billymos

Θερμοκρασίες σε ASUS GTX 770 2GB DirectCU II OC

Recommended Posts

7 minutes ago, X4K4 said:

omfg  σαν να καηκε λιγο....

βαλε καποια πιο πηχτη παστα. ποια χρησιμοποιησες? 

Noctua NT-H1. Η ποσότητα που έβαλα, είναι καλή ή το παραέκανα?

Υπάρχει ανταλλακτικό να αλλάξω το σύστημα ψύξης, είτε από την Asus, είτε από κάποια άλλη aftermarket εταιρεία;

Edited by billymos
Link to comment
Share on other sites

Just now, billymos said:

Noctua NT-H1. 

Υπάρχει ανταλλακτικό να αλλάξω το σύστημα ψύξης, είτε από την Asus, είτε από κάποια άλλη aftermarket εταιρεία;

ναι accelero αλλα πολλα τα μουνεη.....

αλλα την περνας απο καρτα σε καρτα και ειναι αθορυβη.

δεν ξερω παρα πολλα για παστες αλλα νομιζω οτι η συγκεκριμενη ειναι για cpu περισσοτερο αποτι για gpu

Link to comment
Share on other sites

13 minutes ago, X4K4 said:

ναι accelero αλλα πολλα τα μουνεη.....

αλλα την περνας απο καρτα σε καρτα και ειναι αθορυβη.

δεν ξερω παρα πολλα για παστες αλλα νομιζω οτι η συγκεκριμενη ειναι για cpu περισσοτερο αποτι για gpu

Δε μπορεσα να βρω κατι για gpu μονο.... Και απ' ο,τι διαβασα, δεν εχουν και μεγαλες διαφορες... Επισης, χωρις να ειμαι γνωστης, πιστευετε οτι το προβλημα θα λυθει αν βαλω παστα εξειδικευμενη για gpu? Προσωπικα, αμφιβαλλω..Να ειναι τοσο απλο;;;;

Link to comment
Share on other sites

ε περα απο το οτι μπορει να σου καψει την καρτα....(μπορει να βραχυκυκλωσει αν δεν ειναι ηλεκτρικα αγωγιμη)

τωρα η παραπανω δεν ξερω αν ειναι αλλα.... το βλεπεις xD

εχουν και αλλες διαφορες στην απαγωγη δες ασπουμε δεν εχεις καπακι στον πυρηνα της καρτας σαν το cpu ( και ειναι πιο λειο το die αποτι τα καπακια που ειχα οι παλιες και οι επεξεργαστες)

Link to comment
Share on other sites

35 minutes ago, X4K4 said:

ναι accelero αλλα πολλα τα μουνεη.....

αλλα την περνας απο καρτα σε καρτα και ειναι αθορυβη.

δεν ξερω παρα πολλα για παστες αλλα νομιζω οτι η συγκεκριμενη ειναι για cpu περισσοτερο αποτι για gpu

Επισης, κοιταξα για τη ψυξη που μου εστειλες, αλλα μαλλον δεν κανει ,γιατι η δικια μου πρεπει να εχει μακρυ pcb και δε πρεπει να ειναι compatible. Εστειλα email για επιβεβαιωση.... Αλλα μαλλον δεν κανει..

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

κανει ρε c

Spoiler
Compatibility
Nvidia GeForce:
Titan Xp, Titan X (Pascal), GTX 1080(Ti), 1070, 1060, Titan X, 980(Ti), 970, Titan (Black), 780 (Ti), 770, 760, 750 (Ti), 680, 670, 660 (Ti), 650 Ti (boost), 580, 570, 560 (Ti,SE), 550 Ti, 480, 460(SE), GTS 450, 250, 240 (OEM), GT 740, 9800 (GTX+, GTX, GT), 9600 (GT, GSO 512, GSO), 9500 GT (not LP), 8800 Ultra (G80), 8800 GTX (G80), 8800 GTS (G80), 8800 GTS 512 (G92), 8800 GTS (G92), 8800 GT, 8800 GS (9600GSO), 7900 GTX, 7800 (GTX 512, GTX, GT)


AMD Radeon :
RX 580, 570, 480, 470, R9 390(X), 380(X), 370X, 290(X), 285, 280(X), 270(X), R7 370, 265, HD 8870, 7970 (GHz), 7950 (Boost), 7870(XT, GHz), 7850, 6970, 6950, 6870, 6850, 6790, 5870, 5850, 5830, 4890, 4870, 4850, 4830, 3870, 3850

Accelero_Xtreme_III_T05a.jpg
Accelero_Xtreme_III_T05b.jpg

* Please ensure your graphics card does not come with a stacked power socket.

