maska79

Ταινίες & Σειρές...

Recommended Posts

Η μακράν αγαπημένη μου ταινία είναι το Matrix (το πρώτο μόνο τα άλλα τα σκότωσαν λιγάκι ... το 2 μου άρεσε πολύ, μέχρι που είδα ότι ο άλλος μπορεί να βγάζει και σφαίρες από την καρδιά χωρίς εγχείριση ανοιχτής καρδιάς, χρησιμοποιώντας μόνο το χέρι του :hehe:, και το 3ο ήταν αποτυχία για μένα :(), γιατί πολύ απλά έπαιξε πολύ σημαντικό ρόλο στην εξέλιξη των visual effects.

Συνεχίζουμε με :

Godfather (όπως λέει και ο bro μου)

American History X (απίστευτη με όλη τη σημασία της λέξεως)

Pulp Fiction (κλασικό νομίζω)

Blow (μιλάμε για πολύ φούντα + κόκα έτσι ? :D - Προσοχή μην το χρησιμοποιήσετε σαν tutorial/guide/hints/tips :hehe:)

Bruce Almighty (Hehe, Jim Carey rulez ! :hehe:)

Είναι και άλλες πολλές που εκτιμώ ιδιαίτερα, αλλά δεν μου έρχονται τώρα ... Όποτε μου έρθουν θα γράψω ;)

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν....ότι μπορώ να θυμηθώ τώρα, θα παίξει update τακτικό :D

Από Epic:

Braveheart / Gladiator / Ben Hur / The Last Samurai / Lord of the Rings

Από WW2:

Thin Red Line / Saving Private Ryan / Letters From Iwo Jima / Flags of our Fathers / Band of Brothers (ταινία το θεωρώ :D)

Από Sci-Fi:

Matrix Trilogy / Star Wars Hexalogy

Από δράματα:

Mystic River / 25th Hour / This is England

Από Comic:

V for Vendetta / Sin City

---

Ξεχνάω ΠΑΡΑ πολλές, απλά ότι μου ήρθε πρόχειρο έγραψα :D

Movie addict :D

Edit: γράφαμε μαζί και δεν τα είδα :D

Σίγουρα το American History X και για μένα + η τριλογία Godfater + Pulp Fiction/Reservoir Dogs + Blow :T:

Επίσης κορυφαία τα City of God, Lord of War.

Πάντως για το Matrix, έχεις άδικο πιστεύω :D

Όλη την τριλογία τη θεωρώ απίστευτη, θα μπορούσα να συζητάω ώρες για τα κρυμμένα σενάρια :D

Link to comment
Share on other sites

Long time no see σε αυτό το thread. Από τις ταινίες που είδα τελευταία, δείτε οπωσδήποτε το Illuminati και το Knowing με τον Nicolas Cage.

Ένα μικρό sneak peak για όσους δεν έχουν ιδέα ποιο είναι το δεύτερο (δείτε τα δύο Video με τα ηχεία σας δυνατά σε youtube HD mode):

http://www.youtube.com/watch?v=LDqfmEd4fQ8

http://www.youtube.com/watch?v=3nYuPx5m4SI&feature=fvst

Link to comment
Share on other sites

Gran Torino, Changeling, Das Leben der Anderen, Il buono, il brutto, il cattivo , Slumdog Millionaire, The Curious Case of Benjamin Button, The Pursuit of Happyness, The Wrestler, WALL·E, όλα είναι ταινιάρες. Must

Link to comment
Share on other sites

Και τα 2 απόλυτες αποτυχίες.

Το Knowing ειδικά... η αποτυχία της αποτυχίας

Κοίτα το Illuminati το έχω διαβάσει και σε βιβλίο και γνωρίζω ότι δεν συγκρίνεται με την ταινία, όμως και πάλι η ταινία ήταν ωραία.

Τo Knowing ήταν πάρα πολύ καλό, βέβαια με ξενέρωσε απίστευτα στο τέλος.

Στο imdb έβαλα 6 στο Knowing πάντως.

Link to comment
Share on other sites

Το V for Vendetta είναι από τίς ελάχιστες ταινίες που έχω δεί εκτός tv, δηλαδή καθαρά επιλογή μου πάνω απο 3 φόρες.

Κορυφαίες ταινίες αναφέρονται παραπάνω , όπως Godfather, American X κλπ.

Μία ταινία που με συγκίνησε πολύ είναι το Reign over me , που ο Adam Sandler δίνει ρεσιτάλ σε δραματικό ρόλο ( ναι, μάλιστα!! ).

Επειδή όμως είμαι και fan των animations, Wall-e & Shrek και γενικότερα τα πιό παλιά, που προσφέρουν πολύ περισσότερο γέλιο απο οποιαδήποτε "κωμωδία"

Link to comment
Share on other sites

Ας πετάξω και εγώ την μοναδική ελληνική ταινία που μου αρέσει...

Ειδικά για τους Μακεδόνες είναι must!:D

"Ας περιμένουν οι γυναίκες"

Δείτε και 2 βιντεάκια:

No. 2

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν παιδιά, τώρα το βράδυ έβαλα και είδα το Trainspotting. Νούμερο 167 στο IMDB, με βαθμολογία 8,2/10 και 135k+ ψήφους. Η ταινία ήταν απλά ΦΑΝΤΑΣΤΙΚΗ. Με άγγιξε τόσο πολύ, σε σημείο που έπεσα για ύπνο και δεν μπορούσα να κοιμηθώ. Έφερνα στο μυαλό μου την ρεαλιστικότητα με την οποία απεικονίστηκε η ζωή ενός ναρκομανή και με έπιανε τρέμουλο, word.

Η ταινία είναι δράμα κατά κόρον, περιέχει όμως και στοιχεία black humor & crime.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now