billymos

Θερμοκρασίες σε ASUS GTX 770 2GB DirectCU II OC

Recommended Posts

 Καλησπέρα σε όλους..

 

 Πριν τρία χρόνια έκανα ένα μικρό upgrade στο PC μου, αλλά. λόγω δουλειάς και συγκυριών, παρέμενε σε αποθήκευση. Το τελευταίο μήνα το ξέθαψα και αφού καθάρισα φίλτρα και ανεμιστήρες, παρατήρησα ότι η κάρτα γραφικών δουλεύει σε πολύ υψηλές θερμοκρασίες, τύπου 95 βαθμούς, με 99% load και τους ανεμστήρες στο 100% σχεδόν, όταν παίζω far cry 4 για παράδειγμα. Αυτά, στο βασικό προφίλ gaming. Στο προφίλ OC, ανεβαίνει ακόμα λίγο, στους 97. Αν ανοίξω το πλαινό καπάκι του tower (thermaltake armor), οι θερμοκρασίες πέφτoυν στους 80-85 στο βασικο προφίλ. Την ίδια ώρα, ο επεξεργαστής ι5 4690Κ, αν και OC από το EZ Tuning, με διπλό ανεμιστήρα και tower fan της noctua, δεν υπερβαίνει τους 40-45 βαθμούς...

 Είναι φυσιολογικές αυτές οι θερμοκρασίες της κάρτας? Βέβαια, η εταιρεία δίνει μέγιστη θερμοκρασία λειτουργίας τους 98. Αλλά, γιατί να δουλεύει τόσο ψηλά? Μακροπρόθεσμα, δε φθίρει τη κάρτα? Τί μπορώ να κάνω για να αλλάξω τη κατάσταση, πέρα από το να ανοίγω το πλαινό καπάκι? Σκέφτηκα να αλλάξω κουτί και ίσως να περάσω σε υδρόψυξη, αλλά από την άλλη είμαι ικανοποιημένος με την Noctua και θα προτιμούσα μία πιο συμβιβαστική λύση... Καμία ιδέα?

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου καλησπέρα,

 

Μιας και έλειξε η εγγύηση προσπάθησε να την ανοίξεις να αλλάξεις την πάστα και να δεις αν πατάει καλά η ψύκτρα.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, αν συνεχίσει να δουλέυει κοντά στους 100c σίγουρα κάποια στιγμή θα σταματήσει να δουλεύει, άλλαξε της την πάστα σίγουρα, τα fans στην ψήκτρα του επεξεργαστή προς τα που κοιτάνε? Βγάλε μια φώτο από τα πλάγια να δω λίγο γενικά την διάταξη.

Link to comment
Share on other sites

Οριστε και η φωτο..... Δεν ειναι λιγο περιεργο που γερνει η καρτα?

Οσον αφορα τη παστα, το σκεφτηκα και γω. Αλλα φοβαμαι να κανω ενα τετοιο βημα, ειμαι αρχαριος σε hardware... Αλλα μαλλον πρεπει να γινει

viber image.jpg

Link to comment
Share on other sites

Για αρχή φαίνεται πως δεν πατάει καλά η ψύκτρα στην κάρτα.

 

Αδυνατώ να φανταστώ πως συνέβει αυτό.

 

Η κάρτα αγοράστηκε καινούργια ? την πήρες μεταχειρισμένη ? την έβαλε κάποιος άλλος στο μηχάνημά σου ? πως έγινε αυτό ?

Link to comment
Share on other sites

Οχι, καινουργια ηταν.... Αλλα δε θυμαμαι ποιος την εβαλε.... Παντως, το ειχα παει σε τεχνικο προσφατα να ριξει μια ματια στο tower, γιατι ηταν καιρο σταματημενο το κομπιουτερ και τα ειδε ολα οκ.

