Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους! Σκέφτομαι να αγοράσω ένα 2-bay NAS για το γραφείο, κυρίως για συγχρονισμό αρχείων (κειμένου, pdf & εικόνων) μεταξύ 2 pc και του NAS, για απομακρυσμένη πρόσβαση ακόμη και από το κινητό μου όταν λείπω από το γραφείο. Δεν επιθυμώ κάτι ιδιαίτερα ακριβό, απλά να είναι όσο το δυνατόν πιο αξιόπιστο και να κάνει τη δουλειά που θέλω, γύρω στα 150 ευρώ. Τείνω προς κάποιο από αυτά:

 

Αξίζει το Synology το κάτι παραπάνω στα χρήματα αυτά;

 

Σας ευχαριστώ πολύ!

Link to comment
Share on other sites

Μέχρι τι χωριτηκότητα σε ενδιαφέρει; Νομίζω ότι και τα 2 είναι ακριβές λύσεις αν δεν έχεις περιορισμό στη χωριτηκότητα. Εγώ χρησιμοποιώ για επαγγελματική χρήση το πρακάτω:

https://www.skroutz.gr/s/2379688/D-Link-ShareCenter-2-Bay-Cloud-Storage-DNS-320L.html

και είμαι απόλυτα ευχαριστημένος.

Edited by La_MoRt
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

22 minutes ago, La_MoRt said:

Μέχρι τι χωριτηκότητα σε ενδιαφέρει; Νομίζω ότι και τα 2 είναι ακριβές λύσεις αν δεν έχεις περιορισμό στη χωριτηκότητα. Εγώ χρησιμοποιώ για επαγγελματική χρήση το πρακάτω:

https://www.skroutz.gr/s/2379688/D-Link-ShareCenter-2-Bay-Cloud-Storage-DNS-320L.html

και είμαι απόλυτα ευχαριστημένος.

 

Από θέμα χωρητικότητας με ενδιαφέρει τουλάχιστον 8TB συνολικά, διότι ήδη διαθέτω έναν 4TB WD Purple και θέλω να αγοράσω ακόμη έναν για RAID1 στο μέλλον.

 

Καταρχάς, μιας και το ανέφερα, μήπως είναι κακή ιδέα να μπεί ένας WD Purple σε NAS; Θα υπάρξουν πιθανά προβλήματα/κίνδινοι με αυτήν την επιλογή; Απλά επειδή τον διαθέτω ήδη χωρίς να τον χρησιμοποιώ κάπου. Το ρωτάω γιατί οι RED "απευθύνονται" για NAS χρήση, όπως αναφέρει και η Western Digital.

 

Βασικά κυρίως από το NAS με ενδιαφέρει όπως ανέφερα τα εξής κυρίως:

  • Συγχρονισμός φακέλων μεταξύ 2-3 pc και του NAS
  • Πρόσβαση στα αρχεία από οπουδήποτε μέσω Dynamic DNS και κάποιου application για iOS (με ασφάλεια όμως, π.χ. χρήση TLS/SSL)
  • Να λειτουργεί 24/7 αξιόπιστα, χωρίς κολλήματα και να θέλει επανεκκινήσεις

Διαβάζω ότι τα Synology θεωρούνται από τα TOP ονόματα στο χώρο και μιας και δεν θέλω να αγοράζω/αντικαθιστώ συχνά τέτοια προϊόντα θα μπορούσα να διαθέσω και μέχρι 200 ευρώ για κάποιο που τα αξίζει, γι αυτό ανέφερα και το παραπάνω Synology.

 

Θεωρείς ότι δεν αξίζει τα παραπάνω χρήματα το συγκεκριμένο σε σύγκριση με το Zyxel & το D-Link που ανέφερες;

 

Σε ευχαριστώ για την απάντησή σου!

