kjtzemis

Προτασεις/συμβουλες για αναβαθμιση pc hardware

Recommended Posts

Καλημερα και καλες γιορτες να εχουμε με υγεια πανω απολα.

Θα ηθελα λιγο τις συμβουλες σας και τις προτασεις σας μιας και σκεφτομαι πως σιγα σιγα ηρθε η ωρα να προχωρησω σε μια αναβαθμιση του συστηματος μου.

Το συστημα που θα σας αναφερω παρακατω το εχω στησει απο το καλοκαιρι του 2011, τα περισσοτερα μερη εχουν παραμεινει ιδια, αλλαχτηκαν μονο η καρτα γραφικων πριν κανα 2 χρονια, οπως το ιδιο εγινε και με το τροφοδοτικο και επισης προστεθηκε ssd.

Το συστημα μου αποτελλειται απο τα εξης κομματια:

CASE:CM Storm SCOUT2

Motherboard:ASUS P8H67-M CPU:Intel® Core(M) i5-2500 3.30GHz

RAM:2x4Gb RAM DDR3 (παραπανω πήροφοριες δεν θυμαμαι,δεν ειναι κατι ιδιαιτερο απλες ειναι ουτε ψυκτρες πανω τους κλπ)

GPU:Asus Radeon R9 280 3Gb

SSD:Samsung 840 EVO 250Gb

HDD:1Tb Seagate Baracuda, 2Tb Western Digital

PSU:Coolermaster G650M

 

Η χρηση του θα ειναι γενικη, λιγο απολα δλδ...gaming ταινιες ιντερνετ.το gaming σιγουρα ειναι βασικοτερο απολα μιας και γιαυτο θελω να κανω περισσοτερο την αναβαθμιση μιας και κατα τα αλλα το υπαρχον pc ειναι ειδη αρκετα γρηγορο.

 

Αν γινει αναβαθμιση θα γινει σιγα σιγα γιαυτο δεν μπορω να αναφερθω και σε ενα συγκεκριμενο μπατζετ, δλδ τα κομματια θα αγοραζοντε ενα ενα καθε 15 μερες με 1 μηνα και οχι μαζικα.

Την βοηθεια σας και τις προτασεις σας τις χρειαζομαι ετσι ωστε να μου δειξετε και να μου πρτεινεται καποια κομματια που πιστευετε πως ναι θα παω καποια βηματα παραπανω αποτι ειμαι τωρα, δυστηχως εχω καιρο να ασχολειθω με το αθλημα λογο χρονου και εχω μεινει αρκετα πισω σε pc hardware.Κατι που θυμαμαι απο τα τελευταια ψαξιματα ειναι οτι ειχε γινει αρκετος "ντορος" για την σειρα skylake της intel, να ξεκαθαρισω πως θελω να παω σε intel και οχι amd cpu.

 

Τωρα οσων αφορα το υπαρχον hardware, τι πιστευετε πρεπει να κρατησω και τι να αλλαξω?ειναι καποιο απο τα κομματια που μπορει πλεον να πωληθει ή να μην μπω καν στην διαδικασια?

Η καρτα γραφικων αξιζει να πουληθει πιστευετε και αν ναι πανω κατω ποσο?θα μπορεσω δλδ να βγαλω ενα μερος της τιμης απο καινουρια παρομοια ή και καλυτερη?δεν την μπορω με εχει νευριασει εξαρχης απο την 1η μερα με κατι black screens (τα οποια λυθηκαν) αλλα και δεν μου εχει κατσει γενικοτερα καλα με τα drivers κλπ, νιωθω πολυ εκτος απο τα νερα μου με την amd και θα ηθελα κατι σε nvidia geforce που μου μοιαζει πιο "οικια"....εσας ποια η γνωμη σας για την συγκεκριμενη καρτα?

 

Περιμενω τις προτασεις σας και τις συμβουλες σας και ευχαριστω εκ των προτερων.

 

Edited by kjtzemis
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα καλές γιορτές να έχει φίλε μου, να περιμένεις 1.5 μήνα αν θες 15 μέρες για κάθε κομμάτι ώστε να πάρεις για αρχή μητρική ram και cpu μαζί πρέπει να βάλεις όμως ένα budget γιατί δεν μπορώ να γνωρίζω πόσα λεφτά βγάζεις κάθε 15 μέρες :hehe:  πχ θέλω να πάρεις μια επική asus z270 με έναν 7700k και 16gb tridentz ram .

