billymos

Νεο κουτι και τροφοδοτικο

Recommended Posts

Καλημερα σε ολους.
Εχω ενα παλιο Thermaltake armor και θελω να το αλλαξω σε κατι πιο καινουργιο, με cable management και αντιστοιχο modular PSU. Ο σκοπος μου ειναι να εχω ενα κουτι, οπου θα φαινονται τα λιγοτερα οσο το δυνατο καλωδια.... Εχετε να μου προτεινετε καποιο καλο συνδυασμο? Δε χρειαζεται το PSU να ειναι ενσωματωμενο στο κουτι..
Εχω Noctua ND-15 πανω στον επεξεργαστη, οποτε χρειαζομαστε ενα κουτι αρκετα πλατυ. Επισης, αν και εχω BRdrive, δεν ειναι απαραιτητο να τοποθετηθει. Στα υπολοιπα, ο επεξεργαστης ειναι i5 4670K, 16 ram oc DDR3, asus 770 gtx (θα αναβαθμιστει σε 1070), sb titanium fatality. Ισως μελλοντικα να τοποθετηθει και υδροψυξη....
Ποιες ειναι οι προτασεις σας?

Σας ευχαριστω
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα! Ξέρεις ότι όλα πάνε μετα λεφτά που έχεις, οπότε πάντα όταν ζητάς κάτι πρέπει να βάζεις ένα χρηματικό όριο...

 

Έχω δίπλα μου το coolermaster pro 6 και είναι πολύ ωραίο αλλά κάνει σχεδόν 200 ευρώ! Τα ίδια μπορείς να κάνεις και με το phantecs p400 που κάνει τα μισά λεφτά! Το πιο όμορφο απ όλα για μένα είναι το phantecs evolve atx με το γυαλί..

 

Για τροφοδοτικό δεν χρειάζεσαι πάνω απο 550w απλα και σε αυτό θέλω μια τιμή!

 

 

 

afc94fa958951ca9b9c7fd452bb10c1c.jpg

Edited by venisk
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

phanteks!!!

 

Ως κάτοχος του Εnthoo evolve glass atx στο προτείνω ανεπιφύλακτα. 

Αν δεν σε ενδιαφέρει να βάλεις top radiator ρίξε μια μάτια και στο nzxt s340 elite.

 

 

 

Εναλακτικα ..... :P

apv7Zop_700b.jpg

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

9 hours ago, venisk said:

Καλησπέρα! Ξέρεις ότι όλα πάνε μετα λεφτά που έχεις, οπότε πάντα όταν ζητάς κάτι πρέπει να βάζεις ένα χρηματικό όριο...

 

Έχω δίπλα μου το coolermaster pro 6 και είναι πολύ ωραίο αλλά κάνει σχεδόν 200 ευρώ! Τα ίδια μπορείς να κάνεις και με το phantecs p400 που κάνει τα μισά λεφτά! Το πιο όμορφο απ όλα για μένα είναι το phantecs evolve atx με το γυαλί..

 

Για τροφοδοτικό δεν χρειάζεσαι πάνω απο 550w απλα και σε αυτό θέλω μια τιμή!

 

 

 

afc94fa958951ca9b9c7fd452bb10c1c.jpg

 

 Το phantecs p400 το εχω δει, αλλα δε χωρα η noctua... Για το coolermaster, δε μπορω να πω οτι με ενθουσσαιζει... 

Απο την αρχη, αυτο που μου αρεσε και ταιριαζει με αυτα που θελω να βαλω και μελλοντικα, ειναι το phanteks enthoo evolv atx. Βεβαια, ξεφευγουμε απο τον προυπολογισμο που ειχα θεσει για αρχη, για 200 ευρω και για κουτι και για τροφοδοτικο... Αλλα μαλλον θα κανω την υπερβαση και θα παω για το phantecs. Ενα θεμα που εχει, ειναι οτι το αυρο που μ ενδιαφερει, εχει ασπρους ανεμιστηρες, οποτε πρεπει να αλλαζτουν και αυτοι....

Για τροφοδοτικο, ειμαι μεταξυ corsair και evga, αλλα θελω καποιο που να ειναι οσο γινεται πιο modular. Απο ποιοτητα, νομιζω οτι και τα δυο ειναι κορυφαια... Για την ισχυ τους, δε γνωριζω ακριβως ποσο θα πρεπει να παρω, απλα πρεπει να υπολογισουμε μελλοντικη επεκταση του pc με υδροψυξη και ισως καποια στιγμη, καρτα γραφικων. Αν μπορει να σηκωσει και ακομα πιο μελλοντικη αναβαθμιση επεξεργαστη-μητρικη, ακομα καλυτερα...

 

 

Edited by billymos
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, Agelos said:

phanteks!!!

 

Ως κάτοχος του Εnthoo evolve glass atx στο προτείνω ανεπιφύλακτα. 

Αν δεν σε ενδιαφέρει να βάλεις top radiator ρίξε μια μάτια και στο nzxt s340 elite.

 

 

 

Εναλακτικα ..... :P

apv7Zop_700b.jpg

 

Το NZXT το εχω δει, αλλα αι αυτο δε χωρα τη noctua.....

Link to comment
Share on other sites

Evga/corsair modular τροφοδοτικό και phantecs evolve atx glass θες καμιά 300ρια+ ευρουλάκια! Καλύτερα να τα δώσεις όμως γιατί και τα 2 είναι επένδυση για πολύ καιρό και μελοντικά builds! 

Link to comment
Share on other sites

Phanteks enthoo Pro M TG ?

 

Αρκετά ευρύχωρο και παραμετροποίησιμο περιπου στα 100 ευρω.

Για την αισθητικη πλευρα ειναι καθαρα προσωπικη επιλογη. Εμενα για παραδειγμα μου αρεσει η σειρα master απο την CM που αναφερθηκε πριν.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλή επιλογή το pro m και χωράει αρκετά πράγματα και είναι στην σωστή τιμή! Και με τα υπόλοιπα 100 παίρνεις καλό τροφοδοτικό!

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, billymos said:

Απο την αρχη, αυτο που μου αρεσε και ταιριαζει με αυτα που θελω να βαλω και μελλοντικα, ειναι το phanteks enthoo evolv atx. Βεβαια, ξεφευγουμε απο τον προυπολογισμο που ειχα θεσει για αρχη, για 200 ευρω και για κουτι και για τροφοδοτικο... Αλλα μαλλον θα κανω την υπερβαση και θα παω για το phantecs.

 

 

My Phanteks Enthoo Evolv ATX. Έχουν γίνει μερικές αλλαγές ακόμα από τότε: 2ο cpu fan, αλλαγή της Gibabyte GTX 980 G1 σε αντίστοιχη 1070.

 

Γενικά κοίταξε να δεις τι συμβαίνει και το Compatibility των gpu και τους σκληρούς δίσκους στο case, π.χ. οι 1070 gpu της asus είναι μακρύτερες από αυτές της gigabyte, και από όσο θυμάμαι στο Phanteks Enthoo Evolv ATX η Asus χωρούσε οριακά μαζί με σκληρό στο αντίστοιχο ύψος.

 

Edited by stavros
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now