Christ

Όλα μου τα παιχνίδια κρασάρουν

Recommended Posts

Καλησπέρα!  Εδώ και μερικούς μήνες κάθε παιχνίδι που παίζω κρασάρει συνέχεια με αποτέλεσμα να μην μπορώ να παίξω. 
Έχω δοκιμάσει τα εξής:
Επανεγκατάσταση παιχνιδιών
Ενημέρωση των Drivers
Stress test CPU, GPU έλεγχος RAM (το μόνο πρόβλημα που αντιμετώπισα ήταν στο stress test του επεξεργαστή ο οποίος απετύχεναι στο πέρασμα 15 φορών του IntelBurnTest, παρόλα αυτά στα παιχνίδια ανταποκρίνεται άριστα χωρίς να υπάρχουν μεγάλες θερμοκρασίες ή throttling)
Format
Εγκατάσταση παλιότερων Drivers
Να τρέξω με διαφορετικό Compatibility mode κάθε παιχνίδι
Underclock CPU, και GPU
(Κάθε φορά που έβαζα νέους drivers έκανα unistall τους προηγούμενους με το DDU)

Τα παιχνίδια που παίζω και μου κρασάρουν είναι COD 3 και Rainbow Six Siege.
Σε κανένα παιχνίδι δεν υπήρξε πρόβλημα στις θερμοκρασίες της κάρτας γραφικών ή το επεξεργαστή.
Οι drivers της AMD μου βάζουν το memory clock στα 1200mhz ενώ το oc πρόγραμμα της Sapphfire (Trixx) μου το βάζει στα 5600, και όταν πατάω Apply μου πετάγεται μία μαύρη οθόνη με ρίγες.  



Specs:
CPU Intel Core I7 4790
GPU Sapphfire R7 370

Πραγματικά όντας φανατικός gamer, η βοήθειά σας είναι ΠΟΛΥΤΙΜΗ για εμένα.  
Σας ευχαριστώ πάρα πολύ για τον χρόνο σας
 

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ πολύ και τους τρεις σας για το ενδιαφέρον.
Λοιπόν: Δεν έχω κάνει κανένα OC σε οτιδήποτε έχω (ούτως ή άλλως ο επεξεργαστής μου δεν μπορεί αν δεχθεί OC)
Έχω την default ψύκτρα της Intel, θα μπορούσε να έφταιγε αυτό, αλλά και πάλι ρε παιδιά δεν βλέπω κάτι στις θερμοκρασίες.

Κατέβασα το DPC Latency Checker και μου λέει να πάω στο device manager και να αρχίσω από εκεί να ενεργοποιώ/ απενεργοποιώ μία μία τις συσκευές.  Αυτό δεν το πολυκατάλαβα.
 Δεν μου λέει enable disable.

Τέλος, το PC μου μού πετούσε μερικές μπλε οθόνες, αλλά αυτό πριν από λίγο καιρό, τώρα σταμάτησε.
Edit: Όταν ξαναέκανα το test για περίπου μία ώρα δεν μου έβγαλε κάτι.  Έλεγε πως όλα είναι καλά.  Και όταν άνοιξα το παιχνίδι οι μπάρες μειώθηκαν και ήταν κοντά στα 1000Is, ακόμα και την στιγμή που κράσαρα

Edited by Christ
Link to comment
Share on other sites

Αν εννοείς τα ντιμάκια της RAΜ το έχω δοκιμάσει, και μάλιστα ήταν το πρώτο πράγμα που έκανα μετά από τους drivers 

Link to comment
Share on other sites

πιθανα προβληματα

 

1)  Αν εχει το X.M.P  Απενεργοποίησε το

2) Απενεργοποίησε το gaming mode στα win 10. Σε μερικά συστήματα δημιουργεί προβληματάκια

3) Κανε και αυτό. Κατέβασε VRAM και το  GPU Takt περίπου κατά 50-100 Mhz και δες αν κρασαρει. Υπάρχει πιθανότητα να μην επαρκεί η κάρτα γραφικών...

 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και ευχαριστώ που απάντησες.  Έπαιξα λίγο παραπάνω με της RAM και τελικά όταν έβγαλα ένα συγκεκριμένο ντιμάκι λύθηκε το πρόβλημα (από ότι φαίνεται).  Έπαιξα 2 games στο rainbow six siege και δεν κράσαρα.  Αλλά στο τρίτο game που πήγα να παίξω ενώ πριν έπαιζα με 60fps τότε έπαιζα με 50-55 (είχα κάνει πιο πριν αλλαγές στα γραφικά αλλά και πάλι έπαιζα με 60). Βέβαια δεν ξέρω αν παίζει ρόλο αλλά έκανα μερικές φορές alt tab και είχα μόνο 8gb ram.

