dimmis

gigabyte z270x gaming 5 Πρόβλημα?

Recommended Posts

Καλησπέρα παιδιά.

έχω το εξής σύστημα:   gigabyte z270x gaming 5,  i5 7600k,  g.skill ripjaws f4-2400,  aerocool kcas 600w 80 plus bronze,  gigabyte r9 290 windforce 3x,  win 10 64

Το πρόβλημα που αντιμετωπίζω είναι στα USB.

Ξεκινώντας τα windows  μου βγάζει αυτό το μήνυμα:  Αιχμή ρεύματος στη θύρα USB.

Αφαιρώντας όλα τα USB και και μετά από επανεκκίνηση βγάζει το ίδιο μήνυμα.

Επίσης στα 2 πρώτα USB δεν δουλεύει το ποντίκι πληκτρολόγιο ενώ ο εξωτερικός δίσκος δουλεύει κανονικά.

Το σύστημα είναι 20 ημερών. Είναι θέμα μητρικής? η μήπως λειτουργικού? 

 

DSC_1351[1].JPG

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα φίλε! Κάτι έχει η θύρα της μητρικής και δεν δίνει αρκετό ρεύμα.. είσαι σίγουρος ότι έχεις βάλει όλα τα βύσματα ρεύματος στην μητρική σου σωστά? Θέλεις να βγάλεις το 24πινο και το 8πιν και να τα ξαναβάλεις μήπως κάτι δεν έχει κατσει σωστά?

 

Επίσης αν θες τσέκαρε αν έχεις βιδώσει καλά την μητρική στο κουτί.

Link to comment
Share on other sites

Θα τα τσεκάρω. Αν και τα πέρασα όλα πολύ σχολαστικά.

 

Είχες δίκαιο τελικά! το 24πινο δεν ήταν καλα κουμπωμένο η λόγο ότι το είχα πολύ πιεσμένο βγήκε ελαφρός.

Τώρα το θέμα με το μήνυμα δεν υπάρχει πλέον αλλά τα 2 πάνω USB δεν λειτουργούν σωστά.

Ενώ ο εξωτερικός δουλεύει κανονικά, το ποντίκι πληκτρολόγιο δεν παίρνουν καν ρεύμα.

Τα άλλα όλα USB λειτουργούν κανονικά.. 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

το 8πινο το σύνδεσες; μερικες μητρικές το χρειάζονται.

Επίσης αντάλλαξε τον συνδυασμό των ποντικιού πληκτρολογίου.

Ακόμα και ενα CMOS-Reset κανει θαματα...

 

ΥΓ: το PSU πιο ειναι

 

 

20161031170245_big.png

Edited by Dimitrios1971
Link to comment
Share on other sites

Το 8πινο είναι κανονικά κουμπωμένο.

Τα άλλαξα τα έβαλα σε όλα τα USB μόνο στα 2 πρώτα δεν δουλεύουν.

PSU: aerocool kcas 600w 80 plus bronze..

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μια χαρα εισαι.

 

Να πω την αληθεια αυτο το περιμενα περισσιτερο σε μια asus Μητρικη παρα σε μια gigabyte ...αυτη εχει αλλα προβληματα αλλα αλλη ιστορια αυτη. Παμε σε αυτη που μας απασχολεί

Κατεβασε το νεο bios. Antivirus απενεργοποιούμε..εε..και φλασαρισε το. CMOS-Reset  πριν και μετα το φλασαρισμα.

 

κατεβασε την CPU (Εδω δες μην στραβωσες κανα πιν του sockel. Αν στράβωσε ...μην κανεις τιποτα...δες αν σου την επισκευάζει ο κατασκεβαστης) και βγαλε τα ραμ. βγαλε ολα τα καλωδια τροφοδοσίας. Βγάλε και την Μπαταρία της μητρικής για κανα δυο ωρες.

Για να μην βαρεθεις να περιμενεις δες καμια ταινια η πανε για κανα καφε.

 

Τα υπολοιπα τα ξερεις. Τα συνδέεις ξανα και κανεις τον σταυρό σου....αν έχεις εγγύηση ενα ουφφφφ...να ξαλαφρώσεις και να την στείλεις για αντικατάσταση και να επιμένεις για αυτο...μην στην επισκευάσουν γιατι θα σου το  ξανα κανει...καπου χανει νερα...οπα.. ρεύμα  

 

ΥΓ: Μερικοι ισως σου πουν να απεγκαταστήσεις ta AMD USB Filter drives...ισως δουλεψουν τα USB αλλα να ξερεις οτι ειναι ελαττωματική η μητρικη...

