odim

αγορά μητρικής για πλατφορμα 1151---μέχρι 300€

Recommended Posts

λοιπον εκτος απο asus tuf series που ξερω οτι ειναι καλες εχετε να μου προτεινετε αλλες απο asrock,msi,gigabyte???......να ειναι αξιοπιστες πανω απ'ολα,να μη μου βγαλει bugs,να εχουν καλο bios,να εχουν αντοχη στο χρονο,ακουω αποψεις,δινω μεχρι και 300€ αρκετα χρηματα γιατι ειναι το πιο σημαντικο κομματι για μενα σε ενα pc build.

 

Απο θεμα εξοπλισμου ειδα την Gigabyte z270 gaming 7,η μοναδικη που εχει ηχο της creative αλλα στο newegg δεν εχει καλες κριτικες....να τη "χτυπισω" η ειναι ρισκο??? 

Link to comment
Share on other sites

49 minutes ago, venisk said:

Πραγματκά τώρα θα πάρεις μητρική 300 ευρώ για μια θύρα fan και θα μείνεις με τον 6600k?? 

γιατι τι εχει ο 6600k???ασε που σε αυτη την πλατφορμα πανω απο i5 δε λεει να δωσεις αλλα φραγκα..  

Link to comment
Share on other sites

Πρόταση:

Κρατάς την μητρική που έχεις με μείον ένα fan, πουλάς τον 6600k 200,00€, βάζεις άλλα 150,00€ και παίρνεις τον 7700k και σου μένουν άλλα 150,00€ από τα 300,00€ διαθέσιμα να τα βάλεις κάπου αλλού (π.χ. μνήμες, ssd, πληκτρολόγιο, κλπ) ή φάτα σε σουβλάκια ή μπύρες :P.

Link to comment
Share on other sites

10 hours ago, venisk said:

Μπορείς να πάρεις τον 7700k με τόσα λεφτά!!!! Ρε συ μην κάνεις βλακείες για μια θύρα fan δεν χάθηκε ο κόσμος... 

εχω φραγκα να παρω και i7 χωρις να πουλησω i5 αλλα εαν ηθελα να δωσω περισσοτερα λεφτα θα πηγαινα σε 2011-3,στην 1151 ο i7 ειναι τετραπυρηνος οπως ο i5,δεν αξιζει τον κοπο,επιδοσεις ελαχιστες παραπανω κι αυτο λογω hyperthreading του i7,για τη δουλεια που θελω το pc δηλαδη για gaming και streaming o i5 ειναι υπερ αρκετος..

 

Edited by odim
Link to comment
Share on other sites

12 hours ago, odim said:

γιατι τι εχει ο 6600k???ασε που σε αυτη την πλατφορμα πανω απο i5 δε λεει να δωσεις αλλα φραγκα..  

 

Ε ναι, τα €300 για μητρική είναι το πιο λογικό πράμα, τα €350 για επεξεργαστή το πιο παράλογο... 9_9

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Πάρε λοιπόν τον 7700k πρώτα και μετά πάρε όποια μητρική σου κατέβει στο κεφάλι αφού δεν θα κάνει καμία διαφορά. Έχω τον 6600k στο κατεβαστήρι μου και παίζει όντως τα πάντα, τον είχα δοκιμάσει με την 980t, απο την άλλη ο 7700k θα ναι πολυ πιο άνετος για streaming φίλος .

 

 

Link to comment
Share on other sites

https://www.newegg.com/Product/Product.aspx?Item=N82E16813995054

 

Πάρε ένα τέτοιο (+5 fans!!! για να είσαι πρώτη μούρη στο καβούρι)  και γενικά μην πειράξεις άλλη βίδα στο μηχανημά σου γιατί είναι κρίμα.

Εφόσον καλύπτει τις ανάγκες σου δεν υπάρχει λόγος.

Καλύτερα κράτησε τα λεφτά σου για major upgrade αν το έχεις ανάγκη τον Σεπτέμβριο που θα αλλάξει τα chipset η intel και θα βγει και το x399 της AMD.

Link to comment
Share on other sites

5 hours ago, venisk said:

Πάρε λοιπόν τον 7700k πρώτα και μετά πάρε όποια μητρική σου κατέβει στο κεφάλι αφού δεν θα κάνει καμία διαφορά. Έχω τον 6600k στο κατεβαστήρι μου και παίζει όντως τα πάντα, τον είχα δοκιμάσει με την 980t, απο την άλλη ο 7700k θα ναι πολυ πιο άνετος για streaming φίλος .

