MetallicGR

Τα χαρακτηριστικά της RX Vega αποκαλύπτει η AMD

Recommended Posts

Τα  κύρια χαρακτηριστικά της επερχόμενης γενίας καρτών γραφικών από την AMD, ανακοινώθηκαν ακόμη μια φόρα. Το High-Bandwidth Cache Controller, η Next-Gen Compute Unit είναι κάποια από αυτά. 


Το High-Bandwidth Cache Controller, παρουσιάστηκε μέσω του Deus EX Mankind Divided και έδειξε μια σημαντική βελτίωση μιας και πρόκειται για μια ταχύτατη cache που βρίσκεται στο rendering pipeline, ενώ η εταιρία υποστηρίζει ότι θα δούμε βελτίωση έως και 50% στα average και έως 100% καλύτερα minimum framerates.


Ο Raja Koduri, παρουσίασε επίσης το Rapid Packed Math ή RPM, το οποίο ενισχύει τις υπολογισιτκές ικανότητες του πυρήνα Vega, ενώ στο demo του TressFX benchmark, όπου είδαμε μισό εκατομμύριο περισσότερα strands ανα δευτερόλεπτο μέσω των half precision (FP16) shaders.


Η AMD παρουσίασε και το Radeon Virtualized Encoding το οποίο θα κάνει την Vega αρχιτεκτονική διαθέσιμη σε εκατομμύρια χρήστες μέσω του cloud, κάτι σαν το GeForce Now της NVIDIA, ενώ προσβάσιμη θα είναι και από τη πρώτη ημέρα κυκλοφορίας της κάρτας στην αγορά.

 

 

AMD-Vega-1.jpg

AMD-Vega-2.jpg

AMD-Vega-3.jpg

Rapid-Math-Demo.jpg

Vega-avaibility.jpg

Vega-Summary.jpg

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Μόνο σε εμένα φάνηκαν πως είναι διαφορετικά τα settings στο Deus Ex μεταξύ HBCC on & off ? :D

 

Κατά τα άλλα, μια από τις πιο βαρετές παρουσιάσεις ever, μπόλικο μπλα μπλά για το τίποτα.

Μερικά από τα VR games ( που μας έπρηξαν με το νέο 3D... εεε το VR ) που έδειξαν θα ντρεπόμουν να τα παρουσιάσω αν τα είχα φτιάξει εγω :D

 

Ελπίζουμε η κάρτα να αποδίδει πολύ καλύτερα από το PR τμήμα της AMD για το event αυτό καθώς και από τους συνομιλητές/guests φούλ στην αμηχανία, αβεβαιότητα και προχειρότητα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Έχει poll στο techpowerup για πιο event ήτανε καλύτερο...

και είναι μπροστά της AMD από της nvidia...

Ώρες ώρες τα fanboys της AMD είναι χειρότερα και από της Apple..

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Θέλουμε να δούμε επιδόσεις 1080ti αλλιώς ας μην την κυκλοφορήσουν καν.Είχαν άπειρο χρόνο να είναι ανταγωνιστικοί επομένως ελπίζω να δούμε κάτι σύντομα.!

Link to comment
Share on other sites

Quote

Θέλουμε να δούμε επιδόσεις 1080ti αλλιώς ας μην την κυκλοφορήσουν καν.Είχαν άπειρο χρόνο να είναι ανταγωνιστικοί επομένως ελπίζω να δούμε κάτι σύντομα.!

 

Και μόλις γίνει αυτό ο ήλιος θα αρχίσει να περιστρέφεται γύρο από την γη...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

54 minutes ago, venisk said:

 

Και μόλις γίνει αυτό ο ήλιος θα αρχίσει να περιστρέφεται γύρο από την γη...

Χαχαχα...Θα ήταν ευχάριστη έκπληξη.Ουτως η άλλως φέτος είναι η χρονιά τους.

Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, venisk said:

Φίλε προχτές είδα την moana, αλήθεια τρομερό παιδικό χτες είδα το passengers πολύ ωραία ταινία :hehe: Δεν ξέρω αν καταλαβαίνεις.... 