 

Περιπου το ιδιο προβλημα εχουν και οι GA-990FXA μητρικες με τα πανω ...εδω αλλαζει ...USB 3 θυρες αντι των USB 2.0 που εχεις εσυ. Ειναι ομως το ιδιο προβλημα

 

 

Edited by Dimitrios1971
Link to comment
Share on other sites

Έβαλα το τελευταίο bios έκανα ξανά εγκατάσταση drivers.

Λέω να κάνω και ένα φορματ γτ το έχω από τιν Z97.

το θέμα είναι ότι στις αρχές μου δούλευαν, και ξαφνικά σταμάτησαν να δουλεύουν.

Λέω να δοκιμάσω με win 7..

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Το πρόβλημα παρέμεινε και μετά το φορματ.

Άρα είναι προβληματικά τα USB?

 

Υπάρχει περίπτωση να είναι κάτι άλλο?

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ο εξωτερικός σκληρός που βάζεις έχει δική του παροχή ρεύματος ?

 

Δες και εδώ (Σελ. 37 user's manual)

 

USB 3.0 DAC-UP 2 (Output Voltage of USB 3.1 Gen 1 Ports on the Back Panel)

Allows you to increase the output voltage of the USB 3.1 Gen 1 ports on the back panel (the ones below the PS/2 keyboard/mouse port) to strengthen the stability of your USB device(s).

  • Normal Keeps the original output voltage. (Default)
  • Disable USB bus power Disables the power of the USB connectors. High-end audio players may connect their own external USB power source.
  • Voltage Compensation +0.1V Adds 0.1V to the original output votlage.
  • Voltage Compensation +0.2V Adds 0.2V to the original output votlage.
  • Voltage Compensation +0.3V Adds 0.3V to the original output voltage.

592d8a8e25ebe_Screenshot(35).thumb.png.a962aa70672ec846db642ff965d54b6d.png

Edited by stavros
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

5 hours ago, dimmis said:

Το πρόβλημα παρέμεινε και μετά το φορματ.

Άρα είναι προβληματικά τα USB?

 

Υπάρχει περίπτωση να είναι κάτι άλλο?

 

σου εγραψα εδω

On 28.5.2017 at 2:26 AM, Dimitrios1971 said:

Μια χαρα εισαι.

 

Να πω την αληθεια αυτο το περιμενα περισσιτερο σε μια asus Μητρικη παρα σε μια gigabyte ...αυτη εχει αλλα προβληματα αλλα αλλη ιστορια αυτη. Παμε σε αυτη που μας απασχολεί

Κατεβασε το νεο bios. Antivirus απενεργοποιούμε..εε..και φλασαρισε το. CMOS-Reset  πριν και μετα το φλασαρισμα.

 

κατεβασε την CPU (Εδω δες μην στραβωσες κανα πιν του sockel. Αν στράβωσε ...μην κανεις τιποτα...δες αν σου την επισκευάζει ο κατασκεβαστης) και βγαλε τα ραμ. βγαλε ολα τα καλωδια τροφοδοσίας. Βγάλε και την Μπαταρία της μητρικής για κανα δυο ωρες.

Για να μην βαρεθεις να περιμενεις δες καμια ταινια η πανε για κανα καφε.

 

Τα υπολοιπα τα ξερεις. Τα συνδέεις ξανα και κανεις τον σταυρό σου....αν έχεις εγγύηση ενα ουφφφφ...να ξαλαφρώσεις και να την στείλεις για αντικατάσταση και να επιμένεις για αυτο...μην στην επισκευάσουν γιατι θα σου το  ξανα κανει...καπου χανει νερα...οπα.. ρεύμα  

 

 

ΥΓ: Μερικοι ισως σου πουν να απεγκαταστήσεις ta AMD USB Filter drives...ισως δουλεψουν τα USB αλλα να ξερεις οτι ειναι ελαττωματική η μητρικη...

 

Περιπου το ιδιο προβλημα εχουν και οι GA-990FXA μητρικες με τα πανω ...εδω αλλαζει ...USB 3 θυρες αντι των USB 2.0 που εχεις εσυ. Ειναι ομως το ιδιο προβλημα

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, stavros said:

Ο εξωτερικός σκληρός που βάζεις έχει δική του παροχή ρεύματος ?

 

Δες και εδώ (Σελ. 37 user's manual)

 

USB 3.0 DAC-UP 2 (Output Voltage of USB 3.1 Gen 1 Ports on the Back Panel)

Allows you to increase the output voltage of the USB 3.1 Gen 1 ports on the back panel (the ones below the PS/2 keyboard/mouse port) to strengthen the stability of your USB device(s).

  • Normal Keeps the original output voltage. (Default)
  • Disable USB bus power Disables the power of the USB connectors. High-end audio players may connect their own external USB power source.
  • Voltage Compensation +0.1V Adds 0.1V to the original output votlage.
  • Voltage Compensation +0.2V Adds 0.2V to the original output votlage.
  • Voltage Compensation +0.3V Adds 0.3V to the original output voltage.