Δεν ξέρω τι είναι το XMP αλλά το έχω ακουστά, και μπορώ να βρω πως να το απενεργοποιήσω. Έχει σχέση με την RAM, και μπορεί τελικά να έχω και τις 2 ram και να δουλεόυν όλα κανονικά?  Επειδή πριν μερικούς μήνες όλα ήταν πόπα...

Και κάτι ακόμα.  Η κάρτα γραφικών μου είναι αυτή. http://www.skroutz.gr/s/7802468/Sapphire-Radeon-R7-370-2GB-Nitro-11240-10-20G.html

Στα specs της λέει πως έχει memory clock 5600mhz αλλά οι drivers της AMD την βάζουν στα 1200mhz.  Όταν όμως την βάζω στα 5600 μέσο του trixx κρασάρει το PC.  
Αν κάνω καμία αναβάθμιση ποια κάρτα γραφικών μου προτίνεις?  Θέλω να μπορώ να την πάρω από μία αλυσίδα καταστημάτων ο ίδιος.  Να είναι όσο πιο φθηνή γίνεται και να παίζω όλα τα παιχνίδια στα High με ultra για κανα δυο χρόνια ακόμα
 

Link to comment
Share on other sites

28 minutes ago, SotosLg said:

Να σε ρωτήσω, έβαλες ίδια κόπια λειτουργικού;

Χρησιμοποίησα για το format ένα CD που μου έχει δώσει το πλαίσιο και έχει περασμένο το λειτουγικό.  Δεν είναι με το Creators Update Μέσα

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

54 minutes ago, Christ said:

Χρησιμοποίησα για το format ένα CD που μου έχει δώσει το πλαίσιο και έχει περασμένο το λειτουγικό.  Δεν είναι με το Creators Update Μέσα

 

Νομίζω μια έκδοση του amd catalyst μάλλον η πρώτη crimson έκανε τέτοια θέματα! Μήπως να το ξανα τσεκάρεις το θέμα οδηγών;

Edited by SotosLg
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

8 minutes ago, SotosLg said:

 

Νομίζω μια έκδοση του amd catalyst μάλλον η πρώτη crimson έκανε τέτοια θέματα! Μήπως να το ξανα τσεκάρεις το θέμα οδηγών;

Έχω δοκιμάσει πάρα πολλές εκδόσεις όλες το ίδιο κάνουν

Link to comment
Share on other sites

43 minutes ago, billpeppas said:

Κάνε το ίδιο πείραμα με το άλλο DIMM τώρα μόνο του.

Κάτι μου λέει πως το πιο πιθανό είναι να φας crash.

Λοιπόν το δοκίμασα.  Πριν όταν αφαίρεσα το πρώτο και δεν κράσαρε απλά το αφαίρεσα χωρίς να το αλλάξω θέση.  Τώρα έβγαλα το άλλο και αυτό που άφησα μόνο του δεν άφηνε τον υπολογιστή να κάνει boot. Έτσι το έβαλα τυχαία τέρμα αριστερά (όσο πιο κοντά στον CPU) και έπαιξα 2 games χωρίς να κρασάρω.

Γενικά η κατάσταση είναι περίπλοκη...  αυτό που φοβάμαι περισσότερο από όλα είναι να έπρεπε να παίξω περισσότερο για να έχω καλύτερο πείραμα και τελικά η λύση που θα βρούμε να είναι λανθασμένη.  Υπάρχει τέτοια περίπτωση?

Link to comment
Share on other sites

Εφόσον το θέμα οδηγοί αποκλείστηκε, εγώ θα σου πρότεινα να βάλεις hirens boot cd και να τρέξεις μεμτεστ με κάθε dimmακι πάνω! Bootable όμως! 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, SotosLg said:

Εφόσον το θέμα οδηγοί αποκλείστηκε, εγώ θα σου πρότεινα να βάλεις hirens boot cd και να τρέξεις μεμτεστ με κάθε dimmακι πάνω! Bootable όμως! 

