MetallicGR

Οι 8ης γενιάς Cannon Lake ταχύτεροι κατά 15% από τους Kaby Lake

Recommended Posts

Η Intel σε ενημέρωση των επενεδυτών ανέφερε με σχετικό slide της πως οι επερχόμενοι επεξεργαστές Cannon Lake θα είναι πάνω από 15% ταχύτεροι από τα αντίστοιχα Kaby Lake μοντέλα τους.

 

Η εν λόγω γενιά θα κατασκευάζεται και αυτή στα 14nm FinFET ενώ όπως αναφέρεται πρόκειται για "εξέλιξη του νόμου του Μούρ". Ως ένα απλό slide σε μια ενημέρωση επενδυτών δεν γίνονται γνωστές λεπτομέρειες για την αρχιτεκτονική και τις βελτιώσεις με μεγαλύτερη ανάλυση, όμως αυτό που αφήνεται να εννοηθεί είναι πως ο υποτιθέμενος Core i7 8700K θα είναι πάνω από 15% ταχύτερος από έναν 6700/7700K κάτι που ίσως η Intel καταφέρει απλά αυξάνοντας κι άλλο τη συχνότητα λειτουργίας, έχοντας βελτιώσει ακόμη περισσότερο τα yields των 14nm.

 

 

 

 

26da1b08bc2d.jpg

 

 

 

Πηγή.

Βρείτε μας στα Social:  twitter.jpggplus.jpgfb.jpginsta.jpgyt.png

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Αυτό που θα εκτόξευε την ίντελ στην κορυφή και θα μείωνε στο ελάχιστο τον ανταγωνισμό θα ήταν να παραμείνουν όλοι οι pentium με ht οι ι3 να γίνουν 4 πύρηνοι οι ι5 4 πύρηνοι με ht και οι i7 6 πύρηνοι με ht και όλα αυτά στην mainstream αγορά.Ξέρω ότι αυτό που λέω είναι ουτοπικό,παρόλα αυτά μπορεί κάποιος να ονειρεύετε...

Link to comment
Share on other sites

6 hours ago, FeelsBadMan said:

Αυτό που θα εκτόξευε την ίντελ στην κορυφή και θα μείωνε στο ελάχιστο τον ανταγωνισμό θα ήταν να παραμείνουν όλοι οι pentium με ht οι ι3 να γίνουν 4 πύρηνοι οι ι5 4 πύρηνοι με ht και οι i7 6 πύρηνοι με ht και όλα αυτά στην mainstream αγορά.Ξέρω ότι αυτό που λέω είναι ουτοπικό,παρόλα αυτά μπορεί κάποιος να ονειρεύετε...

 

Εκεί θα πάνε.
6πύρηνοι i7 έρχονται με τους Coffee.
Για 4 πύρηνοι i3 παίζεται, αλλιώς στους Cannon.

Link to comment
Share on other sites

On 2/10/2017 at 7:24 PM, billpeppas said:

 

Εκεί θα πάνε.
6πύρηνοι i7 έρχονται με τους Coffee.
Για 4 πύρηνοι i3 παίζεται, αλλιώς στους Cannon.

Το θέμα είναι να μην ξεπεράσουν τιμολογιακά τον 5820κ η 6800κ

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, billpeppas said:

Ακόμα δεν έχουν έρθει οι επίσημες πτώσεις τιμών, αλλά έτσι για αρχή για να μάθετε να αντιμιλάτε μερικοί :D

 

http://www.microcenter.com/product/463393/Core_i7-6800K_Broadwell_34_GHz_LGA_2011-3_Boxed_Processor

 

6800K 6-cores / 12 threads @ $359. 

Και -30 ακόμα αν αγοράσεις μητρική παίρνεις 6 πύρινο με 320....