592d8a8e25ebe_Screenshot(35).thumb.png.a962aa70672ec846db642ff965d54b6d.png

 

 

 

Ο εξωτερικός σκληρός είναι 2,5 και παίρνει ρεύμα μόνο από USB.

Δλδ να πειραξω τα ρεύματα?

 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Dimitrios1971 said:

 

σου εγραψα εδω

 

Εγγύηση έχω φυσικά. απλά είπα μήπως είναι κάτι απλό.

Να τιν στείλω δλδ για αντικατάσταση.?

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Από τη στιγμή που ο δίσκος είναι 2,5 λογικά είναι στο normal, αλλά ρίξε και καμιά ματιά.

Μπορεί να είναι και από τα bios. 28.04.2017 βγήκε η F7 ver. και δε ξέρω αν μπορείς να συνδυάσεις την ημ/νία με την αρχή του θέματός σου. Κάποιες φορές φτιάχνουν κάτι και χαλάει κάτι άλλο. Επίσης, μετά το format έβαλες του drivers της Gigabyte (http://www.gigabyte.com/Motherboard/GA-Z270X-Gaming-5-rev-10#support-dl) ? Έχει και κάποια utilities μήπως σε βοηθήσουν, αλλά με τα πολλά σε βλέπω να ψιλοταλαιπωριέσαι (φυσικά υπάρχει και γούστο) και από τη στιγμή που υπάρχει εγγύηση τότε είσαι ΟΚ. 

 

Όσον αφορά στα ρεύματα, προσωπικά θα έπερνα έναν παλιοπόντικα και θα πειραματιζόμουν με αυτόν. Τα ποντίκια είναι τα πιο διαδεδομένα πειραματόζωα :P.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ετσι κ αλλιώς έχω κάνει  default το bios.

Δεν θυμάμαι ακριβός πότε σταματήσαν να δουλεύουν αλλά νομίζω είναι πολύ κοντά με το που πέρασα το  F7 bios.

Έβαλα όλα τα τελευταία drivers.

Θα κάνω καμία δοκιμή με ποντίκι αλλά με βλέπω να τιν στέλνω για αντικατάσταση..

 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, stavros said:

Όσον αφορά στα ρεύματα, προσωπικά θα έπερνα έναν παλιοπόντικα και θα πειραματιζόμουν με αυτόν. Τα ποντίκια είναι τα πιο διαδεδομένα πειραματόζωα :P.

 

Σαν να γραφω εγω...σοαβαρα... αστεια

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

23 hours ago, stavros said:

Τελευταία προσπάθεια: θα πέρναγα τα F5 ή F4 να δω τι γίνεται.

Κάνω default bios και τα USB ξεκινάνε και δουλεύουν, με τιν επόμενη επανεκκίνηση σταματάν.

Το δοκίμασα δεν άλλαξε κάτι. 

 

Θα τιν στείλω για αλλαγή αυτές τις μέρες, νομίζω τζάμπα παιδεύομαι.  

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

το έπαθα και εγώ σε μια RAMPAGE V EXTREME/U3.1..μου την ζήτησαν για έλεγχο και μου στείλανε άλλη. Οσο ειμουν στο περίμεινε αγορασα μια msi X99A GODLIKE GAMING για να δω μετα απο χρονια (κατοχος καποτε ενως 755 τσιπς) πως ΠΑΕΙ και κατοπιν την περασα στον γιο μου

 

Νταξ..οταν ηρθε η RAMPAGE V EXTREME/U3.1. πισω  την πουλησα οπω; ηταν αμεσος και πηγα σε ROG RAMPAGE V EDITION 10

Link to comment
Share on other sites

Το αποτέλεσμα είναι πάντα το ίδιο... μόνο asus... και ας τσατίζονται πολλές :hehe:

 

Δυστυχώς το bios δεν θα αλλάξει τίποτα απλά είναι χαλασμένη η μητρική.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, venisk said:

Το αποτέλεσμα είναι πάντα το ίδιο... μόνο asus... και ας τσατίζονται πολλές :hehe:

 

 

 και λιγο MSI αρκεί να μην πολυ σφίξεις τις βιδες του ψυχτη στον sockel..

..αντε και καμια AsRock... 

 

1 hour ago, venisk said:

 

 

Δυστυχώς το bios δεν θα αλλάξει τίποτα απλά είναι χαλασμένη η μητρική.

 

το κελαηδάω απο την αρχη:P

Edited by Dimitrios1971
Link to comment
Share on other sites

Msi το δέχομαι μόνο από εμφάνιση! Asrock είναι καλή την συμπαθώ δεν με έχει απογοητεύσει πολύ...H Gigabyte είναι καλύτερη και από τις 2..  Αυτά για τις δεύτερες...μόνο ASUS.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now