Accelero Xtreme IV is compatible only with the graphics card using a standard size PCB with a width of 98mm. 98mm.jpg Graphics cards with different dimensions will not be compatible with this cooler. This includes:
-Low profile Graphics card
-Graphics cards with extended PCB (such as : ASUS DirectCU II R9 290, GTX780-DC2OC-3GD5)
 

The compatibility list is based on AMD Radeon and NVIDIA's reference board layout only. Please check the height restriction drawing before purchase.

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Εγω σκεφτομουν κατι σε 1050 ti που θα ηταν κοντα στο κοστος επισκευης της παλιας, αλλα αν εχεις την οικονομικη ευχερεια να πας σε 1070 θα ηταν τεραστιο up.

Link to comment
Share on other sites

Κάποιο πρόβλημα παίζει εκεί και δεν φαίνεται τελικά να είναι η ψύκτρα ( εκτός και αν δεν πατάει καλά και δεν το αντιλαμβάνεσαι όταν την στήνεις ).

 

Έχεις πρόσβαση σε πολύμετρο να δούμε την τάση της ? γιατί αυτές οι θερμοκρασίες παραπέμπουν σε υψηλή τάση ή ανεμιστήρες στην ψύκτρα που δεν γυρνάνε :D

Link to comment
Share on other sites

8 minutes ago, billpeppas said:

Κάποιο πρόβλημα παίζει εκεί και δεν φαίνεται τελικά να είναι η ψύκτρα ( εκτός και αν δεν πατάει καλά και δεν το αντιλαμβάνεσαι όταν την στήνεις ).

 

Έχεις πρόσβαση σε πολύμετρο να δούμε την τάση της ? γιατί αυτές οι θερμοκρασίες παραπέμπουν σε υψηλή τάση ή ανεμιστήρες στην ψύκτρα που δεν γυρνάνε :D

θα ψαξω για πολυμετρο, Μπορω να δω τη ταση μεσω του HWMonitor?

Για τους ανεμιστηρες, τους εχω δει οτι γυρνανε,

 

Edited by billymos
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ωραίος @billymos με τις δοκιμές sου, συνέχισε μέχρι να βρεθεί και να λυθεί το πρόβλημα.

 

Αν δεν πατάει καλά η ψύκτρα τότε δεν γίνεται καλή απαγωγή στα heatpipes & heatsink, άρα αυτά πρέπει να έχουν χαμηλότερες θερμοκρασίες σε σχέση με το normal.

 

Λόγω έλλειψης κατάλληλου θερμομέτρου, παλαιότερα είχα προσπαθήσει μ@λ@κωδώς να δω τη θερμοκρασία του heatsink μιας παλιάς gpu σε υψηλές Θ (90 C) (μικρή 1Gb, low profile με παθητική ψύξη), ακουμπώντας την με το χέρι.... έκανε...... Τζιζ  :hehe:.

 

Ανεξάρτητα με την πορεία της 770, μία 1070 ή 1060 (6Gb) είναι στόχος.

Link to comment
Share on other sites

Μια ανακεφαλαίωση:

 

-Η κάρτα ανοίχτηκε, αλλάχτηκε η πάστα, αλλά το πρόβλημα παραμένει. 

Σκέψεις και λύσεις: 

1) Αναμενεται νέα πάστα, ειδική για GPU. (Οι πιθανότητες να λυθεί το θέμα έτσι απλά, είναι μηδαμινές για μένα)

2) Απο το άνοιγμα της κάρτας, φαίνεται ότι η βάση που έχει η ψυκτρα για να ακουμπά με τη GPU, έχει φθαρεί. Είτε λοιπόν δε κάθεται καλά η ψυκτρα πάνω στη κάρτα, είτε δεν απάγεται καλά η ζέστη από τη κάρτα στη ψυκτρα. (Θεωρώ τη πιθανότερη εκδοχή στο πρόβλημα). Αν δεν ευδοκιμήσει λοιπον το 1), θα αγοραστεί έξτρα ψυκτρα aftermarket, πιθανότατα της accelero. Περιμένουμε απάντηση για συμβατότητα. 

3) Σκέφτομαι εναλλακτικές πέρα από το 2).  Είτε να περαστεί υγροψυξη σε κάρτα και επεξεργαστή (δεν είμαι πολύ φαν αυτή τη στιγμή), είτε να αγοραστεί νέα κάρτα, μάλλον 1070. (Ξεφεύγουμε πολύ σε κόστος. Θα το προτιμούσα σε δεύτερο χρόνο, με αλλαγή επεξεργαστή ίσως)

 

Αν έχετε κάποια άλλη σκέψη για το τι φταίει και κρατά έτσι ψηλά τις θερμοκρασίες η κάρτα, παρακαλώ να με διαφωτίσετε. 