Ωραία είναι 2 διαφορετικά πράγματα.Παρόλα αυτά δεν παύει να είναι η μόνη εταιρία η οποία είναι αν μη τι αλλο τεχνολογικά πρωτοπόρα. Και όσο αναφορά τις κάρτες γραφικών τους δεν παύει να είναι πολύ ακλύτερη επένδυση από τις αντίστοιχες nvidia. Να σου φέρω ένα παράδειγμα με την fury x και την 980ti.Μπορεί να μην είχε την απόδοση που όλοι περίμεναν όταν είχε πρωτοβγεί, αλλά σήμερα μιλάμε ότι σε αρκετές περιπτώσεις η 980τι μένει πίσω. Οπότε είναι πολύ σοβαρός παράγωντας ότι όταν κάνεις μια επένδυση σε μια κάρτα των 650+ ευρώ δεν θα ήθελες να σου κρατήσει λιγότερο σε σχέση με τον ανταγωνιμσό. 

Link to comment
Share on other sites

Πραγματικά αυτό το πράγμα κάποια στιγμή πρέπει να σταματήσει. Διαβάζω την σελίδα εδώ και κάποια χρόνια και απορώ ώρες ώρες με κάποιους. Είπαμε να 'συμπαθείς' κάποια εταιρεία αλλά όχι να είσαι απλά ένα τρελαμένο fanboy που κράζει όλα και όλους. Δηλαδή είχες ας πούμε την fury και δεν σε κάλυπτε? Ακούω όλη την ώρα έχει μείνει πολύ πίσω η AMD στις gpu γιατί δεν έβγαλε νέα fury. Δηλαδή αν βγει με το καλό η vega και πατάει την καινούργια ti μετά θα κάνουμε κανα μνημόσυνο στην NVIDIA? Γιατί άμα δεν κάνω λάθος η tesla πάνε για 2018. Εμένα προσωπικά δεν με νοιάζει καν το flagship της AMD. Αυτό που βλέπω τα τελευταία χρόνια είναι το ξύλο που τρώει η αγαπημένη σου εταιρεία στις κάτω κατηγορίες(εκεί που αγοράζω και εγώ δλδ) με εξαίρεση 1060vs480 που είναι στα ίδια. Τέλος αφού το θεωρείς τόσο εύκολο να φτιάξεις μια ανταγωνιστική gpu η άλλη αγαπημένη INTEL που είναι? Ξέχασα. Μάλλον θα παλεύει να πουλήσει κανα modem με τους καταναλωτές να προσπαθούν να βρουν αυτά της QUALCOMM. Sorry για αυτό το post που μάλιστα είναι και το πρώτο αλλά με όλα αυτά που διαβάζω τόσο καιρό δεν μπορούσα να κάνω κάτι καλύτερο.

Link to comment
Share on other sites

Παίζω 4096 χ 2160 και όχι όταν βγήκε η fury x δεν με κάλυπτε, για την ακρίβεια δεν με καλύπτει ούτε τώρα, η intel που κολλάει στο συγκεκριμένο θέμα? Επίσης τι με αφορά η κατηγορία που παίζεις? Εδώ μιλάμε για την κορυφαία κάρτα της εταιρείας και αυτό σχολιάζουμε.

 

Μου αρέσει που το πρώτο σου ποστ είναι αυτό και λες ότι διαβάζεις την σελίδα αρκετά χρόνια.....