 

Link to comment
Share on other sites

Συγχρονισμό φακέλων τι εννοείς; Θέλεις να φτιάξεις ένα φάκελο δικτυακό μέσα στο NAS και να έχεις τη δυνατότητα να το βλέπεις μέσα από 3 διαφορετικές συσκευές; Όσο αναφορά το DynDNS μαζί σου αλλά τι ακριβώς θα κάνεις port forward κατευθείαν τα αρχεία σου στο internet και θα τα χτυπάς από browser? Δε γνωρίζω αν έχει κάποια εφαρμογή το συγκεκριμένο για τέτοια χρήση. Όσο για το τελευταίο που αναφέρεις το 24/7 αυτό δουλεύει σε RAID 1 εδώ και 1 1/2 χρόνο χωρίς το παραμικρό θέμα κάνει και sleep τους δίκσους ανάλογα πως θα το ρυθμίσεις. Σε γενικές γραμμές δεν υστερεί σε κάτι από τα άλλα και έχει τη μισή τιμή. Η Synology είναι top στο χώρο αλλά σε αυτά τα χρήματα που αναφέρεις εγώ θα προτιμούσα https://www.skroutz.gr/c/26/servers.html?keyphrase=hp+microserver

Link to comment
Share on other sites

Πάρε αυτό http://www.insomnia.gr/classifieds/hardware/fullpc/843752-server-unibrain-firenas-6tb/ και βάλτου freenas και νομίζω είσαι οκ είναι πολύ καλύτερο θεωρώ από τα νας του εμπορίου σε αυτήν την τιμή .

 

ομοιως θα μπορούσες με ένα παλιό pc σου

Link to comment
Share on other sites

57 minutes ago, La_MoRt said:

Συγχρονισμό φακέλων τι εννοείς; Θέλεις να φτιάξεις ένα φάκελο δικτυακό μέσα στο NAS και να έχεις τη δυνατότητα να το βλέπεις μέσα από 3 διαφορετικές συσκευές; Όσο αναφορά το DynDNS μαζί σου αλλά τι ακριβώς θα κάνεις port forward κατευθείαν τα αρχεία σου στο internet και θα τα χτυπάς από browser? Δε γνωρίζω αν έχει κάποια εφαρμογή το συγκεκριμένο για τέτοια χρήση. Όσο για το τελευταίο που αναφέρεις το 24/7 αυτό δουλεύει σε RAID 1 εδώ και 1 1/2 χρόνο χωρίς το παραμικρό θέμα κάνει και sleep τους δίκσους ανάλογα πως θα το ρυθμίσεις. Σε γενικές γραμμές δεν υστερεί σε κάτι από τα άλλα και έχει τη μισή τιμή. Η Synology είναι top στο χώρο αλλά σε αυτά τα χρήματα που αναφέρεις εγώ θα προτιμούσα https://www.skroutz.gr/c/26/servers.html?keyphrase=hp+microserver

 

Ως συγχρονισμό εννοώ να θέτω έναν φάκελο στο PC-1 να ενημερώνει τον αντίστοιχο φάκελο στο NAS, κάθε φορά που γίνεται edit κάποιο αρχείο, και αργότερα να έχω πρόσβαση από οποιονδήποτε άλλο client στον φάκελο στο NAS.

 

Διαφορετικά μπορεί να γίνει και αυτό που περιγράφεις εσύ, να υπάρχει κάποιος shared folder του NAS, αλλά θα προτιμούσα αυτό περι συγχρονισμού για την περίπτωση που το NAS είναι offline τα αρχεία να παραμένουν και στο PC-1.

 

Όσον αφορά το DDNS κομμάτι, ναι θέλω να έχω πρόσβαση σε κάποιους φακέλους και εκτός δουλειάς. Γι' αυτό και θέλω να υπάρχουν κάποιες δικλείδες ασφαλείας, π.χ. ποιοι έχουν πρόσβαση σε ποιους φακέλους, σύνδεση μέσω TLS/SSL κλπ

Πιστεύετε ότι είναι μεγάλο το ρίσκο;

 

58 minutes ago, asder said:

Πάρε αυτό http://www.insomnia.gr/classifieds/hardware/fullpc/843752-server-unibrain-firenas-6tb/ και βάλτου freenas και νομίζω είσαι οκ είναι πολύ καλύτερο θεωρώ από τα νας του εμπορίου σε αυτήν την τιμή .

