stavros

"Μεταμόσχευση" Win8.1 & apps από HDD σε SSD

Recommended Posts

Στην προσπάθειά μου να κάνω λίγο πιο γρήγορο το χρέπι που μου έχουν παραχωρήσει στο γραφείο σκεφτόμουνα να αγοράσω (φυσικά με δικά μου έξοδα) έναν SSD για να αντικαταστήσω τον υφιστάμενο HDD ο οποίος έχει πάνω του το λειτουργικό (win8.1) και τα apps (MS office, cad, etc.).

 

Το ερώτημα είναι υπάρχει τρόπος να γίνει κάποιος κλώνος του HDD που να μπορεί να τρέξει από τον SSD ή θα έχω προβλήματα ?

 

Η όλη εργασία θα γίνει από εμένα καθώς δεν θέλω να μπλέξω το τμήμα IT, τον GM, κλπ γιατί μου ζαλίζουν τον έρωτα.

 

Η πρώτη απάντηση που πήρα από το τμήμα IT είναι ότι μάλλον θα μου περάσει τα win αλλά στα apps θα έχω πρόβλημα.

 

Το pc είναι σε δίκτυο της εταιρείας.

 

Το έχει επιχειρήσει κανείς ?

Edited by stavros
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, jax7480 said:

Με ένα Acronis κάνεις μια χαρά αντίγραφο και δεν θα καταλάβει κάνεις τίποτα. 

 

Thanx

 

Το ότι θα βάλω ssd 500gb ή 250gb αντί του 1ΤΒ HDD αντιμετωπίζεται με το Acronis ?

 

Πότε θα ξαναχαρίσεις SSD's είπαμε ? :hehe:

Edited by stavros
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

FYI Το έχω κάνει αρκετές φορές με acronis και δούλεψε μια χαρά. Απλά φρόντισε το μέγεθος των αρχείων να χωράει στον μικρότερο SSD για να μη σου βγάλει κάποιο σφάλμα. Επίσης, ανάλογα την χρονολογία του μηχανήματος ίσως χρειαστεί να κλείσεις τα security features του BIOS, αλλά αυτό ισχύει κυρίως σε GPT partition setups.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Θα σε γελάσω, εγώ το κάνω με μια άδεια του 2014 που είχα πάρει με έναν SSD. Δεν έχω δοκιμάσει trial, αλλά φαντάζομαι η windows εφαρμογή σε αφήνει κανονικά να κάνεις τη διαδικασία με όλες τις επιλογές κιόλας.

 

2. Είναι άδεια για ένα PC και νομίζω πως παίρνεις έκπτωση στην αναβάθμιση.

 

775, μια χαρά. :P

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

22 minutes ago, MetallicGR said:

Θα σε γελάσω, εγώ το κάνω με μια άδεια του 2014 που είχα πάρει με έναν SSD. Δεν έχω δοκιμάσει trial, αλλά φαντάζομαι η windows εφαρμογή σε αφήνει κανονικά να κάνεις τη διαδικασία με όλες τις επιλογές κιόλας.

 

 

Αυτό με την άδεια που δίνουν μαζί με SSD το έχω διαβάσει και αλλού. Υπήρχε στη συσκευασία ή το κατέβασες με το s/n το ssd? Ψάχνομαι να βρω αν οι δικοί μου (Samsung 850EVO 500GB & Kingston 240GB) έχουν κάτι τέτοιο, ή ο OCZ Trion 150 480GB που προτίθεμαι να αγοράσω.

Edited by stavros
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Σου δινε κλειδάκι μέσα στο κουτί. Φαινόταν ξεχωριστό promo χαρτί που έβαζε η Acronis στα κουτιά και προφανώς ήταν universal και όχι bined με το sn του SSD.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, Dimitrios1971 said:

μαλιστα. Δες εδω ποιες κλοναρονται και ποιες οχι με το Acronis. Αλλιώς... Clonezilla

 

Με ποια drives δίνει θες να πεις η OCZ το software. Όλα cloneάρονται προφανώς. :P

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Αυτό που μου είπε το τμήμα ΙΤ και με είχε ανησυχήσει είναι ότι τα προγράμματα δεν θα τρέχουν λόγω διαφορετικού defragmentation των δύο δίσκων (HDD, SSD). Και αυτοί οι άνθρωποι πληρώνονται για ΙΤ.

 

Πολύ πιθανόν να θέλουν να αποφύγουν την εργασία.

Edited by stavros
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, Dimitrios1971 said:

μαλιστα. Δες εδω ποιες κλοναρονται και ποιες οχι με το Acronis. Αλλιώς... Clonezilla

 

Trion 150 does not come with an Acronis® True Image™ cloning Software.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

21 hours ago, stavros said:

Αυτό που μου είπε το τμήμα ΙΤ και με είχε ανησυχήσει είναι ότι τα προγράμματα δεν θα τρέχουν λόγω διαφορετικού defragmentation των δύο δίσκων (HDD, SSD). Και αυτοί οι άνθρωποι πληρώνονται για ΙΤ.

 

Πολύ πιθανόν να θέλουν να αποφύγουν την εργασία.

Πες τους πως το είπα εγώ αυτό:

 

καλυτερα να πάνε να παραιτηθούν από μόνοι τους αν λένε τέτοιες μαλακιες. 

Το defragmentation στα drives δεν έχει καμία σχέση με το cloning. 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now