odim

Απόψεις για μητρικές MSI

Recommended Posts

Γεια χαρα,ετσι απο περιεργια πηρα τηλ σε τεχνικο τμημα ενος καταστηματος και μιλησα με εναν τεχνικο,του εκανα μια ερωτηση,ποιος κατασκευαστής μητρικών εχει τα περισσοτερα bugs και τις περισσοτερες επιστροφες,ποιες ερχονται για service συνηθως και μου απαντησε "τις MSI",αυτο αξιζει μια αναλυση απο ολους εδω μεσα κι οσοι εχουν δουλεψει με msi μητρικες να μας το επιβεβαιωσουν,γιατι τοσο χαλια???? απο msi αυτη τη στιγμη υπαρχει κατι αξιοπιστο στην αγορα???

Link to comment
Share on other sites

Στο 2017, όλες οι μητρικές είναι καλές. Όλες πλέον δίνουν πληθώρα features και οι δυνατότητές τους είναι υπεραρκετές!

Μπορεί στο μαγαζί αυτό να ναι η MSI, σε ένα άλλο μαγαζί στην Θεσσαλονίκη να ναι η Asus. Δεν λέει τίποτα αυτό.

 

Η MSI έχει κάνει μεγάλη πρόοδο στις μητρικές σε σχέση με πιο παλιά, όχι μόνο εμφανισιακά, άλλα και ποιοτικάα.

Αν είσαι ένας gamer, που θέλεις λίγο να παίξεις και με το OC και θέλεις να είναι και πλήρη αναβαθμίσιμη η πλατφόρμα σου, δεν νομίζω να μην σε καλύπτει μια μητρική με ~150€.

 

Διάβασα και τα προηγούμενα σου ποστ σε άλλα θρεντ που άνοιξες τώρα τελευταία, και κάπου χάνω την λογική σου. Δεν στο λέω με κάκια, άλλα όσο αφορά το θέμα μητρική, πραγματικά δεν αξίζει να δόσεις λεφτά μέχρι 300€.

 

Όλες οι μητρικές καλές είναι (btw μόνο Asus!!!!!),στο 2017 είμαστε. Νομίζω πως αυτό που πλέον θα σε κάνει να επιλέξεις κάτι είναι η εμφάνιση της μητρικής, για να ταιριάζει ωραία και με τα υπόλοιπα.

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, ChameZX said:

Στο 2017, όλες οι μητρικές είναι καλές. Όλες πλέον δίνουν πληθώρα features και οι δυνατότητές τους είναι υπεραρκετές!

Μπορεί στο μαγαζί αυτό να ναι η MSI, σε ένα άλλο μαγαζί στην Θεσσαλονίκη να ναι η Asus. Δεν λέει τίποτα αυτό.

 

Η MSI έχει κάνει μεγάλη πρόοδο στις μητρικές σε σχέση με πιο παλιά, όχι μόνο εμφανισιακά, άλλα και ποιοτικάα.

Αν είσαι ένας gamer, που θέλεις λίγο να παίξεις και με το OC και θέλεις να είναι και πλήρη αναβαθμίσιμη η πλατφόρμα σου, δεν νομίζω να μην σε καλύπτει μια μητρική με ~150€.

 

Διάβασα και τα προηγούμενα σου ποστ σε άλλα θρεντ που άνοιξες τώρα τελευταία, και κάπου χάνω την λογική σου. Δεν στο λέω με κάκια, άλλα όσο αφορά το θέμα μητρική, πραγματικά δεν αξίζει να δόσεις λεφτά μέχρι 300€.

 

Όλες οι μητρικές καλές είναι (btw μόνο Asus!!!!!),στο 2017 είμαστε. Νομίζω πως αυτό που πλέον θα σε κάνει να επιλέξεις κάτι είναι η εμφάνιση της μητρικής, για να ταιριάζει ωραία και με τα υπόλοιπα.