 

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

33 minutes ago, marco7 said:

Πραγματικά αυτό το πράγμα κάποια στιγμή πρέπει να σταματήσει. Διαβάζω την σελίδα εδώ και κάποια χρόνια και απορώ ώρες ώρες με κάποιους. Είπαμε να 'συμπαθείς' κάποια εταιρεία αλλά όχι να είσαι απλά ένα τρελαμένο fanboy που κράζει όλα και όλους. Δηλαδή είχες ας πούμε την fury και δεν σε κάλυπτε? Ακούω όλη την ώρα έχει μείνει πολύ πίσω η AMD στις gpu γιατί δεν έβγαλε νέα fury. Δηλαδή αν βγει με το καλό η vega και πατάει την καινούργια ti μετά θα κάνουμε κανα μνημόσυνο στην NVIDIA? Γιατί άμα δεν κάνω λάθος η tesla πάνε για 2018. Εμένα προσωπικά δεν με νοιάζει καν το flagship της AMD. Αυτό που βλέπω τα τελευταία χρόνια είναι το ξύλο που τρώει η αγαπημένη σου εταιρεία στις κάτω κατηγορίες(εκεί που αγοράζω και εγώ δλδ) με εξαίρεση 1060vs480 που είναι στα ίδια. Τέλος αφού το θεωρείς τόσο εύκολο να φτιάξεις μια ανταγωνιστική gpu η άλλη αγαπημένη INTEL που είναι? Ξέχασα. Μάλλον θα παλεύει να πουλήσει κανα modem με τους καταναλωτές να προσπαθούν να βρουν αυτά της QUALCOMM. Sorry για αυτό το post που μάλιστα είναι και το πρώτο αλλά με όλα αυτά που διαβάζω τόσο καιρό δεν μπορούσα να κάνω κάτι καλύτερο.

Φουριοζος ήρθες...

Εσύ που κοιτάζεις τη κάτω κατηγορία 

Αγόρασε rx 460..δε σου είπε κανείς τπτ

Επειδή όμως κάποιοι παίζουν σε 2κ και 4κ  και κάποιοι απλά θέλουν το καλύτερο και το πληρώνουν αδρα μαλιστα κοιτάζουν στη high end κατηγορία..

Όταν η Fury X είναι 30 και 40 % πίσω από 1080... τι να πάρεις?

Για τη 1080 ti δε μιλάω καν...

Άμα βγει το vega και πατάει την 1080ti

Εμείς πρώτα ο Θεός εδώ θα μαστε

 

Τώρα για τα υπόλοιπα περί ιντελ

Μάλλον κρύβουν χρόνια πικρα

Edited by HyperionX
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Επειδή έκανα εγγραφή τώρα σημαίνει ότι δεν παρακολουθώ το site? Γελάει ο κόσμος venisk. Από το 12 παρακολουθώ το site. Άμα δεν σου αρέσει ή δεν με πιστεύεις δικό σου πρόβλημα/θέμα. Ποίος είπε να πας σε fury τώρα αφού έχει βγει η 1080? Κανένας μάλλον. Απλά ρώτησα αν το καλύπτει γενικά. Όχι να πάρει fury αφού έχει 1080 και αν θυμάμαι καλά πριν είχε 980 ti που πάνω κάτω είναι στα ίδια(με fury). Όσο για τα χρόνια πίκρας τι να πω? Απλά σε κάθε θέμα της AMD έχουμε και τον venisk και λέει για happy medium και συναφή(cpu & gpu). Είπα και εγώ να απαντήσω για τη 'εταιρεία' που μας γράφει και μας ξαναγράφει. Ξύλο τρώει όπως όλες. Δεν μπορείς να είσαι κορυφή σε όλα. Δέξου του και πήγαινε παρακάτω.

Link to comment
Share on other sites

Το τρολάρισμα που ακριβώς το είδες να μας το πεις και εμάς. Όσο για τον venisk τι να πω, μάλλον όταν δεν του αρέσει κάτι προσπαθεί να μας αλλάξει ταυτότητα. Δεν μπορώ να καταλάβω βέβαια γιατί. Ο εκάστοτε modertor/administrator μπορεί να τσεκάρει την ip του καθενός όπως γίνεται και σε άλλα site.