Link to comment
Share on other sites

14 hours ago, billpeppas said:

Ακόμα δεν έχουν έρθει οι επίσημες πτώσεις τιμών, αλλά έτσι για αρχή για να μάθετε να αντιμιλάτε μερικοί :D

 

http://www.microcenter.com/product/463393/Core_i7-6800K_Broadwell_34_GHz_LGA_2011-3_Boxed_Processor

 

6800K 6-cores / 12 threads @ $359. 

 

Μέχρι να πας Αμερική ο ίδιος να πάρεις από το Microcenter, μπορείς να πάρεις τον R7 1700 με Cooler στα 359 Ευρώ  (8-Cores / 16 Threads 65W TDP) από Γερμανία που είναι πιο γρήγορος, με χαμηλότερη κατανάλωση και καινούργια πλατφόρμα ;)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Το καινούργια πλατφόρμα μου άρεσε.

Και γενικότερα η άσχετη με το post μου απάντηση.

 

By the way το νέα πλατφόρμα από πότε έγινε κάτι το καλό ?
Δηλαδή αν η νέα πλατφόρμα έχει teething problems ( π.χ. 4 DIMM overclock, SATA/m.2 bandwidth, οτιδήποτε τέλος πάντων ) είναι καλό bonus ?

 

Και τι σχέση έχει το post σου με αυτό που είπα ? ( ότι δηλαδή θα πέσουν οι τωρινές τιμές των Intel και ότι η επόμενη γενιά θα έχει 6πύρηνους κάτω από τα 400€ )

Link to comment
Share on other sites

Όπως λέει και ο @Aten-Ra, πρόκειται για πώληση με παραλαβή από το κατάστημα (ΗΠΑ). Επίσης δεν αφορά 8η γεννιά.

  • Πριν από 2 εβδομάδες περίπου εμφανίστηκε αγγελία στο skrutz για GTX 980 στα 250,00€. Σε 2 μέρες οι αγγελία έγραφε εξαντλήθηκε και σε 5 μέρες δεν υπάρχει καν. Το αυτό μπορεί να μην ισχύει για την εν λογω αγγελία.
  • Το ιστορικό της Intel δεν μου "δείχνει" τέτοιες τιμές.
  • Εκτός των άλλων όταν η Intel βγάλει i7 6-cores, θεωρητικά θα είναι ανώτεροι των Ryzen, άρα και ακριβότεροι αυτών.

 

Μακάρι να είναι έτσι όπως τα λέει ο @billpeppas, αλλά ακόμα δεν πίθομαι για τους παραπάνω λόγους.

 

Υ.Γ. @billpeppas επειδή μάλλον αναφέρεσαι σε εμένα καθώς δεν υπάρχει άλλη διαφωνία στο συγκεκριμένο thread, αντιμιλάω = μιλώ με τρόπο αναιδή σε κάποιον που θα έπρεπε να σέβομαι.

Προσωπικά δεν αντιμιλάω σε κανέναν, καθώς τους σέβομαι όλους και δεν έχω κανένα προσωπικό με κανέναν. Εκφράζω τις απόψεις μου και τα ερωτήματά μου. Προφανώς η σύνταξη είναι ατυχής.

Edited by stavros
Link to comment
Share on other sites

Οι τιμές που βλέπεις θα μεταφερθούνε σε όλα τα καταστήματα online & local.

 

Τα υπόλοιπα εδώ θα είμαστε όταν βγουν οι Coffee Lake, περιμένω τότε να μου πείς "είδες Bill, έκανες λάθος" :D

Link to comment
Share on other sites

21 hours ago, billpeppas said:

Ακόμα δεν έχουν έρθει οι επίσημες πτώσεις τιμών, αλλά έτσι για αρχή για να μάθετε να αντιμιλάτε μερικοί :D

 

http://www.microcenter.com/product/463393/Core_i7-6800K_Broadwell_34_GHz_LGA_2011-3_Boxed_Processor

 

6800K 6-cores / 12 threads @ $359. 

