FarmaS

Ευρυζωνικα routers

Recommended Posts

εχω adsl 24mbps otenet αλλα εδω κ μια βδομαδα αλλαξε η γραμμη μου σε ευρυζωνικη οποτε αν συνδεσω το παλιο ρουτερ δεν εχω σταθερο τηλεφωνο.. το καινουργιο ναι μεν κανει την δουλεια του αλλα δεν εχει καλη wifi κεραια

 

οποτε πιο ειναι αυτο το χαρακτηρηστικο π πρεπει να ψαχνω στα ρουτερ της αγορας?

Link to comment
Share on other sites

Θα πάρεις ένα access point και θα το συνδέσεις με ethernet (LAN) πάνω στο νέο modem και είσαι έτοιμος.

Κλείνεις το wifi του modem και χρησιμοποιείς μόνο αυτό του access point.

 

Για μοντέλα θα μου πείς τι ζητάς ( πόσες συσκευές wifi παίζουν κατά μέσο όρο ταυτόχρονα, αν παίζεις games & multimedia μαζί και ότι άλλο κάνεις ) και τι μπάτζετ και θα σου προτείνω αντίστοιχα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

το να τραβηξω παλι καλωδια ειναι ενα μικρο θεμα

 

wifi εχουμε 3 συσκευες οπου η μια ειναι καθε μερα συνδεμενη

το τορρεντ ειναι συνεχεια ανοιχτο

γενικα θελω κατι π να αξιζει τα χρηματα του.. τουλαχιστον να μην ειναι μουφα

Link to comment
Share on other sites

επισης απο οτι καταλαβα αν παρω αλλο ρουτερ θα πρεπει να υποστιριζει το voip.. γιαυτο με το παλιο δεν δουλευει η γραμμη τηλεφωνου

Edited by FarmaS
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δεν χρειάζεται να τραβήξεις κανένα καλώδιο, το access point το συνδέεις πάνω στο modem με μικρό καλώδιο LAN και έχεις τις συσκευές δίπλα δίπλα βρε.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Επίσης, αν δε θέλεις να πας στη λύση που σου είπε ο @billpeppas, και από τη στιγμή που το παλιό router σου σε κάλυπτε, μπορείς να έχεις και τα δύο router ταυτόχρονα. Δεν το έχω κάνει απλά έχω διαβάσει ότι γίνεται.

  • Αποφασίζεις ποιο από τα 2 ρούτερ είναι το κύριο. Στην δικιά σου περίπτωση υποθέτω πως θα είναι το ευρυζωνικό..
  • Συνδέεις στο 1ο (ευρυζωνικό) την τηλεφωνική γραμμή και κάνεις τις ρυθμίσεις (αν δεν έχουν ήδη γίνει)
  • Έπειτα συνδέεσαι ΜΟΝΟ στο 2ο ρούτερ και απενεργοποιείς το DHCP. (δεν πρέπει να είναι ενεργό στο 2ο ρούτερ ταυτόχρονα με το 1ο)
  • Επίσης φροντίζεις η IP του 2ου ρούτερ να είναι διαφορετική από αυτή του 1ου.
  • Έπειτα συνδέεις με το ήδη υπάρχον καλώδιο μία θύρα Ethernet του ενός ρουτερ με μία θύρα Ethernet του άλλου.
  • Τέλος.. Μπορείς να συνδεθείς ασύρματα ή ενσύρματα σε οποιοδήποτε από τα 2 ρούτερ και να επικοινωνείς με τους λοιπούς Η/Υ και το ιντερνετ.

 

Από τη στιγμή που τα 2 routers θα είναι σε κοντινή απόσταση, θα απενεργοποιούσα το WiFi από το 1ο (κύριο, ευρυζωνικό) γιατί θα με κάλυπτε το WiFi του 2ου.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now