darkion43

i7-6700K 90°C είναι φυσιολογικό αυτό ???

Recommended Posts

καλησπέρα σας. πρώτη φορά γράφω στο forum οπότε συγχωρέστε με για τυχόν λάθη. Λιπών !!!

έφτιαξα ένα pc πριν περίπου έναν μήνα και σήμερα λέω ας ξεκινήσω να το πειράζω. Τα parts είναι τα εξής:

 

  • Κουτί: Corsair Obsidian 750d Airflow Edition
  • Τροφοδοτικό: EVGA SuperNOVA 650 P2
  • Μητρική: Asus Maximus VΙΙΙ Hero
  • Επεξεργαστής: Intel Core i7-6700K @ 5.00ghz
  • Μνήμες RAM: Corsair Vengeance LED 16GB DDR4-3000MHz (CMU16GX4M2C3000C15R)
  • Υδρόψυξη: CoolerMaster Nepton 240M

 

Όταν λοιπόν το κάνω stress test με το Prime95 (small FFTs)  η θερμοκρασία ανεβαίνει κατευθείαν στους 90 βαθμους (Κελσίου :P)

είναι φυσιολογικό αυτό ??? ξέρω ότι όταν κάνεις OC έχει υψηλές θερμοκρασίες αλλά τόσο πολύ και με Υδρόψυξη???

έχω και φωτογραφίες να δείτε αν έχω κάνει κάτι λάθος ( εάν θέλετε φωτογραφίες και από bios πείτε μου)1.thumb.jpg.764a5325dad8dcd9d2007e36c52636d7.jpg2.thumb.jpg.77096f6d076259f1334225cd348dadb1.jpg

Link to comment
Share on other sites

Μαν μου τα 5ghz δεν είναι εύκολα. 

Το oc το κανες χειροκίνητα ή αυτόματα από το bios?

Που είδες ρυθμίσεις?

Έχεις ρεύματα εκτός ορίων. 

Γύρνα γρήγορα σε default και μετά πες μας γιατί θες oc να σε βοηθήσουμε αν ειναι. 

Θα κλαις τον επεξεργαστή σε λιγο

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Κατέβασε γρήγορα την τάση του επεξεργαστή σου, αν συνεχίσεις έτσι σε λίγο καιρό δεν θα χεις cpu...

 

Quote

ξέρω ότι όταν κάνεις OC έχει υψηλές θερμοκρασίες αλλά τόσο πολύ και με Υδρόψυξη???

 

Ένα σύστημα all in one είναι με ένα λεπτό ψυγειάκι δεν γίνονται θαύματα όταν δεν ξέρεις τι κάνεις... εγώ με custom και δεν δίνω πάνω από 1.5 ούτε στα benchmarks και για κανένα λόγο πάνω από 1.35 για κάθε μέρα. 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Μόλις τώρα πήγα να το κάνω restart έφαγα blue screen (MEMORY_MANAGEMENT)

και όταν bootαρε, ξανά blue screen (PAGE_FAULT_IN_NONPAGED_AREA)

(να πω ότι μάλλον η μια μνήμη είναι ελαττωματική)3.thumb.JPG.d80e6ecc27799de7ca1bb8f62c486ba1.JPG

Μέτα πάτησα CLR-CMOS και στο boot κολλούσε στα LEDs που δείχνω στην φωτογραφία παρακάτω, και το Q-CODE να δείχνει 

01,02,03 και πάλι 01,02,03

 4.PNG.2bfcb75f927935fb15707d11c12697b3.PNG

(εκείνη την ώρα είδα και τα σχόλια από το κινητό και λέω εντάξει μόλις πέθανε :P)

ευτυχώς όμως άνοιξε μπήκα στο bios έκανα default. τώρα 20 λεπτά δείχνει σταθερό .