 

Αν είναι να μείνεις σε αυτή την οθόνη δλδ 1080p δεν ξέρω αν χρειάζεσαι κάρτα γραφικών ίσως να το αφήσεις για αργότερα όταν μπορείς να πάρεις και οθόνη, δλδ να δώσεις πχ 400 ευρώ να πάρεις μια 1070 παράδειγμα και να παίζεις 1080p είναι σαν να έχεις 650 άλογα σε ένα punto..δεν φταίει το punto :hehe:

 

Σκληρό και ssd μπορείς να τους κρατήσεις και αργότερα να βάλεις έναν m.2 για το λειτουργικό, το τροφοδοτικό σου θα σε κρατήσει χαλαρά.

Link to comment
Share on other sites

Υπολογιζω γυρω στα 70 βαρια 100Ε το 15ημερο να βαζω στην ακρη.

Δεν βαζω καποιο οριο ξερω γω 3,4,5 μηνες...οσο με παει μιας και δεν το βιαζομαι.απλως ηθελα να δω τις προτασεις σας να δω που μπορω να κοιμανθω στην αγορα και τι παιζει γενικοτερα.

 

Σε αυτη την οθονη θα μεινω ναι, αν και δεν παιζω σε αυτην αλλα σε μια samsung full hd 40" που εχω μαζι συνδεμενη.

 

Με λιγα λογια χρειαζομαι mobo cpu ram και φανταζομαι και μια ψυκτρα?

Link to comment
Share on other sites

Εντάξει πάλι καλά έχεις μια μεγάλη οθόνη και ας είναι 1080p δεν πειράζει αυτό καθόλου! Άρα δεν χρειάζεσαι πολλά χρήματα για κάρτα γραφικών!

 

Quote

Με λιγα λογια χρειαζομαι mobo cpu ram και φανταζομαι και μια ψυκτρα?

 

Ναι μια aio θα ήταν το ιδανικό ώστε να πάρεις το max από τον 7700k. Όμως καλύτερα ξεκίνα να μαζεύεις λεφτά και το κοιτάμε ξανά στην πορεία γιατί την δουλειά σου την κάνεις και με φτηνότερο hw δλδ 7600k φτηνότερες ram και μητρική με σχεδόν τα μισά λεφτα, δυστηχώς το πρόβλημα παραμένει ένα... πόσο θα είναι τότε το budget σου!

Link to comment
Share on other sites

Ναι δεν την παλευα με την 23αρα και ετσι παιζω ακριβως διπλα στην 40αρα.

το θεα μου ειναι ενα, δεν ξερω αν ισχυει ή αν ειναι στο κεφαλι το δικο μου...γιαυτον θελω και την γνωμη σου....εβαλα να παιξω witcher 3 εξαρχης εβαλα τα γραφικα σε high vsync και motion blur και ανοιχτη μια επιλογη που ελεγε nvidia hair για τα μαλλια δλδ των χαρακτηρων το παιχνιδι φαινονταν οτι δεν ετρεχε ομαλα σε καμια απο τις δυο οθονες,επεφταν πολυ τα frames και εχω την εντυπωση πως στην 40αρα ζοριζονταν ακομα περισσοτερο μιας και υπηρχαν και κατι τεμουλα ωρες ωρες με κατι μαυρες γραμμες να εμφανιζοντε στιγμιαια στην οθονη (σαν να βλεπεις μια ταινια και να χαλλαει ξερω γω,δεν ξερω πως αλλιως να το πω), υστερα εβαλα τα γραφικα στο medium εκλεισα vsync και motion blur και κλειστο nvidia hair ειδα διαφορα στα frames δλδ πηγαινε πιο ομαλα αλλα υπηρχαν καπου και που παλι αυτα τα τρεμουλα και εκτος αυτου παρατηρησα οτι επαιζαν πολυ τα γραφικα γυρω τριγυρω...δλδ ενα μαχαιρι που ειχε ο χαρακτηρας στην μεσα του το μισο φαινονταν και το αλλο κριβονταν μεσα στο ποδι του.Ειναι θεμα καρτας λες ή πολυ απλα η συγκεκριμενη δεν μπορει να το σηκωσει ευκολα ουτε σε medium?

Γενικοτερα ποια η γνωμη σου για την συγκεκριμενη καρτα?την κραταω ειναι καλη γενικοτερα απλα πρεπει να ξεκολλησει το δικο μου κεφαλι ή την πουαω και προχωραω σε αγορας αλλης εστω και used?

