darkion43

i7-6700K 90°C είναι φυσιολογικό αυτό ???

Recommended Posts

Ρε φιλε στο γράφει κιόλας κάτω ότι το tpu κάνει αυτόματα oc στο cpu ε δίνει παραπάνω ρεύμα μοναχό του! Κλείσε το και δώσε 1.3 ρεύμα τίποτα άλλο. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

θα τα διαβάσω (αύριο όμως :P )

CoolerMaster Nepton 240M  (τα fans βγάζουν έξω)

DSC_0020.thumb.JPG.641cb4c7c02a23def6076f2cfe141adf.JPG

1 > αντλία)   2 > Fan πίσω  (αριστερά  όπως φαίνεται στην παραπάνω φωτογραφία)   3 > Τα 2 Fans του ψυγείου.

DSC_0021.thumb.JPG.770f87a601f39bb7e9122a85c92a4c2b.JPG

Link to comment
Share on other sites

An και δεν μπορω να δω καθολου καθαρα τα πιν που εχεις συνδέσει..υπολογίζω αυτο που φευγει απο τον υδροψηχτη της μητρικη CPU ειναι στο CPU_FAN. Πρεπει να παει στο CPU_OPT.. ..τελος παντων...κατεβασε το VCORE  στα 1,18V και δες τις θερμοκρασίες.

Link to comment
Share on other sites

ναι..ok.

 

αν ειναι  να σε καθησυχάσω εκανα κι εγω το τεστ. 88 C επιασα με 4.2 Ghz.

 

απο οτι διαβασα για τα δικο σου δεν εισαι μονος..το εχουν κι αλλοι

 

Edited by Dimitrios1971
Link to comment
Share on other sites

On 10/4/2017 at 11:12 AM, Dimitrios1971 said:

Εκανες τιποτα;

καλησπέρα. τώρα ξανά προσπάθησα να το πειράξω. εδώ και μια εβδομάδα πάει καλά χωρίς κανένα πρόβλημα ( εκτός από τώρα, τώρα που έγραφα έκανα και test με το AIDA64 και έκανε restart απότομα)

δεν ξέρω τι φλασια έφαγε :P στέλνω εικόνες να δεις τι γράφει. ty :) 

592f60fb723ee_1.thumb.PNG.71645cdad3bfd8d9df9cff71332e8c90.PNG

 

1 εικόνα είναι την ώρα του τεστ και ακριβός 30+- sec μετά.....boom :P αφού άνοιξε μου έγραφε αυτό

 

oc2.thumb.PNG.5c1f814c24b8387904e27a831fdba5ea.PNG

Link to comment
Share on other sites

κανει απεγκατάσταση  AI Suite 3. Αυτο περισσοτερο προβλημμα διμιουργη παρα βοηθαει. Μην  νομιζεις οτι το 2 Dual Intelligent Processors 5 ειναι τοπ...

 

αν θες σοου ανεβαζω το AI Suite 3 clenner

Link to comment
Share on other sites

Μια χαρά δουλεύει το ai suite εγώ από εκεί ρυθμίζω τα fans όταν παίζω...

 

Της αντλίας βρες τρόπο να το βάλεις σε molex στο τροφοδοτικό και όχι στην μητρική.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

@venisk, @darkion43

 

όπως βολεύετε ο καθένας.

Παντως στο φορουμ των ρεμπουβλικ γκεμερς οι γκουρου συνιστούν ...στον κουβά

Δεν χάνει αν δοκιμάσει...

 

Αυτο ισχύει

 

Της αντλίας βρες τρόπο να το βάλεις σε molex στο τροφοδοτικό και όχι στην μητρική.

Edited by Dimitrios1971
Link to comment
Share on other sites

και κατι ακομα βλεπω code 29 στην μητρικη...

αν ειναι το παλιο μπουκ με τους κωδικούς τοτε ειναι αντικατροπτισμος του 62 που σημενει λαθος σύνδεσης των σκληρων δισκων

SATA_1 μεχρι _4 = HDD/SSD = AHCI-Modus /Raid-Modus

SATA_5 η _6 = DVD = IDE-Modus

 

 

η καποιος δισκος ειναι προβληματικος

 

 

 

αν το διορθωσαν εχεις βάλλει λάθος τα ραμ στα ρανγκς η τρεχουν με παραπανω Ghz

 

 

ASUS Q-Code Table List http://www.asusqcodes.com/

 

Link to comment
Share on other sites

Quote

 

Παντως στο φορουμ των ρεμπουβλικ γκεμερς οι γκουρου συνιστούν ...στον κουβά

 

 

Πρόβλημά τους, δεν μπορώ να έχω τα fans ούτε να ανεβοκατεβαίνουν μόνα τους ούτε να πηγαίνουν όπου θέλουν αυτά θα κάνουν ότι θέλω εγώ..οπότε το ai suite είναι αναγκαίο κακό.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

έκανα format γιατί διέγραψα system αρχεία (cclear) λογικά αυτό έφταιγε για τα restarts. και αμέσως τώρα ήθελα να πω για την αντλία...κάνω το auto με το Qfan και η αντλία δεν έτρεχε στο full. αυτό νομίζω δεν είναι καλό έτσι ? επίσης το τεστ (Qfan) έκανε set και την αντλία με αποτέλεσμα κάπου στο 90% να την σταματάει τελείως....τώρα δεν ξέρω αν έπαθε κάτι αλλά προς το παρόν δεν ακούγετε περίεργα...