 

φιλε σε ενα build δυο ειναι τα πιο σημαντικα πραγματα που δεν πρεπει να λυπηθεις ουτε το τελευταιο ευρω που θα βαλεις,1)τροφοδοτικο και 2)μητρικη,δυο πραγματα που συνηθως καποιοι δεν τα παιρνουν στα σοβαρα και μετα αναρωτιουνται γιατι το συστημα τους κλαταρει με το παραμικρο,δεινουν 100€ για μητρικη και 450€ για τον i7,αυτο θα πει να συμβιβαζεσαι με τη βλακεια,η μητρικη ειναι το Α και το Ω σε ενα build εαν θελεις να εχεις pc για χρονια,θελω μητρικη σταθερη με αντοχη στο χρονο,να μπορω να εχω ανοιχτο το pc 24 ωρες 7 μερες την εβδομαδα,μεχρι στιγμης μονο της asus η tuf series ειναι αξιοπιστη πανω σε αυτο,θελω να δω αντιστοιχες κινησεις κι απο αλλες εταιρειες..δινει καμια αλλη εταιρεια εγγυηση πανω απο 5 ετη εκτος της asus???

Edited by odim
Link to comment
Share on other sites

Όχι νομίζω πως δεν δίνει καμιά άλλη εταιρία κάτι αντίστοιχο στα 5 χρονιά.

Όπως και δεν νομίζω ότι χρειάζεται κάποιος μητρική τον 300€ για να είναι 24/7 On το pc.
Αν ανήκεις σε μια συγκεκριμένη κατηγορία που ασχολείσαι με κάτι συγκεκριμένο, το οποίο απαιτεί όντως το pc να είναι όλη μέρα ανοιχτό, κάνοντας βαριές και σοβαρές δουλειές με αυτό ή θέλεις να είναι το pc σου upgradable, τότε ναι. Αν άπλα θέλεις κάτι rock solid, για να είσαι συνειδητά καλυμμένος, δεν χρειάζεσαι κάτι παραπάνω από ~150€, imho.

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

16 hours ago, odim said:

 

φιλε σε ενα build δυο ειναι τα πιο σημαντικα πραγματα που δεν πρεπει να λυπηθεις ουτε το τελευταιο ευρω που θα βαλεις,1)τροφοδοτικο και 2)μητρικη,δυο πραγματα που συνηθως καποιοι δεν τα παιρνουν στα σοβαρα και μετα αναρωτιουνται γιατι το συστημα τους κλαταρει με το παραμικρο,δεινουν 100€ για μητρικη και 450€ για τον i7,αυτο θα πει να συμβιβαζεσαι με τη βλακεια,η μητρικη ειναι το Α και το Ω σε ενα build εαν θελεις να εχεις pc για χρονια,θελω μητρικη σταθερη με αντοχη στο χρονο,να μπορω να εχω ανοιχτο το pc 24 ωρες 7 μερες την εβδομαδα,μεχρι στιγμης μονο της asus η tuf series ειναι αξιοπιστη πανω σε αυτο,θελω να δω αντιστοιχες κινησεις κι απο αλλες εταιρειες..δινει καμια αλλη εταιρεια εγγυηση πανω απο 5 ετη εκτος της asus???

αυτο που λες ειναι σωστο ,ομως μια μηρικη των 100 ευρο(αναλογα την πλατφορμα βέβαια μην μου πει κανεις για Χ99) ειναι εξαιρετικη απλα δεν εχει ολα τα feutures που έχει μια τον 300 ομοιως για μια των 600+.Η διαφορα έγκυται σε μητρικές απο τα 50 στα 100 ευρο που και παλι παιζει ρόλο το τι chipset  έχουν καθώς μια μητρικη με το πιο φτηνο τσιπ για σοκετ 1151 π.χ. με 60-70 ευρο είναι εξαιρετική.ζωντανή απόιδειξω για αυτά που σου λέω είναι ότι μπορέις να βρεις μητρική για SERVER από 120 περιπου ευρώ για το εν λογω σοκετ μια και αυτό σε ενδιαφέρει.θεωρεις πως καποια εταιρία πουλάει μητρική για σερβερ που να μην είναι καλή;;;-οσο φτηνη κι αν είναι....και το c236 chipset ειναι και κατά 2 ευρό πιο ακριβο απο το Ζ270.Θα μου πεις βέβαια οτι οι Ζ2(1)70 θελουν περισοττερα phases κτλ. κτλ. που ανεβαζουν λιγο το κοστος και δέκτων αυτό οπώς κι άλλα επιπλέον...οπότε αντέ το ποσο να ανέβει στα 150 για μια καλη κι αξιοπιστη μητρική, αν τώρα θες να τρέχεις τον 6700Κ στα 6GHz 247 με phase cooling ε ναι ισως δεν κανει αυτή των 150 αλλά για 99.999999% των χρηστών είναι ιδανική.