 

 

εχει 400€ και ειναι τετραπυρηνος,τοτε ειναι που θα πεταξω τα λεφτα μου,αν ηθελα απο την αρχη i7 θα πηγαινα στην πλατφορμα 2011-3,μεχρι i5 τα τρεχεις ολα,σκεφτομαι για μητρικη ρεζερβα μετα το καζο που επαθα και δεν ειμαι απο τους τυπους που καθε χρονο αλλαζουν μηχανημα,τον κραταω μεχρι να παραδοσει πνευμα..

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, crustytheclown said:

https://www.newegg.com/Product/Product.aspx?Item=N82E16813995054

 

Πάρε ένα τέτοιο (+5 fans!!! για να είσαι πρώτη μούρη στο καβούρι)  και γενικά μην πειράξεις άλλη βίδα στο μηχανημά σου γιατί είναι κρίμα.

Εφόσον καλύπτει τις ανάγκες σου δεν υπάρχει λόγος.

Καλύτερα κράτησε τα λεφτά σου για major upgrade αν το έχεις ανάγκη τον Σεπτέμβριο που θα αλλάξει τα chipset η intel και θα βγει και το x399 της AMD.

η intel θα παει σε νεο τσιπακι η θα αλλαξει ολη την πλατφορμα???

Link to comment
Share on other sites

Sorry κιόλας αλλά το κάζο που έπαθες το έπαθες από το κούφιο σου το κεφάλι (με όλο το σεβασμό). Ποιός χώνει κατσαβίδι σε μηχάνημα που δουλεύει; Δεν σου φταίει η μητρική.

 

Σαν να λες " εκεί που πήγαινα με το ποδήλατο, έχωσα ένα ξύλο στις ακτίνες και έφερα 10 τούμπες. Μα καλά αφού το ποδήλατο ήταν από ανθρακόνημα, γιατί έπεσα".

 

Η Intel θα πάει σε νέα πλατφόρμα για το Χ99 η οποία μάλλον θα λέγεται Χ299.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

13 hours ago, jax7480 said:

Sorry κιόλας αλλά το κάζο που έπαθες το έπαθες από το κούφιο σου το κεφάλι (με όλο το σεβασμό). Ποιός χώνει κατσαβίδι σε μηχάνημα που δουλεύει; Δεν σου φταίει η μητρική.

 

Σαν να λες " εκεί που πήγαινα με το ποδήλατο, έχωσα ένα ξύλο στις ακτίνες και έφερα 10 τούμπες. Μα καλά αφού το ποδήλατο ήταν από ανθρακόνημα, γιατί έπεσα".

 

Η Intel θα πάει σε νέα πλατφόρμα για το Χ99 η οποία μάλλον θα λέγεται Χ299.

απο βδομαδα παιρνω την tuf z270 mark 1 και επειδη επικοινωνησα με το καταστημα που πηρα τη μητρικη μπορει να καλυφθει με την εγγυηση,ο τεχνικος μου ειπε οτι η asus μπορει και τις επισκευαζει,μαλλον παει στο εξωτερικο σε εξουσιοδοτημενο service center της asus,αντικατασταση χλωμο γιατι την εχει αποσυρει η asus απο την αγορα,για να δουμε..

 

οσο για την ιντελ την ξερουμε,την εχουμε ζησει τοσα χρονια,απλα απαραδεκτη και δε νομιζω οτι η αλλαγη πλατφορμας γινεται λογω των ryzen της amd,απλα ειναι εντος πλανου να γινει,οπως ξεκινησε με το 1156 πηγαμε στο 1155 μετα στο 1150 και τωρα απο το 1151 παμε σε νεα,.δεν υπαρχει λογικη εδω οι νεοι kabylake εχουν διαφορες του 2% με τους skylake,νεα πλατφορμα σημαινει ασυμβατοτητα παλιων επεξεργαστων,νεες μητρικες και νεοι επεξεργαστες στην αγορα και παει λεγοντας,δεν υπαρχει λογος καθε εξαμηνο να αλλαζεις το μηχανημα σου επειδη η intel αλλαζει καθε χρονο τα τσιπακια,θα παω 5 χρονια με skylake οπως πηγα 5 χρονια με i5-760..

Edited by odim
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now