  •  
Link to comment
Share on other sites

"amd uber alles"

Άμα αυτό κατάλαβες τότε κάπου υπάρχει πρόβλημα. Λες και είμαι μηχανικός της εταιρείας ή έχω μετοχές και βγήκα να προμοτάρω. Δηλαδή δεν είναι αλήθεια ότι δεν μπορείς να είσαι κορυφή σε όλα? Ζήσαμε να τα ακούσουμε και αυτό εδώ. Μου λες ότι τρολάρω αλλά φυσικά δεν μου λες πως και που. Πάντως απορία είναι πως αμέσως μετά την 1080/titan/fury διάλεξε ποια θες πας σε 460(Εσύ που κοιτάζεις τη κάτω κατηγορία Αγόρασε rx 460..δε σου είπε κανείς τπτ). Απλά μάλλον δεν θέλετε να γίνεται και πολύ διάλογος γιατί απλά βγάζετε εσφαλμένα συμπεράσματα για να δειχτείτε απαντώντας ασυναρτησίες. Το ύφάκι απλά υπάρχει γιατί έχω κουραστεί να βλέπω τα ίδια άτομα να λένε τα ίδια πράγματα (αναφέρομαι στο venisk κατά κύριο λόγο).

Link to comment
Share on other sites

Βγήκαμε οφτοπικ άλλα οκ

Ωραία να το αναλύσουμε...

Για αρχη

Το δε μπορείς να είσαι κορυφή σε όλα 

Που αναφέρεσαι?

Στη Intel στην nvidia ή στον εκάστοτε χρήστη?

 

Από τα υπόλοιπα που λες συγγνώμη αλλά δε βγάζω κάποιο νόημα 

Link to comment
Share on other sites

Προφανώς αναφέρομαι στις εταιρείες. Ο χρήστης είναι άλλη κουβέντα γιατί πολύ απλά επιλέγει πόσα θα δώσει σύμφωνα με την χρήση που θα κάνει. Το να με ταυτίζει ο καθένας με κάποιον άλλο επειδή δεν συμφωνώ με όσα λέει το θεωρώ τουλάχιστον άτοπο και χαζό. Εγώ δεν έχω σκοπό ούτε να τρολάρω ούτε τίποτε. Απλά με ενοχλεί η εμμονή με εταιρείες και οι γραφικότητες του τύπου happy medium κλπ. Απλά αν δεν σε καλύπτει κάτι πας σε κάτι άλλο και τέλος. Ο άλλος το παίζει Πυθία και προβλέπει από τώρα τι θα γίνει το επόμενο εξάμηνο. Για να μην λέτε ότι κρύβομαι κλπ ναι amd cpu έχω γιατί δεν είχα ούτε τα λεφτά ούτε την θέληση να πάρω κάτι το οποίο δεν θα χρησιμοποιώ στο επαρκώ δίνοντας παραπάνω λεφτά. Προφανώς και είναι off topic και συγνώμη αλλά με έχει κουράσει ο fanboismos.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν 

Θα στο θέσω ακαδημαικα κατ αρχήν

Καμία εταιρεία δεν είναι κορυφή στα πάντα για πάντα..εκτός και αν είναι μονοπώλιο.

Στο θέμα των υπολογιστών που τα πράγματα αλλάζουν σχέδόν κάθε 6 μηνες...ίσως λιγο πιο αργά σημερα είναι ακομη δυσκολότερο κάποιος να είναι στη κορυφή συνεχως.

 

Στους επεξεργαστές υπάρχει Intel και amd

 Και στις κάρτες amd και nvidia

Και πάει μια ή άλλη από θέμα επιδόσεων πωλήσεων κτλ κτλ

Πιο παλιά ήτανε μπροστά η amd μετά η intel και παει λέγοντας

Το ίδιο και στα γραφικά 

Έχουνε τα πανω και τα κάτω. 

Και επειδή δε βγάζουνε ένα μόνο προϊόν...

Υπαρχουνε και κατηγορίες επιδόσεων και τιμών.  Low end, mainstream, high end, enthusiast Πες τα όπως θες.

Για να καλύψουν όλες τις Ανάγκες

Εκεί βλέπεις τι σε καλύπτει και τι σε συμφέρει και παίρνεις.

