Astalavista

G.Skill Ripjaws KM780 RGB Keyboard Review + Giveaway!

Recommended Posts

Ωραίο πληκτρολόγιο, αυτό που με στεναχωρεί σε αυτό και γενικά σε όλα τα καινούρια είναι ότι έχουν μόνο 6 πλήκτρα αριστερά, στο k95 χρησιμοποιώ 10 και θα μπορούσα βάλω και τα υπόλοιπα χωρίς να χρειάζεται να πατάω τα m1 m2 m3 πάνω στο πληκτρολόγιο κάθε φορά που θέλω κάτι...

Link to comment
Share on other sites

Δεκτό, απλώς δεν έχουν ανάγκη όλοι για τόσα πολλά macro keys. Με τον χώρο όμως που έχει στα πλάγια θα προτιμούσα να είχε μια σειρά ακόμα από έξτρα πλήκτρα παρά αυτές τις μπάρες που έχει τώρα.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Ακριβώς! Θα μπορούσαν να μας κάνουν την ζωή ευκολότερη, για να δώσω μια ιδέα στο k95 τα πάνω 6 τα έχω για να ανοίγω κατευθείαν τους 3 σκληρούς και συγκεκριμένους φακέλους όπως η μουσική μου οι σειρές μου κλπ τα μεσαία για copy paste cut select all και τα κάτω βάζω ακόμα και κωδικούς! Όταν μάθεις μηχανικά που βρίσκεται το κάθε πλήκτρο όλα γίνονται πολύ πιο απλά τσεκάρετέ το όσοι δεν έχετε ιδέα για τι πράγμα μιλάω :)

 

Θέλω rgb πληκτρολόγιο αλλά οι εταιρείες δεν θέλουν να μου πουλήσουν. :hehe:

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ε ναι για αυτόν που χρησιμοποιεί τυφλό σύστημα ειδικότερα τα Copy, paste, cut, select all είναι ψωμοτύρι. Μη σου πω πως επειδή θα πρέπει να σηκώνω το χέρι  (λόγω απόστασης) θα με δυσκολεύει περισσότερο από τα ctrl+c, ctrl+v, ctrl+x, ctrl+a, etc. Άσε που αν κάτσεις σε άλλο pc ενδέχεται να ξεχάσεις τα shortcuts. Ωστόσο σε κάποιες περιπτώσεις βολεύουν (π.χ. άνοιγμα προγραμμάτων).

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Θα θελα καποια στιγμη να ειχα ενα να κανω επιτελους συγκριση με το gaming της microsoft που εχω , να δω ποσο διαφορετικη αισθηση εχει στο gaming ενα μηχανικο keyboard

Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, viperlesgr said:

Θα θελα καποια στιγμη να ειχα ενα να κανω επιτελους συγκριση με το gaming της microsoft που εχω , να δω ποσο διαφορετικη αισθηση εχει στο gaming ενα μηχανικο keyboard

Ίσως σε βοηθάει στο να κάνεις κάποια πράγματα λίγο πιο γρήγορα κάποια πράγματα, αλλά όχι λόγω διακοπτών - περισσότερο ως προγραματιζόμενο. Αλλά ως εκεί, μην περιμένεις θαύματα.

Η διαφορά είναι στην πληκτρολόγηση παρά στα WASD.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now