 

Τελικά είναι ή δεν είναι επίσημη απόφαση της Intel; Γιατί αν είναι, πως και δεν έχει πέσει σε newegg και amazon.:hmmm:

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω πως είναι ξεκάθαρο το τι έγραψα.

 

ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΕΡΘΕΙ ΕΠΙΣΗΜΕΣ ΠΤΩΣΕΙΣ ΤΙΜΩΝ

a.k.a. δεν έχει δώσει η Intel εντολή για μειώσεις ( πρέπει να παρθούν αποφάσεις, να γίνουν οι κατάλληλες κινήσεις στο λογιστήριο, να πάρουν τα refunds οι προμηθευτές, κλπ ).

 

Πρός το παρών είναι κίνηση των Microcenter, αλλά πίστεψέ με, κανένας δεν κάνει κάτι τέτοιο δίχως να έχει από πίσω το backing του ;)

 

Anyway, για να μην κολλάμε στις λεπτομέρειες.

Έχω πεί για 380€ 6πύρηνος i7 με τους Coffee Lake.

Γραπτά είναι και μένουν.
Λίγη υπομονή ;)

Link to comment
Share on other sites

9 hours ago, billpeppas said:

Το καινούργια πλατφόρμα μου άρεσε.

Και γενικότερα η άσχετη με το post μου απάντηση.

 

By the way το νέα πλατφόρμα από πότε έγινε κάτι το καλό ?
Δηλαδή αν η νέα πλατφόρμα έχει teething problems ( π.χ. 4 DIMM overclock, SATA/m.2 bandwidth, οτιδήποτε τέλος πάντων ) είναι καλό bonus ?

 

Και τι σχέση έχει το post σου με αυτό που είπα ? ( ότι δηλαδή θα πέσουν οι τωρινές τιμές των Intel και ότι η επόμενη γενιά θα έχει 6πύρηνους κάτω από τα 400€ )

 

Καινούργια πλατφόρμα σημαίνει ότι του χρόνου μπορώ να βάλω RYZEN+ και μετά Ryzen++,  η Intel 2011-V3 με το Χ99 είναι πεθαμένη αφού σε 6 μήνες θα την αλλάξει με το Socket 2066.

 

Επίσης, που είδες πρόβλημα με το Bandwidth στα SATA και το M2 ?? Αυτό το πρόβλημα το έχει η Intel με το Socket 1151 ακομα και στα μεγάλα Chipset όπως το Ζ170/270. Ο Ryzen δεν έχει πρόβλημα με τα SATA και τα M2 αφού τα Lanes είναι κατευθείαν από το CPU και όχι μέσο του DMI 3.0.

 

Όσο για την τιμή στο MicroCenter,  αυτή είναι προωθητική ενέργεια ΜΟΝΟ του MicroCenter και δεν είναι η πρώτη φορά που βάζει χαμηλές τιμές σε Intel CPUs. Έχει βάλει και τον 6700Κ στα $250 αλλά η Intel δεν έριξε τιμές.  

 

Για Coffelake 6-core θα πρέπει να περιμένεις κάνα χρόνο, το νωρίτερο είναι για Q1 2018. Μέχρι τότε ο R5 και ο R7 Ryzen θα είναι ότι καλύτερο μπορείς να πάρεις στα λεφτά τους. ;)

 

Ps. To X99 έχει το παλιό DMI 2.0 με το μισό Bandwidth από ότι έχει ο Ryzen, και ο Core i7 6800Κ έχει μόνο 28 PCIe Lanes. Που σημαίνει ότι αν βάλεις έναν M2 με σύνδεση στο X99 θα φάει μπουκάλα στην σύνδεση από Χ99 στο CPU λόγο του μισού Bandwidth που έχει το DMI 2.0.

Edited by Aten-Ra
Link to comment
Share on other sites

Κάποιες φορές νοιώθω πολύ έξυπνος ή πολύ χαζός.
Προφανώς δεν επικοινωνούμε.


