MetallicGR

Cryptocurrency εν έτη 2017. Go or No?

Cryptocurrency εν έτη 2017. Go or No?  

20 members have voted

  1. 1. Cryptocurrency εν έτη 2017. Go or No?

    • Έχω ήδη σύστημα που τρέχει αυτή τη στιγμή.
      1
    • Έβαλα το παλιό μου setup.
      1
    • Προμηθεύτηκα νέα πραγματάκια!
      0
    • Χάσαμε το hype, πάλι.
      5
    • Χάσιμο χρόνου ακόμη και τώρα.
      4
    • Αυτά είναι του διαβόλου.
      5
    • Nope.
      4


Recommended Posts

Η επαναφορά του Bitcoin στο προσκήνιο δείχνει ήδη τις προθέσεις που έχει το cryptocurrency στην παγκόσμια αγορά. Το μακρινό πλέον 2014 μας είχε βρει με την κοινότητα σε εγρήγορση σχετικά με το Bitcoin και άλλα κρυπτονομίσματα ενώ εν έτη 2017, η διαδικασία έρχεται και πάλι στο φως.

 

Από τις αρχές του έτους παρατηρείται μια σημαντική αύξηση στη τιμή του Bitcoin και έτσι τα mining συστήματα έχουν ξανανοίξει τις μηχανές τους. Παράλληλα οι κατασκευαστές έρχονται να εκμεταλλευτούν το γεγονός λανσάροντας hardware που είναι ιδανικό για χρήση σε τέτοια setups με πολλαπλές PCIe x1 υποδοχές για σύνδεση μέχρι και 13 καρτών γραφικών σε κάθε σύστημα.

 

Το σημερινό poll έχει να κάνει με το mining και με το εάν εσείς ασχολείστε τώρα που η φάση δείχνει να έχει ξαναζωντανέψει.

 

 

 

 

5947e7c2a948d_bitcoinpollhwbox.jpg.e62171a7731b2ae6c27eb4481e0bfad2.jpg

 

 

 

 

 

Βρείτε μας στα Social:  twitter.jpggplus.jpgfb.jpginsta.jpgyt.png

Link to comment
Share on other sites

Το μέλλον είναι στο ethereum.Όσο μέλλον έχει τέλος πάντων.Όσοι έχουν τα χρήματα να επενδύσουν σε κάτι τέτοιο θα μπρούν να έχουν κα΄ποιες σημαντικές μηνιαίες απολαβές.Παρόλα αυτά δεν υπάρχει καθόλου hype πλεον.

Link to comment
Share on other sites

Μόνο αν θες να παίξεις "cryptocurrency" 'forex' αξίζει.
Σκάς € και παίρνεις Ethereum ή XMR ( Monero ) και περιμένεις να ανέβουν για να πουλήσεις και να πάρεις το κέρδος σου.

Link to comment
Share on other sites

17 minutes ago, billpeppas said:

Μόνο αν θες να παίξεις "cryptocurrency" 'forex' αξίζει.
Σκάς € και παίρνεις Ethereum ή XMR ( Monero ) και περιμένεις να ανέβουν για να πουλήσεις και να πάρεις το κέρδος σου.

ekw kati mblue chips ama telei man my bgalei grhgora lefta

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς έχασα το hype train του ethereum. Πριν 3 μήνες μιλούσα με ένα φίλο και αν είχαμε κάνει 1000 ευρώ σε ΕΤΗ σήμερα θα είχαμε 10.000 ευρώ χωρίς να κάνουμε κάτι επιπλέον. Τώρα ίσως πάρω μερικά ETH ή litecoin και νομίζω για τιμές ρεύματος μπορείς ακόμα να κάνεις mine σε pool στην Ελλάδα και να βγάζεις περισσότερα ETH από ότι πληρώνεις σε ρεύμα, αλλά δεν ξέρω για πόσο θα ισχύει αυτό.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

το μεγαλύτερο πρόβλημα που προκαλούν βέβαια με αυτή τη ξαφνική στροφή όλων στο mining είναι ότι έχουν μειώσει τραγικά τα αποθέματα στις mid range gpus(κυριώς της amd,επειδή είναι καλύτερο buy όσο αναφορά το ethreum mining) και όσοι ενδιαφέρονται να προβούν σε αγορές βλέπουν τιμές οι οποίες είναι εξωπραγαμτικές.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