Επίσης αφού πρέπει να περνουμε τα καλύτερα θεωρώ οτι έχεις 4way redundant PSU 80++ Ruby.:afro::watermelon::watermelon::strawberry: :x:x

Link to comment
Share on other sites

On 2.4.2017 at 0:34 PM, odim said:

Γεια χαρα,ετσι απο περιεργια πηρα τηλ σε τεχνικο τμημα ενος καταστηματος και μιλησα με εναν τεχνικο,του εκανα μια ερωτηση,ποιος κατασκευαστής μητρικών εχει τα περισσοτερα bugs και τις περισσοτερες επιστροφες,ποιες ερχονται για service συνηθως και μου απαντησε "τις MSI",αυτο αξιζει μια αναλυση απο ολους εδω μεσα κι οσοι εχουν δουλεψει με msi μητρικες να μας το επιβεβαιωσουν,γιατι τοσο χαλια???? απο msi αυτη τη στιγμη υπαρχει κατι αξιοπιστο στην αγορα???

 

Ειναι η ελαστικότατα που έχουν. θελει προσοχη στην εγκατασταση και δεν δέχονται πολυ πίεση. Αν προσεξεις αυτα δεν θα εχεις τιποτα να φοβηθεις απο εκτος απο χαλασμενα εργοστασιακα  ραμμπανγκς

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μην παρεις, δεν ειναι καλες, αστες για μενα.

btw μακρια απο το πλαισιο πριζουν πουτσες

και μενεις χωρις μητρικη μεχρι να κανουν τα ΄΄TESTS΄΄ τους για τις εγγυησεις.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

On 3/4/2017 at 10:17 PM, X4K4 said:

Μην παρεις, δεν ειναι καλες, αστες για μενα.

btw μακρια απο το πλαισιο πριζουν πουτσες

και μενεις χωρις μητρικη μεχρι να κανουν τα ΄΄TESTS΄΄ τους για τις εγγυησεις.

 

Ευχαριστω φιλε,τελικα πηρα την asus tuf z270 mark 1,ειναι η τεταρτη tuf series μητρικη που αγοραζω...καλα το πλαισιο ειναι για τα μπαζα καταστημα,εγω αγοραζω απο e-shop.gr παντα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Απαντάω στο πρώτο πόστ @odim :P Νομίζω πως παρά το γεγονός ότι μίλησες με το τεχνικό τμήμα καταστήματος, δεν σου έδωσε αριθμούς - αποδείξεις watever και σίγουρα το "οι msi" βγαίνει από την εμπειρία του ή απ όσα έχει δει χωρίς απαραίτητα να ισχύει. To be clear δεν είμαι υπέρ της msi εδώ, δε θα έπρεπε καν να το πω.

 

Δε ξέρω πλέον οι περισσότερες μητρικές έχουν παρόμοια ποιότητα με ελάχιστες εξαιρέσεις και συχνά πυκνά ακούμε ανθρώπους που λένε "μακριά από αυτό, μακριά από εκείνο" που βασίζονται σε κάτι που έγινε πριν 7-10 χρόνια στα τότε συστήματά τους. ΟΚ δεκτό να μη θες να πας σε μια μάρκα για το χ ψ λόγο όμως γι' αυτό υπάρχουν και τα φόρουμς, όπου χρήστες θα δουν ποιος έχει αντιμετωπίσει πρόβλημα και με τι, οπότε κάνουν ανάλογες αγορές. 

 

Στα PC που είχα μέχρι και σήμερα για παράδειγμα πιο καλή μητρική μου είχε βγει μια ecs 8200a black edition (με έναν δράκο στο κουτί :hehe: ) παρά το γεγονός ότι στο μέλλον μια gigabyte με άφησε, όπως έκανε και μια asrock (την οποία έφτιαξα αλλά δεν είναι εκεί το θέμα). Οπότε αμέσως βλέπεις πως το θέμα της ποιότητας είναι και μερικές φορές υποκειμενικό. Σίγουρα τώρα στράβωσες μόλις άκουσες ECS (wow really? :hehe: ) αλλά δε σημαίνει ότι δεν έβγαλε τα χρήματά της και με το παραπάνω από το 2009 μέχρι και σήμερα.

 

Οι μόνες διαφορές που ίσως εντοπίσεις και κατά τη γνώμη μου αξίζει να σταθείς είναι α. τα features που δίνει και β. οι επιλογές του BIOS της εάν θέλεις να ασχοληθείς με υψηλότερα χρονισμένες μνήμες και overclocking/tweaking κλπ.

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now