Λέω ότι οι τιμές δεν είναι επίσημες, δηλαδή ότι ήταν πρωτοβουλία του καταστήματος.

Όμως, θα δείς λέω, πως εκεί θα πάνε και στα κανονικά σε λίγες μέρες.
 

Για τα λοιπά, προφανώς ή λέξη π.χ. δεν φαίνεται να γίνεται κατανοητή.

Δεν είπα ότι έχει προβλήματα, λέω παράδειγμα.

Με τις μνήμες είναι υπαρκτό το θέμα όταν παίζεις με 4 DIMMs, όπως επίσης και με 2 DIMMs πάλι δεν μπορεί να τις πάει τόσο ψηλά όσο πάνε στα Intel.

 

Για τα λοιπά, θα τα δούμε στην πράξη, γιατί πρός το παρών τα κορυφαία m2 SSD βγάζουν τα καλύτερα νούμερα σε Intel συστήματα πρός το παρών.

Μένει να δούμε τον ισχυρισμό σου για το bottleneck σε Intel, περιμένουμε να δούμε υψηλότερα νούμερα σε bandwidth & latency με τα ίδια SSD σε X370 + Ryzen systems.

Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, billpeppas said:

Κάποιες φορές νοιώθω πολύ έξυπνος ή πολύ χαζός.
Προφανώς δεν επικοινωνούμε.


Λέω ότι οι τιμές δεν είναι επίσημες, δηλαδή ότι ήταν πρωτοβουλία του καταστήματος.

Όμως, θα δείς λέω, πως εκεί θα πάνε και στα κανονικά σε λίγες μέρες.
 

Για τα λοιπά, προφανώς ή λέξη π.χ. δεν φαίνεται να γίνεται κατανοητή.

Δεν είπα ότι έχει προβλήματα, λέω παράδειγμα.

Με τις μνήμες είναι υπαρκτό το θέμα όταν παίζεις με 4 DIMMs, όπως επίσης και με 2 DIMMs πάλι δεν μπορεί να τις πάει τόσο ψηλά όσο πάνε στα Intel.

 

Για τα λοιπά, θα τα δούμε στην πράξη, γιατί πρός το παρών τα κορυφαία m2 SSD βγάζουν τα καλύτερα νούμερα σε Intel συστήματα πρός το παρών.

Μένει να δούμε τον ισχυρισμό σου για το bottleneck σε Intel, περιμένουμε να δούμε υψηλότερα νούμερα σε bandwidth & latency με τα ίδια SSD σε X370 + Ryzen systems.

 

Για τις μνήμες δεν μπορώ να απαντήσω.

 

Για το Bandwidth είναι απλό, το DMI 2.0 έχει το μισό Bandwidth από το DMI 3.0 που είναι x4 PCIe 3.0. Αν δεν βάλεις τον M2 σε θύρα με x4 PCIe Gen 3.0 lanes έφαγες μπουκάλα.

 

Στο Χ99 μερικές μητρικές έχουν θύρες Μ2 που παίρνουν από το CPU 4x PCIe Gen 3.0 lanes. Άλλες όμως μητρικές παίρνουν από το Χ99 και εκεί έχεις μπουκάλα λόγο του DMI 2.0.

 

Στο 1151 που έχει DMI 3.0 (4x PCIe Gen 3.0) μπορείς να βάλεις ένα Μ2 και να πάρεις όλο το Bandwidth, αν όμως βάλεις και δεύτερο HDD η USB 3.0 κλπ η δεύτερο Μ2, άμεσος έχεις μπουκάλα στην σύνδεση από το Chipset (DMI 3.0) με το CPU.

 

Στον Ryzen η πρώτη θύρα  Μ2 είναι απευθείας από το CPU με 4x PCIe Gen 3.0 lanes και μόνο η δεύτερη είναι από το Chipset (X370) με 2x PCIe Gen 3.0 lanes (για την ακρίβεια είναι 4x Gen 2.0).

Edited by Aten-Ra
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now