44 minutes ago, GregEl said:

Δυστυχώς έχασα το hype train του ethereum. Πριν 3 μήνες μιλούσα με ένα φίλο και αν είχαμε κάνει 1000 ευρώ σε ΕΤΗ σήμερα θα είχαμε 10.000 ευρώ χωρίς να κάνουμε κάτι επιπλέον. Τώρα ίσως πάρω μερικά ETH ή litecoin και νομίζω για τιμές ρεύματος μπορείς ακόμα να κάνεις mine σε pool στην Ελλάδα και να βγάζεις περισσότερα ETH από ότι πληρώνεις σε ρεύμα, αλλά δεν ξέρω για πόσο θα ισχύει αυτό.

Δεν συμφαίρει ( περισσότερο ρεύμα καις από ότι βγάζεις ) ακόμα και στο πρός το παρών ASIC-free Ethereum.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, billpeppas said:

Δεν συμφαίρει ( περισσότερο ρεύμα καις από ότι βγάζεις ) ακόμα και στο πρός το παρών ASIC-free Ethereum.

Νομίζω ακόμα υπάρχει κέρδος και υπάρχουν calculators online που επιβεβαιώνουν για ETH ότι με Rx 480 ή 580 βγάζεις κέρδος. Δεν είμαι σίγουρος πόσο γρήγορα θα φτάσει στην ASIC φάση το ETH, για το ΕΤΗ νομίζω υπάρχει καλύτερο πλάνο από το bitcoin. Και φυσικά το ETH είδε τρομερή αύξηση σε αξία σε πολύ μικρό χρονικό διάστημα. Θα δούμε.

Link to comment
Share on other sites

Δεν λες με τι σύστημα ( πόσες κάρτες ) και με τι τιμές ρεύματος τα υπολογίζεις.

Last time I checked, δεν έβγαινε θετικό το πρόσημο με τα Ελληνικά δεδομένα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Για ΕΤΗ μιλόντας πάντα με μία κάρτα 580 σε pool υπολογίζει αυτό. Μήπως το είδες για solo mining;

 

Και για ρεύμα έβαλα από τον λογαριασμό μου αυτό γράφει η ΔΕΗ, αλλά αν ανέβω επίπεδο χρέωσης για περισσότερη κατανάλωση τότε δεν ξέρω τι παίζει. Πάντως νομίζω ότι το θέμα είναι να είσαι σε pool και όχι μοναδικό σύστημα, γιατί ακόμα και un-optimized 580 με το κλασσικό bios, με μικρό oc, χωρίς samsung memory και με διπλάσια τιμή ρεύματος πάλι βγάζεις κέρδος επειδή είσαι σε pool και όχι solo.

Link to comment
Share on other sites

Με pool @GregEl παίρνεις κάτι, αλλά πολύ ψηλά.
Δηλαδή δεν είναι ποσό που θα έλεγα πως αντιστοιχεί στο να έχεις το σύστημα 24/7 σε full load ( συν ότι θα ανέβεις λογικά κλίμακα στον λογαριασμό και θα σου ανέβει περισσότερο από ότι όταν υπολογίζεις μόνο το κόστος του mining rig ).

 

Πόσο μάλλον αν σκεφτείς το εξής:

Θα έδινες π.χ. 250€ για να πάρεις μια RX580 ? ή παραπάνω αν χτίσεις και σύστημα αν θεωρητικά δεν θες το καθημερινό μηχάνημα να τρέχει 24/7 ?
Αυτά τα λεφτά αν τα επενδύσεις τώρα σε Ethereum (coins όχι mining) και τα πουλήσεις σε 3-5 μήνες που θα έχει πάρει άλλο 30% minimum επάνω το ethereum θα βγάλεις πολύ πιο απλά περισσότερο κέρδος.

Link to comment
Share on other sites

Ανάβεις φωτιές... Λουκά, καλά ήμουν στην άγνοιά μου.