Ευχαριστώ για όλες σας τις απαντήσεις...

 

ΥΓ: Για τον συμφορουμιτη billpeppas, η ταση ειναι 0,962V συμφωνα με το HWMonitor

Edited by billymos
Link to comment
Share on other sites

Για το "δε κάθεται καλά" μπορείς να το δεις από το πως απλώνεται η πάστα επάνω στον πυρήνα. Εάν βλέπεις σημεία που δεν έχει μετακινηθεί/απλωθεί η πάστα τότε βρήκες το πρόβλημά σου.

 

Αυτή η φωτογραφία σου δείχνει ότι θέλει καλύτερο καθάρισμα από την παλιά πάστα btw. Το έχεις καθαρίσει το συγκεκριμένο σημείο από τα απομεινάρια που φαίνονται στο κέντρο;

 

20170612_122402.jpg

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά η κάρτα ασφυκτιά εκεί μέσα!!! Έτσι όπως το βλέπω εγώ δεν υπάρχει καθόλου airflow..θα σου μείνει στα χέρια σύντομα φίλε μου αν συνεχίσει να παίζει έτσι..Έχεις κάνα φίλο με καλό κουτάκι να την δοκιμάσετε? Που μένεις? Αν θέλεις μπορούμε να το δούμε και μαζί.

Link to comment
Share on other sites

Εν αναμονή της νέας πάστας, είπα να ξαναδοκιμάσω με τη νοκτουα, να καθαρίσω καλύτερα τη περιοχή και να δω αν όντως η πάστα απλώνεται σωστά. 

20170613_120508.jpg

20170613_121019.jpg

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Τελικά, δεν άλλαξε κάτι. Φάνηκε στην αρχή να κρατάει τη θερμοκρασία στους 80 με κλειστό κουτί, αλλά τελικά κατέληξε πάλι στους 90-91. Με ανοιχτό το κουτί, σταθερά στους 80-82. Οπότε, θα περιμένω τη νέα πάστα και θα ξαναπροσπαθήσω. Αν αποτύχει και αυτό, δε ξέρω τι άλλο να σκεφτώ. Ίσως δε τη βάζω καλά, ίσως δεν δούλευε σωστά η ψυκτρα.... Τι να πω... Θα δείξει μετά το πέρασμα με τη νέα πάστα, από βδομάδα. 

 

Ευχαριστώ για τις οδηγίες σας. Αν έχετε να προτείνετε κάτι άλλο, ευπρόσδεκτοι...

Link to comment
Share on other sites

να σε πω ρε μαν δεν περνεις ενα σφουγκαρακι να καθαρισεις (ξυσεις) την βαση της ψυχτρας καλα? να μην εχει υποληματα παστας βαλε λιγο οινοπνευμα να διαλυθουν...

μπορεις να δοκιμασεις να βαλεις και κανα copper shim μπας και κανει καλυτερη επαφη , αν το βιαζεσαι πολυ

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

22 hours ago, X4K4 said:

να σε πω ρε μαν δεν περνεις ενα σφουγκαρακι να καθαρισεις (ξυσεις) την βαση της ψυχτρας καλα? να μην εχει υποληματα παστας βαλε λιγο οινοπνευμα να διαλυθουν...

μπορεις να δοκιμασεις να βαλεις και κανα copper shim μπας και κανει καλυτερη επαφη , αν το βιαζεσαι πολυ

 

Τα copper shim που λες, ειναι ειδικα για καθε καρτα, ή παιρνεις με το μετρο πχ και το βαζεις πανω? Παει στη gpu ή στη βαση της ψυκτρας?

Θα ξαναπροσπαθησω με την ελευση της νεας παστας, δεν εχει νοημα να προσπαθω αλλο με τη νοκτουα....

Ευχαριστω, φιλε

 

Edited by billymos
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα και παλι.. 

Ακολουθησα τις οδηγιες του Χ4Κ4 και το αποτελεσμα φαινεται στη φωτο.Στεγνο καθαρισμα!! Εβαλα και τη παστα της noctua ξανα, μιας και η αλλη δεν εχει ερθει ακομα, αλλα δυστυχως, τιποτα... Μια απο τα ιδια... Απογοητευση πληρης...

