darkion43

i7-6700K 90°C είναι φυσιολογικό αυτό ???

Recommended Posts

νομίζω ήταν το ψυγείο λόγο της θερμότητας...δεν έχει υπάρξει ξανά κάποια μυρωδιά ( ευτυχώς) 

 

οπότε την αφήνω ως έχει στο ρεύμα και όχι σε 3-pin...

ευχαριστώ για την απάντηση !

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Σου μύριζε σαν ζεσταμένο αλουμίνιο? Αν μύριζε το ψυγείο θα είχε ίδια μυρωδιά με τα "αναμμένα φρένα" από αυτοκίνητο (αν και το θεωρώ δύσκολο).

 

Θυμάσαι τι είδους "καμμένο" μύριζε?

Link to comment
Share on other sites

On 2/10/2017 at 4:42 PM, GoriLLakoS said:

Σου μύριζε σαν ζεσταμένο αλουμίνιο? Αν μύριζε το ψυγείο θα είχε ίδια μυρωδιά με τα "αναμμένα φρένα" από αυτοκίνητο (αν και το θεωρώ δύσκολο).

 

Θυμάσαι τι είδους "καμμένο" μύριζε?

συγνώμη αλλά τώρα το είδα. να σου πω την αλήθεια πέρασε και καιρός και η στιγμή ήταν 1-2 sec αλλά πες το και έτσι ναι απ όσο θυμάμαι... δεν είχε ούτε έχει ξανά μυρίσει τίποτε άλλο οπότε υποθέτω ότι ήταν το ψυγείο μιας και είναι top και ο αέρας φυσάει έξω (προς το πρόσωπο μου). όταν ανοιξα το ΑΙ Suite 3 ειδα 96 βαθμους ...για καποιο λογο σταματησαν τα fans σαν να βαρουσες μιζα ενα πράγμα...προσπαθουσαν να ξεκινησουν αλλα τπτ...στο τελος διεγραψα τελιως το AI που λογικα αυτο εφτεγε..και δεν ειχα θεμα ποτε

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω κάτι γιατί δεν έχω καταλάβει πλήρως. 

Το vcore δεν το θέλουμε πάνω από 1.35 γιατί κάνει κακό ή απλά επειδή ανεβάζει θερμοκρασία? 

π.χ. Πείτε ότι το είχαμε 1.60 με υγρό άζωτο για καθημερινή χρήση θα είχε κάποιο θέμα να δούλευε πάντα έτσι?. 

 

Link to comment
Share on other sites

Δεν υπάρχει καλό ή κακό από την στιγμή που θα πας να κάνεις overclocking. Μπορεί το CPU σου να πεθάνει σε 1 ώρα μπορεί να πεθάνει και σε 10 χρόνια. Μην συγκρίνεις το υγρό άζωτο γιατί εμπλέκεις πολλούς άλλους παράγοντες μέσα(άλλη θερμοκρασία pcb, αλλή θερμοκρασία στους πυκνωτές, άλλες καταναλώσεις κλπ).

Mην χρησιμοποιείς το software αυτό είναι το μόνο σίγουρο που μπορώ να σου πω.

Νομίζω η Asus πρέπει να έχει έτοιμα OC profiles στο BIOS της οπότε φόρτωσε ένα από αυτά για αέρα/νερό.

Όσο ψηλότερα MHz ή όσο ψηλότερο Vcore έχεις τόσο ψηλότερη θερμοκρασία θα έχεις.

Το θέμα είναι καθαρά ψυχολογικό με τις θερμοκρασίες. Άλλοι δεν θέλουν να περνάει τους 80C άλλους δεν τους νοιάζει. Ανάλογα ρυθμίζεις και το CPU σου.

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now