MetallicGR

Η AMD RX Vega θα κυκλοφορήσει με 4GB & 8GB HBM2

Recommended Posts

Καλύπτοντας έτσι κάθε πιθανή απαίτηση η νέα GPU της AMD θα κυκλοφορήσει σε μερικές εκδόσεις, με μνήμη από 4GB έως και 8GB για τους πιο απαιτητικούς.

 

Μπορεί η μνήμη να δείχνει περιορισμένη για μερικούς, όμως λόγω του μεγάλου εύρους διαύλου και κατ' επέκταση του bandwidth οι απώλειες σε "δύσκολους τίτλους" ενδέχεται να είναι μηδενικές. Όπως και η Fury X, έτσι και η Vega θα γίνει διαθέσιμη και σε 4GB κάτι που επιβεβαιώνεται μιας και υπάρχουν ενδείξεις μέσα από τους Linux drivers της εταιρίας. Η ταχύτατη μνήμη θα επιστρέψει με τη μορφή της HBM2 διπλασιάζοντας το bandwidth για ταχύτατες μεταφορές από και προς τη μνήμη. Παράλληλα το γεγονός ότι θα βρίσκεται στο ίδιο υπόστρωμα με το ASIC θα οδηγήσει αναμφίβολα σε χαμηλότερο latency μεταξύ αυτών και του πυρήνα.

 

Ας περιμένουμε όμως μερικές εβδομάδες, καθώς η ανακοίνωσή τους λέγεται ότι είναι "κοντά", όχι όμως νωρίτερα από την Computex όπως όλα δείχνουν.

 

 

1468348011-2978-1.jpg.148e566935faba78570c64a7b129eeb7.jpg

 

 

 

Πηγή.

Βρείτε μας στα Social:  twitter.jpggplus.jpgfb.jpginsta.jpgyt.png

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, venisk said:

:hehe: 2017 4gb vram :hehe:  

HBM2 δεν είναι μια απλή 4gb vram..έχει εξωφρενικές ταχύτητες...Μιλάμε τώρα για 2048bit memory bus με bandwidth που αγγίζει τα 512GB/s....ακόμα και η 1080ti δεν έφτασε τα 512GB/s

Link to comment
Share on other sites

20 minutes ago, PROZACTv said:

HBM2 δεν είναι μια απλή 4gb vram..έχει εξωφρενικές ταχύτητες...Μιλάμε τώρα για 2048bit memory bus με bandwidth που αγγίζει τα 512GB/s....ακόμα και η 1080ti δεν έφτασε τα 512GB/s

 

Με OC η Ti και η Titan X πιάνουνε περί τα 530GB/s...

 

Αλλά δεν λέει κάτι αυτό, το bandwidth είναι υπεραρκετό και στα 450GB/s... το ζήτημα είναι να υπάρχει χωρητικότητα και να είναι επαρκώς γρήγορος ο πυρήνας.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, venisk said:

Και? Στα 4k θα μπουκώνει 4 φορές γρηγορότερα. Δεν γίνεται το 2017 να βάζεις 4gb vram και ας είναι hbm2.

Προφανώς αν υπάρξει μοντέλο με 4gb vrm τότε θα είναι cut down version και δεν θα απευθύνεται για 4κ gaming και προφανώς θα είναι και πιο προσιτή..Τώρα όσο αναφορά τα 8 gb θα είναι υπεραρκετά.Συνήθως gpu οπως 1080 χρησιμοποιούν κοντά στα 6gb σε 4κ ανάλυση.Το μόνο θέμα που με αγχώνει είναι το oc headroom.

Link to comment
Share on other sites

Μου φαίνεται τελείως παράδοξο η flagship κάρτα να παίζει σε 4GB. Δεν είναι λογικό, από την στιγμή που ο ανταγωνισμός βρίσκεται στα 8 (1070 & 1080) και 11 GB (1080 Ti).

 

Ειδικά δε από μια εταιρία η οποία α) τζογάρει γενικότερα στο 4Κ gaming και β) είναι "μαστόρισσα" στο να παίζει το παιχνίδι των GB.

 

Κάποιο λάκο έχει η φάβα, αλλά καλύτερα να περιμένουμε να δούμε.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δεν είχαν πει για vega 10 kai 11? Μήπως η μικρή πάει 4/8gb και η μεγάλη 8/16gb. Πάντως και 8αρα να είναι μια χαρά είναι θα τα πάει απέναντι στην 1080 (ti).

Link to comment
Share on other sites

23 minutes ago, marco7 said:

Δεν είχαν πει για vega 10 kai 11? Μήπως η μικρή πάει 4/8gb και η μεγάλη 8/16gb. Πάντως και 8αρα να είναι μια χαρά είναι θα τα πάει απέναντι στην 1080 (ti).

 

Μαντικές ικανότητες ?

υ.γ. Όχι, είπανε πως θα είναι μια η Vega.

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι μαντικές ικανότητες. Λογική λέγεται. Άλλοι το παίζουν Πυθίες. Όταν έχει 1 χρόνο να βγάλει flagship και γνωρίζει από πριν σε τι επιδόσεις θα παίζει η πράσινη λογικό μου φαίνεται να βγάλει κάτι τουλάχιστον ισάξιο αν όχι καλύτερο.