Είχα δοκιμάσει των Windows όταν είχε προτοεμφανιστεί το πρόβλημα και με τα 2 ντιμάκια και έδειξε ότι όλα ήταν καλά, αλλά θα το δοκιμάσω και αυτό.  

Σε ευχαριστώ

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, SotosLg said:

Εφόσον το θέμα οδηγοί αποκλείστηκε, εγώ θα σου πρότεινα να βάλεις hirens boot cd και να τρέξεις μεμτεστ με κάθε dimmακι πάνω! Bootable όμως! 

Το κάθε ντιμάκι να το βάλω στην θέση που θα ήταν κανονικά όταν θα ήταν και το άλλο ή στην θέση που λέει το manual για αυτούς που έχουν 1 ντιμάκι?

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μην μπείς στον κόπο για memtest το πιο πιθανό είναι να μην στο βρεί.

 

Δοκίμασε και τα 2 DIMM, έκαστο μόνο του, στην θέση που λέει το manual για σύστημα με ένα DIMM μόνο.

Παίξε αρκετή ώρα με το κάθε DIMM χωριστά για να είσαι βέβαιος.

 

Αν πρίν σου κρασάριζε στο 5λεπτο, παίξε 1 ώρα με έκαστο DIMM μόνο του.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

13 minutes ago, billpeppas said:

Μην μπείς στον κόπο για memtest το πιο πιθανό είναι να μην στο βρεί.

 

Δοκίμασε και τα 2 DIMM, έκαστο μόνο του, στην θέση που λέει το manual για σύστημα με ένα DIMM μόνο.

Παίξε αρκετή ώρα με το κάθε DIMM χωριστά για να είσαι βέβαιος.

 

Αν πρίν σου κρασάριζε στο 5λεπτο, παίξε 1 ώρα με έκαστο DIMM μόνο του.

 

Αν είναι hardware δεν θα το βρει πού του το πετάει;

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Όπως έγραψα και σε προηγούμενη δημοσίευσή μου εδώ παραπάνω, ΠΟΛΛΕΣ φορές πλέον ΔΕΝ ΕΝΤΟΠΙΖΟΥΝ τα προβλήματα τα κλασικά memory testing programs ( memtest86+, memtest86, memtest, windows memtest, hcidesign memtest, etc ).

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, SotosLg said:

 

Νομίζω μια έκδοση του amd catalyst μάλλον η πρώτη crimson έκανε τέτοια θέματα! Μήπως να το ξανα τσεκάρεις το θέμα οδηγών;

Αυτο ηθελα να του γρψω και εγω. Δεν δεν θυμαμε ομως πια εκδοση θα χρειαστει να βαλει....καπου την ειχα δει. Μολις το ξανα βρω θα του πω.

 

{Παντως αν μπορει ας δοκιμασει καποια αλλα ραμ  και να δει πως τα πανε

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

5 hours ago, Christ said:


Αν κάνω καμία αναβάθμιση ποια κάρτα γραφικών μου προτίνεις?  Θέλω να μπορώ να την πάρω από μία αλυσίδα καταστημάτων ο ίδιος.  Να είναι όσο πιο φθηνή γίνεται και να παίζω όλα τα παιχνίδια στα High με ultra για κάνα δυο χρόνια ακόμα
 

Ερώτημα: Ποσα θες να δωσεις;

 

στο έτσι προτείνω...

https://www.caseking.de/asus-geforce-gtx-1060-strix-o6g-gaming-6144-mb-gddr5-gcas-165.html

 

https://www.caseking.de/asus-geforce-gtx-1060-dual-o6g-6144-mb-gddr5-gcas-167.html

 

https://www.caseking.de/gigabyte-geforce-gtx-1060-xtreme-gaming-6144-mb-gddr5-gcgb-161.html

 

https://www.caseking.de/gigabyte-geforce-gtx-1060-oc-windforce-2x-6144-mb-gddr5-gcgb-154.html

 

...εσυ διαλεγεις

Edited by Dimitrios1971
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

21 minutes ago, Dimitrios1971 said:

Αυτο ηθελα να του γρψω και εγω. Δεν δεν θυμαμε ομως πια εκδοση θα χρειαστει να βαλει....καπου την ειχα δει. Μολις το ξανα βρω θα του πω.

 

{Παντως αν μπορει ας δοκιμασει καποια αλλα ραμ  και να δει πως τα πανε

Εγώ θα προτεινα την αμέσως προηγούμενη έκδοση του catalyst πριν γίνει crimson!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now