Μπορει να φταιει αυτο? Η παστα? 'η το tower? Γιατι, οταν το εχω ανοιχτο, φτανει μεχρι 81 βαθμους η καρτα και 93% τα φαν της

 

Και μια φωτο με τη καρτα εκτος του tower

viber image2.jpg

Edited by billymos
Link to comment
Share on other sites

Φιλοξένησέ με 3 μέρες να φωτογραφίσω την πόλη και στο φτιάχνω free :D

Μεταξύ σοβαρού και αστείου αν ήσουν Αθήνα στο έφτιαχνα στο τζάμπα, αλλά μου πέφτεις λίγο μακρυά :D

 

Αν δεν το κατέχεις το κατσαβίδι και το μαστόρεμα δώσε 5 δραχμές και πήγαινέ το σε ένα καλό κατάστημα να στο σενιάρουνε.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Αυτο ειναι το προβλημα.... Οτι εδω οι 5 δρχ ειναι 50 ευρω.... Και βλεπουμε στη πορεια πόσο θα φτασει.

Λεω να δοκιμασω να το κανω εγω.. Η παστα πρεπει να ειναι για gpu? ή κανει και εκεινη για τον επεξεργαστη?

Edited by billymos
Link to comment
Share on other sites

Ίδια πάστα είναι.

Διάλεξε κάποια καλή ( π.χ. MX-3, Noctua NT1, Thermal Grizzly, etc ).

Μην βάλεις πολύ, ίσα ίσα πρέπει όταν πατήσει η ψύκτρα και απλωθεί η πάστα να είναι ένα απειροελάχιστα λεπτεπίλεπτο στρώμα.

 

Φροντίζεις και κοιτάς η ψύκτρα να βιδωθεί και να κάτσει καλά.

Link to comment
Share on other sites

Εχω δει κατι βιντεακια στο youtube... Αυριο προχωραμε στο χειρουργειο......

Κατι αλλο: Για το καθαρισμο, αρκει ασπρο οινοπνευμα ή πρεπει να χρησιμοποιησω αλκοολη ισοπροπυλικη 99%?

Edited by billymos
Link to comment
Share on other sites

χμμ rookie tips οταν ξεβιδωσεις τις 4 βιδες κουνα την ψυχτρα με περιστροφικη κινηση, μην την ανοιξεις κανοντας ''μοχλο''

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Φίλε τα fans στην noctua κοιτάνε προς τα μέσα?Δλδ όλη η ζέστη από τον επεξεργαστή μένει μέσα στο κουτί όπως και τις κάρτας? Έχεις άλλα fans να βγάζουν τον ζεστό αέρα? Γιατί καταλαβαίνω ότι έχεις φτιάξει ένα φουρνάκι και δεν φταίει μόνο η πάστα.... Θα βγάλεις μια φώτο όλο το πλαϊνό να δώ και το υπόλοιπο κουτί?

 

Link to comment
Share on other sites

15 hours ago, venisk said:

Φίλε τα fans στην noctua κοιτάνε προς τα μέσα?Δλδ όλη η ζέστη από τον επεξεργαστή μένει μέσα στο κουτί όπως και τις κάρτας? Έχεις άλλα fans να βγάζουν τον ζεστό αέρα? Γιατί καταλαβαίνω ότι έχεις φτιάξει ένα φουρνάκι και δεν φταίει μόνο η πάστα.... Θα βγάλεις μια φώτο όλο το πλαϊνό να δώ και το υπόλοιπο κουτί?

 

Μπροστα εχει ενα φαν που φερνει αερα μεσα, απο μπροστα... Κανει λιγα πραγματα ομως, γιατι πανω απο τη μιση του ροη κοβεται απο τους 3 σκληρους που ειναι απο πισω απο το φαν. Οι φαν του επεξεργαστη πετανε τον αερα προς τα πισω, εκει δηλαδη που βρισκεται το αλλο φαν του κουτιου που βγαζει αερα προς τα εξω. Υπαρχει αλλο ενα φαν εξαερισμου στη κορυφη του κουτιου, αλλα δε καταλαβαινω πως μπορει και ειναι αποτελεσματικο, γιατι δε βλεπω απο που μπορει να βγαζει αερα... Δε το εχω πειραξει, ετσι ηταν απο τη μανα του... 

