MetallicGR

Θα ανταλλάζατε το desktop σας για ένα laptop;

Θα ανταλλάζατε το desktop σας για ένα laptop;  

36 members have voted

  1. 1. Θα ανταλλάζατε το desktop σας για ένα laptop;

    • Ναι κυρίως για εξοικονόμηση χώρου
      1
    • Ναι, κυρίως για την ευχρηστία
      3
    • Ναι, για άλλον λόγο
      3
    • Όχι, κυρίως για την επεκτασιμότητα
      18
    • Όχι, κυρίως για την εμφάνιση!
      0
    • Όχι, για άλλον λόγο
      11


Recommended Posts

Έχεις τα κότσια να διώξεις το desktop σου για ένα όσο το δυνατόν ισάξιο φορητό υπολογιστή; Η αλήθεια είναι πως τελευταία με τα όλο και πιο αποδοτικά CPU και GPU που κυκλοφορούν στην αγορά, οι κατασκευαστές φορητών υπολογιστών έχουν προσπεράσει (ή τουλάχιστον είναι σε καλό δρόμο) τα περισσότερα εμπόδια που είτε σχετίζονται με τις θερμοκρασίες των υποσυστημάτων κατά τη λειτουργία, είτε με τη τροφοδοσία τους.

 

AMD και κυρίως η NVIDIA κυνηγούν και την mainstream αγορά στο mobile κομμάτι της - και μέχρι σήμερα η εν λόγω αγορά δείχνει να αυξάνει ρυθμούς και ποιος ξέρει, ίσως σε τρία χρόνια φτάσει και αυτή του desktop σε πωλήσεις! Εσείς όμως θα μεταβαίνατε σε ένα laptop σύστημα, με σχεδόν ισάξιες δυνατότητες ενός desktop και με όσα αρνητικά μπορεί να κουβαλάει;

 

 

 

590832ff328ef_acerpredqatorlaptops1080.jpg.0603d0382e68f484669738a14a562581.jpg

 

 

 

Βρείτε μας στα Social:  twitter.jpggplus.jpgfb.jpginsta.jpgyt.png

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μόνο στο σενάριο που θα ήταν η δουλειά μου να μετακινούμε πολύ συχνά σε διαφορετικά μέρη! Αν ήταν ανάμεσα σε 2 σημεία οι μετακινήσεις αυτές θα έπαιρνα 2 σταθερούς με τα χρήματα που κάνει ένα πολύ δυνατό laptop.

 

Το laptop δεν το βλέπω σαν desktop replacement αλλά σαν έναν υπολογιστή που μπορείς να μεταφέρεις εύκολα.

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Αν για την χρήση που θέλω το pc θέλω μεγάλη οθόνη, ξεκούραστο ποντίκι και πληκτρολόγιο, γιατί να πάω σε laptop; Αν θέλω μικρό σύστημα υπάρχει το ITX που έχω και για workstation laptops πληρώνεις μεγάλο premium για χαρακτηριστικά που δεν μου είναι χρήσιμα. Desktop και πάλι desktop. Για web stuff on the go υπάρχουν και τα smartphones.

Edited by GregEl
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Έχω laptop, αλλά όχι για να αντικαταστήσω το pc, γιατί απλά το pc δεν αντικαθίσταται. Το laptop για εμένα λειτουργεί επικουρικά στον επαγγελματικό τομέα, κυρίως στα ταξίδια. Μόνο αν ήμουν με μια βαλίτσα στο χέρι (περισσότερες από 19 ημέρες ανά μήνα εκτός έδρας), θα το αντάλλαζα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

26 minutes ago, venisk said:

Μόνο στο σενάριο που θα ήταν η δουλειά μου να μετακινούμε πολύ συχνά σε διαφορετικά μέρη!

Ο μόνος λόγος για αντικατάσταση desktop με laptop.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δεν νομιζω. Μονο αν ειχα ενα αρκετα παλιο desktop που η αναβαθμιση του λογο κοστους απαιτουσε στην ουσια νεο desktop  θα το αντικαθιστουσα με ενα νεοτερης τεχνολογιας laptop και ο μονος λογος θα ηταν το κοστος. Για ισαξιας αποδοσης ουτε λογος.

Edited by Agelos
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

με τη μεχρι τωρα εμπειρια μου με τιποτα ...εχουν περασει πανω απο 10 λαπτοπ απο τα χερια μου ακομα και πολυ ισχυρα, δεν τιθεται θεμα desktop replacement, ακομα και για τις απλες εργασιες γραφειου. Απλα σαν συμπληρωματικα για τη δουλεια εδω και 3 χρονια, εχω ενα καλουτσικο λαπτοπ με γιωτα 5 επεξεργαστη, το οποιο με τα κωλοκινητα που εχουν βγει, ειναι σχεδον σε αχρηστια.... δεν ξερω αν ενα λαπτοπ των 3500+ ευρω  μπορει να αντικαταστησει επαξια ενα δυνατο pc που θα κοστισει περιπου τα μισα λ7 καθοτι δεν εχω εμπειρια χρησης 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Οχι και ο λόγος είναι πως έχω και από τα 2.

Βασικά 3. Ένα desktop, ένα laptop desktop replacement και ένα laptop για ταξίδια.

 

Πάντως τα σημερινά ΔΥΝΑΤΑ λάπτοπ αντικαθιστούν επάξια ένα καλό desktop.

 

Link to comment
Share on other sites

Οχι .. ξεκαθαρα... 

Θεωρώ πως σε εναν hardcore user απλα εχουν υποστηρικτικο χαρακτηρα, που και αυτη η χρίση του  λογο φα-τα-μπλετ αρχίζει  να εξασθενεί .

Ασε που αν θες φοβερά χαρακτηριστικά εχουν εξωφρενικές τιμές και 0 επεκτασιμότητα-αναβάθμιση σε σχεση παντα με ενα desktop. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, MetallicGR said:

Θα το έκανα, αλλά τι θα έκανα με τους δίσκους μου μετά; :hehe:

Λογικά οτι κάνει ο όλως ο κόσμος, τους βάζει στο πικάπ και τους ακούει :hehe:

Για τους άλλους δίσκους, γνωστή κατα κόσμο και σαν σκληροί δίσκοι, ενα απλό dock και είσαι κομπλέ :P

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

εδώ και χρόνια έχω φύγει από το κλασσικό desktop PC, και έχω πάει σε laptop... επειδή μεγάλωσε η οικογένεια, και μειώθηκαν οι χώροι (δεν υπάρχει πλέον γραφείο στο σπίτι).

 

βέβαια επειδή το λάπτοπ δεν μπορεί να τα κάνει όλα, στήθηκε htpc στο σαλόνι, μικρού μεγέθους αλλά πολλαπλών χρήσεων (24x7 λειρουργία, αθόρυβο, με πολλούς δίσκους για χρήση NAS κλπ).

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

On ‎6‎/‎5‎/‎2017 at 2:54 PM, lyk said:

εδώ και χρόνια έχω φύγει από το κλασσικό desktop PC, και έχω πάει σε laptop... επειδή μεγάλωσε η οικογένεια, και μειώθηκαν οι χώροι (δεν υπάρχει πλέον γραφείο στο σπίτι).

 

Είμαι τυχερός που έχω αρκετά μεγάλη υπόγεια αποθήκη. Εκεί δεν πρόκειται (ή μάλλον ελπίζω) να με κουνήσει κανείς.

 

Αυτό είναι κατάντια @MetallicGR από τα ψηλά (4ος) στα τάρταρα :P.

Edited by stavros
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now