υ.γ. Κόψε το υφάκι.

Link to comment
Share on other sites

33 minutes ago, marco7 said:

Δεν είναι μαντικές ικανότητες. Λογική λέγεται. Άλλοι το παίζουν Πυθίες. Όταν έχει 1 χρόνο να βγάλει flagship και γνωρίζει από πριν σε τι επιδόσεις θα παίζει η πράσινη λογικό μου φαίνεται να βγάλει κάτι τουλάχιστον ισάξιο αν όχι καλύτερο.

υ.γ. Κόψε το υφάκι.

 

Φορτωμένος μας ήρθες.
Υφάκι εγω κανένα, αλλά αν το γουστάρεις δες το κι έτσι.

 

Το λογικό να βγάλει κάτι ισάξιο ή καλύτερο σου φαίνεται λογικό όταν αυτό δεν έχει συμβεί με τα προηγούμενα χρόνια 4 φορές συνεχόμενα ? :D
Εν τω μεταξύ το λες λες και είναι εύκολο και σιγουράκι λένε οι σχεδιαστές "πάμε στο δωμάτιο και βγάζουμε λίγο καλύτερη της Χ επειδή κυκλοφόρησε τώρα ένα χρόνο και ξέρουμε τι κάνει" :D

Link to comment
Share on other sites

Καθόλου φορτωμένος. Απλά δεν μου αρέσει η ειρωνεία. Δεν είπε κανείς ότι είναι εύκολο να βγάλουν κάτι καλύτερο. Αφού όμως γνωρίζεις από πριν τον στόχο που πρέπει να πιάσεις φαντάζομαι είναι πιο εφικτό να επιτύχεις από το να πηγαίνεις στα τυφλά. 

Link to comment
Share on other sites

Το ίδιο μάντεμα έκανες φαντάζομαι και όταν έβγαζε την απάντηση στις 680, 780, 780 Ti, Titan, 980, 980 Ti που πάλι έβγαλε τις κάρτες της σχεδόν 1 χρόνο μετά από την nVIDIA ?

 

Αυτό που θέλω να πω είναι απλά μην είσαι σίγουρος ότι θα είναι καλύτερη από την 1080 Ti.

Edited by billpeppas
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

6 hours ago, marco7 said:

Καθόλου φορτωμένος. Απλά δεν μου αρέσει η ειρωνεία. Δεν είπε κανείς ότι είναι εύκολο να βγάλουν κάτι καλύτερο. Αφού όμως γνωρίζεις από πριν τον στόχο που πρέπει να πιάσεις φαντάζομαι είναι πιο εφικτό να επιτύχεις από το να πηγαίνεις στα τυφλά. 

5 hours ago, billpeppas said:

Το ίδιο μάντεμα έκανες φαντάζομαι και όταν έβγαζε την απάντηση στις 680, 780, 780 Ti, Titan, 980, 980 Ti που πάλι έβγαλε τις κάρτες της σχεδόν 1 χρόνο μετά από την nVIDIA ?

 

Αυτό που θέλω να πω είναι απλά μην είσαι σίγουρος ότι θα είναι καλύτερη από την 1080 Ti.

 

Δεν νομίζω να είναι καλύτερη πιο φτηνή μάλλων ανάμεσα σε 1080 και 1080 Τι όπως κι η Fury-X, ισως βέβαια εκτιμάω λαθος που το εύχομαι.  Θεωρητικα βέβαια ειναι πιο δυνατη 12.5 εναντι 10.6 Τφλοπς αν θυμάμι καλά αλλά δεν είνια μόνο το raw power αλλά καο οι τεχνολογίες, το λογισμικό ,οι οδηγοί κτλ...(βλέπε rx 480(5.8Tflops) -gtx 1060 (3.9)). 

έπειτα απο o/c μάλλον θα έχει τερματισμένα τα ρολόγια από stock..και οι ΗΒΜ2 δεν είναι και φαβορί αν κρίνω απ΄τ ην πρώτη γενία

 

 

Edited by asder
Link to comment
Share on other sites

Αυτό που λες θα είναι. θα βρίσκεται ανάμεσα από 1080 και 1080τι, και πάλι το λέμε με επιφυλακή αυτό έτσι?

Όχι η λογική του marco7 δεν στέκει καθόλου, το βλέπουμε το στόρι εδώ και καιρό.

Σε άλλη είδηση δεν είχαμε διάβαση κάτι για rebrand? ή κάνω λάθος? ( @MetallicGR )

 

Ίσως σε καποιο σενάριο να είναι καλύτερη η κάρτα της AMD.

Link to comment
Share on other sites

Αν το κάνει σωστά όπως γνωρίζει δεν υπάρχει κανένα δυστυχώς, n nvidia ζητάει 870 ευρώ για την 1080t (γερμανία) αν η vega φέρει ένα 20% κάτω με 500 ευρώ θα κάνει αυτό που ξέρει πολύ καλά η amd να δίνει δλδ hw σε σωστή τιμή.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now