Syfiltzo

None ssd σε asus Maximus hero vii

Recommended Posts

Δεν νομιζω να εχεις θεμα με συμβατοτητα... Αρκει να εχεις κανει update το bios,

Θεμα με τα lines ναι θα εχεις η m.2 ειναι x2 οποτε δεν θα εκμεταλευετεις ολη την ταχυτητα του SM951.

https://rog.asus.com/forum/showthread.php?47497-PCI-Express-lane-allocation-on-ASUS-TUF-ROG-Z97-motherboards

 

βαβαιως μπορεις και να παρεις και κατι τετοιο οποτε να τον βαλεις σε PCI-E

http://www.ebay.com/itm/Dual-Port-Desktop-NGFF-M-2-B-M-Key-SSD-to-PCI-Express-PCI-E-4X-Adapter-Card/131930028234?_trksid=p2047675.c100005.m1851&_trkparms=aid%3D222007%26algo%3DSIC.MBE%26ao%3D2%26asc%3D20131003132420%26meid%3D81bf78cde9564922808e37f93bb1d800%26pid%3D100005%26rk%3D3%26rkt%3D6%26mehot%3Dpp%26sd%3D381761030201

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ καταρχάς για την απάντηση-βοήθεια!

Δλδ από 2150 και 1260 (ανάγνωση-εγγραφή)..Ποσο θα πιάνει; ελπίζω νε τον ανταπτορα να μη χάνει πάλι. Update bios έχω κάνει, Οποτε όπως λες, σε θέμα συμβατότητα θα είμαι οκ.  

Απλά είναι παραξενο.. παίρνω m2 για πιο γρήγορα, τον βάζω σε pci-e τελικά και δεν ξέρω αν αξίζει η αναβάθμιση από data 3 ssd π έχω. 

Link to comment
Share on other sites

~850-900 read /450 write σε normal συνθηκες. Να εχει το λειτουργικο πανω του και να ειναι σχετικα αδειος.

Σε pci-e βαλε τα απο πανω x2.

 

Τωρα αν αξιζει ή όχι.. ειναι κατι σχετικο... :)

Θα ειναι λιγο πιο γρηγορο το συστημα σου... αλλα οχι κατι ιδιαιτερα ορατο.. στη καθημερινοτητα σου εφοσον εχεις ηδη ssd (Προσωπικη μου γνωμη).

 

 

Link to comment
Share on other sites

Πάρε τον και βάλε τον σε αντάπτορα σε pci-e και θα πάρεις το 100% της ταχύτητας του m2... έτσι μόνο αξίζει τώρα να τον πάρεις και να το βάλεις σε x2 θα ναι ψιλοτραγικό :)

Link to comment
Share on other sites

Θα τον αναγνωρίσει η μητρική απλά θα πρέπει να απενεργοποιήσεις στην αρχή τον παλιό σου ssd και γενικά να κάνεις disable τις θύρες sata που έχουν δίσκους και μετά που θα δει τον m2, format, και μετά πάλι enable όλες τις sata θύρες.

 

Πάρε ένα φτηνό χωρίς ψύξη και κουραφέξαλα θα πάει τέρμα το εργαλείο! 

Edited by venisk
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Και κάτι τελευταίο αν έχετε την καλοσύνη. Ξέρω ότι κούρασα..

Αν το βάλω στη m2, κάνω φορματ περάσω windows 10 κτλ.. μπορώ μόλις παραλάβω τον ανταπτορα να το μετακίνηση στην pci e ή χρειάζεται πάλι φορματ;;

Link to comment
Share on other sites

Ναι μπορεις να τον μετακινησεις απο m2 σε pci-e. δεν χρειαζεται παλι φορματ. Απλα αλλαζεις την επιλογη στο bios. 

Του κανεις restart τον ξαναβλεπει. Τον κανεις primary και παιζεις και παλι κανονικα.

 

Επειδη ημουν στην θεση σου μερικους μηνες πισω... :) θα κοιταζα και τον 960 evo. Αν δεν εχουν καποια ιδιαιτερη διαφορα στην τιμη τους σε σχεση με αυτον που εχεις βρει. Και αυτο γιατι απο οσο ξερω o sm-951 δεν υποστηριζεται απο το magician ουτε απο το data migration της samsung.  Ενω οι evo/pro παιζουν κανονικα με τα προγραμματα της samsung.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και πάλι,

εκανα όσα είπατε και λειτουργεί ρολόι. Συνδέθηκε m2 προς το παρόν μέχρι να έρθει ο ανταπορτας Κ να τον μεταφέρω σε pci e μετά. 

Το θέμα είναι ότι δεν αναγνωρίζει τη κάρτα ήχου που είχα σε pci e και είναι μάλλον το θέμα με lanes που λέγαμε.

Το πολύ πολύ δεν τη βάζω. Από θέμα ταχύτητας..όπως τα λέγατε. Αναμένω με τον ανακτά πόρτα να πιάσει ταχύτητα.

Σας ευχαριστώ όλους για τη βοηθεια!

Ο,τι καλύτερο έχω δει στην Ελλάδα!!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, 

ηρθε σήμερα ο ανταπτορας Κ μετά από αρκετή προσπάθεια εγινε. Το άφησα στο αυτόματο όχι συγκεκριμένη επιλογή στα bios. ω πρόβλημα. Χωρίς format ευυυχως. Αν βάλω μια κάρτα ήχου π είχα στην άλλη pcie slot θα έχω θέμα;

Edited by Syfiltzo
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, ένας τρόπος να το μάθεις είναι εάν το δοκιμάσεις. Όμως μιας και η M.2 δανείζεται τις ίδιες γραμμές όπως η PCIe είναι πολύ πιθανό να μην παίζει πάλι η κάρτα ήχου.

Link to comment
Share on other sites

Σωστός φίλε μου.. Αν Κ θα το αφήσω με την onboard. Περίπου ίδιες είναι. Μου έβγαλε την ψυχή αυτή η ιστορία. Τέλος καλό όλα καλά. Σας ευχαριστώ όλους!

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now