 

3 hours ago, GregEl said:

Για ΕΤΗ μιλόντας πάντα με μία κάρτα 580 σε pool υπολογίζει αυτό. Μήπως το είδες για solo mining;

 

Και για ρεύμα έβαλα από τον λογαριασμό μου αυτό γράφει η ΔΕΗ, αλλά αν ανέβω επίπεδο χρέωσης για περισσότερη κατανάλωση τότε δεν ξέρω τι παίζει. Πάντως νομίζω ότι το θέμα είναι να είσαι σε pool και όχι μοναδικό σύστημα, γιατί ακόμα και un-optimized 580 με το κλασσικό bios, με μικρό oc, χωρίς samsung memory και με διπλάσια τιμή ρεύματος πάλι βγάζεις κέρδος επειδή είσαι σε pool και όχι solo.

 

0,1$ per KW/h ? Μήπως 0,6$ μαζί με φόρους ?

 

8 minutes ago, billpeppas said:

Με pool @GregEl παίρνεις κάτι, αλλά πολύ ψηλά.
Δηλαδή δεν είναι ποσό που θα έλεγα πως αντιστοιχεί στο να έχεις το σύστημα 24/7 σε full load ( συν ότι θα ανέβεις λογικά κλίμακα στον λογαριασμό και θα σου ανέβει περισσότερο από ότι όταν υπολογίζεις μόνο το κόστος του mining rig ).

 

Πόσο μάλλον αν σκεφτείς το εξής:

Θα έδινες π.χ. 250€ για να πάρεις μια RX580 ? ή παραπάνω αν χτίσεις και σύστημα αν θεωρητικά δεν θες το καθημερινό μηχάνημα να τρέχει 24/7 ?
Αυτά τα λεφτά αν τα επενδύσεις τώρα σε Ethereum (coins όχι mining) και τα πουλήσεις σε 3-5 μήνες που θα έχει πάρει άλλο 30% minimum επάνω το ethereum θα βγάλεις πολύ πιο απλά περισσότερο κέρδος.

Άλλο το ένα και άλλο το άλλο.

Το ένα λέγεται mining που στην ουσία αγοράζεις έναν σκλάβο (ring) να δουλεύει για σένα, όσο εσύ θέλεις (max 24/7), δίνοντας του μόνο νερό και τροφή (ρεύμα), με σχεδόν μηδενικό ρίσκο, γιατί τον σκλάβο αύριο μπορείς να τον πουλήσεις χάνοντας μόνο μέρος της αξίας του, ενώ το άλλο λέγεται Trading το οποίο έχει ρίσκο να χάσεις σχεδόν ολόκληρο το κεφάλαιό σου, Βέβαια το μεγαλύτερο ρίσκο σημαίνει ότι μπορεί να αποφέρει και καλύτερα αποτελέσματα. Αλλά, αν το πάμε έτσι σίγουρα υπάρχουν και αποδοτικότερες επενδύσεις π.χ. ομόλογα του ελληνικού δημοσίου :hehe:.

 

Και στην περίπτωση του απλού miner φαντάσου ότι τον σκλάβο τον έχω ήδη αγορασμένο για άλλους λόγους και αυτή τη στιγμή που μιλάμε είναι στο σπίτι αραχτός και κοιμάται. Τι έχω να χάσω αν τον βάλω να δουλεύει όχι 24/7, γιατί τον θέλω να μου κάνει και αέρα (gaming, study, work), αλλά 12/7 ?

Link to comment
Share on other sites

Δεν με πιάνεις.

Αυτή τη στιγμή για να αγοράσεις ένα Ethereum θες 340$ ( στο περίπου, δεν κοίταξα τιμή ).
Σε 3 μήνες το ένα Ethereum θα κάνει 500$.
Εσύ το πουλάς ( ή το κρατάς και παραπέρα αν πιστεύεις πως θα συνεχίσει να ανεβαίνει ) και τσούπ, 160$ στο τσεπάκι σου παραπάνω από τα 340 που έσκασες όταν το πήρες.

Link to comment
Share on other sites

Βρε συ σε έχω πιάσει, απλά όταν γράφεις για μη μηδενικό πρόσημο στην ουσία γράφεις για μηδέν ή θετικό.

