MetallicGR

Νέα AIO Watercoolers από την Fractal Design

Recommended Posts

Η σειρά κλειστών κυκλωμάτων υδρόψυξης Celsius κυκλοφορεί και επίσημα από την εταιρία και έρχεται σε διάφορα μεγέθη ψυγείων για να ικανοποιήσει πλήθος χρηστών.

 

 

Η μικρότερη εκ των δύο Celsius S24 περιλαμβάνει ένα ψυγείο 240mm με δύο ανεμιστήρες Dynamic X2 των 120mm έκαστος και λευκά πτερύγια όπως συνηθίζει η Fractal. Παράλληλα είναι PWM και έτσι μπορούν να ελεγχθούν από τη μητρική ή από ξεχωριστό fan controller εύκολα. Σε αντίθεση με τις παλιότερες Kelvin, οι Celsius φέρουν μερικές μικροαλλαγές κυρίως στην εμφάνιση αλλά και λειτουργικής μορφής όπως πιο αποδοτική και ήσυχη αντλία. Η μεγαλύτερη Celsius S36 αυξάνει το μέγεθος του ψυγείου στα 360mm και μειώνει ταυτόχρονα την υποστήριξη με πολλά κουτιά της αγορά.

 

 

 

Επάνω στο ψυγείο υπάρχει επίσης και ένα fan hub στο οποίο μπορούμε να συνδέσουμε έξτρα ανεμιστήρες, ένα καλό feature ειδικά εάν το καλώδιο κάποιου ανεμιστήρα δε φτάνει για να συνδεθεί στη μητρική για οποιονδήποτε λόγο. Τα coolers υποστηρίζουν όλα τα νέα sockets όπως το AM4 αλλά και επερχόμενα όπως το LGA2066 ενώ σημειώνεται ότι οι σωληνώσεις ακολουθούν το γνωστό πάχος G1/4 για πιθανό... modding. Οι προτεινόμενες τιμές αντίστοιχα για τις Celsius S24 και S36 είναι $109,99 και $129,99.

 

 

 

 

2764082f4c1c.jpg.9644b84cef1fb58c7f8fe276c210cfde.jpg

 

 

157625ce1e51.jpg.b9844f8146e873474dc4b85e64ae2520.jpg

 

 

524a82de62f7.thumb.jpg.0a78d0ae568699e089eb2feefcaf259c.jpg

 

 

 

 

 

 

 

 

 


Fractal Design Press Release

Βρείτε μας στα Social:  twitter.jpggplus.jpgfb.jpginsta.jpgyt.png

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Σύμφωνα με τα reviews είναι από τις πιο ήσυχες που κυκλοφορούν. Θα πήγαινα στο silent loop της be quiet αλλά ευτυχώς που βγήκε η S36 γιατί έψαχνα για μια 360 αιο χωρίς rgb !!!

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Αλλαγή στα ανεμιστηράκια με SP Corsair ή ότι άλλο μας αρέσει ....και φύγαμε. Μου άρεσε και εμένα πολύ και η θεωρία υλοποίησης με ένα και μοναδικό καλώδιο ( sleeveed) να φεύγει από αντλία ( ωραίο logo Νυφάδας).. επιλογή silent ή όχι ...επεκτασιμότητα...σχετική και καλή εγγύηση. Γενικά φαίνεται πολύ καλή υλοποίηση και για 1η φορά σκέφτομαι να περάσω σε υδρόψυξη ( φανατικός της αερόψυξης και της ανεμελιάς που προσφέρει :P )

Edited by Hellfire
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, Hellfire said:

Αλλαγή στα ανεμιστηράκια με SP Corsair ή ότι άλλο μας αρέσει ....και φύγαμε. Μου άρεσε και εμένα πολύ και η θεωρία υλοποίησης με ένα και μοναδικό καλώδιο ( sleeveed) να φεύγει από αντλία ( ωραίο logo Νυφάδας).. επιλογή silent ή όχι ...επεκτασιμότητα...σχετική και καλή εγγύηση. Γενικά φαίνεται πολύ καλή υλοποίηση και για 1η φορά σκέφτομαι να περάσω σε υδρόψυξη ( φανατικός της αερόψυξης και της ανεμελιάς που προσφέρει :P )

 

Αρχές του '13 πήγα για πρώτη φορά σε AiO υδρόψυξη (Corsair H60) και από τότε δεν έχω γυρίσει ποτέ ξανά πίσω σε αερόψυξη. Σε όποιον προτείνω να βάλειο AiO, είναι πλέον της ίδιας άποψης. Πήγαινε άφοβα. 