Το επομενο βημα ειναι να ξαναπροσπαθησω με την παστα της prolimatech, ειδικη για GPU, που ερχεται απο βδομαδα, αν και δεν ειμαι πολυ αισιοδοξος.... Μετα, ή θα παει σε τεχνικο, ή .....

 

Χαιρετω

20170614_205654.jpg

Link to comment
Share on other sites

8 hours ago, billpeppas said:

Δεν θέλω να σας την χαλάσω αλλά το "ειδική για GPU" είναι marketing bullshit και δεν θα υπάρξει διαφορά.

Και γω το ιδιο πιστευω, αλλα επειδη η ελπιδα πεθαινει, τελευταια, ελπιζουμε..

Το θεμα ειναι οτι ακομα δεν εχω καταφερει να αντιμετωπισω το προβλημα... Λες και ειναι τοσο πολυπλοκο..... Παρολα αυτα, η καρτα ακομα ψηνεται..

Edited by billymos
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Τα ανεμιστήρια της gpu είπες ότι δουλεύουν... κανονικά? Αν τα γυρίσεις με το δάχτυλο συνεχίζουν να γυρνάνε μόνα τους ή σκαλώνουν ? Η φορά που στρέφονται τα ανεμιστήρια είναι η σωστή ? Διώχνουν ή στέλνουν αέρα στο heatsink ? Το heatsink και τα heatpipes είναι θερμά ? (προσοχή ενδέχεται να καίνε, αν η gpu φθάνει στους 90+ C τότε ζεματάνε. Ένα θερμόμετρο κατά προτίμηση ανέπαφο).

 

Και ένα άσχετο... πριν δώσεις το pc στο μάστορα ο οποίος σου είπε όλα καλά, είχες κοιτάξει θερμοκρασίες ? Πες με καχύποπτο αλλά σε κάποια αγοροπωλησία μεταχειρισμένου τροφοδοτικού μου το είχαν φέρει πίσω ως χαλασμένο και παραλίγο να τους το φέρω στο κεφάλι...  είχα κρατήσει το sn.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

On 6/15/2017 at 9:13 PM, stavros said:

Τα ανεμιστήρια της gpu είπες ότι δουλεύουν... κανονικά? Αν τα γυρίσεις με το δάχτυλο συνεχίζουν να γυρνάνε μόνα τους ή σκαλώνουν ? Η φορά που στρέφονται τα ανεμιστήρια είναι η σωστή ? Διώχνουν ή στέλνουν αέρα στο heatsink ? Το heatsink και τα heatpipes είναι θερμά ? (προσοχή ενδέχεται να καίνε, αν η gpu φθάνει στους 90+ C τότε ζεματάνε. Ένα θερμόμετρο κατά προτίμηση ανέπαφο).

 

Και ένα άσχετο... πριν δώσεις το pc στο μάστορα ο οποίος σου είπε όλα καλά, είχες κοιτάξει θερμοκρασίες ? Πες με καχύποπτο αλλά σε κάποια αγοροπωλησία μεταχειρισμένου τροφοδοτικού μου το είχαν φέρει πίσω ως χαλασμένο και παραλίγο να τους το φέρω στο κεφάλι...  είχα κρατήσει το sn.

 Καλησπερα και παλι... Ναι, γυριζουν κανονικα και οταν η καρτα ειναι στο πικ, βγαζουν λιγο ζεστο αερα, ενω τα pipes κατακαινε.... 

Για το μαστορα, δε μπορω να σου πω, γιατι δεν ειχα παρατηρησει τοτε τις θερμοκρασιες της καρτας. Ειναι φιλος ομως, οποτε δε νομιζω για κατι πονηρο...

 

Αρχιζω να πιστευω και απ'ο,τι εχω διαβασει στο ιντερνετ, οτι συνηθως αυτη η καρτα, οταν δουλευει φουλ, μπορει να φτασει και τους 90 c και παραπανω. Στη δικη μου περιπτωση και σκεφτομενος οτι το κουτι δε τροφοδοτει καλα με αερα τη καρτα, ακομα και οταν ειναι ανοικτο στο πλαι, οι 80 ή 90 βαθμοι με κλειστο κουτι δεν ειναι ασχημοι... Ετσι λεω εγω με το φτωχο μου μυαλο. Αυτο που θα κανω, πριν αλλαξω κουτι τωρα που θα κατεβω Ελλαδα, ειναι να τη δοκιμασω σε καποιο αλλο case και αν και τοτε εχει θεμα, θα παει σε τεχνικο... Το μονο που μπορω να κανω μεχρι τοτε, ειναι να περιμενω την "ειδικη" παστα να ερθει και να τοποθετηθει....

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now