 

τώρα με την τάση ρεύματος να πω ότι δεν πείραξα τίποτα ( εκτός και αν δεν το πρόσεξα)

το μόνο που έκανα ήταν από auto στον Πολλαπλασιαστη να το βάλω manual και να το φτάσω 50

αυτό που θέλω είναι να τον ανεβάσω τόσο που να μην ανεβάζει θερμοκρασίες ( ξέρω τα 5GHZ ήταν υπερβολή)

 

Link to comment
Share on other sites

Είναι απλό, πήγαινε ξανά στο bios βάλε το ρεύμα manual από 1.25 μέχρι 1.3v και βάλε τον στα 4.5-4.7ghz και δοκίμασε να δεις που θα μείνει σταθερός, μην αφήσεις το ρεύμα στο αυτόματο γιατί θα σου κάνει ζημιά. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

3 ερωτήσεις. και ευχαριστώ για της απαντήσεις 

  1. είναι δυνατόν στο auto να βάζει σε κίνδυνο το cpu? υποτίθεται το βάζεις auto για να το ρυθμίζει μόνο του, δεν θα έπρεπε να έχει ένα είδους στοπ και να σβήνει μόνο του ?
  2. το error στην RAM είναι σοβαρό ?
  3. οι θερμοκρασίες είναι φυσιολογικές τελικά (Min.88 Max 98) με το prime95 ? ή παίζει να μην δουλεύει η αντλία ?

δεν ξέρω πολλά από oc, το μόνο που έχω κάνει είναι έναν i5-3570K από 3.8 σε 4.8 και δουλεύει έτσι για 2 χρονιά+, και κάτι λίγα στην GPU. 

 

Link to comment
Share on other sites

1. Ναι φυσικά και μπορεί γιατί προσπαθεί να κρατήσει ανοιχτό το σύστημα ανοιχτό με ότι ρεύμα του κατέβει γι αυτό και όταν κάνουμε oc δεν το αφήνουμε ποτέ στο αυτόματο.

 

2. Δεν μας απασσχολεί γιατί είναι αποτέλεσμα του λάθος oc που έχεις κάνει.

 

3. Φυσιολογικές έιναι για την τάση που δίνει, είναι παράλογες γενικά, η υδροψυξή σου έχει ένα μικρό λεπτό ψυγειάκι και πάλι καλά που σταματάει στους 98c. 

 

Για αρχή σου είπα τι να κάνεις. 

Link to comment
Share on other sites

να σε καλά !!! ηρέμησα αρκετά :P 

μια παρένθεση για τις RAM.όταν το έστισα και έκανα το πρώτο boot χωρίς να πειράξω το παραμικρό, πέταγε ασταμάτητα Blue screen και όταν έβαλα πρώτη φορά το πρόγραμμα μου έβγαλε αυτό15515531_10206565884180428_1873695361_o.thumb.jpg.8783e394c4a74a08d56e1bbd5aa66f22.jpg

μετά είδα στο Bios ότι είχε ανεβασμένα τα Mhz και τα έβαλα στο auto τώρα μου βγάζει μόνο 1 error όπως στην εικόνα παραπάνω. γιαυτό λέω μήπως είναι ελαττωματικές.

οπότε τώρα βάζω 1.25v μέχρι 1.3v, και ανεβάζω αργά μέχρι 4.7. 

και κάτι τελευταίο για το Prime95 πόση ώρα να το αφήνω πάνω κάτω? 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Βασικά δεν κάνεις τίποτα αν και στα μαμά βγάζουν λάθοι οι μνήμες.

Δοκίμασε μαμίσια όλα, και δες ένα ένα τα DIMM αν κάποιο από τα 2 βγάζει errors.

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, darkion43 said:

3 ερωτήσεις. και ευχαριστώ για της απαντήσεις 

  1. είναι δυνατόν στο auto να βάζει σε κίνδυνο το cpu? υποτίθεται το βάζεις auto για να το ρυθμίζει μόνο του, δεν θα έπρεπε να έχει ένα είδους στοπ και να σβήνει μόνο του ?
  2. το error στην RAM είναι σοβαρό ?
  3. οι θερμοκρασίες είναι φυσιολογικές τελικά (Min.88 Max 98) με το prime95 ? ή παίζει να μην δουλεύει η αντλία ?

δεν ξέρω πολλά από oc, το μόνο που έχω κάνει είναι έναν i5-3570K από 3.8 σε 4.8 και δουλεύει έτσι για 2 χρονιά+, και κάτι λίγα στην GPU. 

 

 

Δεν ξέρεις καν αν δουλεύει στις συχνότητες που το έχεις ρυθμίσει...

Στην δεύτερη εικόνα δουλεύει στα 4GHz ενώ το έχεις ρυθμίσει για 5; :hmmm:

Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, billpeppas said:

Βασικά δεν κάνεις τίποτα αν και στα μαμά βγάζουν λάθοι οι μνήμες.

Δοκίμασε μαμίσια όλα, και δες ένα ένα τα DIMM αν κάποιο από τα 2 βγάζει errors.

