MetallicGR

Mainstream Wars: Ryzen 5 ή Core i5;

Mainstream Wars: Ryzen 5 ή Core i5;  

35 members have voted

  1. 1. Mainstream Wars: Ryzen 5 ή Core i5;



Recommended Posts

Οι Ryzen 5 κυκλοφορούν και οι αντίστοιχοι Intel μοιάζουν περιττοί στην mainstream αγορά, όπου βρίσκεται και το μεγαλύτερο αγοραστικό κοινό. Είναι όμως έτσι τα πράγματα;

 

Η AMD με την κυκλοφορία των Ryzen 5 σίγουρα έκανε πιο προσιτή την αγορά κάποιου εξαπύρηνου αλλά και τετραπύρηνου επεξεργαστή, όπου με τη βοήθεια του SMT μπορεί και διπλασιάζει τα threads σε κάθε πυρήνα επεξεργασίας. Οι επιδόσεις τους στο gaming συνεχίζουν να προβληματίζουν μερικούς που βρίσκουν... γαλήνη σε setups με Intel CPU όμως όταν μπαίνει στην εξίσωση ο παράγοντας του κόστους, τότε τα 5 FPS μπαίνουν στην άκρη.

 

Το θέμα είναι όμως εσείς ποιόν από τους θα προτιμούσατε, σε ένα υποθετικό σενάριο στησίματος ενός νέου build;

 

 

 

58fdb5593cd8a_AMD-Ryzen-5copy.jpg.57d0178a40fc16b309de538e192f6960.jpg

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

7 minutes ago, venisk said:

Single core = δύναμη = gaming... i5 φυσικά! Αν θέλεις editing rendering και όλα αυτά τα ψαγμένα να τα σκάσεις να πάρεις 1700x και πάνω..

Γενικά υπάρχουν οι επιλογές των 1500χ και 1600 οι οποίοι είναι πολύ καλύτερες αγορές από τον τετραπύρηνο ι5 ειδικά σε games όπως battlefield 1.

Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, venisk said:

Θα βάλω την 1080 ή την 1080ti στον 6600k μου έχω και το battlefield 1 να δούμε πως τα πάει σε σχέση με τον 6900k μου στα 4096 x 2160.

Συγνώμη αλλά δεν θα πάρει κάποιος ι5 με 1080ti είναι κάπως κουλό .Κάποιος που θέλει να πάρει 1080ti και μόνο για games θα πας σε 7700κ.Η κάρτα γραφικών είναι ανάλογη στο budget μην είμαστε παράλογοι.

Link to comment
Share on other sites

Γιατί??? 1.5 μήνα που ήταν χαλασμένο το μεγάλο μου pc έπαιζα τα πάντα με τα ίδια fps με την 980ti στην ίδια ανάλυση στον 6600k!  Κάνεις λάθος φίλε μου γιατί η λογική διαφέρει από τα οικονομικά του καθενός και πως τα διαθέτει.

 

Κουλό είναι να χεις 7700k ή κάποιο αντίστοιχο ryzen και να έχεις χειρότερη κάρτα γραφικών, μιλάω 100% για gaming.

 

Καταλαβαίνω ότι δεν σου ακούγεται ισορροπημένο μηχάνημα, ούτε και μένα, αλλά δουλεύει :)

Link to comment
Share on other sites

Δεν χωράει πολύ συζήτηση: ryzen 5. Μιλάμε για 6c12t εναντίων 4c4t με ~5% παραπάνω αποδώση σε παιχνίδια. Μόνο fanboys θα έβλεπαν αυτό το 5% ως καταλυτικό παράγοντα για επιλογή i5.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

13 minutes ago, klapeto said:

Δεν χωράει πολύ συζήτηση: ryzen 5. Μιλάμε για 6c12t εναντίων 4c4t με ~5% παραπάνω αποδώση σε παιχνίδια. Μόνο fanboys θα έβλεπαν αυτό το 5% ως καταλυτικό παράγοντα για επιλογή i5.