 

Τωρα οσων αφορα το υπολλοιπο hw αυτο που θελω ειναι απο τωρα να ξεκινησω να παρω το πρωτο κομματι...απο πιο να ξεκινησω απο mobo απο τι προτεινεις?

Συνηθως οι αγορες θα γινοντε καθε μεσα του μηνα που δεν υπαρχουν αλλες πολλες υποχρεωσεις και θα εχω διαθεσιμο το μπατζετ απο τα 2 15ημερα δλδ κοντα 200Ε...σιγουρα σε θεμα επεξεργαστη θα χρειαστει να ξεφυγει λιγο η τιμη αλλα θα κανω υπομονη λιγο παραπανω.

Δεν θελω σιγουρα να ειναι κατι super extreme δλδ να εχω οτι καλυτερο κυκλοφορει στην αγορα απο θεμα hw, απλα θελω να ειναι αρκετα καλο και να κρατησει και αυτο οπως κραταει το τορινο hw εδω και 6 χρονια με πολυ μικρες αναβαθμισεις.

 

Ελπιζω να καταλαβαινεις τι εννοω και να μην σε εχω καταμπερδεψει.

Καθε μεσα του μηνα και αναλογα που βρισκομαι στο μηχανημα και στην αγορα να καλυπτω και ενα απο τα κομματια.

Edited by kjtzemis
Link to comment
Share on other sites

Δεν νομίζω ότι έχει νόημα αυτό που κάνεις. ή παίζε στην 23άρα ή στην 40άρα όχι και στις 2, τα μαχαίρια και αυτά λογικά είναι bug του παιχνιδιού...

 

Κατάλαβα ακριβώς τι χρειάζεσαι, μητρική πάρει αυτή ότι επεξεργαστή και να πάρεις δλδ 7600k ή 7700k θα σαι κομπλέ! Αν αλλάξεις σε 2-3 χρόνια κάρτα γραφικών λογικά άλλο τόσο θα σε κρατήσει και αυτό το σύστημα.

 

Δεν με μπερδευεις ρε συ απλά εγώ σαν φίλος σου λέω μην πάρεις κομμάτι κομμάτι, μάζεψε τα λεφτά και πάρε τα όλα μαζί, σήμερα πχ βλέπεις αυτή την μητρικη΄200 ευρώ τότε μπορεί να την έχει προσφορά ένα μαγαζί 170 ευρώ...και αν την πάρεις τι θα την κάνεις θα την κοιτάς στο κουτί.. με καταλαβαίνεις?

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Οχι δεν παιζω και στις 2 ταυτοχρονα, ποτε δεν λειτουργουν και οι δυο ταυτοχρονα...πχ τωρα που ειμαι ιντερνετ και καθομαι στο γραφειο εχω την 23αρα αργοτερα το βραδυ που θα κατσω να δω καμια ταινια ή οποτε ειναι να παιξω γυρναω στην 40" και ειμαι καναπε...απλος ανεφερα το παιχνιδι στην 40" σε σχεση με την 23αρα για να μου πεις αν οντως ειναι λογικο να υπαρχουν διαφορες λογο των διαστασεων της μιας οθονης σε σχεση με την αλλη.

 

Αρα πιστευεις πως πρεπει  να μεινω στην καρτα γραφικων που εχω τωρα?

 

Το θεμα μου δεν ειναι να κατσω να μαζεψω ενα συγκεκριμενο ποσο στην ακρη, ετσι ωστε μετα να τα δωσω για να παρω ολα τα κομματια μαζι...αυτο δεν παιζει να καταφερω να το κανω, διοτι οσο θα καθεται αυτο το ποσο στην ακρη ολο και κατι θα προκυψει και στο τελος θα γινει ατμος.

 

Με βαση την μητρικη που μου προτεινες και τα χρηματα που σου ανεφερα στο περιπου εχεις κατα νου ποια κομματια θα ηταν λογικοτερο να βαλω?ετσι απλα για να εχω μια πληρη αποψη.

Link to comment
Share on other sites

Κατάλαβα τώρα, ναι γιατί τα 1080p δεν έχουν σοβαρές απαιτήσεις και μπορείς να πάρεις πολύ αργότερα κάρτα γραφικών.

 

Το θέμα είναι ότι θες ένα pc πάλι για 6 χρόνια, θέλω να σου προτείνω τον 7600k αλλά χωρίς το ht δεν γνωρίζω αν και πως θα την παλεύει σε 3-4 χρόνια! Ας πούμε ότι θα την παλεύει άνετα έτσι για να χουμε μια τιμή... θέλεις 200 για μητρική. 277 για τον 7600k, 143 για μνήμες. 

