Mike G.

Πρόβλημα αν βάλω τις ραμ σε σωστή συχνότητα

Recommended Posts

Πριν αρκετο καιρο ειχα γυρισει ολες τις συχνοτητες πισω στις εργοστασιακες για να δω αν μπορω να διακρινω διαφορα. Πριν μια εβδομαδα πηγα να ξανακανω το overclock που ειχα και πριν το οποιο ηταν σταθερο χωρις κανενα προβλημα και παρατηρησα οτι αν ανοιξω το xmp για να ειναι οι ραμ στη σωστη τους συχνοτητα (2800mHz) ο ηχος εκανε "stutter" η αλλιως στα ελλινηκα τραυλιζε. Μου προτειναν να βαλω ολες τις ρυθμησεις των ραμ χειροκινητα μπας και εχει προβλημα το xmp αλλα το τραυλισμα εξακολουθεί να υπαρχει. Τι μπορει να φταιει και πως μπορω να το φτιαξω;

Link to comment
Share on other sites

Σαν θέμα με τη τάση μου μοιάζει. Βάλε το xmp και τρέξε ένα memtest να αποκλείσεις κάθε πιθανή στάθεια εκεί.

 

2ον τι cpu usage έχεις μέσα στα windows. Σπασίματα στον ήχο εμφανίζονται μόνο όταν κάτι τερματίζει το cpu αλλά θα μου φαινόταν παράξενο εάν έφταιγε το xmp γι' αυτό.

Link to comment
Share on other sites

Αν το memtest σου βγαίνει καθαρό, το cpu usage χαμηλό και δεν υπάρχει κάτι ύποπτο στην υπόλοιπη λειτουργία, τότε ένα ξαναπέρασμα των drivers της κάρτας ήχου θα ήταν το επόμενο βήμα που θα δοκίμαζα.

Link to comment
Share on other sites

Επισης δοκιμασα να παιξω ηχο απο μια τηλεοραση μεσω hdmi και δεν τραυλιζει, απλα δεν ειναι τοσο καλος σαν ποιοτητα κατι που θελω διοτι εχω καλα σχετικα ηχεια

Link to comment
Share on other sites

10 minutes ago, Mike G. said:

Δεν κανει κατι συγκεκριμενο απλα ο ηχος τραυλιζει

δεν ξεκινας απο τα ευκολα?

παρε ενα αλλο καλωδιο για αρχη και δες αμα εχει διαφορα.

Link to comment
Share on other sites

29 minutes ago, STORM1978 said:

Ξήλωσε τους drivers του ήχου και ξαναπέρασε τους. 

 

Ακριβως.

Μετα περναει  τους εργοστασιακούς απο εδω  (βλεπω οτι εχουν καποια ιδικά χαρακτιριστικα ... REALTEK HM_TUF V6.0.1.7848) και μετα μέσου του διαχειριστή συσκευών  και οχι του προγράμματος τους τελευταίους απο εδω  

και μας λεει αν  δουλεουν μετα..

 

Τα σκρινακια ειναι απο γερμανικα win αλλα ελπιζω να βοηθήσουν

 

image.jpg

 

 

image.jpg

 

image.jpg

Edited by Dimitrios1971
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

42 minutes ago, Mike G. said:

Δοκιμασμένο επίσης

δοκιμασε το παραπανω. Και παντα αν θες να κανεις update στους οδηγους του ηχου θα το κανεις με αυτον το τροπο η θα περιμένεις την Asus...

 

PS: και η ΜSI αρχισε και αυτη τα κολπα της Asus. βαφτισε realtek σε realtek_nahimic_audio

Edited by Dimitrios1971
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now