MetallicGR

Αγαπημένος browser - 2017

Αγαπημένος browser - 2017  

36 members have voted

  1. 1. Αγαπημένος browser - 2017

    • Chrome
      19
    • Firefox
      14
    • Microsoft Edge
      0
    • Opera
      1
    • Internet explorer
      0
    • Maxthon
      0
    • Safari
      0
    • Άλλον;
      2


Recommended Posts

Ναι, πέρασαν κιόλας τέσσερα χρόνια σχεδόν από τότε που σας ρωτήσαμε κάτι αντίστοιχο, αλλά πολλά έγιναν στο διάστημα που μεσολάβησε.

 

Είδαμε το HTML5 να επεκτείνεται σε όλο και περισσότερα websites και το δυναμικό content να εμφανίζεται σε όλο και πιο πολλές ιστοσελίδες. Στον χώρο, εκτός από τους δύο πιο γνωστούς browsers όπως τον Chrome της Google και τον Firefox της Mozilla έχουμε και άλλον έναν δυνατό παίκτη, αυτή τη φορά από την Microsoft.

 

Ο Edge έχει λάβει καλές συνολικά κριτικές από πολλούς χρήστες κυρίως για την ταχύτητά του όμως είναι δεμένος με τα Windows 10 και έτσι τον βρίσκουμε προεγκατεστημένο μόνο στο εν λόγω λειτουργικό σύστημα. Βέβαια στο παιχνίδι έχουν μπει και άλλες ενδιαφέρουσες προτάσεις όπως για παράδειγμα ο Opera Neon εκπροσωπεί μια διαφορετική άποψη στον χώρο βλέποντας τον κόσμο του διαδικτύου, κάπως διαφορετικά! Εσάς ποιος είναι ο αγαπημένος σας; Πείτε μας παρακάτω!

 

 

 

Clipboard01.jpg.c12314d7c2fe4bb76346beb0c3f552f8.jpg

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Πάντα έχω και τον firefox και που και που προσπαθώ να δω αν αξίζει να τον κάνω βασικό αντί για τον chrome, αλλά πάντα κάτι δεν πάει καλά. Πριν 2 εβδομάδες στο πατρικό μου ένα απλό office zotac box με 4gb ram και ssd (windows 7) τραβούσε τις τρίχες του για ένα βίντεο youtube με firefox, ενώ με chrome όλα καλά... Θέλω πολύ να επιστρέψω σε firefox αλλά προς το παρόν έχω πουλήσει την ψηφιακή ψυχή μου στον google overlord... sorry ξεχάστηκα στην alphabet...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Αλλαζω σε Firefox πρωτη φορα κι ας χρησιμοποιω περισσοτερο τον Chrome. Παραδοξο μεν αλλα στις τελευταιες 

εκδοσεις και των δυο βλεπω τον Firefox ποιο σταθερο απο οτι τον Chrome. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

chrome από το 2009, αρχικά λόγω ανάγκης και έπειτα λόγω συνήθειας. Έχω παρατηρήσει πάντως ότι είναι πλέον πολύ πιο βαρύς από ότι παλιότερα, πράγμα που φαίνεται ξεκάθαρα μόνο σε αργά PCs. Αν ανοίξετε πχ ένα twitch stream σε chrome και ένα σε internet explorer, θα δείτε ότι ο ΙΕ χρησιμοποιεί πολύ λιγότερη RAM σε σχέση με τον chrome. 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

chrome πλέον, όσο κι αν αυτό πριν 1-2 χρόνια δεν το φανταζόμουν ποτέ ότι θα το έλεγα κάποτε... αλλά τον τελευταίο καιρό όλο και κάτι δεν πάει καλά στον firefox, όλο κάτι κολλάει, κρασάρει κλπ, οπότε και "μετακόμισα"... 

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now