και μην ξεχνάμε 16MB >>>>6ΜΒ cache

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω θέλουν ακόμα λίγο ωρίμανση οι ryzen, αλλά αν σήμερα θέλεις έναν 6c που να αξίζει τα λεφτά του πας σε ryzen. Βέβαια εντάξει ας μην κοροιδευόμαστε στο 250 euro price point και ο i5 την δουλειά του την κάνει καλύτερα και όταν παίζεις σε αυτά τα λεφτά αμφιβάλω κατά πόσο χρειάζεσαι πάνω από 4 cores. Ουσιαστικά δεν υπάρχει διαφορά σε λεφτά. 250 κάνει ο i5 7600Κ και 250 ο R5 1600. Με τον ένα έχεις 5 fps παραπάνω και με τον άλλο παραπάνω πυρήνες/threads ααααν τους χρειαστείς μελλοντικά.

Link to comment
Share on other sites

ποσο θελετε να μας τρελανεται ρε μαγκες?

νταξει ειπαμε καλως ο intel αλλα να μην κοροιδευομαστε τα 4 ψοροcores,

δεν φτανουν για gaming και λετε οτι θελετε,

εκτως αν ανοιγεις μονο το παιχνιδι και παιζεις,

αν ανοιξει skype, ventrilo/teamspeak και καμια 10αρια καρτελες

και τραγουδακια και ιστοριες καθως παιζεις κανα MMO εισαι πολυ δυσκολα

Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, X4K4 said:

ποσο θελετε να μας τρελανεται ρε μαγκες?

νταξει ειπαμε καλως ο intel αλλα να μην κοροιδευομαστε τα 4 ψοροcores,

δεν φτανουν για gaming και λετε οτι θελετε,

εκτως αν ανοιγεις μονο το παιχνιδι και παιζεις,

αν ανοιξει skype, ventrilo/teamspeak και καμια 10αρια καρτελες

και τραγουδακια και ιστοριες καθως παιζεις κανα MMO εισαι πολυ δυσκολα

Το μάμησες και ψόφησε με το skype/ventrilo/teamspeak.

Πιο ελαφρυά πράγματα δεν γίνεται.

Ούτε σε Core 2 Duo δεν σου κάνει θέμα το Skype/Ventrilo/Teamspeak.

Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, klapeto said:

Δεν χωράει πολύ συζήτηση: ryzen 5. Μιλάμε για 6c12t εναντίων 4c4t με ~5% παραπάνω αποδώση σε παιχνίδια. Μόνο fanboys θα έβλεπαν αυτό το 5% ως καταλυτικό παράγοντα για επιλογή i5.

Ακριβώς αυτό δεν υπάρχει λογος για ι5 ακόμα και να μην αξιοποιεί κάποιος τα παραπάνω threads.

Και όταν μιλάμε για διάφορα 10fps σε games εεε οκ δεν υπάρχει λογος να μην προτιμήσεις 4-8 παραπάνω threads.

Edited by FeelsBadMan
Link to comment
Share on other sites

Quote

 

ποσο θελετε να μας τρελανεται ρε μαγκες?

νταξει ειπαμε καλως ο intel αλλα να μην κοροιδευομαστε τα 4 ψοροcores,

 

 

 

 

:hehe: Τι cpu έχεις ρε συ γιατί μου φαίνεται θες να σε τρελάνω :hehe: 

Quote

 

δεν φτανουν για gaming και λετε οτι θελετε,

εκτως αν ανοιγεις μονο το παιχνιδι και παιζεις,

αν ανοιξει skype, ventrilo/teamspeak και καμια 10αρια καρτελες

και τραγουδακια και ιστοριες καθως παιζεις κανα MMO εισαι πολυ δυσκολα

 

 

 

mpla mpla.PNG

Edited by venisk
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now