Recommended Posts

Έψαχνα να βρω το movie maker version 2012 (εμπεριέχεται στο Windows Essential 2012) το οποίο είχα εγκατεστημένο στο laptop και το χρησιμοποιούσα για την επεξεργασία και παραγωγή ερασιτεχνικών video.

 

Διαπίστωσα πως σταμάτησε να παρέχεται από την Microsoft από 10.01.2017 (https://support.microsoft.com/en-nz/help/13785/essentials-2012-release-notes).

 

Έπειτα από ψάξιμο αυτό που βρήκα για άμεσο και δωρεάν download, χωρίς να χτυπήσει ο Norton, είναι από το παρακάτω site:

https://www.videohelp.com/software/Windows-Movie-Maker

 

Σε περίπτωση που αφαιρεθεί και το παραπάνω site απευθυνθείτε με p.m. να σας το στείλω.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Αθάνατο πρόγραμμα το Movie Maker, το θυμάμαι από το 2005 που το χρησιμοποίησα πρώτη φορά σε κάτι χαζοvideo. Το έψαχνα πάλι προ καιρού απλά και μόνο για να το έχω και όντως δεν λειτουργούσαν τα επίσημα microsoft links. Ωραίος ο Σταύρος :T:

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Ωραίο προγραμματακι ήταν μωρέ, έκανες εκεί τις χαζομαριτσες σου, με παρειστικα βίντεο και άπλα εκλαιγες από τα γέλια!
Τάχα τι το έβγαλαν? ο.ο

Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, ChameZX said:

Ωραίο προγραμματακι ήταν μωρέ, έκανες εκεί τις χαζομαριτσες σου, με παρειστικα βίντεο και άπλα εκλαιγες από τα γέλια!
Τάχα τι το έβγαλαν? ο.ο

 Ε και καλά κατάργησαν όλο το live essentials 2012 πακέτο, οπότε το στείλανε και το movie maker. 

Οποιοδήποτε παρόμοιο movie maker πρόγραμμα βρήκα στο windows store ήταν για τα μπάζια. Το filmora που ορισμένοι λέγανε ότι είναι καλό σαν λίγο πιο advanced εναλλακτική του movie maker, είναι επίσης για τα μπάζια γιατί lagάρει στο preview του video οπότε δεν μπορείς να συγχρονίσεις σωστά τον ήχο με τίποτα. Οπότε μετά πας σε Adobe Premiere για να βρεις την υγειά σου :D

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Εγω εχω βολευτει με την free εκδοση του davinci resolve. Αν δεν ασχολεισε με 3d , πιστευω ειναι απο τα καλυτερα free video editor. ( H full εκδοδη εχει κοντα στο 1000ρικο) Βεβαια ειναι πολυ ποιο πολυπλοκο απο ...movie maker 9_9

(Θελει 8+ ram για να τρεξει)

Edited by Agelos
Link to comment
Share on other sites

On 5/13/2017 at 9:12 PM, Agelos said:

Εγω εχω βολευτει με την free εκδοση του davinci resolve. Αν δεν ασχολεισε με 3d , πιστευω ειναι απο τα καλυτερα free video editor. ( H full εκδοδη εχει κοντα στο 1000ρικο) Βεβαια ειναι πολυ ποιο πολυπλοκο απο ...movie maker 9_9

(Θελει 8+ ram για να τρεξει)

 

Θα το τσεκάρω και αυτό Άγγελε, από περιέργεια. Αν και νομίζω ότι το premiere τα κάνει όλα και συμφέρει - μόλις μάθεις δε τα βασικά keyboard shortcuts το πας μπάλα :hehe:

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now