 

ομοιως θα μπορούσες με ένα παλιό pc σου

 

Ευχαριστώ για την πρόταση αλλά προτιμώ να προβώ σε αγορά κάποιου καινούριου μηχανήματος, με εγγύηση κ.λπ.

 

Γενικότερα επειδή δεν θέλω να ασχοληθώ αρκετά με το στήσιμο και την υποστήριξη κάποιας custom-based λύσης, π.χ. HP Microserver με freenas κ.λπ., θα προτιμούσα κάτι "έτοιμο" που απλά να δουλεύει σωστά, αξιόπιστα και όσο το δυνατόν με περισσότερη ασφάλεια σε αυτό που περιέγραψα παραπάνω.

Link to comment
Share on other sites

Τα νας από εταιρίες συνήθως έχουν το δικό τους ddns.ισως να μην υπάρχει βέβαια στα πολύ μικρά μοντέλα και πρέπει να ανέβεις κανάλι 20αρικο σε τιμή

Link to comment
Share on other sites

Το συγχρονισμο δε τον εχω κανει ποτε γιατι δε το προτιμω αν δε λειτουργεισει κατι σωστα θα ψαχνεις να βρεις ποιο απο τα αρχεια ειναι πιο σωστα ενημερωμενα. Θα προτιμουσα τη λυση του δικτυακου φακελου που θα ειναι και σε raid και δε θα εχω αγχος για τιποτα. Οσο αναφορα το dyndns εγω δεν ειμαι υπερ αυτης της διαδικασιας σε παρομοια περιπτωση που ηθελα να εχω απομακρυσμενη προσβαση ειχα σηκωσει vpn για αυτη τη δουλεια για παν ενδεχομενο. Αν θελεις μπορω να το ψαξω αν εχει καποιο service για συγχρονισμο φακελων και να σου πω λεπτομερειες. Για την απομακρυσμενη προσβαση it's up to you.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να βάλεις κάποιο πρόγραμμα back up όπως το acronis και να το ρυθμίσεις να παίρνει τα αρχεία σου και να τα πηγαίνει στο nas ή οπουδήποτε αλλού όποτε κ όπως θέλεις.

Link to comment
Share on other sites

19 hours ago, La_MoRt said:

Το συγχρονισμο δε τον εχω κανει ποτε γιατι δε το προτιμω αν δε λειτουργεισει κατι σωστα θα ψαχνεις να βρεις ποιο απο τα αρχεια ειναι πιο σωστα ενημερωμενα. Θα προτιμουσα τη λυση του δικτυακου φακελου που θα ειναι και σε raid και δε θα εχω αγχος για τιποτα. Οσο αναφορα το dyndns εγω δεν ειμαι υπερ αυτης της διαδικασιας σε παρομοια περιπτωση που ηθελα να εχω απομακρυσμενη προσβαση ειχα σηκωσει vpn για αυτη τη δουλεια για παν ενδεχομενο. Αν θελεις μπορω να το ψαξω αν εχει καποιο service για συγχρονισμο φακελων και να σου πω λεπτομερειες. Για την απομακρυσμενη προσβαση it's up to you.

 

Ναι και εγώ διατηρώ τις επιφυλάξεις μου ως προς το θέμα της ασφάλειας του NAS, καθώς επιθυμώ να είναι 24/7 προσβάσιμο μέσω Internet. Αυτός είναι και ο κύριος λόγος που το χρειάζομαι, μιας και θέλω να έχω πρόσβαση σε σημαντικά αρχεία της δουλειάς από παντού. Τα δεδομένα είναι σημαντικά και δεν θέλω να τα διακινδυνέψω, γι' αυτό και ψάχνω ένα μηχάνημα που να παρέχει ασφαλές μεθόδους επικοινωνίας μέσω Internet.