μα αυτό έκανα. στην 2 εικόνα (με τα πολλά τα erros) είναι μάλλον με ανεβασμένες τις συχνότητες

και στην πρώτη εικόνα ( με το ένα error) είναι stock ( μαμά όλα). εννοείτε ένα ένα τα DIMM

μόνο στο 1 μου βγάζει errors ενώ στο δεύτερο DIMM δεν έβγαζε τίποτα και stock και OC.

 

3 hours ago, Nickzzz said:

 

Δεν ξέρεις καν αν δουλεύει στις συχνότητες που το έχεις ρυθμίσει...

Στην δεύτερη εικόνα δουλεύει στα 4GHz ενώ το έχεις ρυθμίσει για 5; :hmmm:

ναι και έμενα μου έκανε εντύπωση αυτό. Δεν ξέρω γιατί το έκανε. Πάντως στο CPU-Z Στο multiplier λέει 8-50.

έφτανε που και που και 5000 αλλά για λίγο. μάλλον δεν χρειαζόταν άλλα Mhz το prime95??? δεν ξέρω αλήθεια...

Link to comment
Share on other sites

Εφόσον και σε stock βγάζει error το DIMMάκι, πας για αλλαγή ( υποθέτω πως τρέχεις σωστά το στοκ τεστ, με σωστές ρυθμίσεις στο BIOS σε CPU, RAM, Cache, TImings & voltages )

Link to comment
Share on other sites

7 hours ago, billpeppas said:

Εφόσον και σε stock βγάζει error το DIMMάκι, πας για αλλαγή ( υποθέτω πως τρέχεις σωστά το στοκ τεστ, με σωστές ρυθμίσεις στο BIOS σε CPU, RAM, Cache, TImings & voltages )

ΌΛΑ στο auto τα έχω...εκτός και αν είναι κριμένα σε υπομενου και δεν τα βρίσκω. :/ 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, venisk said:

Καλημέρα, όχι δεν έιναι εντάξει και δεν κάνουμε oc από το πρόγραμμα αλλά από το bios. σου είπα μέχρι 1.3 να δώσεις και εδώ βλέπω 1.39...στα 4.5 κατέβα με 1.3 ρεύμα. είναι πάρα πολύ ζεστός 57c idle ο επεξεργαστής.

όχι....το πρόγραμμα το άνοιξα για να πάρω screenshot των setings.από bios κάνω αλλαγές.

το πρόβλημα μου είναι ότι δεν βρίσκω τις τιμές Min,max ώστε να βάλω τα αντιστοιχα νούμερα...

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχει min και max το ρεύμα ρε φίλε, γράφεις 1.3 και παίρνει 1.3v τέλος. Πήγαινε στο bios στο extreme tweaker βαλε manual πανω ratio 45 να πάει σε όλους τους πυρήνες και μετά κάτω στην πρώτη επιλογή που γράφει για ρεύμα βάλε manual 1.3v. Δεν ξέρω πως αλλιώς να στο εξηγήσω.

Link to comment
Share on other sites

λοιπόν αυτές είναι οι φωτογραφίες. Που κάνω λάθος ? Το OC Το έκανα με βάση το TPU II (εικόνα 2)

μετά πατάω save και όταν ανοίγει βάζω manual 1,350 (εικόνα 3) save πάλι.

και τα αποτελέσματα στην τελευταία εικόνα.

2.thumb.jpg.30d65a88a91fa08fb682efe50fccc0ca.jpg3.thumb.jpg.87031bce75061131915105ff97f3c9b0.jpg4.thumb.jpg.759db22dad32e6777ded8209a99b5cd8.jpg5.thumb.jpg.e8b2982ebf66ee393654112af4cead19.jpg

1.thumb.JPG.18c68c8d71b9c997bcb4fea27798e39c.JPG

θα τρελαθώ αλήθεια :P

Link to comment
Share on other sites

 

57 minutes ago, Dimitrios1971 said:

οσο αναβαζουμε το OC της CPU τοσο κατεβαζουμε τα το ρευμα στις μνημες για να εχουμε ποιο σταθερο συστημα

δεν το ήξερα αυτό. οι RAM λογικά πήραν ρυθμίσεις από το TPU II

 

edit: τώρα έκανα refresh την σελίδα billpeppas.

δεν ισχύει ????

 

edit 2: καμία ιδέα για το τι μπορεί να έχω κάνει λάθος και έχω αυτά τα ρεύματα ?

Edited by darkion43
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now