Παντως, και με ανοιχτο το κουτι, σε παιχνιδια, η gpu φτανει τους 80 βαθμους με τα φαν να δουλευουν στα 95% και το power της στο 100%. Αντιστοιχα, ο επεξεργαστης δουλευει στους 50 βαθμους, τα φαν ουτε στο μισο και με αποδοση στο 40%-50 των  δυνατοτητων του.... 

viber image.jpg

 

Παντως, μεσα στο καλοκαιρι εχω σκοπο να αλλαξω κουτι, βαζοντας τα καινουργια που δε φαινονται τα καλωδια, γιατι πιστευω οτι μου εχουν κανει τσαπατσουλιστικη δουλεια, αλλαζοντας υποχρεωτικα και τροφοδοτικο.. Ισως και καρτα γραφικων, γιατι πιστευω οτι η 770 δεν μπορει να ακολουθησει τον επεξεργαστη. Ισως μια 1070.... Θα δουμε.... Ισως και υδροψυξη, αλλα θα πανε τσαμπα οι noctua....

Edited by billymos
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

43 minutes ago, billpeppas said:

Δεν έχει να κάνει με το κουτί.

Η κάρτα αυτή με τα fan στο 95% δεν πρέπει καν να πιάνει τους 80C.

Στους 70C μαξ έπρεπε να είναι.

Αρα ειναι η παστα? Περιμενω αυριο να ερθει, οποτε θα την αλλαξω ετσι κι αλλιως..

Link to comment
Share on other sites

Καλό θα ήταν να αλλάξεις σύντομα κουτί, δεν είναι μόνο θέμα αισθητικής είναι όλα τόσο συμπιεσμένα..

 

Άλλαξε την πάστα να δούμε τι θα γίνει και μετά να δούμε για κουτί.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και πάλι. Σήμερα έφτασε η πάστα της noctua και προχώρησα στην "εγχείρηση". Μπορείτε να δείτε και τις φωτό παρακάτω. Αυτό που μου προκαλεί έκπληξη, είναι η κατάσταση της πλάκας της ψύξης που δείχνει λιωμένη. Πράγμα παράξενο, αν σκεφτείτε ότι η κάρτα έχει χρησιμοποιηθεί ένα μήνα, όταν αγοράστηκε προ 2,5 ετίας περίπου και το τελευταίο μήνα. 

Όσον αφορά τις θερμοκρασίες, δεν υπάρχει διαφορά. 80 βαθμούς με ανοικτό κουτί και 85 από 90 με 100% φαν με κλειστό κουτί. Όλα, παίζοντας farcry4, max details. 

 

20170612_121854.jpg

20170612_122356_001.jpg

20170612_122813.jpg

 

 

20170612_122402.jpg

20170612_123113.jpg

Edited by billymos
Link to comment
Share on other sites

Αλλαξες και παστα και παλι εχεις μεγαλες θερμοκρασιες?
Εχω το "ιδιο" μοντελο με ρολογια απο την μανα του οπως ειναι, χωρις να αλλαξω καμια παστα, και μαξ εχω ~70βαθμους με 45-50% τα φανς.

Link to comment
Share on other sites

57 minutes ago, ChameZX said:

Αλλαξες και παστα και παλι εχεις μεγαλες θερμοκρασιες?
Εχω το "ιδιο" μοντελο με ρολογια απο την μανα του οπως ειναι, χωρις να αλλαξω καμια παστα, και μαξ εχω ~70βαθμους με 45-50% τα φανς.

Ναι. Δυστυχώς. Ίσως φταίει η ψύχτρα που έχει φαγωθεί.. Εμένα έτσι μου φαίνεται

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now