 

Για ψύξη δεν ξέρω το κουτί σου τι σηκώνει σε τι πάχος κλπ για aio αλλα υπολόγιζε κανα 120ρι χαλαρά.

 

Link to comment
Share on other sites

Εχει μεγαλες διαφορες ο 6700κ απο τον 7700κ?

Τι εννοεις χωρις το ht πως θα την παλευει?τι ειναι το ht?

 

Θα τα κοιταξω και στον skroutz, πχ την μητρικη την βρηκα στα 177Ε χωρις μεταφορικα απο γνωστο καταστημα, οποτε το ιδιο θα κανω και για να υπολλοιπα.

Οσων αφορα το case τωρα σκεφτομαι να παρω το phanteks λιγο αργοτερα μιας και αφου τα πραγματα μου δεν μπορουν να πωληθουν να το κρατησω χωρις καρτα γραφικων φυσικα και με εναν σκληρο 320gb που εχω στην ακρη και να το βαλω στο σαλονι ξερω γω για τα απολυτως απαραιτητα δλδ ταινιες μουσικη ιντερνετ κλπ.

Στο phanteks εχεις ιδεα για καποια ψυκτρα?

Link to comment
Share on other sites

Η σημαντικότερη και μόνη διαφορά του 6700k με τον 7700k είναι ότι ο δεύτερος μπορεί να φτάσει τα 5ghz που σημαίνει δύναμη.

Το ht είναι το hyper threading και ο λόγος που ο i5 έχει 100 ευρώ λιγότερα από τον i7, μπακαλίστικα εκεί που με τον i5 μπορείς να κάνεις 4 πράγματα ταυτόχρονα με τον i7 μπορείς να κάνεις 8...

 

Το κουτάκι τα σπάει, το 320gb μην το βάλεις στ νέο σου σύστημα θα είναι τραγικά αργός. στο p400 μπορείς να βάλεις υδρόψυξη μέχρι 360mm ή έτοιμη λύση δλδ aio μέχρι 280mm. 

Link to comment
Share on other sites

Quote

Αφού περιμένεις, περίμενε να δεις και τι λένε οι νέοι amd. Βγαίνουν σήμερα και οι εξαπύρηνοι.

 

Quote

να ξεκαθαρισω πως θελω να παω σε intel και οχι amd cpu.

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

7 hours ago, venisk said:

Η σημαντικότερη και μόνη διαφορά του 6700k με τον 7700k είναι ότι ο δεύτερος μπορεί να φτάσει τα 5ghz που σημαίνει δύναμη.

Το ht είναι το hyper threading και ο λόγος που ο i5 έχει 100 ευρώ λιγότερα από τον i7, μπακαλίστικα εκεί που με τον i5 μπορείς να κάνεις 4 πράγματα ταυτόχρονα με τον i7 μπορείς να κάνεις 8...

 

Το κουτάκι τα σπάει, το 320gb μην το βάλεις στ νέο σου σύστημα θα είναι τραγικά αργός. στο p400 μπορείς να βάλεις υδρόψυξη μέχρι 360mm ή έτοιμη λύση δλδ aio μέχρι 280mm. 

Ναι σιγουρα θα υπηρχε καποια "σημαντικη" διαφορα μεταξυ τους αν και για μενα πιστευω ειναι overkill για τις δικες μου απαιτησεις ο 7700k αλλα θα αποφασισω την στιγμη που θα ειναι να παραγγειλω τον επεξεργαστη να δω λιγο τοτε που θα βρισκομαι απο θεμα χρηματων και αν θα με περνει να δωσω κοντα 400Ε για cpu αλλιως αν δεν με περνει θα παω στο 6700k.

 

Οχι τα 320gb που ανεφερα αυτη την στιγμη ειναι σκληρος εκτος λειτουργιας και ελεγα να τον βαλω στο μηχανημα που εχω ειδη σε περιπτωση δλδ που μετα την αγορα των καινουριων κομματιων μου προκειψουν 2 pc (γτ ετσι θα γινει) τα παλια κομματια δλδ αυτα που εχω τωρα θα μεινουν ως εχουν απλα θα αφαιρεθει η καρτα κραφικων και οι σκληροι και στην θεση τους θα μπει ο 320gb ισα ισα για να φορτωσω το συστημα και θα μετακομισω το συγκεκριμενο pc στο σαλονι ετσι ωστε να υπαρχει και εκει ενα μηχανημα να κανω καποια λιγα πραγματακια.