 

Στο Synology είδα στο manual τους εξής τρόπους επικοινωνίας μέσω (και του) Internet:

Επίσης έχει εφαρμογή για δημιουργία VPN.

 

Μήπως να χρησιμοποιούσα τη σύνδεση μέσω QuickConnect για να μην μπω στη διαδικασία του DDNS ή μήπως θα ήταν καλύτερο εν τέλει να στραφώ προς κάποια υπηρεσία Cloud, έχοντας την ασφάλεια ως προτεραιότητα, αν και χάνεις από ιδιωτικότητα σε αυτήν την περίπτωση;

 

*QuickConnect allows client applications to connect to your Synology NAS via the Internet without the hassle of setting up port forwarding rules. QuickConnect can also work with Synology-developed packages, such as Audio Station, Video Station, Download Station, Surveillance Station, Photo Station, File Station, Note Station, CMS, Cloud Station, and mobile applications.

Edited by nadyj
Link to comment
Share on other sites

Οι υπηρεσιες cloud για αρχεια ειναι καλες αλλα εξαρταται και τον ογκο που συζηταμε. Αν μιλας για μεγαλο ογκο το κοστος ειναι υψηλο. Για εμενα το καλυτερο θα ηταν να βρισκεται πισω απο ενα firewall το NAS και να σηκωσεις ενα vpn και να εισαι σωστος ως προς την ασφαλεια των αρχειων σου. Απο τις παραπανω υπηρεσιες που αναφερεις για το synology δεν εχω χρησιμοποιησει ποτε καμια αλλα αν ηθελα ασφαλεια δε θα εμενα σε αυτες. Θα εκανα αυτο που σου προτεινα πιο πανω να εχω το κεφαλι μου ησυχο.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Τα αρκετά σημαντικά αρχεία να είναι το πολύ 2GB.

Ναι συμφωνώ μαζί σου, ο πιο ασφαλής τρόπος είναι αυτός που ανέφερες. Το θέμα είναι αυτό το QuickConnect, πως στο καλό δουλεύει; Μέσω p2p; Γιατι αναφέρει ότι δεν χρειάζεται να κάνεις port forwarding (άρα δεν κάνεις expose το NAS). Ή μήπως εγώ δεν έχω καταλάβει κάτι καλά;

Βέβαια αναφέρει εδώ ότι αν θες καλύτερο latency (άρα και καλύτερη ταχύτητα) μπορείς να κάνεις port forward τα αντίστοιχα ports.

Link to comment
Share on other sites

Έτσι όπως το παρουσιάζουν μου φαίνεται περισσότερο ασφαλές ως προς το κομμάτι της "έκθεσης" του NAS στο Internet μέσω ανοιχτών ports.

 

Αυτο δηλαδή στην ουσία που κάνεις είναι να πληκτρολογείς το https://Quickconnect.to/YourID βάζεις τα login στοιχεία σου και έχεις πρόσβαση στα αρχεία, όπως δηλαδή και σε μια Cloud υπηρεσία.

 

Σωστά ή λέω χαζομάρες;

Link to comment
Share on other sites

Πιθανόν να είναι κάτι τέτοιο ότι και να σου πω θα είναι ψέματα καθώς δε το έχω χρησιμοποιήσει και δεν έχω άποψη επί του θέματος. Επίσης δε ξέρω τι ασφάλειες παρέχει το συγκεκριμένο να σου πω την αλήθεια. Δε νομίζω ότι η συγκεκριμενη διαδικασία είναι σφαλείς αρκετά από ότι είδαι λίγο και στο manual που έβαλες πιο πάνω. Έχεις πρόσβαση στον υπολογιστή του χώρου απομακρυσμένα και αν ναι πως το κάνεις αυτό απλά έχεις κάνει port forward το PC? Επίσης αν όπως μου λες τα σημαντικά αρχεία είναι χωρητικότητας 2 GB μπορείς πολύ εύκολα να χρησιμοποίησεις και ένα λογαριασμό dropbox ο οποίος για τα 2GB είναι και free.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now