 

Προσωπικά προτιμώ βέβαια αυτές με τα μονά ψυγεία, όπως η Nepton 140XL. Είναι υπεραρκτές ακόμη και για τέρατα CPUs, αλλά όπως θέλει ο καθένας ;) 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Ανάλογα τι cpu, ησυχία και o/c θέλεις! Το ότι τρέχει νερό εκεί μέσα δεν σημαίνει και πολλά πράγματα αν δεν ξέρεις τι χρειάζεσαι! Μην τσιγκουνεύεστε τα fans!! Θέλει μεγάλα πτερύγια για στατική πίεση και πολύ συχνό καθάρισμα το ψυγείο..

 

Είχα και h50 και h100 όσο είχα 4core cpu ήταν καλά, όταν πήγα στ 4930k η κακομοίρα η h100 τα είδε όλα.. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Το πιστεύω ρε αλλά εγώ θα το χα πετάξει από το παράθυρο με τόση φασαρία που θα κάνει!! Εγώ με τ custom έχω 65-70c με τα fans στις 900rpm και εσύ με τ 140xl είσαι μια χαρά.... οκ!

Link to comment
Share on other sites

On 16/5/2017 at 0:23 PM, George_o/c said:

Ρε 5960X έχω στην 140XL και δουλεύει μια χαρά το PC. 

Για βάλε και Ryzen 7 με όποια υδρόψυξη θες και ξαναμιλάμε..!

Μου έχει πάρει τα αυτια η δική μου και φτήνει φωτιές στην έξοδο του κουτιού! :P:hehe:

 

Link to comment
Share on other sites

ανεμιστηράκια be quietνιερς να βαλατε...βαλατε; ...δεν βαλατε; :P

Εκτος και να θελετε ολο το σύστημα be quietν

Quote

 

 

Edited by Dimitrios1971
Link to comment
Share on other sites

11 hours ago, panos444 said:

Για βάλε και Ryzen 7 με όποια υδρόψυξη θες και ξαναμιλάμε..!

Μου έχει πάρει τα αυτια η δική μου και φτήνει φωτιές στην έξοδο του κουτιού! :P:hehe:

 

 

Πήγες σε Ryzen Πάνο; Για πες εντυπώσεις! 

 

Εντάξει ομολογώ ότι δεν είμαι σαν εσάς με τον θόρυβο, είμαι λιγότερο ψείρας σε αυτό το θέμα. 

Link to comment
Share on other sites

Quote

 

Εκτος και να θελετε ολο το σύστημα be quietν

 

 

Έχω 4 bequiet στο μεγάλο και 2 στο μικρό pc, μόνο τα πολύ ακριβά είναι αθόρυβα τα κανονικά τους είναι έτσι κ έτσι... στο ψυγείο έχω noiseblockers που είναι απλά καλά....επόμενη λύση μένει μόνο η noctua μου φαίνεται...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

 
Πήγες σε Ryzen Πάνο; Για πες εντυπώσεις! 
 
Εντάξει ομολογώ ότι δεν είμαι σαν εσάς με τον θόρυβο, είμαι λιγότερο ψείρας σε αυτό το θέμα. 

Δεν είναι το θέμα μόνο ο θόρυβος, που ακόμα και idle κάνει πολύ, είναι η ζέστη που βγάζει όταν ζοριζει λίγο. Που να κλοκαρω κιόλας.. λίγο που δοκίμασα ακούει ο επεξεργαστής. Θέλω τριπλό ψυγείο σίγουρα. Πήρα άλλα φουρφουρια κάποια στιγμή θα τα αλλάξω. Τα μπι κουαιετ είναι ψοφια έχω 5-6 αλλά ούτε για δροσίζουν εμένα δεν είναι αυτά.. κάπου ανέβασα μία φώτο. Δεν έχω τελειώσει ακόμα τα μαζεματα.e5a10cd65105dbc42954241385a617e6.jpg

Στάλθηκε από το ONEPLUS A3003 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now