 

Να ρθουμε τώρα στο σήμερα. 

Στα γραφικά που είναι και το θέμα μας

10 μήνες τώρα στη μεγάλη κατηγορία παίζει μόνη της η nvidia 

1070 1080 και προσεχώς 1080ti

Από κει και κάτω η amd έχει τιμιοτατα προϊόντα.

Και ερχετε να κάνει ένα event για τη vega η amd

και δε δείχνει τπτ επί της ουσίας επιδοσεων. 

Μη το κάνεις καθολου.

 

Στους επεξεργαστές μια από τα ίδια

10 χρόνια σχεδόν sto high end enthusiast δεν είχε κάτι να δείξει η amd.

Σήμερα με τους ryzen επανήλθε δυναμικά. 

 

 

O venisk που αναφέρεις λοιπόν τον ενδιαφέρει το enthusiast κομμάτι...

Όπως άλλοι έχουνε τρελά με τα αυτοκίνητα άλλοι έχουν τους υπολογιστές. 

Για τον venisk λοιπόν ναι δε τον καλυπταν τα προϊόντα της AMD

Ναι για αυτόν ήτανε happy medium.

Για κάποιον άλλον φτάνουν και περισσεύουν.

και να είσαι σίγουρος ότι αν πχ βγει το vega και πατάει 1080ti

Ο venisk παίζει να την αγοράσει

Για τα φανμποις της AMD δεν είμαι σίγουρος .

 

Τώρα προβλέψεις μπορεί να κάνει ο καθένας.  Και εγώ δε πιστεύω ότι η vega θα πιάνει 1080ti.

1080 ίσως. 

Εδώ μας λέγανε υπέρμαχοι της amd ότι η 480 με ένα απλό oc θα έπιανε 1070. Από τότε βέβαια δε ξαναεμφανιστηκαν. 

Να μαστε καλά όταν βγει να τα ξαναπούμε. 

 

Αυτά από μένα καλή συνέχεια 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Quote

 

και να είσαι σίγουρος ότι αν πχ βγει το vega και πατάει 1080ti

Ο venisk παίζει να την αγοράσει

Για τα φανμποις της AMD δεν είμαι σίγουρος .

 

 

Ακριβώς! Ο venisk πληρώνει και θέλει απλά το καλύτερο σήμερα... 

 

 

 

intel.png

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

και ο Dimitrios1971 πληρώνει και θέλει απλά το καλύτερο σήμερα..και αυριο. Για μεθαυριο δεν ξερω γιατι τρεχουν τα Handware και δεν τα προλαβαίνεις.

ΥΓ: Αυτα τα πανω τα λεει ενας fanboy της AMD. Πιστός μεχρι κοκκαλο. Αλλα πως να το κανουμε; Η γκομενα (Nvidia) ειναι ποιο γλυκιά αυτη τη στιγμη απο την γυναίκα (AMD) και ας κανουμε οτι δεν μας αρεσει. Υστερα παιζει κι το αλλο. «Η γυναίκα του Καίσαρα δεν αρκεί να είναι τίμια, πρέπει και να φαίνεται τίμια». Αυτη την στιγμη η AMD ειναι. Οι τιμες λογικες για αυτα που προφερει.  Απλα η Nvidia εχει λιγο παραπανω μακιγιαζ, μεγαλα βλεφαρα και κοκκινα χειλια...ε λογικο ειναι...να αρεσει περισσότερο ;)

 

Edited by Dimitrios1971
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Μην πάρετε το τάδε γιαούρτι.

Πάρτε το άλλο γιαούρτι γιατί κρατάει περισσότερο.

Κρατήστε τα και φάτε τα μετά από τρία χρόνια.

Θα δείτε πως το 2ο θα είναι σε καλύτερη κατάσταση από ότι το 1ο.

... και τα 2 θα είναι χαλασμένα όμως.

 

( με άλλα λόγια... by the time the Radeon catches up with the X nVIDIA due to... better aging, both will be irrelevant performance-wise... )

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now