Το Qcode το έχω για την θερμοκρασία (29 °C)

Link to comment
Share on other sites

Δεν ρυθμίζουν αυτές οι αντλίες νομίζω πάνε μόνο τέρμα κ όσο ζήσουν...άλλωστε τι δύναμη περιμένεις να έχει μια αντλία μέσα σε αυτό το πλαστικάκι για να δουλεύει κάτω από το 100%... να ψάξεις να βρείς ρε συ γιατι αν η αντλία δεν κυκλοφορεί το νερό λογικό είναι να ανεβάζει temps.

Link to comment
Share on other sites

οκ σήμερα κιόλας θα το συνδέσω. κάτι πάτησα πριν και σε κάποια φάση κοιτάω και βλέπω θερμοκρασία +5 βαθμούς...κοιτάω το logo της υδροψυξης και ήταν σβηστό.......

 

οπότε το συνδέω με τροφοδοτικό και έχω το κεφάλι μου ήσυχο... 

 

κάτι τελευταίο πια είναι περίπου η διάρκεια ζωής της nepton...γιατί το pc το έχω on 20 ώρες το 24...δεν έχει κάποιο θέμα έτσι ?

 

Υ.Γ. όσο πιο αργά πάει η αντλία στο logo πέφτει αντίστοιχα και το φως....

 

Edited by darkion43
Link to comment
Share on other sites

Είναι καθαρά θέμα τύχης, συνήθως όταν χαλάνε αυτές οι αντλίες κάνουν φασαρία οπότε θα το καταλάβεις. Το cpu θα κλείσει αν περάσει ένα όριο θερμοκρασίας οπότε μην σε ανυσηχεί αυτό.

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα παιδιά ! 1) λόγο καλοκαιριού τα γύρισα όλα stock τώρα που έπιασαν τα κρύα θα το ανεβάσω πάλι... εδώ και καιρό χρησιμοποιούσα αυτές

 της ρυθμίσεις για το OC (επειδή είναι 4.6 και το πήγα 4.7) και δούλευε άψογα. εκτός και αν έχετε να μου προτείνετε κάτι μεγαλύτερο ( αν γίνετε με αυτήν την υδροψυξη βεβαία)

 

2) πριν 4-5 μέρες εκεί που έπαιζα μύρισα κάτι σαν καμένο μετά από 1-2 λεπτά βλέπω να fans είχαν σταματήσει και το cpu είχε 79 βαθμούς το έκανα restart μπήκα bios έκανα πάλι set με το Qfan και την επόμενη μέρα πάλι τα ίδια (και οι 2 φορές την ώρα που έπαιζα) νομίζω το πρόβλημα ήταν το AI Suite 3 λογικά περνάνε ρυθμίσεις όταν άνοιγαν τα windows και ας μην το είχα να ανοίγει με το startup...το έσβησα και δεν έχω θέμα εδώ και 3 μέρες τώρα. το θέμα μου είναι γιατί να εμφανιστεί αυτό τώρα...τόσο καιρό μια χαρά ήταν.

 

3 και τελευταίο) ένας γνωστός μου είπε ότι η αντλία δεν χρειαζετε να δουλεύει πάντα στο full (και ποτέ off βεβαία) αλλά να το setαρω όπως τα fans δηλαδή όταν έχει θερμοκρασία να ανοίγει πιο πολύ έως και full.στέκει κάτι τέτοιο ?

 

συγνώμη για το μεγάλο κείμενο για ακόμα μια φορά :P

 

Link to comment
Share on other sites

Γενικά μπορεί να μυρίσει κάτι καμένο από πολλά πράγματα αλλά να μην επηρεάζει την λειτουργία του PCιού.

Μπορεί να τσουρουφλιστεί κάποιος πυκνωτής της μητρικής ή της κάρτας γραφικών, μπορεί να αρπάξει τίποτα μέσα στο τροφοδοτικό από την υψηλή θερμοκρασία (πχ μπορεί να ζεσταθεί και να καεί η σιλικόνη που καλύπτουν τους πυκνωτές για να μην ακουγεται ο θόρυβος που κάνουν) αλλά άμα δεν τα κοιτάξεις όλα εξονυχιστικά δεν θα το βρείς).

 

Όσον αφορά την αντλία, όπως είπε και ο @Dimitrios1971 μερικά post πιο πάνω είναι λάθος να την συνδέεις στο CPU Fan γιατί θέλουμε η αντλία να δουλέυει συνέχεια και όχι να μεταβάλεται ανάλογα με την θερμοκρασία του CPU. Αυτό είναι για τους ανεμιστήρες των αερόψυκτρων. Οι φτερωτές των αντλιών πρέπει να δουλέυουν σταθερά γιατί η μεταβλητή κίνηση τους κάνει κάκό. Δεν είναι φτιαγμένες να λειτουργούν έτσι.

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now