έχω καταλάβει αναζητώντας και στο ίντερνετ η αρχική μ επιλογή για οθόνη είναι λίγο κακή γιατί δεν έχει διαφορές με άλλα μόνιτορ όπως αυτό που έδειξε ο hyperionX απλά είναι η βάση και τα usb που την κάνουν ξεχωριστή από άλλες και πιο ακριβή.
Από την άλλη όμως έχω μαζέψει κάποια χρήματα και η αλήθεια είναι ότι θα μπορούσα να πάω σε 2Κ οθόνη αλλά το μόνο που με κρατάει είναι η κάρτα γραφικών αλλά σύντομα προβλέπεται και εκεί αναβάθμιση λογικά σε καμιά 1060. 
 

 

Όπως μου 'χαν πει και 'μένα παλιά, μια καλή οθόνη είναι επένδυση για το μέλλον. Και ok, δεν είναι ανάγκη να παίζεις τα παιχνίδια σε full ανάλυση, μπορείς να ρίχνεις την ανάλυση αν είναι βαρύ, όπως κάναμε παλιά που πέφταμε από 1080p στα 1600 x 900 κτλ. 

 

Εγώ πχ με την GTX 980 που έχει παρόμοιες επιδόσεις με GTX 1060 έπαιξα Mafia 3 στα 2048 με τα πάντα full, όχι στα 2560. Καλά βρήκα κι εγώ παιχνίδι να φέρω σαν παράδειγμα :hehe: Το tomb raider έπαιζε με όλα full αν δεν κάνω λάθος, στα 2560 κανονικότατα. Το ίδιο και το Ride 2, EuroTruck Simulator 2 και το PES 2017 ;)

 

Μακάρι να ήταν λίγο πιο φθηνές οι 27άρες 2Κ και θα είχα πάει σε 27άρα. Αλλά η 27άρα dell κοστίζει 6 κατοστάρικα και ήθελα να αποφύγω την αγορά μεταχειρισμένης οθόνης να σου πω την αλήθεια. 

 

Το μεγαλύτερο όμως ατού του 2Κ δεν είναι το gaming, είναι ότι αυξάνεται ο χώρος εργασίας. Τρελαίνεσαι να δουλεύεις photoshop, χωράνε περισσότερα παράθυρα ανοιχτά. Βάζεις δηλαδή σαν άνθρωπος ένα google sheet και ένα chrome δίπλα δίπλα και κάνεις τη δουλειά σου. 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now