 

Τώρα τα 160$ στο τσεπάκι προϋποθέτουν πρόσημο θετικότατο της τάξης του 1,50 και δεν είναι καθόλου άσχημο για 3μηνο. Είναι σα να βάζεις 340€ στην τράπεζα για ένα 3μηνο με επιτόκιο σε ετήσια βάση >140%

Edited by stavros
Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, stavros said:

 

0,1$ per KW/h ? Μήπως 0,6$ μαζί με φόρους ?

 

 

0,094 euro kW/h με χρεώνει η ΔΕΗ και βάζω μόνο αυτό γιατί τα των δήμων+φόρους και σια είναι έτσι και αλλιώς κάθε μήνα. Τώρα φόρος 24% επί του 0,09 ή 0,17 (x1.24=0,21) αν ανέβει σημαντικά η κατανάλωση είναι άλλο θέμα. Εγώ πάντως βάζοντας και 0,21 την kW/h πάλι κέρδος μου βγάζει. Βέβαια με το mining το κέρδος είναι 2-4 ευρώ την μέρα από το calculation, ενώ αν είχε κάνει απλό trade κάποιος πριν 3 μήνες 1000 ευρώ σε ETH που είχε 33$ σήμερα η ίδια ποσότητα ETH έχει αξία x10 περίπου, άρα θα είχε πλέον 10.000 ευρώ σε ETH. Βέβαια η τιμή του ETH έπαιξε μέσα σε λίγες μέρες ανάμεσα σε 300-400 και συνεχίζει να παίζει, αλλά όπως φαίνεται σε 3 μήνες και σε 1 χρόνο θα έχει μεγαλύτερη αξία από ότι σήμερα κατά 99,9%.

 

Οπότε @billpeppas το trading συμφωνώ ότι έχει μεγαλύτερο κέρδος από το mining, αλλά και το mining από υπολογισμούς είναι ακόμα κερδοφόρο νομίζω. Οπότε αν έχεις ήδη μια κάρτα AMD ή σκοπεύεις ήδη να πάρεις μια 480-580 όταν το σύστημα δεν το χρησιμοποιείς, γιατί να μην βγάζει και 2 ευρώ τη μέρα; 2 ευρώ τη μέρα είναι ψίχουλα και απόσβεση αγοράς νέας κάρτας δεν θα κάνει, αλλά να ξεκαθαρίσουμε τις ερωτήσεις. Η μία που απάντησα είναι αν είναι κερδοφόρο το mining του ETH και είναι (γιατί στο quote είπες περισσότερο ρεύμα καις) και η άλλη ερώτηση είναι του poll για το αν αξίζει να ασχοληθεί κάποιος και να αγοράσει hardware κλπ. Νομίζω αγορά hardware καθαρά για mining και για κανένα άλλο λόγo δεν το αξίζει. Αν έχεις ήδη καλό hardware ή αν σκοπεύεις να αγοράσεις κάρτα γραφικών έτσι και αλλιώς για αναβάθμιση, τότε δεν βλάπτει κανέναν να βάλεις το σύστημα να βγάζει λεφτά όσο δεν το χρησιμοποιείς.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Να αγοράσεις νέο hardware για αυτό το σκοπό μάλλον ασύμφορο ( δεν λέω για να έχεις καβάτζα στην τράπεζα 100-150k, εκεί κάνε ότι γουστάρεις :D ).
Πόσο μάλλον αν γίνει μαλακία και μπεί σύντομα σε PoS ( Proof of Stake ) και το Ethereum όπου εκεί το mining πάπαλα.

Link to comment
Share on other sites

@stavros Ω ναι και εγώ τότε είχα ρωτήσει τον inteluser2525 τι διαφορά έχει το ETH, γιατί το bitcoin είχε φτάσει ήδη στην asic εποχή που έκαιγες περισσότερο ρεύμα από τα bitcoin που έπαιρνες. Από ότι έχω διαβάσει το ethereum έχει μάθει λίγο από τα λάθη του πρωτάρη bitcoin και έχει καλύτερο πλάνο για εξέλιξη. Ίδωμεν.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now