PaokToTheBone

fps drops και spikes με 1060gtx

Recommended Posts

Χαιρετω το forum.

 

Το συστημα μου αποτελειται απο

 

CPU                             i7 4790

MOTHERBOARD         H97-HD3 (GIGABYTE)

RAM                            2 X 8 GB HYPER X FURY (1866)

GPU                            NVIDIA GEFORCE 1060GTX 6GB (GIGABYTE WINDFORCE)

 

Το Σεπτεμβριο που μας περασε αλλαξα καρτα γραφικων (απο την 960gtx 2 GB στην 1060gtx 6b).

Το μονο παιχνιδι που παιζω τελευταια ειναι Dota 2.

Mε τη 960gtx και τις ρυθμισεις τους παιχνιδιου σε ο,τι υψηλοτερο υπαρχει,ειχα 140-150 fps σταθερα. (αναλυση 1920x1080).

Εβαλα λοιπον την νεα καρτα,εκανα καθαρη εγκατασταση του λειτουργικου (win 10 pro ,64bit , με ολες τις ενημερωσεις).

 

Εχω βαλει fps max 140 fps τα ,οποια δεν τα πιανει, και εχει 120-130 και οταν στο παιχνιδι αρχισει να γινεται καποια "μαχη" η καποιες ενεργειες τελος παντων πεφτω στα 90 fps και ισως πιο κατω.Ειδικα σε μεγαλες "μαχες" τρωω spikes και τα fps πεφτουν στα 10.

 

Ψαχνοντας για το προβλημα μου στο internet βρηκα καποιους με παρομοιο θεμα στα fps και στο τελος ριχνανε το φταιξιμο στα drivers.

 

Kαποιες απο τις ενεργειες τις οποιες εχω κανει μεχρι τωρα.

Εχθες το βραδυ ξαναεκανα καθαρη εγκατασταση. (Λειτουργικο,ενημερωσεις,drivers(καρτας γραφικων,ηχου,δυκτιου,chipset),καθαρη εγκατασταση steam και του παιχνιδιου(dota2))

 

Στον πινακα ελεγχου της NVIDIA εχω ρυθμισει

 

MANAGE 3D SETTINGS -> PROGRAM SETTINGS -> POWER MANAGEMENT MODE -> PREFER MAXIMUM PERFORMANCE

 

MANAGE 3D SETTINGS -> PROGRAM SETTINGS ->MULTI DISPLAY/MIXED GPU -> SINGLE DISPLAY PERFORMANCE

 

MANAGE 3D SETTINGS -> PROGRAM SETTINGS ->VERTICAL SYNC -> OFF

 

Στις ρυθμισεις του παιχνιδιου ειναι ολα maxxed και επιλεγμενα εκτος απο το VSYNC.

Επισεις στο Display mode εχω την επιλογη exclusive fullscreen.

 

Εχω κλεισει και το DVR απο το XBOX application

 

Ενας φιλος μου με παρομοιο αλλα καλυτερο  επεξεργαστη (i7 6700) και καρτα 970gtx παιζει στα 140fps με ανοιχτο το DVR του XBOX application σταθερα οτι και να γινει, οπως επαιζα και εγω με την 960 πριν την αλλαγη.

 

Κανω κατι λαθος? Γνωριζει κανεις τι συμβαινει και ενω θεωρητικα η 1060 ειναι καλυτερη απο την 960 σε αυτο το παιχνιδι δεν ανταποκρινεται?

 

Eιναι οντως θεμα driver, και απλα καποια στιγμη θα διορθωθει? Εχει προβλημα η καρτα μου και χρειαζεται αντικατασταση?

 

 

Σας ευχαριστω.

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα 

δυσκολη η περιπτωση σου...

το πιο πιθανο ειναι κανα κολλημα driver και win 10 (λεγανε οτι και καποια update του νοεμβριου κανανε τετοια)

 

τι τροφοδοτικο εχεις?

driver για τη μητρικη εβαλες απο το σιτε της gigabyte?

αν οχι δοκιμασε το driver για τη καρτα ηχου απο τη gigabyte γιατι παιζει και αυτο το σεναριο κολληματος απο τον driver ηχου 

δωσε μας και αν μπορεις γραφημα με χρονισμους ταση θερμοκρασιες usage για επεξεργαστη και καρτα (πχ απο hwinfo)

Link to comment
Share on other sites

13 minutes ago, HyperionX said:

καλησπερα 

δυσκολη η περιπτωση σου...

το πιο πιθανο ειναι κανα κολλημα driver και win 10 (λεγανε οτι και καποια update του νοεμβριου κανανε τετοια)

 

τι τροφοδοτικο εχεις?

driver για τη μητρικη εβαλες απο το σιτε της gigabyte?

αν οχι δοκιμασε το driver για τη καρτα ηχου απο τη gigabyte γιατι παιζει και αυτο το σεναριο κολληματος απο τον driver ηχου 

δωσε μας και αν μπορεις γραφημα με χρονισμους ταση θερμοκρασιες usage για επεξεργαστη και καρτα (πχ απο hwinfo)

Tροφοδοτικο corshair vs550 (τον αυγουστο το αγορασα)

Oλοι οι driver απο το site της nvidia και της gigabyte αντιστοιχα.Το διαβασα και εγω αυτο για τον driver του ηχου στο toms hardware.

 

To γραφημα πως το παραγω?

Untitled.png

Link to comment
Share on other sites

Όταν ανοίγεις το hwinfo επέλεξε sensor only  και μετά διαλέγεις ποια τιμή να σου δείχνει σε γράφημα 

Μόλις του σεταρεις άστο να  δουλεύει 

Και άνοιξε να παίξεις...θα συνεχίσει να γράφει αυτο

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now