 

Απο θεμα ετοιμης υδροψυξης εσυ ποια εχεις να προτινεις?

 

EDIT:και κατι που ηθελα να σε ρωτησω χθες αλλα ξεχασα...η μητρικη που μου προτεινες μαρεσε πολυ και προς αυτην θα κινηθω...ειδα σε κατι φωτογραφιες οτι σε καποια σημεια φωτιζει μπλε χρωμα...το συγκεκριμενο χρωμα εχεις ιδεα αν μπορει να ρυθμιστει απο καπου ετσι ωστε να αλλαξει και να ειναι κοκκινο?ειδα σε ενα βιντεακι  οτι εχει πολλα χρωματα και αναβοσβινουν αν θελεις αποτι καταλαβα αλλα το ζητουμενο μου και το ιδανικοτερο θα ηταν αν μπορουσε να ρυθμιστει σε ενα χρωμα το κοκκινο....ξερω ειναι ζητημα πολυ μικρης σημασιας αλλα το ολο setup θα ειναι γυρω απο γκρι και κοκκινο και αν αυτη φωτιζει μπλε θα ειναι λιγο καπως. :S

Edited by kjtzemis
Link to comment
Share on other sites

Οχι με τπτ δεν θα το αντεχα ουτε εγω γτ απο την στιγμη που εχω συνηθισει το συστημα να τρεχει σε ssd δεν θα αντεχα να ξανα τρεχω σε hdd για κανεναν λογο οποτε αφου υπαρχει η δυνατοτητα θα γινει αυτη η μεταφορα.

 

Εχω κανει ενα edit στο προηγουμενο σχολιο μου αλλα δεν σε προλαβα μαλλον γτ εκεινη την ωρα εγραφες την απαντηση σου.

 

"EDIT:και κατι που ηθελα να σε ρωτησω χθες αλλα ξεχασα...η μητρικη που μου προτεινες μαρεσε πολυ και προς αυτην θα κινηθω...ειδα σε κατι φωτογραφιες οτι σε καποια σημεια φωτιζει μπλε χρωμα...το συγκεκριμενο χρωμα εχεις ιδεα αν μπορει να ρυθμιστει απο καπου ετσι ωστε να αλλαξει και να ειναι κοκκινο?ειδα σε ενα βιντεακι  οτι εχει πολλα χρωματα και αναβοσβινουν αν θελεις αποτι καταλαβα αλλα το ζητουμενο μου και το ιδανικοτερο θα ηταν αν μπορουσε να ρυθμιστει σε ενα χρωμα το κοκκινο....ξερω ειναι ζητημα πολυ μικρης σημασιας αλλα το ολο setup θα ειναι γυρω απο γκρι και κοκκινο και αν αυτη φωτιζει μπλε θα ειναι λιγο καπως. "

 

Τωρα επειδη εψαχνα κατι επεσε πανω στου ryzen της amd και συγκεκριμενα σε αυτον ryzen 1600x

ξερω οτι ημουν απολυτος και ειμαι ακομα στο θεμα εταιριας αλλα ποις οι εντυπωσεις για το συγκεκριμενο?ανωτερος απο τον 6700k που σκεφτομαι εγω?πληροφοριακα ρωταω.

Edited by kjtzemis
Link to comment
Share on other sites

Quote

...ειδα σε κατι φωτογραφιες οτι σε καποια σημεια φωτιζει μπλε χρωμα...το συγκεκριμενο χρωμα εχεις ιδεα αν μπορει να ρυθμιστει απο καπου ετσι ωστε να αλλαξει και να ειναι κοκκινο?

 

Όταν ψάχνεις τέτοιες πληροφορίες θα μπαίνεις στα επίσημα site των εταιρειών για κάθε τι εκεί τα γράφουν όλα. Γράφει ότι έχει rgb οπότε μπορείς να το κάνεις ότι χρώμα θες.

 

Ανάλογα το σενάριο χρήσης, αν θέλεις να κάνεις δουλειά στο pc editing rendering κλπ o amd είναι λογικά καλύτερος, αν θέλεις να παίζεις και καθημερινή χρήση ο intel είναι καλύτερος. Δεν μπορώ να σε βοηθήσω να χτίσεις amd υπολογιστή γιατί δεν έχω καμία εμπειρία και δεν θέλω να σου προτείνω κάτι λάθος.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Τίποτα φίλε, άρχισε να μαζεύεις χρήματα σιγά σιγά και τα ξαναλέμε σε λίγο καιρό όταν θα είσαι έτοιμος να αρχίσεις τις αγορές :)

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now